رفتن به مطلب

پاسخ به سوالات درباره کتیا

غفرانی

ارسال های توصیه شده

سلام. مرسي از اينكه جوابم رو دادين. آخه خيلي بهشون نياز دارم.به جايي رسيدم كه توي كتيا آباكوس به بنبست رسيدم و واقعا نميدونم چكار كنم.

اول در مورد لايه هاي دندان.. بله سه لايه به صورت جداگانه بازسازي و حجم دار مي شوند تا بتوانيم خواص مكانيكي مربوط به هر يك را جداگانه در نرم افزار اعمال كنيم و نتايج بيشتر با واقعيت منطبق شوند.

دوم در مورد شكلي كه از مينا گذاشته ام بايد اين نكته را ذكر كنم كه اين شكل توپر در اين مراحل به دست آمده:

1) ابر نقاط واردشده به كتيا با استفاده از mesh cleaner خطاهاي آن( لبه هاي بزرگ و..) گرفته مي شود و در اين قسمت همچنين گزينهsplit connected zinesرا نيز فعال كرده ام چون در غير اين صورت submesh ايجاد شده به سطح تبديل نميشد

2) با دستور automatic surface در محيط كاري quick surface reconstruction با استفاده از submeshهاي توليدشده در قسمت قبل روي ابر نقاط سطح ساخته شده

3) با دستور close surface سطح ساخته شده به سطح توپر تبديل شد.

حجمي كه من در قسمت هاي قبل گذاشتم مربوط به انجام اين مراحل كاري بود و مشكلي كه من با اين روند دارم اينست كه وقتي اين حجم را وارد abaqus ميكنم تا مش بندي را انجام دهم به همان صورت نشان داده شده در شكل مي باشد و هنگام اجراي دستور مش خطاي مبني بر تكه تكه بودن حجم را ميدهد

سومين مطلب اين موضوع بود كه زماني كه سطوح روي ابر نقاط را به روش دستي و نه اتوماتيك ايجاد مي كردم سطوح را در بعضي مناطق نمي توانستمjoinكنم و يا اينكه بعد از joinكردن از دستور close surface استفاده مي كردم خطا مي داد كه شما فروديد در اين حالت خطاي كارم را با دستورboundryپيدا كنم. من هم اين كار را كردم و در مورد dentin و pulpدندان مشكلم حل شد و تنها مشكل enamelرا نتوانستم حل كنم.

اكنون من با اين مشكلات مواجه هستم:

1) كدام روش من روش درست و معقولي به نظر مي رسد و بايد روي كدام يك تمركز كنم؟ ساختن سطوح روي ابر نقاط به صورت اتوماتيك يا به روش دستي و multisection surfaceها؟

2) زماني كه حجم ساخته شده به روش دستي را به abaqus منتقل مي كنم و مي خواهم آنرا مش بندي كنم در همان ابتداي كار خطا مي دهد كه يك شكل از آنرا در محيط abaqus اينجا مي گذارم.

3) زماني كه حجم را به صورت اتوماتيك ايجاد مي كنم حطاي مبني بر حجم هاي جداگانه را مي دهد. چگونه اين مشكل را حل كنم؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 62
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اگه درست متوجه شدم در كاري كه به كمك خانم دكتر روي دندان انجام داديد از تصاوير micro CTاستفاده نكرديد و دندان را طبق اندازه هاي يك دندان نرمال در catia مدل سازي كرديد. درسته؟

اگر هر چيزي در اين مورد يا كارهايي كه براي مدل سازي، مش بندي و تحليل انجام داديد رو برام بذاريد خيلي خيلي ممنون ميشم.

1سوال هم در مورد hypermesh دارم. اين نرم افزار توي ايران استفاده ميشه؟

اينم شكل هاي خطاي مربوط به مينا كه سبزرنگ هست و

شكلي كه توي آباكوس اومده از محيط كتيا.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

خصاي آباكوس:

ImageHost.org - Error src="http://i.imagehost.org/t/0080/untitled3.jpg" border="0" width="150" height="109" alt="untitled3.jpg (51 KB)" />

لینک به دیدگاه

سلام

جواب دادن به سوال 1 واقعا سخت است. با توجه به نوع پیچیدگی ابر نقاط و یا سطوح هر یک از این روش ها می تواند مفید باشد.

2- جدا بودن تکه ها نباید باعث بروز مشکل در مش بندی شود. چون نرم افزار المان محدود هر تکه را بطور جداگانه مش می زند. سعی کنید قدم به قدم هر تکه را در یک مرحله مش بزیند ببینید روی چه تکه ای خطا می دهد.

اگر دوست داشتید یک کپی از مدل را برای من بفرستید تا من نگاه دقیق تری بیاندازم و در hypermesh هم مش زدن را امتحان کنم.

یک نکته مهم در مدل سازی عاج و مینا و هسته دندان این است که سطوح این نواحی باید در لایه مشترکشان کاملا با هم همخوانی داشته باشند. در غیر اینصورت در هنگام مش این نواحی مش هر ناحیه با ناحیه دیگر همخوانی نخواهد داشت و گره ها روی سطوح مشترک این نواحی روی هم نخواهند افتاد.

