رفتن به مطلب

پان ترکیسم!

Abolfazl_r

ارسال های توصیه شده

وقتی روی اسکناس ملی کشور ، و همینطور شعار تیم ملی کشور سرزمین پارس باشه ، و منظور کشوری به اسم ایران باشه ، هر بیننده ای به این نتیجه میرسه پارس = ایران ، پس هرجا هم میگن ایران = پارس .

متاسفانه اینطوری جا افتاده ولی واقعیت این نیست. ضمن اینکه خیلی از اقوام بدشون هم نمیاد که ایرانی نباشن و این لقب روشون نباشه.

• Like 1
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 54
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اولا این شخص پورپیار برای همه روشن هست که هیچ چیزی از تاریخ نمیفهمه.

دوم سوالم این هست که چرا تو نت فقط این 2 دسته قبولش میکنند و اطمینان 100 درصدی هم دارند و لحظه ای توش شک نمیکنند؟؟؟

1:برادران مخلص ولایت فقیه

2:ترک ها

این خیلی برایم جالب هست.

این شخص از کوچکترین دانش برخوردار نیست.

ایراداتی در برنامه میاره که ادم شاخ در میاره.

شما وقتی کوچکترین دانش تاریخی و باستان شناسی ندارید و چون دوست دارید و میل این را دارید که این گفته ها درست باشه.به راحتی میپذیرید یک سری چرت و پرت هایی که کوچکترین پشتوانه علمی برایش وجود نداره

خوب اگه با این منطق بخوایم نگاه بکنیم ،بار هم میگم من قصد دفاع از پورپیرا رو ندارم ، ولی منطف شما غلطه ؛ من هم میتونم بگم چرا فقط پان ایرانیست ها پورپیرا رو قبول ندارن ، در اون مستندی که من دیدم دونه به دونه داره توضیح میده ، چرا کسی نیست دونه به دونه اون ادعاها رو رد بکنه و همه میگن پورپیرا کلا سواد نداره؟ چطور ادعاهای کسروی قابل قبوله اما این نه؟

:w16:

لینک به دیدگاه
متاسفانه اینطوری جا افتاده ولی واقعیت این نیست. ضمن اینکه خیلی از اقوام بدشون هم نمیاد که ایرانی نباشن و این لقب روشون نباشه.

خوب مسلمه منه ترک بدم میاد بهم بگن پارس یا آذری(به معنی قوم آذری) یا کرد یا گل(فرانسوی) یا هرچیزه دیگه ای ؛ من وقتی من ترک هستم و بخش بزرگی از جامعه این کشور رو تشکیل میدم وقتی میگن سرزمین پارس یا میخوان من رو به زور پارس بکنن یا میگن آقا اینجا سرزمین شما نیست !

لینک به دیدگاه
وقتی روی اسکناس ملی کشور ، و همینطور شعار تیم ملی کشور سرزمین پارس باشه ، و منظور کشوری به اسم ایران باشه ، هر بیننده ای به این نتیجه میرسه پارس = ایران ، پس هرجا هم میگن ایران = پارس .

این یک نگاه سطحی نگرانه هست.

شما یک ادم تحصیلکرده هستی.

از شما دیگه بعید هست

لینک به دیدگاه
این یک نگاه سطحی نگرانه هست.

شما یک ادم تحصیلکرده هستی.

از شما دیگه بعید هست

در ایران و بسیاری کشورها فقط 10٪ تحصیلکرده هستند ، اکثریت جهان تحصیل نکرده ها هستند ، پس با فرض درستی حرف شما برداشت اکثریت همین هست

تو دانشگاه های ایران تحصیلکرده شدن هم همچین افتخاری بزرگی نیست ، مگه چی یادمون میدن؟

با کله جملتون هم مخالفم ، یک بار هم برای دلخوشی ما روی یه اسکناس یک نوشته به نفع ترک ها یا عرب ها یا کرد ها بنویسند ، به هر حال اکثریت ایران غیر فارس ها هستن!!!!

لینک به دیدگاه
خوب اگه با این منطق بخوایم نگاه بکنیم ،بار هم میگم من قصد دفاع از پورپیرا رو ندارم ، ولی منطف شما غلطه ؛ من هم میتونم بگم چرا فقط پان ایرانیست ها پورپیرا رو قبول ندارن ، در اون مستندی که من دیدم دونه به دونه داره توضیح میده ، چرا کسی نیست دونه به دونه اون ادعاها رو رد بکنه و همه میگن پورپیرا کلا سواد نداره؟ چطور ادعاهای کسروی قابل قبوله اما این نه؟

:w16:

اولا توضیح دادند.صد ها بار هم توضیح دادند.

دوما تاریخ و باستان شناسی چیزی نیست که بگند فلانی گفته .کسروی گفته یا پورپیار.

