رفتن به مطلب

اصطلاحات فنی رشته مهندسی صنایع

ارسال های توصیه شده

سلام:icon_gol:

تو این مبحث قصد داریم یک کاراصولی وزیربنایی با ماندگاری واثربخشی انجام بدیم

شاید شبیه یک بازی ساده باشه شاید نیاز به یک همت وتوجه زیاد داشته باشه

تو این تاپیک شما درهر پست یک اصطلاح از رشته خودتون رو مینویسین ومعادل انگلیسی این اصطلاح رو هم مینویسید سپس توضیحی کوتاه ولی مفید ومختصر(همراه باشکل هم بود چه بهتر نبود هم مشکلی نداره)دراین زمینه ارائه میدید

گرایش رشتتون دراین بحث مهم نیست ولغتنامه هم نمیسازیم

یک راهنما ومرجع درزمینه اصطلاحات فنی وکاربردی رشته شماست که به سایر دوستان کمک میکند تا اشنایی بهینه با تعاریف ومفاهیم داشته باشند

روزی یک اصطلاح بیشتر از دودقیقه از وقت شمارو نخواهد گرفت ولی با حساب همکاری دوستان خواهید دید بزودی چه مرجع کارا ومفیدی ایجاد شده است

این مسئله یک تمرین برای جا افتادن مفاهیم اشنایی با معنی انگلیسی موضوعات به همراه توضیحی کوتاه وگویا دراین زمینه است

امیدواریم با کمک تک تک شما دوستان عزیز شاهد ایجاد بانک اطلاعاتی غنی وارزشمندی دراین زمینه باشیم

اگر احساس میکنید توضیحات دوستان کافی نیست یا اشکالی بران وارد میبینید با نقل قول گرفتن از پست مورد نظر توضیحات کاملتر را بیان کنید

سوال وجوابی دراین تاپیک انجام نمیگیره وفقط قصد تبیین وتشریح بهتر رشته خودمان را داریم

منتظر فعالیت شما دوستان عزیز دراین تاپیک هستیم

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

بسیار تاپیک خوبیه

من شروعش میکنم انشالله همپا با تاپیک مشاعره بشه مرجع خوبی ازش دربیاریم:

BPR

Business Process Reengineering

مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

خوب از اسمش مشخصه که یکی از کارهای مهندسان صنایع اینه که فرآیندهای یک سازمان رو بررسی کرده و در راستای بهبود و اثربخشی اونها فرآیندهای بهبود یافته رو ارائه بده

لینک به دیدگاه

SWOT

Strengths-Weaknesses-Oportunities-Threats

تهدیدها-فرصت ها-نقاط ضعف-نقاط قوت

آنالیز swot برای برنامه ریزی استراتژیک سازمان مورد استفاده قرار می گیره

اگر توضیح اضافی میخواین بگین.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

SWOT

Strengths-Weaknesses-Oportunities-Threats

تهدیدها-فرصت ها-نقاط ضعف-نقاط قوت

آنالیز swot برای برنامه ریزی استراتژیک سازمان مورد استفاده قرار می گیره

اگر توضیح اضافی میخواین بگین.

بله ممنون می شوییییییم:w139:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام یه کمی اصطلاحات سخت بیشتری به کار ببرید مثلا اصطلاح qc خیلی سخته که میشه کنترل کیفیت

واقعا علم من خیلی زیاده یا مثلا tpm و pm دو اصطلاح نت هستند که تعمیرات پیشگیرانه می شوند که البته tpm خیلی گسترده تر و بهتر از pm است

لینک به دیدگاه
سلام یه کمی اصطلاحات سخت بیشتری به کار ببرید مثلا اصطلاح qc خیلی سخته که میشه کنترل کیفیت

واقعا علم من خیلی زیاده یا مثلا tpm و pm دو اصطلاح نت هستند که تعمیرات پیشگیرانه می شوند که البته tpm خیلی گسترده تر و بهتر از pm است

ممنون دوست عزیز

شما شروع کنید بقیه دوستان هم باهاتون همراهی خواهند کرد

لینک به دیدگاه

بازهم اصطلاحات سخت به کار ببرم mrp که یک بحث فوق العاده مهم در برنامه ریزی تولید و در موجودی است البته اضافه کنم که مال موجودی است که به معنای فارسی فکر کنم مدیریت احتیاجات مواد است ولی یک ارتباط تنگاتنگ با برنامه ریزی تولید داره توی پیش بینی تولید خیلی موثر است

راستی mis که سیستم های اطلاعات مدیریت است البته فحش بهم ندید چون همتون میدونید واقعیت اینکه من باید برم اصطلاح جدید پیدا کنم الآن اصلا توی ذهن من نیست

لینک به دیدگاه

سلام مهرآذین عزیز

خوشحالم که این تاپیک رو بالاخره یکی از دوستان آپ کرد.

کلمات سخت و آسون نداره . همه باید عنوان شن تا حدی که میتونیم.

اما مساله اینه که شرکت نمیکنیم در این تاپیک ها.

