رفتن به مطلب

پاسخ به سوالات درباره کتیا

غفرانی

ارسال های توصیه شده

خلاصه دستور multisection

بکارگیری دستور multisection نیاز به دقت و تجربه زیادی دارد. کاربرد مهندسی آن هم چندان زیاد نیست. بطور کلی هیچ کس از دستوراتی که سطوحی که کنترل پذیری کمی دارند و البته پیچیده هم هستند خوشش نمی آید. خروجی این دستور اگر نگوییم همیشه، حداقل در 90 درصد موارد هیچ ارزش style را ندارد بنابراین بدرد طراحی سطوح a surface که از نظر زیبایی مهم هستند نمی خورد. از طرفی، باعث افزایش پیچیدگی و قیمت قطعه طراحی شده می شود و لذا همیشه تلاش بر جایگزین کردن آن توسط سطوح ساده و منظم هندسی است. بیشترین کاربردی که من از این دستور دیده ام مدل سازی قطعات داخلی بدنه خودرو است که در آنها صرفا وجود draft مناسب برای قالب فرم دارای اهمیت است و بس. البته در طراحی قطعات پلاستیک نیز گهکاهی مورد نیاز است.

متاسفانه بهیچ وجه با این جملات موافق نیستم. اتفاقا این فرمان از پر کاربردترین فرامین در نرم افزار است. منتها کاربری دقیق آن احتیاج به مهارت بالایی دارد. این فرمان باید 6-7 مورد را همیشه مد نظر داشته باشیم.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 62
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام. وقت همگي بخير .

[ATTACH]250[/ATTACH]

وقتي از دستور close surface استفاده مي كنم اين پيغام خطا رو ميده.

دليلش چيه؟ اشكال كارم كجاست؟:ws38:

شما هم همان ایراد gap را دارید. یادتان باشد، ترمیم کار و پیوستگی دادن به سطوح در آخرین مرحله از کار با فرمان healing باید انجام شود و نه join!!!!!!!!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

در تکمیل صحبت آقای مهندس غفرانی

دقت بفرمایید که در مواردی که هدف کار کردن با سطوح نیست Healing واقعا ضرورتی ندارد. بطور کلی (حداقل در صنعت خودرو که تقریبا پیشتاز بکارگیری سطوح پیچیده است) شکاف بین سطوح و منحنی ها به دو دسته کمتر از 0.1mm و بیشتر از آن تقسیم بندی می شوند. شکافهای کمتر از یک دهم را خطای مدل سازی فرض می کنند که باید بر اساس کیفیت تعریف شده توسط گروه طراحی (بطور معمول 0.01mm) در مراحل طراحی رعایت شده و یا موارد مشکل دار را می توان توسط Healing آنها را اصلاح کرد. فاصله های بیشتر از یک دهم از این دیدگاه، شکاف محسوب نشده و اشتباه طراحی خوانده می شوند بنابراین کاربر باید با بکارگیری دستورات، آنها را اصلاح و برطرف کند. بکارگیری healing در این موارد نادرست است چون اندازه بیش از یک دهم در واقع یک طول مهندسی (و نه خطای هندسی) فرض می شود که باید به چشم بخشی از از مدل هندسی به آن نگاه کرد. همین مسئله در مورد تغییرات زاویه بین سطوحی که قرار است مماس باشند (ولی در مدل مماس نیستند) وجود دارد که 0.5deg بطور معمول به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود.

پس حداقل در صنعت خودرو، healing برای اصلاح شکافهای کمتر از 0.1mm و یا اصلاح شکستکی های کمتر از 0.5deg باید بکار گرفته شود.

در بکارگیری بخش healing برای رفع اشکالات موجود در مدل باید به این نکته توجه کرد که دستورات این بخش ممکن است سطوح و لبه های مرزی آنها را تحت تاثیر قرار داده و تغییر دهند. درواقع، دستورات این بخش با تغییر دادن لبه ها و انحنای سطوح در ناحیه مرزی سطوح اولیه، سطوح جدیدی ایجاد می کنند که ممکن است با سطوح اصلی دارای اختلاف باشند. بنابراین در مواردی که کیفیت سطح حائز اهمیت است مثل سطوح A Surface خارجی خودرو باید از بکارگیری healing پرهیز کرد و درصورت استفاده به این مسئله دقت داشت.

