رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

e9kikjwj3yg3r0ecm1hl.jpg

حضور غیاب میکنم هرکس خودش بگه که حاضره؟ کلاس چند نفره؟

خوب درس رو از صفر شروع میکنیم و در حالت دوبعدی پیش میریم:

برای شروع اول تمرین های زبان !

_ترجمه کنید؟

1- خط:

2- کمان:

3- دایره:

4- مستطیل:

5- بیضی:

6- مثلث:

7- پار خط:

8- نیم خط:

9- چندضلعی:

10- جدول:

11- نقطه:

12- هاشور:

13- پاک کردن:

14- جابجا کردن:

15- چرخاندن:

16- ضخامت

:select

mirror:

copy=copy

offset:

array:

stretch:

scale:

trim:

extend:

DRAW:

DIMENSION:

MODIFY:

center:

diameter:

radius:

arrow:

fillet:

break:

join:

explode:

angle:

برای پرسیدن سوال و غیره و تشکر به این تاپیک سربزنید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 260
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خوب برای شروع اول به مهندسین عزیز انواع مختصات رو معرفی میکنم:

خوب توی حالت دو بعدی 2 حالت داریم:

بازم خوب (در حواب بگید خوب) 1- متخصات دکارتی :

سیستم مختصات دکارتی رو نیاز به توضیح دادن نمیبینم! پس شما فقط (x,y) دارین! که x یکی ار محورهای دستگاه و y محور عمود بر آن است.

2- مختصات قطبی:

توی سیستم مختصات قطبی شما با طول و زاویه کار میکنید به این شکل که شما دو مقدار به صورت (L,a) برای نسبت دادن مکان نیاز دارید.

خوب کلا شما میتونید مختصات رو به دو صورت نسبی و مطلق وارد میکنید

مختصات مطلق بدین معنی که شما طول و عرض (x,Y) را از مبداء (0,0) وارد میکنید

و مختصات نسبی شما نسبت به یک نقطه مشخص که آن را مبداء جدید فرض میکنید مختصات را وارد میکنید .

برای اینکه نرم افزار متوجه منظور شما بشود شما باید برای مطلق کردن علامت # را قبل از ورود مقدار استفاده نمایید و برای حالت نسبی از علامت @ قبل وارد کردن X,Y استفاده شود.

به این شکل دقت کنید:

رنگ سبز مختصات نسبی ،نسبت به نقطه A و رنگ زرد مطلق است

mgceqby762i43yalm08m.jpg

پس از دستور دادن به نرم افزار (که بهش میرسیم) شما میبایست مختصات را وارد کنید (نکته1: برای وارد کردن مختصات نیاز به تایپ علامت های پرانتز نیست پس تایپ میشه 10 و 10 ) حال چطور مختصات خود را دکارتی یا قطبی معرفی کنیم (به جای و چی بنویسیم)؟

ساده س برای محور مختصات دکارتی فقط باید بنویسید " , " کاما یعنی: 10,10

برای مختثات قطبی بنوسید " > " یعنی 45>10 که میشه طول 10 واحد و زاویه 45واحد(درجه) زیاد سخت نگیرید اگه دو نصطه اینجا بر هم منطبق نمیشه!!

واحد چیست؟ معیار سنجش

واحد به انگلیسی چیست؟؟ unit یا units که جمعش میشه

واحد در اتوکد چط.ر تعریف میشه؟؟؟ کلا برای تعریف کردن و دستور دادن شما باید در خط فرمان تایپ کنید (نکته: در ورژن های جدید اتو کد نیاز نیست در خط فرمان کلیک کرده و دستورات را در آن محل تایپ کنید!! شما میتوانید بدون کلیک کردن در جایی همینطور در بخش drawing area دستور بنوسید! با نوشتن اولین حرف متوجه میشوید که اتوکد در کنار مکان نما (همون موس) برای شما متن را یادداشت میکند. برای وارد شدن به بخش تنظیمات واحدها چه طول و چه زاویه کافیست تایپ کنید:

UNITS و اینتر کنید.

پنجره زیر باز شده که تنظیممات رو انجام میدید و OK میکنید.

همه ی گزینه ها واضح اند بجز زیر مجموعه Length>Type پیدا کردین؟؟ بالا سمت چپ پنجره units!

در این گزینه انواع واحدهای موجود در دنیا تعریف شده که ما از decimal استفاده میکنیم و سایر گزینه ها زیاد کاربردی نداره!