این یک علم هست .

شما نمیتونید یک چیزی که مورد تایید دانشمندان بزرگ تاریخ هست و مثلا تو دانشگاه هاروارد یاد داده میشه را بیاری وسط.

ایشون اگر تاریخشون درست بود.قبل از مطرح کردن این ها در یک مستند میرفت این تئوری را ارائه میداد و اگر این تئوری قابل قبول بود ثبت میشد.

ولی بیاییم یک دنیا تخیلی برای خودم تصور کنیم.که همه چی داره از طرف یک گروه خاص هدایت میشه و باد گلو دختر همسایه هم از طرف این ها کنترل میشه.

به این میگن توهم توطئه.

• Like 2
لینک به دیدگاه
اولا توضیح دادند.صد ها بار هم توضیح دادند.

دوما تاریخ و باستان شناسی چیزی نیست که بگند فلانی گفته .کسروی گفته یا پورپیار.

این یک علم هست .

شما نمیتونید یک چیزی که مورد تایید دانشمندان بزرگ تاریخ هست و مثلا تو دانشگاه هاروارد یاد داده میشه را بیاری وسط.

ایشون اگر تاریخشون درست بود.قبل از مطرح کردن این ها در یک مستند میرفت این تئوری را ارائه میداد و اگر این تئوری قابل قبول بود ثبت میشد.

ولی بیاییم یک دنیا تخیلی برای خودم تصور کنیم.که همه چی داره از طرف یک گروه خاص هدایت میشه و باد گلو دختر همسایه هم از طرف این ها کنترل میشه.

به این میگن توهم توطئه.

کاری با پورپیرا ندارم ؛ چون مسئله من نیست راست یا غلط بودنه حرفاش

ولی نمیتونین قدرت یهودی ها رو منکر بشین، اینا هر تفکری به نفعشون باشه فورا اون رو پروبال میدند ، اللخصوص سالهای قبل که هنوز اینجوری جنایت مرتکب نشده بونن ، 14 ملیون نفر هستند با 50٪ ثروت جهان (اگه اشتباه نکنم) کلا همیشه مشکوکن و هرجا اثری از یهود بود باید دقت کرد

البته من طرفدار نه غزه نه لبنان هستما

لینک به دیدگاه
کاری با پورپیرا ندارم ؛ چون مسئله من نیست راست یا غلط بودنه حرفاش

ولی نمیتونین قدرت یهودی ها رو منکر بشین، اینا هر تفکری به نفعشون باشه فورا اون رو پروبال میدند ، اللخصوص سالهای قبل که هنوز اینجوری جنایت مرتکب نشده بونن ، 14 ملیون نفر هستند با 50٪ ثروت جهان (اگه اشتباه نکنم) کلا همیشه مشکوکن و هرجا اثری از یهود بود باید دقت کرد

البته من طرفدار نه غزه نه لبنان هستما

ببین عزیز من.به این میگن توهم توطئه.یعنی بی سند و بی مدرک حرفی را زدند.

یعنی چون اسم کوروش بزرگ تو یکی از کتاب های تورات اومده.از این نتیجه میگیریم که هخامنشیان چرت بوده.

ببین اخه تاریخ یک چیز سلسله وار هست ..شما تاریخ یک کشور را تغییر بدی.

تاریخ کل دنیا به هم میریزه.همه به هم ربط دارند.

تو اسناد چین و یونان و رم و .......................... از بزرگی تاریخ ایران یاد شده.

متاسفانه ما درک کوچکی از تاریخ و علم باستان شناسی نداریم و همینطوری نظر میدیدم.

یعنی فکر میکنیم که اگر فلانی ادعایی بکنه .مورد قبول قرار میگیره .

تاریخ این نیست عزیز من.

وقتی یک چیز بیان میشه پشتش هزار تا دلیل علمی وجود داره

• Like 2
لینک به دیدگاه
ببین عزیز من.به این میگن توهم توطئه.یعنی بی سند و بی مدرک حرفی را زدند.

یعنی چون اسم کوروش بزرگ تو یکی از کتاب های تورات اومده.از این نتیجه میگیریم که هخامنشیان چرت بوده.

ببین اخه تاریخ یک چیز سلسله وار هست ..شما تاریخ یک کشور را تغییر بدی.

تاریخ کل دنیا به هم میریزه.همه به هم ربط دارند.

تو اسناد چین و یونان و رم و .......................... از بزرگی تاریخ ایران یاد شده.

متاسفانه ما درک کوچکی از تاریخ و علم باستان شناسی نداریم و همینطوری نظر میدیدم.

یعنی فکر میکنیم که اگر فلانی ادعایی بکنه .مورد قبول قرار میگیره .

