رفتن به مطلب

بررسی تخصصی نوکيا 6060: جذب جادويی


Mohammad Aref

ارسال های توصیه شده

نوکيا6060 :

 

4-b.jpg

 

نوکيا مدل درب دار جديدی برای طرفداران تلفن های شيک فراهم نموده است . اين تلفن يک صفحه نمايش TFT و صفحه کليد بسيار مناسب دارد ، فايل های MP3 را نيز پخش می کند، با اين وجود معايب نسبتاً زيادی هم دارد : نوکيا 6060 صفحه نمايش بيرونی ندارد ، آنتن آن برآمده است و کيفيت صدای پلی فونيک ، پايين است . اما با همه اينها توجه افراد زيادی را به خود جلب می کند.

 

مزايا :

• طراحی زيبا

• کليدهای عملکردی بزرگ

• صفحه کليد مناسب

• صفحه نمايش TFT

• زنگ MP3

 

معايب :

• صفحه نمايش بيرونی ندارد

• آنتن بيرونی

• فقط GPRS کلاس 6 دارد

• گزينه های ارتباطات آن محدود است

• کيفيت زنگ پلی فونيک پايين است .

 

طراحی :

نوکيا 6060 درب دار مطابق نياز کاربرانی ساخته شده است که به دنبال سبک و کارايی خوب هستند . تلفن دوربين ندارد ، با اين وجود جلب توجه می کند . ابعاد نوکيا 6060 ، ٨٥ x٤٤ x ٢٤ميليمتر است . طول آنتن 1.5 سانتيمتر است ، از يک طرف بنظر می رسد که اين روزها ، موبايلهای دارای آنتن بيرونی ديگر محبوبيتی ندارند اما از طرف ديگر گروه خاصی از کاربران هستند که دقيقاً به دنبال اين نوع تلفنها می باشند . در دنيای موبايل امروز دريافت يک سيگنال با کيفيت بالا برای آنتن داخلی ديگر مشکل نيست .

 

يکی از معايب نوکيا 6060 اين است که بنظر می رسد راحت شکسته می شود ، وزن تلفن 93 گرم است . اگر چه می توانيم تلفنهای درب دار سبکتری در بازار پيدا کنيم اما اين مدل نوکيا نيز به گروه تلفن های کوچک و سبک تعلق دارد . اين تلفن در دو رنگ عرضه شده است . هر دوی آنها با يک قاب کرومی محکم ارائه شده اند اما طراحی پوشش ، متفاوت است ، که می تواند مشکی يا نقره ای باشد . رنگ نقره ای مطابق سليقه بيشتر افراد است ، زيرا مواد پلاستيکی مشکی بکار گرفته شده در نسخه ديگر براق بوده و هر اثر انگشت را نشان میدهد . بايد به اين حقيقت اشاره کرد که قاب کرومی اطراف آن زمانيکه نزديک به پوشش نقره ای قرار داده می شود بی ارزش بنظر نمی رسد .

 

اگر کمی بيشتر به نمای تلفن توجه کنيد. جذاب ترين قسمت در بخش فوقانی جلوی تلفن نوار قرمزو باريک LED وضعيت است ، ديود نور سفيد ساطع می کند و صفحه قرمز کوچک زير پوشش شيشه ای سايه قرمز به آن اضافه می کند ، LED بسيار قوی است ، حتی در نور روز هم ديده می شود . جای تاسف است که LED برای پيام های دريافتی يا هشدار های تماس ناموفق رنگ متفاوتی ندارد و در هر دو مورد بی صدا چشمک می زند ، هنگاميکه تلفن زنگ می زند ، دوبار چشمک زده و سپس پيش از تکرار هشدار يک وقفه طولانی ايجاد می شود . بی شک به سيستم نوکيا عادت می کنيد .

 

LED وضعيت در قاب جلو

 

کناره های تلفن خالی است ، قسمت پايين تنها استثنا است که به دو سوکت شارژر و هندس فری مجهز شده است . بين دو سوکت محل plug & play است که نوکيا آن را بصورت يک سوکت جديد برای وجود همزمان با pop - port ارتقاء داده است . در عين حال نوکيا تا اين لحظه کابلی ايجاد نکرده است که برای plug & play بکار رود . بلندگو در طرف مقابل قاب نزديک به آنتن قرار داده شده است ، که توسط پوشش شطرنجی محافظت می شود ، هنگاميکه حين يک تماس تلفنی به هندس فری داخلی سوئيچ کنيد نه تنها کارايی صوتی غير فعال می شود بلکه با يک نويز ناخوشايند نيز همراه است .

 

ta6.jpg ta7.jpg

بلند گو و آنتن بيرونی

 

باتری Li-ion در قاب پشتی قرار دارد که دوام آن در حالت Stand by ، ٤٠٠ ساعت و در زمان مکالمه 210 دقيقه است و توان باتری نيز ٧٦٠ mAh می باشد . هنگاميکه درب تلفن باز شود ، صفحه نمايش ظاهر شده و دومين قسمت مکانيزم آن فعال می شود و درب بطرف بالا باز می شود . بمنظور اينکه حرکت بعدی برای بستن ايمن باشد دو ضربه گير لاستيکی فنر در گوشه های تلفن درست زير صفحه کليد وجود دارد .