9rjpjhaneul13ti9juq.jpg

لینک به دیدگاه

بهترین تنظیم برای کار کردن واحدیه که میخواهید با اون اندازه گذاری کنید پس اگر پلان ساختمان دارید که به متر میخواهید خروجی بگیرید واحدتون رو متر بزنید و هر واحدی که تایپ میکنید به متره شما میتونید تعداد رقم بعد از اعشار رو مشخص کنید البته اتوکد تا 14رقم بعد از اعشار رو ساپُرت میکنه پس جای نگرانی نیست اگر زدید 2رقم بعد از اعش..

خوب حالا یه تنظیم دیگه برای ابعاد صفحه یا همون کاغذ داریم که دستورش برای تعریف کردن یه محدوده لیمیت هست که در صورت فعال کردن این امکان اگر در ترسیمات از محدوده خارج شوید اتوکد به شما پیغام میده و نمگذارد خارج از محدوده ترسیم کنید:

این دستور چیزی نیست جز LIMITS:

حالا تایپ کنید LIMITS و اینتر کنید

اگر یادتون باشه توی عکسای بالا روی خط فرمان چند سطر وجود داره که پیام های نرم افزار رو نشون میده و باید همیشه بهش دقت کرد جدا از اون توی خود خط فرمان یکسری تنظیمات پیش فرض وجود داره به علاوه شما در خط فرمان میتونید گزینه های مختلف دستورتون رو ببینید

0zn28gogqwaptkp5mz29.jpg

دوباره میگم دستور limits رو تایپ میکنیم به این عکس بالا میرسیم

توی کادر آبی توضیح داده که دستور اجرایی مون چیه (که همون limits هست) بعد نوشته محدوده ی مدل طراحی رو مجددا تنظیم کنید.

توی کادر قرمز یعنی خط فرمان برنامه منتظر سایر دستورات و مقدارهای شماست و به شما میگه :

specify lower left corner یعنی چی؟

یعنی مشخص کنید گوشه ی پایین سمت چپ رو ( خوب میتونید مختصات مورد نظرتون رو بهش به صورت دکارتی یا قطبی وارد کنید مثل 100و100)

در ادامه نوشته : OR / [ON/OFF

معنی : یا {روشن / خاموش}

شما میتونید به جای وارد کردن مختصات،؛ این دستور رو فعال یا غیر فعال کنید که درباره کارکردش توضیح دادم

بازم در ادامه نوشته:

معنی : به علامت توجه کنید که اولا اعداد و حروف داخل آن درحال حاضر جزء تنظیمات موجود هست (یعنی قبلا مختصات گوشه سمت چپ پایین رو 0و0 داره ) دوما شما اگر این تنظیمات رو قبول دارید میتونید بدون وارد کردن 0و0 اینتر کنید و از این مرحله رد بشید.

برای این کار کافیه تایپ کنید on و اینتر کنید یا off

لینک به دیدگاه

خوب خط میشه line

پس برای رسم خط کافیه تایپ کنید line و اینتر کنید

در ادامه به پیغام های اتوکد و خط فرمان توجه کنید !!

هرگز از موس استفاده نکنید!!

یه آزمایش میخوام بکنم ببینم شما میتونید به پیغام های اتوکد جواب بدین یا نه؟

این از پیغام اتوکد:

kdndf431twh6tcgsl8xm.jpg

چی خواسته ؟؟:ws37:

منتظر چه چیزیه؟؟:ws37:

از هر دو روش قطبی و دکارتی استفاده کنید:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

یک مستطیل و یک مثلث بکشید

بعد از هر مرتبه اینتر کردن به پیام ها توجه کنید!

یک مثلث متساوی الاضلاع بکشید که هر ضلعش 20 واحد باشه

لینک به دیدگاه

سوال دارید بپرسید؟

ببخشید

چون من توی باشگاه هم یک تاپیک مشابه زدم که همه برای رفع اشکال میان سوال میپرسن گفتم اینجا لیتکش رو بدم که بیاید و سوالهایی که برای بقیه پیش میاد رو بخونید و یاد بگیرید!

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

جون اونجاهم دارم جواب بجه ها رو میدم یکم از اونطرف درسهارو کپی میکنم اینور مثلا این :

موقعی که اتوکد رو باز می کنیم پایین سمت چپ محور X,Y رو کشیده که خط ها رو در راستای محور X و Y میشه ترسیم کرد.