تاریخ این نیست عزیز من.

وقتی یک چیز بیان میشه پشتش هزار تا دلیل علمی وجود داره

گفتم که ممکنه پورپیرا اشتباه میکنه ، اما من اعتقاد دارم یهودی ها این قدرت رو دارند که خیلی کارهای بزرگتری از تاریخ سازی برای همه دنیا بکنن

• Like 1
لینک به دیدگاه
گفتم که ممکنه پورپیرا اشتباه میکنه ، اما من اعتقاد دارم یهودی ها این قدرت رو دارند که خیلی کارهای بزرگتری از تاریخ سازی برای همه دنیا بکنن

خوب این دلیل نمیشه.

فلانی پولدار را میکشند

پلیس بیاد بگه پسرش قاتل هست چون ارث زیادی از پدر بهش میرسیده

این منطق کاملا شباهت به این داره.

من هم الان قدرت این را دارم که برم تو خیابون یک دختر را خفه کنم و بهش تجاوز کنم.

• Like 1
لینک به دیدگاه
متاسفانه این جمله شما کلش اشتباه هست.

ایرانی یک نژاد نیست .

اگر هنر نزد پارس ها هست و بس بود .این جمله اشتباه بود.

متاسفانه خیلی ها هنوز این درک را ندارند که وقتی میگیم ایرانی .

یعنی پارس ایرانی

یعنی کرد ایرانی

یعنی ترک ایرانی

و غیره .

و متاسفانه شما کامل و دقیق پست را نخوانده ای و اشتباه قضاوت کرده ای.

هنر نزد ایرانیان است و اقوام دگر.

• Like 2
لینک به دیدگاه
انگار دوباره باید تذکربدم درزمینه رعایت احترام دربحث ها

دوستان سعی کنند فرق جواب محکم ومستدل رو با توهین ازهم تفکیک کنند

اما نکاتی که درمطالعه مطالب دوستان قابل توجه بود

توجه به تاریخ ومطالعه ونقد اون وکاوش درحقایق تاریخی با عنایت به مسئله زنده بودن تاریخ وتکرار سلسله وار ادوارتاریخی امریست که درنزد ایرانیان به وادی فراموشی سپرده شده متاسفانه

توجه به تاریخ ونقد اون این نیست که صرفا همه چیزرو خوب یا بد ببینیم

این نکته ایست که غفلت ازاون باعث تکرار اشتباهات وحشتناک تاریخی شده ومیشود

نکته دوم پورپیرار است

ایا رد یا قبول نظریات هرودوت میتونه تایید یا تکذیب همه چیز باشه؟

بالاخره هر مسئله ای با مستندسازی وجواب عقلانی میتونه توجیه بشه وهرکسی که فکر میکنه عقل کل هست وبیشتر از پورپیرار هست سعی کنه بدون کپی پیست از دروغ وراست دیگران جواب بده!!

پورپیرار یک شخص هست ومطمئنا تاریخ نیست!

نکته بعدی ارائه تزهای سیاسی در این زمینه هست

خواهشا از دید خودتون حرف بزنید ومثل علافهای نژادپرست بالاترینی که یا سیاه سیاه میبینند یا سفید سفید تزهای نژادی برای بقیه صادر نکنید

ونکته اخر تفکیک مشکلات با حقوق هست

هرعضوی ازملت هفتاد میلیونی طبق قانون ونص صریح اون یکسری حقوقی رو داره ویکسری قوانین که باید به اونا احترام بزاره واجرا کنه!

حقوق اقلیت ها...حقوق قومیت ها...حقوق مردم واین ها زمینه ساز مسایلی هستند که بعدها مشکلات ازدرون انها متولد میشوند

مستند پوربیدار توی دانشکده معماری وشهرسازی دانشگاه شهید بهشتی دو سال پیش پخش و ارزیابی شد.

نظراتی کلی که از اساتید یادمه ایناست:

1- چیزایی که پورپیرار توی این مستند و توی کتاباش میگه از این جهت که به نکات مبهم اشاره کرده واقعا خوبه و فعلا تا اینجایی که من میدونم پاسخی براش پیدا نکردن.

2- پورپیرار کلا سابقه ی جالبی نداره، و هم توی فیلم و هم توی کتاباش (کتاباشو خوندم، نگی نخوندی) ژورنالیستی با قضایا برخورد میکنه و آب و تاب بهش میده که این از صحت مطالبش کم میکنه.

3- اینکه حالا پورپیرار اومده یه مستند ساخته، این همه جو درست شده، باید خدمتتون عرض کنم که بازاندیشی تاریخی موج جدیدی است که الان توی دانشگاههای ما خیلی وقته راه افتاده و خیلی های دیگه نظریه های جدیدی مطرح کردند مثل دکتر پیران،دکتر شهبازی،دکتر پاکزاد،دکتر حبیبی و .... برای من جای تعجبه که اینجا به عکس العملهای پان مانند منجر میشه!

