رفتن به مطلب

ما ماهي قرمز نمي خريم

ارسال های توصیه شده

به نام خداوند جان و خرد

ضمن عرض سلام و پيشاپيش تبريك و شادباش بابت سال جديد ايراني به يكايك دوستان و عزيزان فكر كردم شايد بد نباشه اگر نكته ي كوچيكي رو جهت يادآوري براي دوستان بيان كنم . اميدوارم كه مفيد باشه و اگر مفيد بود شما هم ساير دوستان و عزيزانتون رو در جريان اين موضوع قرار بديد .

همونطور كه مي دونيد ما در كشوري زندگي مي كنيم كه از لحاظ ديرينه و قدمت جز تنها چند كشور "‌هزاره اي " در جهان مي باشد . با تمدني به نام آريا كه همونطور كه بيان شد قدمتي حدود هشت هزار سال داره و نوروز يكي از آئين ها و جشن هاي بسيار بزرگ و باشكوه اين قوم پاك خرد بوده كه ما به يادگار هنوز اين آيين رو در سنت هامون مشاهده مي كنيم .

اما نكته اي كه مي خوام بهش اشاره كنم در مورد يكي از سنت هاي رايج شده ي غلط بين ما ايرانيان در اين آئيين كهن هست و اون چيزي نيست جز " خريد ماهي قرمز "‌

images?q=tbn:ANd9GcRm-Vw4ExOQ_jBa5b1OykZHmKV3mkAJXJkfeW9wjfTm0c45ecnLoQZ

تجارت ماهي قرمز چندين سال هست كه از تقريبا اواسط اسفند ماه تا اواسط فروردين انجام مي گيره ؛‌‌ تجارت باطلي كه نه هرگز ريشه اي در تاريخ و سنت هاي ما داره و نه هيچ بُعد اخلاقي مناسبي .

بد نيست اگر بدونيم كه ماهي قرمز " سمبل عيد چيني " هست و حدود هشتاد سال پيش همراه با چاي (‌ كه به شيطنت وارد كشور شد ) به داخل ايران راه پيدا كرد ،‌‌ و كم كم جاي خودش رو ميون سفره هاي هفت سين و آيين باستاني ما باز كرد ؛‌ اما غافل از اينكه در عيد چيني ماهي قرمز رو رها مي كنند تا زندگي در جريان باشد ولي ما ماهي قرمز رو اسير تنگ بلورين مي كنيم و تا همزمان با رشد سبزه هاي سفره مان و باروري زمين او را به مرگ نزديك كنيم .

جالب است بدانيد كه در هيچ يك از مراسم و سنت هاي ما در مورد جشن نوروز ماهي قرمز هيچ جايگاهي ندارد . در صورتي كه در ميان زرتشتيان (‌ كه زرتشت آئين اصيل و كهن ما بوده )‌ در سفره ي عيد انار به نشانه ي باروري و عشق و يا سيب سرخ درون ظرف آب مقدس رها مي شود تا عشق و باروري همچنان پاينده بماند .

9k=

اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا

بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی

نکرده است .

بنابراين در پايان از يكايك شما عزيزانم خواهشمندم از اين پس حداقل شما به اين موضوع توجه داشته باشيد و همونطور كه گفتم تا جايي كه مي تونيد اين نكته رو به دوستانتون توضيح بديد .

برگرديم به آئين كهنمان و بگذاريم كه ماهي ها زندگي كنند ،‌ عاشق شوند و در طبيعت ِ خود بميرند .

Fish-1.jpg

:icon_gol::flowerysmile:پيشاپيش سال نو همايون باد :flowerysmile::icon_gol:

norooz.jpg

لینک به دیدگاه

من هم این مطلب رو میدونستم و میخواستم بزارم که دوستمون زحمتش رو کشیدن

الان هم خوشبختانه تو یه اقدام مفید نمیزارن که هر کسی این ماهی هارو بفروشه

تا جایی که اطلاع دارم فقط آکواریوم فروشی ها این اجازه رو دارن

به امید روزی که این ماهی کوچک قرمز کاملا از اسارتی که ما براش درست کردیم رها بشه

لینک به دیدگاه

:icon_gol:

حالا دبدبن کار کار ِ چینی هاست... این انگلیسی ها همیشه رد گم کنی بودن!!

