رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

طراحی یا برنامه ریزی کدومشون راهگشا تر در پروژه های شهری در ایران هستند؟

خوبه! کسی نظری نداره؟:flowerysmile:

• Like 5
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 562
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

میلاد جون

چه جوری یه کافی شاپ بریزم!؟!

منظورم همون کافه گلاسه بود!!!ما تو کار قلیون و اینایم!!بلت نیستم خوب اینا رو!!!

• Like 2
لینک به دیدگاه

اون طور که من فهمیدم برنامه ریزا برنامه ریزی میکنن که کدووم طرح کجا قرار بگیره تا عبور رو مرور و اینا مختل نشه...پس اینجا اول کار برنامه ریزا مهم میشه بعد طراحی شهری ها:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه

من فكر ميكنم طراحي مهم تره و پيش قدم از برنامه ريزي براي طرحي كه قراره ايجاد بشه هست.البته اين اولين نظر من درمورد مبحثي كه تقريبا هيچي در موردش نميدونم.:icon_redface:

• Like 4
لینک به دیدگاه

به نظرم باید گفت هردو در کنار هم.

شاید بشه گفت مدرنیسم طراحی شهری رو نادیده گرفت و دچار اون مشکلات شد و پست مدرنیسم برنامه ریزی شهری رو نادیده گرفت.

تجربه ناموفق این دوحالت بوده. پس به نظرم نمیشه گفت کدوم راهگشاتر هستش. هرکدوم جایگاه خودش رو دارن و باید به هردو توجه بشه. نگاه تک بعدی و اینکه کدوم از کدوم بهتر و راهگشاتره باعث ایجاد مشکلات در شهرها میشه.

• Like 5
لینک به دیدگاه
به نظرم باید گفت هردو در کنار هم.

شاید بشه گفت مدرنیسم طراحی شهری رو نادیده گرفت و دچار اون مشکلات شد و پست مدرنیسم برنامه ریزی شهری رو نادیده گرفت.

تجربه ناموفق این دوحالت بوده. پس به نظرم نمیشه گفت کدوم راهگشاتر هستش. هرکدوم جایگاه خودش رو دارن و باید به هردو توجه بشه. نگاه تک بعدی و اینکه کدوم از کدوم بهتر و راهگشاتره باعث ایجاد مشکلات در شهرها میشه.

اره...با این موافقم.....ترکیبی از هردو نیازه...یعنی اوون یکی مکمل دیگریه:a030:

اگه یکی نباشه اجرا کردن یکی دیگه سخت وشایدم بی کیفیت و بد باشه و اصلا قابل اجرا نباشه

• Like 4
لینک به دیدگاه
من فكر ميكنم طراحي مهم تره و پيش قدم از برنامه ريزي براي طرحي كه قراره ايجاد بشه هست.البته اين اولين نظر من درمورد مبحثي كه تقريبا هيچي در موردش نميدونم.:icon_redface:
وای چقدر خوبه که میای نظر میدی!

چی صدات کنیم؟ SS؟

راستشو بخوای خیلی باحال گفتی...

در واقع معلومه که فرق طرح و برنامه رو خوب میفهمی...:ws50:

طرح آن چیزی است که باید به آن برسیم!

و برنامه ریزی راهی است که برای رسیدن به ان طرح باید طی کنیم!:smiley (18):

خب! اینکه میگن برنامه ریزی مقیاسی بالاتر از طراحی داره که میره زیر سوال؟:ws52:

• Like 6
لینک به دیدگاه

آقا من كلا يه گير اساسي دارم كه فكر كنم كمي به موضوع هم مربوط باشه. اگه بحث منحرف نميشه جواب بدين.

من احساس ميكنم كه اين برنامه ريزي و طراحيكه ما تقسيم بندي ميكنيم كلا اشكال داره. همين كه ميگيم مقياس برنامه ريزي بالاتر از طراحي هست! فكركنم توي ترجمه كلمات خارجي دچار اشتباه شديم. ببين الآن هر پروژه طراحي را كه ميبينيحتما قسمتي برنامه ريزي داره و سپس طراحي. يه چيز ديگه طراحي شهري فقط كشدن طرح نيست كه غالبا تصور ميكنن. فك كنم بهترين مرز تفكيك اينها مكي ديدن و كيفي ديدن باشه. من ميگم اصلا نبايد تفكيك انجام بشه چون در خيلي از پروژه ها برنامه ريزي و طراحي با هم آميخته است و حتي توي يك سري پروژه ها كه صرفا برنامه ريزي است اعتقاد دارد ديد طراحانه(كيفي) هم بايد دخيل باشه.

چرت گفتم :w127:

خيلي زدم تو خاكي :ws3:

:Ghelyon:

• Like 5
لینک به دیدگاه

بر اساس اون چه كه گفتم ميگم هر دو. بنايد اونها رو از هم جدا كرد.اما اگه اصرار دارين جدا كنيم ميگم بر اساس شرايط هر كدوم كه حالصشون اجراييتر هستن ، راهگشاتر هستن.

• Like 5
لینک به دیدگاه
قا من كلا يه گير اساسي دارم كه فكر كنم كمي به موضوع هم مربوط باشه. اگه بحث منحرف نميشه جواب بدين.

