رفتن به مطلب

خاطراتی از استاد عشق از زبان پسرش ( مهندس ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی )

ارسال های توصیه شده

دیروز همایش "چطور حسابی حسابی شد" تو دانشگاه ما برگزار شد:w58:

سخنران همایش پسر پروفسور حسابی بود - مهندس ایرج حسابی ( هنوز بعد این همه سال موفق نشده مثل بعضیا که یه شبه دکترا می گیرن دکترا بگیره :w58:)

حرفاش خیلی دلنشین بود با اینکه تو تی وی چن بار به صورت گذار حرفاشو شنیده بودم اما این بار دقیقا به خاطر اینکه بیشتر با این چهره علمی و اخلاقی و محترم کشورم اشنا بشم وخت گذاشتم و رفتم با دقت حرفای پسرشو گوش کردم

مهندس حسابی خیلی خوب بلد بود حرف بزنه خیلی خوب اوضاع و جو جامعه کنونی مارو درک کرده بود اما خب حتما اولویتی هم در ذهن خود درنظر گرفته بود که اینجوری و به این سبک حرف میزد

بگذریم

خواستم از زبان مهندس چند خاطره از پروفسور حسابی براتون بیان کنم

مهندس نقل می کرد

هزار سال پیش که ما بچه بودیم یه بار همراه پدر منو خواهرم رفتیم سوئیس

اونجا یکی از دوستان پدر که یه معلم بود به استقبال ما اومدن و باهم رفتیم به خونه اونا

خونه یه خونه قدیمی و نسبتا کوچیک بود

و از اونجایی که پروفسور مارو از بچگی به کار کردن و یاد گرفتن انواع کارا عادت داده بود (ازجمله لوله کشی - سیم کشی- تعمیر ماشین- گچ کاری- نقاشی و نجاری )

از روز اومدن ما شروع کردیم به تعمیر قسمتای مختلف خونه :w58:

گذشت ایام گذشت تا بعدا که بزرگ شدیم دوباره راهمون به سوئیس افتاد و بازم اینبار همون معلمه اومد استقبال ما تا مارو ببره خونه شون

از ماشینش گرفته تا خونه همه چی عوض شده بود دیگه از اون فولکس قراضه خبری نبود یه ماشین مدل بالا اومد دنبال ما

خونه دیگه همون خونه قدیمی نبود یه خونه خیلی بزرگ با باغ خیلی زیبا بود

ما از این همه تغییر تعجب کردیم

وختی پروفسور علت رو پرسید معلم جواب داد

خب من بازنشسته شدم:w58:

تو سوئیس به هرکی که بازنشسته میشه خیلی ارج و ارزش قایل میشن

بخصوص اگه معلم هم باشه

اونقدر میدن که تا اخر عمرش واسش کافیه کلی تسهیلات برا خودش و بچه هاش

اما یه نکته

تو سوئیس بازنشستگی اصلا معنی نداره

ما فقط از این کار دولتی مون بازنشسته میشیم

وختی پروفسور علت رو جویا شدن

اون معلمه گفت

موقعی که موعد بازنشستگی میرسه

دولت یه فرم به ما میده که تو اون فرم بیان کنیم تو این مدت چه خدمتی برا کشور و برای دولت کردیم و چه چیزهایی بلدیم و به چه چیزهایی علاقه مندیم

(البته این فرم درعین صداقت و راستی پر میشه مثل کشور ما نیس که از سرتا تهش دروغ توش باشه )

بعد این فرم رو میدیم اونا به ما یه لیست از کارای پیشنهادی میدن که بعد بازنشستگی می تونیم انجام بدیم

کاری که این اقای معلم انتخاب کرده بود مدیریت یک باغ ملی بود چرا؟

چون به گل و باغ و طبیعت خیلی علاقه داشت

مهندس می گفت هنوزم این اقای معلم 95 ساله زنده هس و داره به خوبی و خوشی زندگی می کنه دراوج سلامتی:ws3:

بیچاره معلمای مملکت ما

بیچاره بازنشستگان مملکت ما

از حالا فکر خرج کردن یارانه ها هستن:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

منم بدم نمیاد بعد از بازنشستگی باغبونی کنم... :w16:

همینجا از آقای ......... درخواست میکنم بعد از بازنشستگی یه باغ کوچولو بزنن به نام من تا برم و محصولاتم رو اونجا بکارم و پرورش بدم... :icon_redface:

لینک به دیدگاه

ایرج حسابی زندگی دکتر را تو کتابی به اسم استاد عشق به چاپ رسونده اتفاقا خیلیم پرفروش بوده

اون قسمتش که دکتر میگه برای کار به اداره راه رفته بوده خلی ناراحت کننده است

وزیر راه بش میگه برو جاده بوشهر تا بندر لنگه رو نقشه برداری کن یعنی یه جورای میفرستش دتبال نخود سیاه

بیچاره دکتر با دو سه تا سرباز و چندتا اسب و همراه به مدت دو سال از بوشهر حرکت میکنه سمت بندر لنگه واقعا باید اونجا اموده باشید تا گرمای هوا رو با پوست استخون درک کنید به حرف نیست که تازه اگه اشتباه نکنم یکی از همراهانش هم تو اون سفر میمیره ....

