رفتن به مطلب

طنز....تنها پناهگاه کوته آستینان ......

ارسال های توصیه شده

**در میان نامه های خصوصی مرحوم دهخدا ؛ نامه ای است از معاضد السلطنه پیر نیا ؛ که ضمن آن با اشاره به دشمنی محمد علیشاه با آزادیخواهان ؛ می نویسد :

-شاه تکلیف کرد که مشروطه میدهم به چند شرط :

یکی آنکه روز نامه ها آزاد نباشد .

دیگر اینکه انجمن ها ابدا نباشد .

سوم اینکه مجلس شورای ملی نباشد .

و دیدیم که محمد علیشاه از سلطنت خلع و در آوارگی و غربت در گذشت ؛ اما بدون حضور او و بدون توپ و تانک لیاخوف و شاپشال روسی ؛ روزنامه های آزاد و انتخابات آزاد و مجالس آزاد به افسانه ها پیوست .

میگویند : روزی ملا نصر الدین ؛ داد و هوار راه انداخته بود که : ای خلایق ! به دادم برسید ! دزد آمده است و لحاف و بالش و زیر انداز و رو انداز و فرش و پرده و روپوش و زیر پوش و حوله و دار و ندارم را برده است !

مردم به خانه اش میروند و می بینند که تنها لنگی از ملا به سرقت رفته است . میگویند : ملا جان ! تو که میگویی همه دار و ندارت را برده اند ؛ در حالیکه فقط لنگ حمامی به سرقت رفته است .

ملا هوارش در آمد که : ای خلایق ! همان لنگ کهنه ؛ کار لحاف و بالش و زیر انداز و رو انداز و پرده و فرش و روپوش و حوله ام را انجام میداد .!!

وقتی در جامعه ای انتخابات آزاد وجود نداشته باشد .

وقتی انجمن های آزاد به افسانه ها پیوسته باشد .

وقتی قلم ها در بند و اهل قلم در گورستان و زندان و تبعید و غربتستان باشند .

مردم تنها یک پناهگاه دارند : و ان پناه بردن است به طنز

و عجبی نیست اگر در این سی سالی که گذشت به اندازه سی قرن جوک و لطیفه خلق شده باشد .

یعنی می خواهم بگویم " طنز " کار روزنامه های آزاد و انجمن های آزاد و مجالس آزاد را به تنهایی انجام میدهد .و چه خوب هم انجام میدهد .

لینک به دیدگاه

دیشب رفته بودم بیرون یه طبل دیدم 5 نفری میزدن روش !!! باورتون نمیشه اینقد بزرگ بود تا شعاه ده متری طولید موج میکرد درعجبم اینا که میزدن موجی نمیشدن !!!

لینک به دیدگاه
دیشب رفته بودم بیرون یه طبل دیدم 5 نفری میزدن روش !!! باورتون نمیشه اینقد بزرگ بود تا شعاه ده متری طولید موج میکرد درعجبم اینا که میزدن موجی نمیشدن !!!

19 تمام:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
او نشسته چشم در چشمم و از عشق می‌گوید

من به غلط‌های دستوری جمله‌هاش فکر می‌کنم:ws3:

روز تاسوعایی شماها چه عشقی شدین این از تو اون از اسی سیاست :w58: که اهنگ گوگوش میزاره:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...