یک سوال دیگر، فرمت فایلی که حاوی ابر نقاط است و شما ان را در کتیا وارد کردید چیست؟

لینک به دیدگاه

سلام. خسته نباشه نباشيد.ممنونم از جوابتون.

جدا بودن تکه ها نباید باعث بروز مشکل در مش بندی شود. چون نرم افزار المان محدود هر تکه را بطور جداگانه مش می زند. سعی کنید قدم به قدم هر تکه را در یک مرحله مش بزیند ببینید روی چه تکه ای خطا می دهد.

اگر تكه ها جدا بودن خوب بود و ميشد جدا مش بندي كرد اما مشكل اينجاست كه در ظاهر جدا هستند اما وقتي اقدام به مش بند مي كنم همگي با هم انتخاب مي شوند و نمي توانم آنها را جدا انتخاب كنم.

یک نکته مهم در مدل سازی عاج و مینا و هسته دندان این است که سطوح این نواحی باید در لایه مشترکشان کاملا با هم همخوانی داشته باشند. در غیر اینصورت در هنگام مش این نواحی مش هر ناحیه با ناحیه دیگر همخوانی نخواهد داشت و گره ها روی سطوح مشترک این نواحی روی هم نخواهند افتاد.

در مورد هم خواني و منطبق بودن سطوح من قبلا فكر كردم و به اين نتيجه رسيده ام كه اگر مغز دندان و ميناي دندان را جداگانه به دست آورم و همچنين حجم كل دندان را نيز مدل كنم و بعد با استفاده از bolean operation قسمت وسط دندان يعني عاج را بدست آورم مشكل انطباق سطوح حل مي شوند. درست فكر مي كنم؟

یک سوال دیگر، فرمت فایلی که حاوی ابر نقاط است و شما ان را در کتیا وارد کردید چیست؟

فرمت فايل stl مي باشد. و خروجي نرم افزار mimics10 است.

لینک به دیدگاه

درست است. کاملا درست عمل کرده اید.

یک کپی از فایل stl را برای من بفرستید. به شرطی که حاضر باشید مش را توسط hyperpmesh تولید کنید برای ایجاد آن به احتمال زیاد اصلا نیازی به ایجاد سطوح ندارید و همان فایل stl کفایت می کند. hypermesh فایل stl را می خواند. اگر کیفیت stl خوب باشد (که به نظر می رسد هست) بدون نیاز به ایجاد سطوح توسط کتیا و ... ، می توان به راحتی مش حجمی تولید کرد. فایل stl دربرگیرنده ابر نقاط بصورت سطوح ساده تخت Triangle facet است.

البته نرم افزارهای دیگری هم هستند که توانایی تولید مش با استفاده از فایل stl را دارند.

لینک به دیدگاه

سلام.

واي جدي ميگيد. باورم نميشه. خيلي خوبه. اصلا فكرش هم نميتونستم بكنم. واقعا دستتون درد نكنه.

اينجوري با يه تير 2 نشون ميزنيم. نياز به استفاده از كتيا نيست. و مش بندي هم در هايپرمش انجام ميديم.

چقدر كمك هاي شما خوبه.واقعا ممنون.

الان فقط بايد دنبال نرم افزار هايپرمش بگردم.

فايل stl هم واستون ميفرستم.

لینک به دیدگاه

زیاد ذوق زده نشید!! گفتم اگر کیفیت فایل stl خوب باشد. امید به خدا

stl را برای من بفرستید. شب در خانه با هایپر مش امتحان می کنم خبرش را به شما می دهم.

لینک به دیدگاه

در ضمن تاریخ کامپیوترتان را هم درست کنید.

فایلهای کتیا در کامپیوتری که تاریخ آن از تاریخ ایجاد فایل کتیا عقب تر باشد باز نمی شوند.

لینک به دیدگاه

چشم درست مي كنم.

اما الان براي رفع مشكل شما مي تونيد تاريخ كامپيوترتان را عوض كنيد؟

ببخشيد اصلا فكر نميكردم براي شما مشكل ساز بشه.:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
شما اول بگید چی رو می خواهید paste کنید؟

سلام.وقتتان بخير

مثلا ميخوام يه حجمي رو كه ايجاد كردم كپي كنم روي يه صفحه جديد بدون عملياتي كه روي اون انجام دادم تا تبديل به حجم بشه.

لینک به دیدگاه
سلام.وقتتان بخير

مثلا ميخوام يه حجمي رو كه ايجاد كردم كپي كنم روي يه صفحه جديد بدون عملياتي كه روي اون انجام دادم تا تبديل به حجم بشه.

با سلام

متاسفم که دیر پاسخ می دهم

باز هم سوال شما نا مفهوم است.