در مواردی هم تنها بروز یک یا چند اشکال کوچک در مدل سبب بروز خطا شده (مثل همین مشکل شما در ایجاد جسم بسته) و حساسیتی روی نواحی مشکل دار وجود ندارد و بویژه اگر قرار نیست روی سطوح جسم بسته ایجاد شده کار خاصی انجام شود واقعا نیازی نیست به بخش Healing مراجعه کرد و صرفا بکارگیری دستور Fill در بستن شکافها و استفاده از join اشکالی ندارد و کفایت می کند.

نکته مهم در بکارگیری این بخش این است که هدف از این workbench ترمیم مدلهای مشکل دار موجودی است که اغلب از سایر نرم افزارها به کتیا وارد شده اند. بکارگیری آن برای اصلاح مدل هایی که طراح آنها را در کتیا طراحی کرده ولی به علت ضعف و نادرستی روش بکار رفته در روش مدل سازی، دارای خطا هستند جالب نیست و طراح بهتر است روش طراحی و مدل سازی را اصلاح کند نه اینکه توسط دستورات این بخش اصطلاحا مدل را وصله پینه کند!

لینک به دیدگاه

سلام. همگي خسته نباشيد. دستتان هم درد نكند.

نكته هاي خوبي اشاره كرديد. اما من يه كم مشكل پيدا كردم.

من شكل اصلي خودم رو از يه نرم افزار ديگه وارد كتيا كردم.و چون شكلم cloud of pointهستند مجبور شدم كه با امكانات خود كتيا سطوح را روي شكلم بسازم تا بعد بهشون حجم بدم. حالا بهم بگيد واسه اتصال سطوح بايد از join استفاده كنم يا healing؟

آخه اينجور كه از صحبت هاي آقاي جان نثار برداشت كردم اگه بخوام مدلم رو تحليل كنم بايستي از healing استفاده كنم.

اما اگه healing نتيجه بهتري به ما مي دهد پس چرا اسم وصله پينه كردن را روي اون ميذاريد؟:ws52:

لینک به دیدگاه

اول از همه بگید مدل چیست؟ برای چه منظوری باید جسم توپر از آن ایجاد کنید؟ آیا کیفیت سطوح در آن در نواحی مشکل دار اهمیت دارد؟ قرار است بعد از بستن سطوح و ایجاد جسم توپر چه مراحل و احتمالا دستوراتی روی مدل اجرا شود؟

لینک به دیدگاه

سلام. خسته نباشيد.

مدل يك دندان است كه قرار است براي لايه هاي مختلف دنداني خواص جداگانه تعريف شود و بعد از assmbleكردن لايه روي يكديگر و چسباندن براكت روي لايه رويي دندان مدل مش بندي شود و با اعمال بار تنش ها و كرنشهاي اصلي ماكزيمم محاسبه شوند.

دنداني كه موجود است داراي برآمدگي ها و تورفتگي هاي زيادي است و نكته اي كه بسيار حايز اهميت است اينكه نبايد بعد از مش بندي، مش بندي هاي لايه هاي مختلف با يكديگر تداخل پيدا كنند.

لینک به دیدگاه

جالب شد چون من همراه با یک خانم دکتر دندانپزشکی برای پایان نامه ایشان، دو سال پیش یک کار تحقیقاتی روی دندان ها انجام دادیم که حاصل کار به عنوان یک مقاله سال قبل هم در کنفرانسی در کانادا ارایه شد. این آدرس خلاصه مقاله است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

کار در مورد بکارگیری یک پل دندانی است که متشکل از دو دندان و یک جای خالی دندان بین آنهاست. پل دندانی روی تاج دو دندان قرار می گیرد و ناحیه خالی بین دو دندان را مشابه با دندان مصنوعی پر می کند با این تفاوت که کاری با لثه بیمار ندارد. مدل سازی هندسی دندانها (سه دندان) توسط کتیا انجام شد، توسط hypermesh ریشه دندانها، تاج آنها، پل و لایه چسب دندانها مش بندی و مدل سازی المان محدود شد. توسط nastran تحلیل شد و توسط hyperview نتایج مورد بررسی قرار گرفت.

