رفتن به مطلب

بفرمائید پول خرد

pari daryayi

ارسال های توصیه شده

یادش به خیر...

اون قدیما میرفتم مغازه یه کیک با یه نوشابه می‌خوردم بعد یه پنج تومنی زرد می‌دادم
...

81412_913.jpg

روزها تند و تند می‌گذشت. وضع اقتصاد خراب بود. خرااااب. تورم بی داد می‌کرد. تا اینکه یه کیک با نوشابه شد هفت تومان یعنی یه دوتومانی هم باید به پنج تومانم اضافه میکردم....

81413_114.jpg

یادمه با یه ده تومانی سوار تاکسی می‌شدم و ....

81414_989.jpg

بعد که یه تحول عظیم اقتصادی رخ داد که من بچه بودم و حالیم نبود. فهمیدم باید به جای ده تومان کرایه بیست تومان بدم...

81415_376.jpg

وقتی رفتم سر کار حقوقمو با پنجاه تومانی می‌دادن و حس می‌کردم دیگه مرد شدم....

81416_890.jpg

یک سال بعد حقوق با اسکناس پنجاه تومانی کمتر و به جاش صد تومانی دادن ولی پنجاه تومان شده بود کرایه تاکسی همون مسیر همیشگی...

81417_707.jpg

دویس تومانی که اومد هنوز کرایه همون پنجاه تومنی بود ولی عیدی نفری پنج تا دویستی نوی نو گرفتیم
.
..

81423_704.jpg

پانصدی که اومد کرایه‌ها هفتاد و پنج تومن شد. برای همون مسیر. نوشابه شیشه‌ای هم جاشو داده بود به نوشابه خانواده و حالا با خانواده دور هم کیک و نوشابه میخوردیم.

81418_895.jpg

بعدش سر و کله هزارتومنی پیدا شد و ...

81424_753.jpg

تا اینجای کار مشکلی نبود چون قبل از اینا هم اون اسکناسایی که گفتم بود ولی نه به این شدت ولی یه اسکناس جدید اومد که شد نقل محافل. میگفتن وضعیت پولی وخیمه...

81419_256.jpg

پنج هزار تومانی که اومد دیگه آب پاکی رو دست همه ریخته شد.... وضع اقتصاد خراب بود. کیک و نوشابه و کرایه تاکسی اذیت می‌کرد آدمو...

81420_297.jpg

بعد از درگذشت جانسوز اقتصاد ایران با اسکناس قبلی و کلی سکه که تا صد تومانی هم پیشروی کرده بود برای شب چهلم اقتصاد یک سورپرایز دیگر رو شد. ده هزار تومانی....

81421_630.jpg

هنوز این اسکناس یا شاید تراول چک بین مردم عزیز و بهت زده جا باز نکرده بود که .....

دو برادر جدید وارد پول کشور شدند که دیشب یکیشان به دستم رسید و آه از نهادم بر آورد و به یاد تمام کیک و نوشابه های پنج تومانی که خورده بودم افتادم. و آرزو کردم یک بار دیگر و فقط یک بار دیگر بتوانم سوار بر تاکسی شوم .....

81422_133.jpg

این دو پول عزیز چیزی نبود جر دو سکه دویست تومانی و پانصد تومانی!!!!!!!!! یعنی ۲۰۰۰ ریال ۵۰۰۰ ریال....

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 47
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من زمانيكه پول تو جيبيم روزي يه تومن بود رو يادمه...فكر نكنين من مال عهد حجرم..پيشرفت ما چشمگير بوده:icon_pf (34):

آره داریم به زمان ظهور نزدیک می شیم شاید داریم دنیا رو گلستون می کنیم:sigh:

لینک به دیدگاه

یادش بخیر من بلیط اتوبوس 1 تومن بود یادم میاد و فقط 21 سال سن دارم اون موقع 4 5 ساله بودم الان اتوبوس دیگه بلیطی نیست اما 100 تومن شده یعنی تو 15 سال قیمتش 100 برابر شده:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

یه دوزاری میگرفتیم ومیرفتیم تو صف باجه های تلفن(یادش بخیر اون کیوسک های گنده)یه 5 تومنی میدادن میرفتیم صف نون وچه نون های بابرکتی!

بستنی یه تومنی قیفی تو اون یخچالهای عایق دست فروش دوره گرد که بعدها شد سه تومن!

یه توپ پلاستیکی میگرفتیم پنج تومن اگه سه تا میخریدیم میشد ده تومن وچندروزی تا شکستن شیشه همسایه ها کوچه میدون جولان ما بود

یه پنج تومنی که میگرفتیم میتونستیم دنیایی ازهله هوله برا خودمون درست کنیم الان با پنچ هزار تومن ادم خجالت میکشه بره تو بقالی!