12870707601.jpg

چطور میشه اون رو به X,Z یا Y,Z تغییر داد تا بشه در این راستا ها هم لاین کشید؟ فقط این 3تا دستور رو تایپ کن تا به محور x,z برسی

UCS

-90درجه

حالا توضیحات درباره محورهای مختصات:

ببینید هر چیزی در اتوکد مربوط به محورهای مختصات باشه به UCS معروف هست .

حالا شما دستور UCS رو تایپ میکنی و امکاناتش ایناهاست که توضیح میدم:

hzjqvo7a7w8n6j7cijjr.jpg

خط اول توی نوار فرمان که دستور اجرایی رو توشته

خط دوم در نوار فرمان تنظیمات پیش فرض و جاری (مختصاتی که الان داری میبینی) رو توضیح داده که صWORLD جهانی ه !

حالا شما میتونی محور های مختصاتت رو چرخش بدی عوض کنی و ....

حالا اگه بخوای به حالت قبل برگردی باید گزینه ی WORLD رو در دستور UCS انتخاب کنی تا به حالت ابتدایی برگرده.

1: SPECIFY ORIGIN OF UCS : مبدا مختصات رو میتونی عوض کنی در نتیجه هم میتونی مختصات رو وارد کنی مثلا 100و100 هم میتونی روی صفحه کلیک کنی در ادامه اش میتونی به مختصات جدیدت زاویه ای برای چرخش بدی اینجوری:i6wnbn5gz21dnsb1bvj1.jpg

2: گزینه های بعدیِ دستور گزینه ی FACE :» برای حالت سه بعدی استفاده میشه و باید یک سطح از موضوع جامد رو انتخاب کنی ، در نتیجه مبدا محورهای مختصات با زاویه و سایر مشخصات اون جابه جا میشه.

3: NAmed : گزینه بعدی برای SAVE کردن یا آوردن مختصات هایی است که شما بیشتر لازم دارید!! پس اگر از حالت اول مختصات رو جا به جا کردی حالا میتونی این تنظیمات رو SAVE کنی تا راحت تر در دسترست باشه .

4: گزینه ی object : برای اینکه مختصات در راستا و با زاویه ی یکی از موضوعات بشه کاربرد داره که برای مثال میتونی یک خط بکشی و حالا توی دستور یو سی اس در ادامه گزینه آبجکت رو بزنی و موضوع مورد نظر رو انتخاب کنی حالا محورهای مختصات جا به جا میشه !!!

لینک به دیدگاه
mer30:ws49:

...................

حامد جان سپاس

لطفادر مورد قسمت directionدر پنجره unit یه خورده توضیح بده؟:banel_smiley_4:

قسمت مورد نظر برای تنظیم محل شروع زاویه است ! که توی مثلثات از سمت راست به صورت خلاف ساعتگرد شروع میشه:

lx9jd8a37xcbamjapz6b.jpg

لینک به دیدگاه

خوب خط میشه line

پس برای رسم خط کافیه تایپ کنید line و اینتر کنید

در ادامه به پیغام های اتوکد و خط فرمان توجه کنید !!

هرگز از موس استفاده نکنید!!

یه آزمایش میخوام بکنم ببینم شما میتونید به پیغام های اتوکد جواب بدین یا نه؟

این از پیغام اتوکد:

kdndf431twh6tcgsl8xm.jpg

چی خواسته ؟؟:ws37:

منتظر چه چیزیه؟؟:ws37:

از هر دو روش قطبی و دکارتی استفاده کنید:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

یک مستطیل و یک مثلث بکشید

بعد از هر مرتبه اینتر کردن به پیام ها توجه کنید!

یک مثلث متساوی الاضلاع بکشید که هر ضلعش 20 واحد باشه

خوب به بحث اصلی برگردیم:

برای رسم خط ابتدا دستور را وارد کنید

اگر بخواهیم یک خط افقی با طول 100 رسم کنیم بدین صورت شروع میکنید:

1- تایپ line و اینتر کردن

نرم افزار از شما مختصات شروع خط رو میخواهد(specify 1st point)که در خط فرمان نوشته پس در ادامه داریم:

2- وارد کردن مختصات سر خط مثلا )0,0( >>> تایپ میکنید 0 سپس دکمه کاما " , " را میزنید دومرتبه صفر را تایپ کرده و حالا اینتر کنید!!