 

لینک به دیدگاه

صفحه کليد :

کليدها نيز شايان تحسين هستند . آنها بسيار برآمده ، مناسب و دقيق می باشند و از پلاستيک سخت ساخته شده اند . فشار دادن تمامی آنها راحت است و بدون استثناء به درستی واکنش می دهند . نوکيا 6060 ظاهرا از مدل 6030 الگو می گيرد و کليد های بزرگ کنترل را از آن تقليد کرده است که ويژگی های عمده آن برآمدگی بسيار کم است در نتيجه کار با اين تلفن لذت بسياری دارد .

 

کل قسمت داخل تلفن به رنگ مشکی طراحی شده است و واقعا مناسب بنظر می رسد ، سطح آن مات است و بنابراين اثر انگشت مشاهده نمی شود ، کليد حرکتی چهار جهتی با بخش ميانی تاييد کننده آن مناسب بنظر می رسد ، سطح آن مات است و بنابراين اثر انگشت را نشان می دهد . نور زمينه صفحه کليد آبی – سفيد است و در جايی که نور نياز است بقدر کافی قوی عمل می کند : زير شماره و کليدهای حروف . هر سه کليد که در يک رديف افقی قرار دارند دارای قاب روشنی می باشند . کليدهای کنترل تماس ، کليد های Context و دکمه اصلی کنترل شدت نور کمتری دارد .

 

صفحه نمايش :

صفحه نمايش نوکيا 6060 به طول 35 ميليمتر و عرض 28 ميليمتر می باشد و به کمک تکنولوژی فعال TFT ساخته شده و می تواند ٦٥ K رنگ را نشان دهد . در رابطه با کيفيت تصوير ، در حد متوسط است .

١٢٨ x ١٦٠ پيکسل روی چنين سطح بزرگی زياد نيست ، امّا کافی است . صفحه نمايش در نور مستقيم خورشيد براحتی خوانده می شود .

 

نبود صفحه نمايش بيرونی نقطه ضعف عمده آن است و نياز است که به طور مداوم تلفن را باز کنيد – عملی که اگر با يک دست انجام شود احتمالا ناخوشايند است . اگر تلفن را باز نکنيد نمی توانيد ببينيد که چه کسی با شما تماس گرفته است يا نمی توانيد يک پيام دريافتی جديد را به طور سريع بخوانيد . در عين حال بازار مملو از گوشی های رقيب دارای دو صفحه نمايش است که همگی در همين گروه قيمت قرار دارند .

 

ساختار منو :

منو همانند ساير مدل های جديد سری 40 نوکيا است . می توان منوی اصلی را بصورت يک ماتريس يا ليستی از آيکن های کوچک مشاهده کرد که به انتخاب شما بستگی دارد . آيکن های نشان داده شده در حالت ماتريس ، متحرک هستند . تصاوير مجاور عناوين ، اغلب زير واحدهايی در زير منوهای دوم يا حتی سوم دارند .

sakh1.jpgsakh2.jpgsakh3.jpg

 

زمانی که دستگاه در حالت Stand by قرار دارد کليد Context چپ ، منوی " GO TO " را باز می کند که می تواند بر اساس خواست کاربر ، شخصی شود . کليد راست به مشخص کردن بر چسب انتخابی منو کمک می کند . اين برای تمامی جهت های کليد حرکتی نيز صدق می کند . يک مورد بسيار راحت ، بخصوص برای گرافيک های حالت Stand by ، گزينه انتخاب رنگ فونت است .

sakh4.jpgsakh5.jpgsakh6.jpg

پيش زمينه های مختلف

 

فونت سفيد يا روشن چيزی را که هنگام خواندن اعداد يا متن بر پيش زمينه تيره ، بصورت يک تجربه وحشتناک بود؛ به فرآيند خواندن نرمال تبديل می کند. اما دقت کنيد زيرا اگر يک تم کاملا تيره را تنظيم کنيد ( نه فقط پيش زمينه ) ، تمامی هيجان شما از بين می رود . رنگ فونت در صفحه نمايش اصلی اصلاح شده است . عناوين و فهرست ها در بقيه سطوح منو ، نامعلوم باقی می مانند . بايد به اين حقيقت اشاره کرد که نوکيا 6060 يک دستگاه بسيار سريع است . نشان دادن منوی اصلی ، طولانی ترين نرم افزار تلفن است که حدود يک ثانيه طول ميکشد . در تمامی موارد ديگر تلفن واقعا سريع واکنش می دهد ، اما نميتوان گفت فوری عمل ميکند .