4- چون پورپیرار در مورد مسائل شهرسازی و معماری اظهار نظر کرده باید بگم که تا اونجایی که من میدونم بسیاری از اساتید در برابر برخی از ادعاهای پورپیرار ساکت موندن و اتفاقا هم حرکت را تحسین نمودند.(دقت کنید حرکت رو نه تمام ماهیت حرکت رو)

به غیر از دو سه مورد هیچ جا ندیدم کسی بتونه به ادعاهای پورپیرار پاسخ درست و دور از احساس های ناسیونالیستی بده. و بیشتر تکرار از روی دست کسانی است که تا کنون برایمان تاریخ نوشته اند.

در کل من احساس میکنم عکس العمل تند دوستان در برابر پورپیرار نشان از تعصب دوستان دارد و انسانی که متعصب نباشد برای دستیابی به حقیقت تلاش میکند نه آنچه که دوست دارد!

در حالی که به راحتی میشه با دیدگاه ماتریالیسم تاریخی ادعاهای پورپیرار را توجیح نمود!

• Like 2
لینک به دیدگاه

يادمه اوايل ورودم به نوانديشان تاپيكي زده شده بود درباره فارس يا ترك بودن مولانا..بعد از چند پست با دوستان به اين نتيجه رسيديم كه از زدن اينجور تاپيكها خودداري كنيم تا از چند دستگي كاربران جلوگيري بشه.بخواهيم يا نخواهيم تاريخ هر قومي بخشي از هويت اون قوم رو تشكيل ميده.بعضي از ماها دفاع از هويت خودمون رو در برخورد با فرهنگ و تاريخ اقوام ديگه ميدونيم.خيلي راحت ميشه از تاريخ و فرهنگ خودمون دفاع كرد بدون اينكه سعي در بي ارزش شمردن و انكار ديگران داشت.

• Like 3
لینک به دیدگاه
يادمه اوايل ورودم به نوانديشان تاپيكي زده شده بود درباره فارس يا ترك بودن مولانا..بعد از چند پست با دوستان به اين نتيجه رسيديم كه از زدن اينجور تاپيكها خودداري كنيم تا از چند دستگي كاربران جلوگيري بشه.بخواهيم يا نخواهيم تاريخ هر قومي بخشي از هويت اون قوم رو تشكيل ميده.بعضي از ماها دفاع از هويت خودمون رو در برخورد با فرهنگ و تاريخ اقوام ديگه ميدونيم.خيلي راحت ميشه از تاريخ و فرهنگ خودمون دفاع كرد بدون اينكه سعي در بي ارزش شمردن و انكار ديگران داشت.

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

راستش خودم از استارت تاپیک پشیمون شدم. به خاطر همین پیگیر بحث نشدم. ولی قصد من از زدن تاپیک پاسخ به سوال دوستی بود که در مورد واژه پان ترک سوال پرسیده بودن.

• Like 3
لینک به دیدگاه

به احترام درخواست استارتر تاپیک این بحث همین جا تموم میشه ولی

بقولی : حرفهایی هست هنوز!

من شخصا بازم میگم با هرنوع دید رادیکال به مبحث فرهنگ شدیدا مخالفم وبا بسط این نوع دید مشکل دارم اما چیزی که جالبه استدلال یکسری از دوستان هست

ایا فقط تخت جمشید وشاهنامه دیدنی هست وبقیه ایران صاحب فرهنگ نبودند؟

خوزستان که مهد تولد چندین تاریخ بوده وچنین مهجورمانده!

ایا تابحال سعی کرده ایم قبل ازارسال مطلبی وابراز مخالفت چنددقیقه ازوقتمان را به مطالعه مستنداتی بگذرانیم که میتواند ومیتوانست دیدی وسیعتر بهمون بده؟

ایا تا حالا فکرکردین چرا تاریخ دزدی انجام میشه ومخالفت با اون رو پان اسم گذاری میکنن؟

بازم میگم بیشتر مشکلات ناشی از نادیده گرفته شدن قوانینی هست که مخالفان پان انهارا زیرپا گذاشته اند وحتی سعی نمیکنند به مصوبات خود ارزش وبهایی قائل شوند!

جالبه زیرسوال میبریم هردید مخالفی رو ووقتی کسی با خودمون مخالفت میکند با زدن انگ چشم بسته وگوش بسته بودن سعی درتوجیه خودمون داریم!!

یاد اون رفیقمون بخیر که میگفت اگه میخوای ضعف خودتو قایم کنی با همه چیزمخالفت کن!

شاد باشید:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...