من احساس ميكنم كه اين برنامه ريزي و طراحيكه ما تقسيم بندي ميكنيم كلا اشكال داره. همين كه ميگيم مقياس برنامه ريزي بالاتر از طراحي هست! فكركنم توي ترجمه كلمات خارجي دچار اشتباه شديم. ببين الآن هر پروژه طراحي را كه ميبينيحتما قسمتي برنامه ريزي داره و سپس طراحي. يه چيز ديگه طراحي شهري فقط كشیدن طرح نيست كه غالبا تصور ميكنن. فك كنم بهترين مرز تفكيك اينها کمي ديدن و كيفي ديدن باشه. من ميگم اصلا نبايد تفكيك انجام بشه چون در خيلي از پروژه ها برنامه ريزي و طراحي با هم آميخته است و حتي توي يك سري پروژه ها كه صرفا برنامه ريزي است اعتقاد دارد ديد طراحانه(كيفي) هم بايد دخيل باشه.

احسنت یا شیخ!:icon_gol:

• Like 3
لینک به دیدگاه

اون طور که من فهمیدم برنامه ریزا برنامه ریزی میکنن که کدووم طرح کجا قرار بگیره تا عبور رو مرور و اینا مختل نشه...پس اینجا اول کار برنامه ریزا مهم میشه بعد طراحی شهری ها:a030:

عبور مرور و اینا رو خوب اومدی...:ws28:

اما با پستی که شیخ نوشته توجه بیشتری کن.

من قبلا اینو تو یه تاپیک دیگه ای توضیح داده بودم.

نه نمیشه گفت کار برناه ریز و طراح شهری قبل و بعد از همدیگه اس.

در واقع جفتشون با هم شروع میشه و هیچ وقت هم تموم نمیشه و میره در قالب مدیریت شهری قرار می گیره!

یه چیزی داریم تو شهرسازی به نام فید بک

فرآیند طراحی شهری و برنامه ریزی شهری رفت و برگشتیه!

د

• Like 7
لینک به دیدگاه

وای اینجا چه جای باحالیه :ws3: رییس الروسا اغفالم کرد بیام اینجا . :ws3:

.

منم فکر می کنم اصلا درست نیس این دو تا رو از هم جدا کنیم ، یا یکیو بر اون یکی مقدم کنیم ،

آخه مسئله من و تو اون نیستیم که ، مسئله یه شهره یعنی ما ، یعنی جایی برای همه ، باید هم طرح داشته باشه هم برنامه .

درسته که ممکنه توی بعضی جاها به تناسب اهمیت یا موضوع ، یکیشون برجسته تر باشه یا بنظر بیاد اما اگه یه کم دقت کنیم می بینیم هر دو تا هستن ، هم طرح هم برنامه . :w16:

• Like 4
لینک به دیدگاه
اره...با این موافقم.....ترکیبی از هردو نیازه...یعنی اوون یکی مکمل دیگریه:a030:

اگه یکی نباشه اجرا کردن یکی دیگه سخت وشایدم بی کیفیت و بد باشه و اصلا قابل اجرا نباشه

بخدا اینم گفتم:sigh:.........ندیدیش:hanghead: :hanghead:

• Like 2
لینک به دیدگاه
وای چقدر خوبه که میای نظر میدی!

چی صدات کنیم؟ SS؟

راستشو بخوای خیلی باحال گفتی...

در واقع معلومه که فرق طرح و برنامه رو خوب میفهمی...:ws50:

طرح آن چیزی است که باید به آن برسیم!

و برنامه ریزی راهی است که برای رسیدن به ان طرح باید طی کنیم!:smiley (18):

خب! اینکه میگن برنامه ریزی مقیاسی بالاتر از طراحی داره که میره زیر سوال؟:ws52:

آسا.....:icon_gol:

اينجور كه من متوجه شدم برنامه ريزي زيرمجموعه طراحيه................البته چندتا مطلب خوندم تا به اين نتيجه رسيدم.خيلي سخت بود

• Like 3
لینک به دیدگاه

اينجور كه من متوجه شدم برنامه ريزي زيرمجموعه طراحيه................البته چندتا مطلب خوندم تا به اين نتيجه رسيدم.خيلي سخت بود

جالبه بدونی که بر خلاف گفته تو، دکتر بحرینی (یکی از استادتمام های شهرسازی=پروفسور) توی کتاب فرآیند طراحی شهری سلسله مراتب عملکردی رشته های مرتبط با طراحی شهر را این گونه نوشته است:

1-برنامه ریزی ملی

2-برنامه ریزی منطقه ای

3- برنامه ریزی شهری

4- طراحی شهری

5- معماری

6- طراحی صنعتی

اما بعدا به این نتیجه رسیدن که در واقع جدا نمودن طراحی و برنامه ریزی از هم و اینکه بگیم کدوم بالای کدومه کار خبطیه!

و در واقع اینها با هم شروع میشن و با هم تموم میشن.

اما برنامه ریزی منطقه ای حد بالای این دوتاس! (گرچه دکتر بهزادفر (دانشیار) هم نظری دادند و مبحث طراحی منطقه ای رو هم مطح نمودن که جای بحث بسیار دارد! :banel_smiley_4:)

اما اینی که بگیم این دو تا از هم جدا نیست، اشتباهه.

اتفاقا تو این دوره زمونه که همه چی تخصصی داره میشه گرایش های شهرسازی هم تخصصی میشن و دارن از هم کم کم جدا میشن. یعنی آموخته های یک طراح شهری با آموخته های یک برنامه ریز شهری متفاوته.

اما منظور از عدم جدایی این دو، در واقع همکاری مستمر بین این دو در جریان یک پروژه است!

من گفته های دکتر پاکزاد (استاد تمام شهرسازی = پروفسور) در مورد کمی بودن برنامه ریزی و کیفی بودن طراحی شهری را بیشتر می پسندم.

:flowerysmile:

• Like 5
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...