لینک به دیدگاه

تماس و دفترچه تلفن :

تلفن تا 500 مخاطب را ذخیره می کند که برای هر يک از آنها می توان پنج نوع شماره تلفن ، Email آدرس وب و يک يادداشت 110 کاراکتری تعيين کرد . تمامی تماس ها می توانند بصورت گروه ذخيره شوند . امکان متمايز کردن خود گروهها بر اساس تصوير و زنگ وجود دارد . اسامی مخاطبين می تواند با يک عکس همراه باشد . زمانی که يک مخاطب با تصوير پيوست شده ، با شما تماس می گيرد ، آن تصوير بر تصوير گروه اولويت دارد . با ايجاد يک گروه يک عضوی می توان نبود ملودی زنگ متمايز کننده برای تماس را جبران نمود . اين امر مشکلی در دفترچه تلفن ايجاد نمی کند زيرا گروهها و تماس ها بطور جداگانه در آنجا نشان داده می شوند .

ph1.jpg

با بتدريج وارد کردن کاراکتر ها به مخاطب خاص می رسيد . تماس های سيم کارت و آنهايی که در حافظه تلفن ذخيره شده اند به طور همزمان نشان داده می شوند . هر تماسی که جديدا ايجاد شده است در حافظه تلفن ذخيره می شود .

نوکيا6060 دفترچه تلفن را به چهار روش مختلف نشان می دهد : ليست کوچک استاندارد با اسم ، يک اسم بزرگ و شماره اصلی ( امکان تعيين کردن اين نوع برای هر تماس جداگانه وجود دارد ) ، ليستی از اسامی نشان داده شده در يک فونت بزرگ و بالاخره ، دفترچه تلفنی که در آن هر تماس با يک تصوير همراه است . هر تماس ، نمايش جزئی خود را دارد که تمامی اطلاعات تعيين شده را پنهان می کند . نمايش جزئی از طريق قسمت ميانی کليد حرکتی ، وارد می شود .

ph3.jpg

پيام :

تلفن مجهز به ويرايشگر های سه پيام است : برای SMS استاندارد ، MMS و برای Instant Messaging . اگر نياز است که يک تصوير يا يک کليپ صوتی به MMS اضافه کنيد بنابراين نبايد مشکل باشد . شما همچنين می توانيد يک يادداشت از تقويم يا يک کارت بازرگانی از دفترچه تلفن اضافه کنيد . به ياد داشته باشيد که پيام نبايد بيشتر از ١٠٠ KB باشد .

m1.jpgm2.jpgm3.jpgm4.jpg

 

نوشتن SMS يک تجربه لذت بخش است . پيام ها می تواند ٦ x ١٦٠ کاراکتر طول داشته باشد . کليد ها حتی پس از نوشتن مقدار زيادی از کاراکتر ها ، بدون معطلی واکنش می دهند . اگر می خواهيد سرعت را بيشتر کنيد ، فرهنگ لغت T9 را فعال نموده و تفاوت را احساس کنيد . T9 کلمات اصلی را می داند و کلمات جديد را نيز سريع ياد می گيرد . شمارش معکوس از نخستين کاراکتر نوشته شده آغاز می شود وهر 160 کاراکتر را دوباره قرار می دهد . برای کسانی که چشمان ضعيف تری دارند يک گزينه منو وجود دارد که اندازه فونت را اصلاح می نمايد . سه اندازه فونت برای انتخاب وجود دارد . کوچکترين آنها اين امکان را به شما می دهد که کل SMS را با هم مشاهده کنيد . بزرگترين فونت واقعا بزرگ است . پس از اين انتخاب ، تنظيم مورد نظر شما برای پيام های دريافتی نيز بکار می رود . انتخاب ملودي برای پيام های جديد بخودتان بستگی دارد . شما می توانيد هر يک از فايل های صوتی ذخيره شده در تلفن را انتخاب کنيد .

 

ساير امکانات:

جای تاسف است که وارد کردن يک ملودی جديد در دستگاه ، کار دشواری است زيرا امکان ارتباط از طريق کابل را فراهم نکرده و از بلوتوث يا مادون قرمز هم پشتيبانی نمی کند . 6060 فقط با WAP کار می کند .

 

sayer3.jpgsayer4.jpg

 

و در اينجا مشکل ديگری ايجاد می شود : سعی می کنيد چند تصوير ، تم و ملودی را دانلود کنيد و با کل حافظه تلفن که فقط ٣ MB است مواجه می شويد. پلی فونی فقط 16 گانه دارد . تلفن بيست و چهار زنگ از پيش نصب شده دارد . نوکيا 6060 با فايل های MP3 نيز کار می کند . گاهی مشکلاتی در مورد کارايی بلندگوی داخلی ، هنگام فعال کردن هندس فری وجود دارد و در واقع هر گاه ولوم را تا 65% و بيشتر تنظيم می کنيد ، صدا ناهنجار شده و تقريباً غير قابل تشخيص می شود . امکان تنظيم پروفايل های زنگ نيز وجود دارد . بعلاوه ، نوکيا 6060 دو محل حافظه برای کاربر فراهم می کند تا از ابتدا ، پروفايل های خود را ايجاد کنند . تاريخ انقضاء نيز می تواند تنظيم شود . تلفن دارای چهار بازی از پيش نصب شده و مبدل ارز و واحد است .

 

sayer1.jpgsayer2.jpg

مبدل ارز و واحد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...