اگر دوست داشته باشید می توان یک کپی از مقاله را برایتان بفرستم (البته با اجازه خانم دکتر که صاحب اصلی مقاله هستند).

در مسئله شما چون قرار است تحلیل المان محدود انجام دهید کیفیت سطوح اهمیت چندانی ندارند و تقریبا به هر روشی که سطوح را ببندید کفایت می کند. اگر از Hypermesh برای مش بندی و ساختن مدل المان محدود استفاده می کردید حتی به بستن شکافهای کوچک سطوح هم نیازی نبود و براحتی می توانستید از روی همین سطوح مشکل دار مش سطح دندانها و سپس مش حجمی لازم را تولید کنید. حتی برای Ansys هم ضرورتی به اینکار نیست چون می توانید شکاف های مدل را توسط المانها ببندید (البته کمی سخت است). اگر اگر ansys workbench استفاده می کنید مجبورید شکافها را ببندید. البته در مورد خود ansys هم چون بنظر می رسد مدلتان چندان کیفیتی ندارد و ممکن است دارای سطوح پیچ خورده باشد ممکن در مرحله تولید مش با مشکلاتی روبرو شوید.

بهر حال اگر قصد بستند شکافها را دارید، راه حل ساده همان است که گفتم. از دستور boundary روی سطوح join شده استفاده کنید تا مرزها و شکافهای سطح را بصورت منحنی به شما بدهد. ممکن است بیش از یک ناحیه از مدل دارای مشکل باشد که دستور boundary به شما اخطار می دهد که خروجی آن چند تکه است (یعنی سطح در چند جا مشکل دارد). اول روی تک تک این نواحی زوم کنید تا ببینید شکافها شکل درهم رفته ای نداشته باشند. سطوح را چک کنید تا مطمئن شوید دارای درهم رفتگی و برخورد با یکدیگر نیستند. پس از آن، توسط دستور fill و انتخاب منحنی خروجی دستور boundary سعی کنید شکاف (ها) را ببندید. خروجی دستور fill را با سطح join شده دوباره join کنید تا یک سطح بسته بدست بیاید. اگر اینکارها را انجام دادید و باز هم در ایجاد close surface خطایی وجود داشت به احتمال بسیار زیاد سطوح دارای درهم رفتگی هستند یعنی سطحی که قرار است close surface شود خودش با خودش در ناحیه ای برخورد دارد.

اگر ناحیه ای را به عنوان ناحیه مشکل دار به شما نشان داد و نتوانستد علت اشکال آن را بفهمید، یک راه حل این است که آن ناحیه را با سطح ساده ای مثل کره یا مکعب ببرید. سپس جسم توپر را ایجاد کرده و در انتها ناحیه مشکل دار را به جسم توپر اضافه کنید. اگر از تاحیه مشکل دار هم تصویری در انجمن بگذارید بهتر می توان اشکال را بررسی کرد.

روشها و راه حل های دیگری هم وجود دارد که اگر روش بالا موفقیت آمیز نبود به آنها هم می رسیم.

لینک به دیدگاه

سلام.خسته نباشيد.

خيلي ممنونم از كمك هاي خيلي خوبتان.اگر مي تونستم شما را حتما به عنوان استاد راهنمايم انتخاب مي كردم. تا حالا خيلي به من كمك كرديد.

اگر بتونيد متن كامل مقاله را واسم بذاريد خيلي ازتون ممنون ميشم.

اين راهكارهايي كه فرموديد رو امتحان مي كنم. اگر جواب نداد يا به مشكل برخوردم دوباره ازتون مي پرسم.

لینک به دیدگاه

سلام. وقت همگي بخير.