بعد از کلی محاسبات ریازی و اصول نقشه برداری نقشه رو که میاره تهران تا اصلا وزیر نمیدونه چیه میگه اینا این خط کشی و محاسبت رو دیگه از کجا اوردی من گفتم برو نقشه برداری کن یا ریاضی و فرمول بیار ...

لینک به دیدگاه

برای معلمان کشور های خارجی هر قدر محبت کنند کمه. آخه اونا واقعا معلمند. ما در ایران معلم واقعی مثل اونا نداریم. همشون بی معلومات تشریف دارند و اصلا با بچه ها دوستی نمیکنند. معلم های خارجی اولش دوست انسان هستند بعد معلمش. باید بود و دید.

لینک به دیدگاه
برای معلمان کشور های خارجی هر قدر محبت کنند کمه. آخه اونا واقعا معلمند. ما در ایران معلم واقعی مثل اونا نداریم. همشون بی معلومات تشریف دارند و اصلا با بچه ها دوستی نمیکنند. معلم های خارجی اولش دوست انسان هستند بعد معلمش. باید بود و دید.

نه هست خیلی هست

ولی سیستم گزینش معلم تو کشورما غلطه

اول تفتیش عقاید بعد انتخاب

انسانهای وارسته و انسان دوست خیلی هستند ولی بعضیا نمیزارند به شغل معلمی برسن

اونایی هم که هستتن اونقدر درگیر خرج و مخارج زندگی روزمره هستند که حوصله کلاس و درس رو ندارن

لینک به دیدگاه
دفعه بعد دیدی بچشو بپرس اینجا داشته بدون عینک چی میخونده؟:ws44:

gpic4_2.jpg

خودش گفت

اتفاقا خودش این صحنه رو وختی گفت به گریه افتاد

از زبان یکی از دکترا

پروفسور داشته اینجا یکی از کتابای فلسفی اسمش یادم نیس چی گفت می خوند

کتاب خیلی سنگینی هم بود مثل اینکه

می گفت وختی اون دکتره کتابو از دستش میخواست بگیره

پروفسور عصبانی میشه

میگه تو چیکار به کار من داری

من با خودم عهد کردم تا اخرین لحظه عمر یاد بگیرم و اینجوری از دنیا برم10.gif

لینک به دیدگاه

یه جمله معروفم داره که سر یکی از کلاسا دانشجویی از استادش میپرسه جهان سوم کجاست

دکتر هم که اون موقعه دانشجو بوده میگه جهان سوم جاییه که اگه بخوای مملکتت را اباد کنی خانه ات ویران میشه و اگه بخوای خانه ات را اباد کنی باید مملکتت را ویران کنی

لینک به دیدگاه
یه جمله معروفم داره که سر یکی از کلاسا دانشجویی از استادش میپرسه جهان سوم کجاست

دکتر هم که اون موقعه دانشجو بوده میگه جهان سوم جاییه که اگه بخوای مملکتت را اباد کنی خانه ات ویران میشه و اگه بخوای خانه ات را اباد کنی باید مملکتت را ویران کنی

:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
نه هست خیلی هست

ولی سیستم گزینش معلم تو کشورما غلطه

اول تفتیش عقاید بعد انتخاب

انسانهای وارسته و انسان دوست خیلی هستند ولی بعضیا نمیزارند به شغل معلمی برسن

اونایی هم که هستتن اونقدر درگیر خرج و مخارج زندگی روزمره هستند که حوصله کلاس و درس رو ندارن

اگر هست شما زندگینامه یکیشو برامون بیار تا ببینیم هست یا نیست.

لینک به دیدگاه
اگر هست شما زندگینامه یکیشو برامون بیار تا ببینیم هست یا نیست.

مرحوم باغچه بان تبریز

جلال آل احمد

صمد بهرنگی

دکتر شریعتی

این اواخر معلم اعدامی (اسمش یادم نیس ) کرد بود به همراه 4 نفر دیگه اعدام شد

خیلی

خیلی هستند

اینکه ذهن من یاری نمی کنه دلیل بر نبودشون نیس

ولی اگه بخوای می تونی یه سری به دهات دورافتاده کشور سر بزنی حتما ادمای شریف و گمنامی رو پیدا می کنی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...