فقط کافیه اینو به بعضی از بزرگان ِ فامیل ... بگم

جواب اینه:

بـــــــــــــــــــــــرو بچــــــه فکر کردی دوتا کلاس رفتی دانشگاه از مای n سال پیرهن پاره کرده بیشتر بلدی؟

:banel_smiley_4:

هر وقت رفتی خونه خودت سر سفره ت نذار:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

خيلي از رسم ها وارداتي مي باشد به نظر من روزي برسه از خرافاتي بودن دست برداريم اين قوم تا اصليت خودشو پيدا نكنه هميشه اين رسم هاي وارداتي نه تنها از بين نمي رود بلكه اضافه مي شود .حيف حيف حيف چه رسم و اييني داشتيم

لینک به دیدگاه

به نظر من که چیز بدی نیست.

رسم قشنگیه،حتی اگر وارداتی باشه.

اما در مورد اسیر کردن ماهی قرمز در تنگ،حافظه این ماهی بسیار بسیار کوتاهه

یعنی چه تو دریا شنا کنه چه تو تنگ،هیچ فرقی براش نمیکنه،محیط مدام براش حالت نو و جدید داره.....

لینک به دیدگاه

یعنی چه تو دریا شنا کنه چه تو تنگ،هیچ فرقی براش نمیکنه،محیط مدام براش حالت نو و جدید داره.....

جدی میگی؟:jawdrop:

لینک به دیدگاه
جدی میگی؟:jawdrop:

اگه منظورت همون قسمتشه که ماهی قرمز حافظه نداره،بله.

در ضمن من با ماهی کوچولوها شوخی ندارم،ای کاش میشد سگ ماهی ها را در تنگ اسیر کنیم.

لینک به دیدگاه

تاریخمون که تحریف شده حرفی درش نیست چین و انگلیس چیرگی دارند یقین اینطوره پس غصه چی رو میخوریم وقتی سنت تامین کننده ی مایحتاج زندگی مون رو الگو قرار می دیم؟!

لینک به دیدگاه

عصر عصر گفتگوی فرهنگها وتمدنهاست. نه تقابل فرهنگها.

اگه رسم بدی بود و وارد فرهنگ ما میشد باید نگران می بودیم . ولی اگه یک رسم خوب وارد بشه اشکالی داره؟

در ضمن رسمه که روز سیزده بدر ماهیها رو توی رود خونه رها میکنن. این کجاش بده.؟!

لینک به دیدگاه

منم این رو شنیدم که حافظه ماهی قرمز هر 5-6 دقیقه ریست میشه..

یه تنگ گنده خریدم واسه ماهی قرمزا ...:ws3:

بابام میگه بابا جون خودت میخوای بری توش..:persiana__hahaha::persiana__hahaha:

لینک به دیدگاه

من این سنتو هیچوقت دوست نداشتم...به دلیل علاقه ی شدیدی که به همه ی موجودات زنده دارم دیدن مرگشون برام رنج اوره...این ماهی قرمزام که به یه هفته نشده میمیرن...بدیش اینه که تو آکواریومم نمیشه گذاشتشون یعنی زیستگاه مناسبی براشون نیست...

لینک به دیدگاه

واسه شرایط الان منم ی همچین حافظه ای خیلی مفیده!

خوش به حال ماهی قرمزا

:w14:

لینک به دیدگاه
واسه شرایط الان منم ی همچین حافظه ای خیلی مفیده!

خوش به حال ماهی قرمزا

:w14:

اتفاقا،اساتید ما به بچه های خیلی باهوش کلاسمون میگن ماهی قرمز...... :ws37:

بیا با یک چوب بزنم بر سرت،ماهی قرمز جلوت کم میاره...... :a030:

لینک به دیدگاه
اتفاقا،اساتید ما به بچه های خیلی باهوش کلاسمون میگن ماهی قرمز...... :ws37:

بیا با یک چوب بزنم بر سرت،ماهی قرمز جلوت کم میاره...... :a030:

بچه های خیلی باهوش من جمله خود شما؟

:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...