من 1راه حل جديد واسه ساختن سطح اتومتاتيك از روي ابر نقاطم پيدا كردم و حجم رو از روي سطحم ساختم. بعد شكلم رو حجم دار كردم.

من از محيط-quick surface reconstruction-shape, در نهايت با automatic suface سطحم رو ايجاد كردم.

اما اينجا به يه مشكل برخوردم و اون اينكه حجمم به صورت يك پارت واحد اما به صورت تكه تكه در آمده. يعني كتيا يه جورايي خودش حجمم رو به چندين تكه تقسيم كرده.وقتي حجمم رو وارد آباكوس مي كنم و مي خوام مش بندي بكنم پيغام خطا ميده.

مشكل كارم كجاست؟ چجوري مي تونم حلش كنم؟ ميشه كمكم كنيد؟:ws52:

لینک به دیدگاه

سلام.

"اگر ناحیه ای را به عنوان ناحیه مشکل دار به شما نشان داد و نتوانستد علت اشکال آن را بفهمید، یک راه حل این است که آن ناحیه را با سطح ساده ای مثل کره یا مکعب ببرید. سپس جسم توپر را ایجاد کرده و در انتها ناحیه مشکل دار را به جسم توپر اضافه کنید."

سلام.

من يك استوانه در محل مشكل دار ايجاد كردم. اما وقتي خواستم با دستور trimاون قسمت رو ببرم خطا ميده.

منظور شما از اين جمله همين كاري بود كه من دارم ميكنم يا من منظورتون رو بد برداشت كردم؟

لینک به دیدگاه

سلام.

ببخشيد اما يه سوال ديگم ميتونم بپرسم؟

ميشه در مورد hypermeshتوضيح بدين و بگيد با مش كردن معمولي كه مثلا توي كتيا يا آباكوس انجام ميديم چه فرقي داره؟

لینک به دیدگاه

سلام،

کاش یکی دوتا عکس از مدل و ناحیه مشکل دار می گذاشتید تا بشه بهتر مشکل را بررسی کرد.

- درست است منظور من همین روش است. وقتی حتی برای تریم کردن سطح اصلی با این استوانه مشکل دارد مفهوم این است که عامل بروز خطا هنوز روی خط مرزی استوانه است شاید جابجا کردن و یا تغییر دادن اندازه استوانه کمک کند.

- تا جایی که به یاد دارم مدل دندان بود. بنابراین چند تکه شدن حجم نباید صحیح باشد. از طرفی وقتی خروجی دستور close surface بیش از یک حجم باشد معنی آن این است که سطح اولیه بجای یک سطح واحد بسته دارای چند سطح بسته است و همانطور که گفته اید با وجودی که همگی در یک Part body قرار دارند ولی از همدیگر جدا هستند که درست نیست. اگر امکان دارد یک عکس از این احجام نشان دهید.

- مشی که می توان با hypermesh تولید کرد ماهیتا فرقی با مش کتیا یا نرم افزار دیگر ندارد. hypermesh نرم افزاری است که به منظور آسان سازی مش بندی قطعات و مجموعه های پیچیده همراه با تولید المان های با کیفیت بسیار خوب طراحی شده است. روش مش زدن در این برنامه کمی با دیگر نرم افزارهای المان محدود متفاوت است. این نرم افزار به اصلاح preprocessor اغلب نرم افزارهای تحلیلگر المان محدود مثل nastran, ansys, abaqus, ls dyna, pam crash,... و نرم افزار cfd مثل fluent ,.. است و با توجه به انتخاب نرم افزار تحلیلگر تنظیمات و حتی دستورات خود را برای ایجاد فایل خروجی متناسب با هر یک از این نرم افزارهای تحلیلگر تغییر می دهد. برای شبیه سازی قطعات دارای پیچیدگی هندسی زیاد و مجموعه های بزرگ مثل خودرو، هواپیما و ... بکارگیری این برنامه (یا برنامه های مشابه دیگر مثل patran, ansa) تقریبا اجتناب ناپذیر است چون نرم افزارهای تحلیگر با وجود امکاناتی که برای مش بندی و مدل سازی دارند اما واقعا قادر به مدیریت اطلاعات و داده های بسیار زیاد را ندارند و یا استفاده از آنها بسیار سخت، پردردسر و زمانبر خواهد بود.