البته اینا همش ازبرکات زندگی درایرانه ومطمئنا منشا اینا استکبار جهانیه که چشم نداشت سکه های نیکلی تو ایران ارزش داشته باشن

قلک هایی که پرمیشد ازدوزاری وپنج زاری ویه تومنی ودوتومنی وشاه بیتشون پنج تومنی ها بودن

بعدها وقتی سکه های دورنگ بیست وپنج تومنی اومدن قصه سکه ها رنگ باخت

دیگه هیزم شکنی نموند تا تبرشو بکوبه وبیکاری هم نموند تا هن وهن بگه

داستان رذالت ها صفحه های زندگیمونو پرکرد واسمش شد تقدس

لینک به دیدگاه

یه دوستان یه حرفی گفت در مورد این 500 ها که برا ی من جالب بود ...

میگفت وقتی میخوای این سکه 500 ها رو از جیبت در بیاری انگار میخوای قالپاق از تو جیبت بکشی بیرون ....

لینک به دیدگاه

من ساندویچ کالباس با تمامی مخلفات میخوردم 20 تومان.

البته اونموقع ملت واسه ما لقب درست کرده بودند،اسی دوزاری.....

فقط کارمون این بود که یک روضه ای بخونیم و یک پولی بگیریم.

اما یکی تو صنف ما پیدا شد که خوب بلد بود سواری بگیره،ما هم حمایتش کردیم و همچنین کسانیکه مشتاق سواری دادن بودند هم حمایتش کردند !!!!!

حالا وضعم توپ شده،تراول تراول است که به خاطر بصیرتم دریافت میکنم.....

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

یادش بخیر یه دو تومنی می دادم به دست فروشی که می اومد تو کوچه و ازش لواشک می خریدم و یواشکی می خوردم:persiana__hahaha:

لینک به دیدگاه

یک سوال .الان که میخوام 3 صفر را کم کنند.چطوری میشه؟؟؟؟

یعنی اسکناس ها را تغییر میدهند یا فقط افراد به جای اینکه بگند مثلا 1000 تومان یک چیزی دیگه میدهند؟؟

اگر قرار به تعویض اسکناس ها باشه.این همه اسکناس و کاغذ را چطوری از بازار جمع میکنند.

به نظرتون اگر اینطوری بشه.پول خورد ها بیشتر جای اسکناس را میگیرند؟؟

لینک به دیدگاه

یعنی اسکناس ها را تغییر میدهند یا فقط افراد به جای اینکه بگند مثلا 1000 تومان یک چیزی دیگه میدهند؟؟

اگر قرار به تعویض اسکناس ها باشه.این همه اسکناس و کاغذ را چطوری از بازار جمع میکنند.

تمام اسکناسها و مسکوکات جمع آوری میشه

مثل انقلاب یا همین ترکیه چن سال پیش

واحد پولی احتمالا تغییر میکنه

حذف چهار صفر من شنیدم مد نظرشون هست

یعنی 10000 ریال (هزار تومنی) پول واحد میشه و خرده هاش رو سکه میزنن که الان هم سکه 500 تومنی هست

چون اکثر کشورهای دنیا که پولشون رو عوض میکنن سعی میکنن به قویترین ارز دنیا نزدیکش کنن و دلار هم فعلا قویترینه و همون حدود هزار تومن

در مورد کاغذ و اینام بگم که اینا همه بازیافت میشن چون در کشورهای دیگه مخصوصا آمریکا که پولهاش کتانی هست

اما ایران کوره های مخصوص سوزوندنشون رو داره

لینک به دیدگاه

راستش من خیلی چیزی سرم نمی شه تو این زمینه بیلمیرم:ws3:

ولی فکر می کردم قراره یه صفر کم بشه تا منظور این باشه که واحد پولمون بجای ریال کلا بشه تومان

لینک به دیدگاه

یه هزینه ی هنگفتی میافته رو دستشون (از جیب ملت) برای چاپ اسکناسای جدید و ضرب سکه

ولی بی ارزش بودن پول ما سرجاش باقی میمونه

در اصل هیچ اتفاقی نمیافته ... فقط صورت مساله رو پاک کردن ...

لینک به دیدگاه
راستش من خیلی چیزی سرم نمی شه تو این زمینه بیلمیرم:ws3:

ولی فکر می کردم قراره یه صفر کم بشه تا منظور این باشه که واحد پولمون بجای ریال کلا بشه تومان

کار از بیخ و بن خرابه:ws3:

4 تا صفر هم کمه تو میگی یکی؟

نه بابا

همون 4 تا صفره فک کنم

واحد پوله جدید اسمش باحاله

نور:smiley (18):

لینک به دیدگاه
کار از بیخ و بن خرابه:ws3:

4 تا صفر هم کمه تو میگی یکی؟

نه بابا

همون 4 تا صفره فک کنم

واحد پوله جدید اسمش باحاله

نور:smiley (18):

هی وای من :icon_pf (34):

این نور ؛ الهام گرفته هاله محمود جونه؟

جدایی هاله از نور؟ :ws3:

یا شایدم از نوری از پرتو های نورانی آغا ست؟:w58:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...