خوب شما می خواهید یک حجم جدید داشته باشید. آیا با فرامین Pattern مشکل شما رفع نمی شود؟ آیا این کپی کردن داخل یک فایل است؟ آیا این حجم ها می خواهید در داخل یک body باشند یا 2 تا body. اصلا شاید شما می خواهید از یک فایل کپی کنید و در یک فایل دیگر paste کنید.

آیا فرامین جابجایی کار شما را نمی توانند انحام دهند؟

خوب بجای جواب سوال شما را با 5-6 سوال پاسخ دادم.

لینک به دیدگاه

بطور کلی پنج روش کپی کردن یک object در سطح طراحی قطعه وجود دارد.

1- استفاده از دستو pattern

2- استفاده از دستور copy/paste به سه روش زیر:

الف- بطور ساده و معمولی. مثلا یک part body یا سطح یا .... را کپی و paste می کنید. اگر شی دارای والدی باشد محل کپی کردن می تواند مهم باشد.

ب- استفاده از copy و special paste (توسط راست کلیک یا منوی edit-special paste) و انتخاب As result : در این حالت فقط نتیجه کار کپی می شود. مثلا اگر یک part body انتخاب شود نتیجه یک part body ایزوله شده و بدون پارامتر خواهد بود.

پ- مشابه حالت ب، ولی انتخاب as result with link که باز هم نتیجه کار کپی می شود با این تفاوت که شی جدید با شی اصلی در ارتباط است و اگر شی اصلی تغییر کند شی جدید نیز تغییر می کند. (احتمالا حالت مورد نظر شماست)

3- استفاده از power copy: که دستور بسیار قدرتمند و عالی برای کپی کردن مجموعه ای از دستورات و یا ایجاد دستورات ترکیبی جدید است. توسط این دستور می توان، از تکرار کار طراحی دو مسئله مشابه خودداری کرد. ممکن است در ضمن فرآیند طراحی یک قطعه و یا قطعات مختلف، نیاز به بکارگیری دستورات کاملا یکسانی روی سطوح مختلف باشد (مثلا شبکه لانه زنبوری روی قطعه تودری درب خودرو در خودروهای مختلف). بجای تکرار دستورات در این حالت، کاربر می تواند یک power copy از دستورات طرح موجود ایجاد کرده و آن را روی قطعات دیگر بطور خودکار پیاده سازی کند.

لینک به دیدگاه

سلام.

وقتي از دستور joint استفاده مي كنم اين پيغام رو ميده. واسه چيه؟

لینک به دیدگاه
سلام.

وقتي از دستور joint استفاده مي كنم اين پيغام رو ميده. واسه چيه؟

فایلتان را ذخیره کنید. نرم افزار را ببندید. (و یا خود فایل را صرفا). بعد دوباره نرم افزار را باز کنید. و فرمان join را اجرا کنید. اینبار کار می کند.

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
amin 202 مهمان
خوب خدا رو شکر که اینجا اوضاع روبراه هست. و همگی با نرم افزار مشکلی ندارند و کسی هم کسی رو زیاد تحویل نمی گیره!!!!

سلام استاد عزیز.ای بابا...اینجوریا هم نیست!

من سراسر مشکلم!

منتهی چون دیر دیر میام،یادم میره بپرسم.

ولی یه سوال پرسیدم که کسی تا الان جوابشو نداده!!

لینک سوالمم توی اولین پستای تاپیکتون هست.

ولی انقدر بحثا زیاد شدن که دیگه سوال من بهش توجهی نشد!:ws44:

سوالمو اینجا مطرح کردم.اینم متنش:

چجوری می شه رفلکتی که روی قطعه کار هستو توی رندر ایجاد کرد؟

من الان چنتا منبع نور ایجاد کردمو میزان نورشم گزاشتم آخر.ولی وقتی تو رندر عکس ازش می گیرم،انعکاسارو روی سطوح صاف نشون نمی ده.شکلم برق نمی زنه!!

چرا کتیا این امکان نداره؟

می خواستم از تو خود کتیا اینکارو انجام بدم.چون خودش تو محیط کار اینو انجام میده.ولی تو رندر رفلکتارو حذف می کنه.

من با پینته ویندوزم می تونم رفلکت بندازم.ولی طبیعی در نمیاد.هارمونیش به هم می خوره.

نقص بزرگیه برای کتیا.باید یه جاییش این امکانو داشته باشه.تا حالا به این مشکل بر نخوردید؟:icon_pf (72):

لینک به دیدگاه

استاد غفرانی این چند وقته دوستان امتحان داشتند یا مثل ما کنکور ارشد .برای همین کمی بحث ها و گفتگو ها کمتر شده .انشالله به زودی دوباره انجمن فعال تر خواهد شد :w16: ممنونم بابت پاسخگویی به سوالات دوستان :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام

1-من تو یه اسکچ دوتا حجم درس کردم

حالا میخوام یکیشو پاک کنم ولی جفتش پاک میشه. حالا چی کار کنم؟

2-بعضی مواقع هم چیزایی که درس کردم قرمز میشه.چرا؟

3-اصلا چطوری میشه یه اکچ جدید درس کرد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...