میبینید که از مبدا مختصات تا محل موس شما یک خط امتداد پیدا میکنه:

k79ov8setl6pynu8xi8b.jpg

حال اتوکد پیغام میدهد که نقطه ی بعدی از خط را انتخاب کنید(specify next point) یا میتوانید آندو undo به یک مرحله عقب برگردید برای اصلاح نقطه ی اول 0و0 (که الان نیاز نداریم-جون درست وارد کردیم)

3- مختصات نقطه ی بعدی رو وارد میکنیم: 100,0 اینتر

به جای مرحله 3 میتونید مختصات رو به صورت قطبی وارد کنید که میشه: 0>100 اینتر (100 متر طول با زاویه صفر درجه)

4- حال برای ثبت این خط کافیه دوباره اینتر کنید تا از دستور خارج بشید (میتوانید از دکمه Escape هم استفاده کنید)

شما میتونستید ادامه ی خط افقی رو نیز رسم کنید برای این کار کافی بود تا مختصات نقطه ی جدید رو به اتوکد بدین تا براتون رسم کنه دو مرتبه از ابتدا شروع کنید و به جای مرحله 4 مختصات 100 و 100 را وارد کنید. و در نهایت وقتی به شکل دلخواه تون رسیدین اون رو ثبت کنید.(در اینجا باید متوجه یک نکته شده باشید : و اون اینکه مختصات نقطه ی 100و100 به صورت نسبی اعمال شده >به این صورت که خط دوم شما از انتهای خط افقی تون 100و100 جلوتر رفته نه از مبدا مختصات!! این نکته برمیگرده به دو علامت @ و # که در ابتدا توضیح دادم )

نکته: برای بهتر دیدن شکل فقط تایپ کنید Z اینتر کنید و در ادامه E بزنید و اینتر کنید برای این کار باید اول تمام شکل رو بکشید و از دستور خط خارج شده باشید ، همچنین میتونید از چرخ روی موس استفاده کنید!!

بعد از اینکه شکل شما از 2خط بیشتر داشته باشه اتوکد میتونه شکل شما رو ببنده یعنی به نقطه ی اول برگرده که باید به پیغام توجه کنید و اون رو تایپ کنید و اینتر بزنید!!امتحان کنید

نحوه ی کنترل صفحه با موس رو توی پست بعدی شرح میدم

حالا این تمرین ها رو رسم کنید:

evsokxlz6v9s8vb6rh3.jpgبرای شکل اول دوباره یک بار مراحل رو انجام میدم (فقط کافیه به همین شکل که من تایپ میکنم و تعداد اینترهایی که میزنم توجه کنید) :

LINE اینتر

0,0 اینتر

50,0 یا 0>50 اینتر

بازم اینتر یا esc تا شکل ثبت بشه

لینک به دیدگاه
سلام حامد جان واقعا ممنون از کلاسه خوبت من تمرینامو انجام دادم :ws33:

کو ببینم ؟؟ میخوام روش خط بکشم :ws3:

تمرین های دیگه رو هم انجام بتین:icon_pf (44):

جلسه بعتی شنبه فکر کنم

لینک به دیدگاه
کو ببینم ؟؟ میخوام روش خط بکشم :ws3:

تمرین های دیگه رو هم انجام بتین:icon_pf (44):

جلسه بعتی شنبه فکر کنم

چشم سعی می کنم از این به بعد تمرینامو بفرستم

ممنون پس تا شنبه:ws33:

لینک به دیدگاه
با عرض معذرت ولی من اصن نفهمیدم شی گفتین!!!!:icon_redface:

خوب بگید کجا رو متوجه نشدید تا رفع اشکال کنیم و ادامه بدیم !

توی پست شماره 2 2تا عکس هست که نشون میده وقتی وارد محیط 2بعدی نرم افزار میشید چی داره!

توی پست 3 یکم ریاضی درس داده شد که انواع مختصات چیست؟

و توصیح کمی درباره اینکه اختلاف این مختصات رو با چی مشخص میکنیم! (@#)

در ادامه واحدهای اندازه گیری رو تعریف کردیم! که توی دنیا فوت اینچ و سانتی متر و درجه و گراد و رادیان و ... وجود داره؛ حالا در ادامه برای اینکه توی اتوکد شروع به کار کنیم باید واحدی رو انتخاب کنیم، گفتم که کافیه وقتی نرم افزار رو باز کردین (روی هوا یا توی خط فرمان یا ...) تایپ کنید units و اینتر بزنید حالا که این کارو کردید پنجره ی مورد نظر برای اعمال تنظیمات نمایش داده میشه که آخرش هم روی ok کلیک میکنید! کجاش مشکل داشت آخه!!!!؟

بازم میکم اصلا از موس استفاده نکنید حتی جابه جا نکنیدش!!!