و در ضصمن شک نکنین علمش رو دارین.:w16:

ممنون دوست عزیز

شما شروع کنید بقیه دوستان هم باهاتون همراهی خواهند کرد

:w16:

بازهم اصطلاحات سخت به کار ببرم mrp که یک بحث فوق العاده مهم در برنامه ریزی تولید و در موجودی است البته اضافه کنم که مال موجودی است که به معنای فارسی فکر کنم مدیریت احتیاجات مواد است ولی یک ارتباط تنگاتنگ با برنامه ریزی تولید داره توی پیش بینی تولید خیلی موثر است

راستی mis که سیستم های اطلاعات مدیریت است البته فحش بهم ندید چون همتون میدونید واقعیت اینکه من باید برم اصطلاح جدید پیدا کنم الآن اصلا توی ذهن من نیست

یه نکته:

توی این تاپیک من فکر کنم مقصود سجاد جان اینه که اصطلاحات انگلیسی رو باز کنیم و بگیم که مخفف چی هستند.

مثل نمونه هایی که من نوشتم.

ممنون میشم اون سبکی پیش برین. :w16:

لینک به دیدگاه

پیرو فرمایش نازنین خانم باید بگم البته اینا خیلی ساده است ولی حتما به لاتین می گم

mrp :material requirement planning برنامه ریزی احتیاجات مواد

mis : management information systemسیستم های اطلاعات مدیریت

pm: preventive maintenanceنت پیشگیرانه

راستش tpm را شک دارم نمیدونم t اولش چی میشه

البته آبروم رفت

وای از خجالت دارم آب میشم ولی دیگه بلد نیستم

qc : quality control کنترل کیفیت

لینک به دیدگاه

سلام بچه ها کمی دیر آمدم معذرت میخوام .

امروز می خوام چن دتا از اون سخت, سخت ها را بگم

شروع می کنیم

ITS : intelligent transportation system

JIT : JUST IN TIME

TPS:transaction processing system

OAS: office automation system

DSS: decision support system

FMS: flexible manufacturing system

GT : group technology

ESS : executive support system

KWS: knowledge work system

بچه ها همه اینها را شما خودتون میدونید ولی با این حال من بعضی از اینها را توضیح میدم

مورد اول مربوط به درس سیستم های حمل ونقل و نوعی سیستم حمل و نقل کامپیوتری است که حمل و نقل را به صرفه می کند و باعث صرفه جویی میشه

مورد دوم نوعی سیستم کنترل موجودی است که در آن انبار وجود نداره وبه محض سفارش مشتری محصول تولید میشه

gt نوعی سیستم تولیدی است که در طرح ریزی به کار میرود و محصولات هم خانواده و دارای تشابه در یک گروه تولیدی قرار می گیرند چون محصولات دارای عملیات مشابه تولیدی هستند

ونوعی استقرار بر اساس فرآینداست

بقیه آنها انواع سیستم های اطلاعاتی است

البته fms خودتون هم میدونید که سیستم های وتلید انعطاف پذیر است که در مقابل هرگونه تغییر در عملیات تولیدی منعطف هستند

اگر درباره هرکدوم توضیح بیشتری خواستید درخواست کنید که حالا یا من و یا دوستان دیگر یک تاپیک بزنیم:ws52:

لینک به دیدگاه

سلام من دوباره آمدم یک اصطلاح سخت دیگه براتون میذارم

CRM : customer realationship management

دوستان میدونند این واژه یعنی مدیریت ارتباط با مشتری که خیلی در صنعت مهمه که البته در کشور ما خیلی بهش اهمیت نمیدهند

لینک به دیدگاه
  • 7 سال بعد...
در در 20 تیر 1390 در 16:25، Hamid Mehrazin گفته است :

سلام بچه ها کمی دیر آمدم معذرت میخوام .

امروز می خوام چن دتا از اون سخت, سخت ها را بگم

شروع می کنیم

ITS : intelligent transportation system

JIT : JUST IN TIME

TPS:transaction processing system

OAS: office automation system

DSS: decision support system

FMS: flexible manufacturing system

GT : group technology

ESS : executive support system

KWS: knowledge work system

بچه ها همه اینها را شما خودتون میدونید ولی با این حال من بعضی از اینها را توضیح میدم

مورد اول مربوط به درس سیستم های حمل ونقل و نوعی سیستم حمل و نقل کامپیوتری است که حمل و نقل را به صرفه می کند و باعث صرفه جویی میشه

مورد دوم نوعی سیستم کنترل موجودی است که در آن انبار وجود نداره وبه محض سفارش مشتری محصول تولید میشه

gt نوعی سیستم تولیدی است که در طرح ریزی به کار میرود و محصولات هم خانواده و دارای تشابه در یک گروه تولیدی قرار می گیرند چون محصولات دارای عملیات مشابه تولیدی هستند

ونوعی استقرار بر اساس فرآینداست

بقیه آنها انواع سیستم های اطلاعاتی است

البته fms خودتون هم میدونید که سیستم های وتلید انعطاف پذیر است که در مقابل هرگونه تغییر در عملیات تولیدی منعطف هستند

اگر درباره هرکدوم توضیح بیشتری خواستید درخواست کنید که حالا یا من و یا دوستان دیگر یک تاپیک بزنیم:ws52:

سلام مهندس جان میشه یه توضیح مختصر از بقیه اصطلاحات هم بدین

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...