لینک به دیدگاه

برنامه hypermesh جزیی از مجموعه بزرگتری بنام hyperwork است که شامل hyperview, hyperform, optistruc, hyperstudy, hypercrash و .. است. hyperview برنامه ای بسیار قدرتمند با امکانات فوق العاده برای بررسی و مشاهده خروجی برنامه های تحلیلگر است. با بکارگیری hypermesh به عنوان مدل ساز و hyperview برای بررسی نتایج، از برنامه های تحلیلگر فقط برای تحلیل استفاده می شود.

Optistruct هم یکی از بهترین نرم افزارهای بهینه سازی optimization در حوزه امان محدود است.

لینک به دیدگاه

سلام.

يه عكس ميذارم از قسمت ميناي دندان اين شكل بعداز حجم دار كردن هست كه اين تكه تكه ها حجم رو تشكيل دادن.

البته يه كاري هم كه كردم اين هستش كه در محيط digitized shaped editor در قسمت structure گزينهsplit connected zone را فعال كردم تا بعد از آن بتوانم سطح را با دستور automatic surface بسازم. چون اگر اين كار رو نمي كردم واسه ساختن سطحم خطا ميداد. ميشه بگيد مشكل كجاست و آيا اين روش نسبتا ساده را مي توان براي حجم ساختن استفاده كرد يا بايد به روش ساختن سطح به طور دستي ادامه دهم و اين روش كارآمد نيست؟

ممنون از جواب هاي خوبتان:w16:

لینک به دیدگاه

اينم يه شكل از سطحم كه تكه تكه است اما همش به عنوان يك سطح ساخته شده.

چجوري ميتونم درستش كنم؟

لینک به دیدگاه

سلام وقتتان بخير.

يادتون هست يه دفعه گفتيد با يه كپي، پيست معمولي ميشه قسمتي از كارهايي رو كه توي يه صفحه از كتيا انجام شده روي يه صفحه جديدpasteكنيم؟

اما من نتونستم اين كار رو انجام بدم و كتيا بهم 1پيغام خطا ميده.چرا؟

بايد چكار بكنم كه مشكلم حل بشه؟

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام وقتتان بخير.

يادتون هست يه دفعه گفتيد با يه كپي، پيست معمولي ميشه قسمتي از كارهايي رو كه توي يه صفحه از كتيا انجام شده روي يه صفحه جديدpasteكنيم؟

اما من نتونستم اين كار رو انجام بدم و كتيا بهم 1پيغام خطا ميده.چرا؟

بايد چكار بكنم كه مشكلم حل بشه؟

ممنون

شما اول بگید چی رو می خواهید paste کنید؟

لینک به دیدگاه

- میشه یک عکس هم در حین اجرای دستور boundary روی سطحی که حاصلش این شکلی است که گذاشته اید بگیرید. خطوط مرزی مرزی در اینحالت بصورت سبز پر رنگ نمایش داده می شوند و بهتر دیده می شوند.

- در ضمن دقت کنید که شما دستور Close Surface موجود در Generative shape design را اجرا کرده اید که خروجی آن حجم است و با solid متفاوت است. باید دستور close surface موجود در part design را اجرا کنید تا solid داشته باشید. البته برای هدف نهایی که تولید مش برای تحلیل المان محدود است حجم بسته ئ جسم توپر تفاوتی ندارند.

- چیزی که من می بینم لایه ای از مینای دندان است. آیا بقیه دندان (عاج و ریشه) را می خواهید بطور جدا مدل کنید؟

- راستی اگر بخواهید می توانم مدل دندانی را که دارم در اختیارتان بگذارم. البته همانطور که گفتم مینا و عاج بطور یکپارچه و یکسان مدل شده اند چون هدف بررسی پل بین دندانی بود که تماما یک جنس و یک پارچه بود بنابراین دارای مینا و عاج متمایز نبود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...