بریم ادامه درس؟ نه بزارید جواب تمرینها رو بزارم:

evsokxlz6v9s8vb6rh3.jpg

برای شکل اول دوباره یک بار مراحل رو انجام میدم (فقط کافیه به همین شکل که من تایپ میکنم و تعداد اینترهایی که میزنم توجه کنید) :

LINE اینتر

0,0 اینتر

50,0 یا 0>50 اینتر

بازم اینتر یا esc تا شکل ثبت بشه

خوب اتوکد رو باز کنید>>(به محیط ترسیم برید و در فضای 2بعدی قرار بگیرید classic)

حالا به هیچی دست نزنید و روی صفحه کلید فقط تایپ کنید:

(نکته به جای کلید اینتر عکس گل میزارم) تمرین 1:

line

:icon_gol:

0,0

50,0

شکلتون رو کشیدید شکل اول

حالا تمرین شماره 2:

line

60

شکل دوم رو هم کشیدید. برای رسم این شکلها راههای زیادی وجود داره پس میشه از روش مختصات دهی دیگه ای استفاده کرد!

بعدی رو با دو روش میکشیم

1 مختصات دکارتی:

line

0,0

100,0

@0,100

2 محتصات قطبی:

line

0,0

100

@100

دیدین چقدر آسون بود!!

حالا یک نکته بگم

اینجا برای چی از @ استفاده کردیم؟ چون میخواستیم مختصات ادامه ی خط رو از انتهای خط قبل بدیم پس میشه مختصات نسبی! ok? حالا نکته کجا بود اینجا که اگر به جای @ از # استفاده کنید از انتهای خط به مختصات مطلقی که دادید از مبدا مختصات خط رو رسم میکرد!

هنوز نکته ادامه داره برای اینکه ما همیشه @ رو نزنیم اتوکد توی ورژن های 2002 به بعد این امکان رو گذاشته که بدون وارد کردن @ خودش متوجه میشه که شما از ادامه ی نقطه ی قبل دارید مختصات میدید! مُردم!

بعدی:

line

0,0

100

100

حالا مثلثه:

line

0,0

20,0 یا 0>20

0,20 یا 90>20

حالا اگه ببینید توی پیغام های اتوکد یک گزینه اضافه شده که نوشته CLOSE یعنی اگر بخواهید میتونید از جایی که خط رو شروع کردید شکل رو ببندیم پس اگه بنوسید CLOSE و :icon_gol: کنید مثلث رسم میشه و از دستور رسم خط میاد بیرون ! اگه به جوابها دقت کنید برای خروج از دستو ما 2 مرتبه :icon_gol: کردیم - کار دیگه که میشه کرد اینه که خودمون دوباره مختصات سر خط رو بدیم یعنی تایپ کنیم 20-,20-@ یا 0,0# و :icon_gol::icon_gol: کنید

لینک به دیدگاه

برای اینکه بتونید شکلتون رو بهتر ببینید از قرقره موس بالاخره استفاده کنید!

یکم باهاش بازی کنید کاربردش رو یاد میگیرید!

میتونید دکمه وسط موس رو هم فشار بدین ببینید چی میشه!:ws28:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
سلام میشه راهنمای نصب اتوکد 2007 از اول تا آخرش برام بذارید من کلا با erorهایی که در طی نصب پیش میاد مشکل دارم .ممنون میشم خیلی....:w16:

error? چه error? میشه ازش یه کپی بگیری اینجا بذاری؟ :ws38:

نصبش آسونه و معمولا بدون error :ws37:

در مورد راهنما هم یه بررسی میکنم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
error? چه error? میشه ازش یه کپی بگیری اینجا بذاری؟ :ws38:

نصبش آسونه و معمولا بدون error :ws37:

در مورد راهنما هم یه بررسی میکنم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

امکانش هست اتوکد سه بعدی رو راه بندازید یکم توش مشکل دارم ،اگه جزوه ساده ای در این زمینه به بنده معرفی کنید ممنون میشم

باتشکر

لینک به دیدگاه

این error وقتی اتوکدو باز میکنی دداده میشه؟(یعنی کد نصبه رو سیستمت ؟)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...