رفتن به مطلب

سوالهای تخصصی از مهندسان کشاورزی

ارسال های توصیه شده

مرسی آبجی بابت توضیحاتت ...

من خواستم بدونم که دوستمون اگه باغداره وسعتش چقدره و موقعیتش کجاست تا شاید بتونیم اطلاعات دقیق تر بهش بگیم ... گرچه خودشون باید استاد این کار باشن ...

منم یه نکته رو بگم:

تو اینجور مسائل بهتره شرایط خودمون رو بسنجیم یا ببینیم چه امکانات دیگه ای در دست داریم ...

شاید بشه با کمی خلاقیت و بر اساس امکانات بهترین روش رو با کمترین هزینه اعمال کنیم ...

من اگر خاک اره میتونستم فراهم کنم و پای درختام پخش کنم احتمال زیاد همین کار رو میکردم! ( مثال )

و بنظر من اگر دوستمون داره برای باغ انارش از آبیاری سطحی استفاده میکنه که روش مناسبی نیست ...

با یه سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای کار خیلی اقتصادی تر میشه ...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 425
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من ندیدم جایی و نشنیدم روی جوی آب پلاستیک بکشن. آبیاری قطره ای هم بستگی به این داره که باغ چند ساله باشه. هرچند رطوبتی که از تبخیر آب جویها تو باغ ایجاد میشه هم لازمه. علفهای هرز توی باغ خیلی در میزان آب مصرفی تاثیر دارن. در مورد آبیاری باغ انار نکته مهم اینه که آبیاری منظم باشه. اگه آب کمه فاصله بین هر آبیاری بیشتر میشه ولی باید طبق برنامه و نظم باشه تا به گل و میوه ها آسیب نرسه.

لینک به دیدگاه

باتشکرازهمه دوستای عزیزومخصوصاگلرخ خانم که بادعوت ایشون دراینجا ثبت نام کردم.بایدبگم باغ منطقه نجف اباد اصفهان هست بیش از یک هکتار مساحت داره منطقه خشک وکم رطوبته.سن باغ

ازلحاظ ریشه به 30سال میرسه ولی تنه هاکه ازطریق احیای مجددرشدکردند6سال دارند.

دوستان ابیاری قطره ای هزینه اجرا ونگه داری بالایی داره که اونم راندمانش حدود 95هست.

من دنبال یه روش میگردم که راندمان روبه 100 برسونم چون باتوجه به اینکه انار برای

یک هکتارابیاری قطره ای 7000مترمکعب اب درطول یکسال لازم داره من حتی ازاین مقدار هم کمتردارم حدود4000

جالبه بدونید میزان ابدهی چاه10سال پیش 10برابر این مقداربوده.

الان باتوجه به این شرایط هرگونه هزینه سنگین برای من یعنی ریسک.دوستان اگه اطلاعتی در مورد پلاستیک گلخونه وهزینه

اون دارن بگن.درضمن خانم الهه موادی که شما گفتید به قول خودتون برای مخازن کاربردداره وچسبندگی بین ملکولی اونا روی خاک ازبین میره درسته؟

لینک به دیدگاه

با توجه به سن باغ ایجاد سیستم تحت فشار عملی نیست مگه اینکه بخواید باغ رو احیا کنید تا ریشه از ابتدا هدایت بشه. البته نمیگم اصلا نمیشه ولی هزینه کار خیلی بالا میره.

در حال حاضر تا اونجایی که من اطلاع دارم بهترین راندمان با همین آبیاری قطره ای هست که البته اگه روی نازلها به شعاع کمتر از یک متر پلاستیک بکشید میشه به بازده 100 رسید. ولی خب همه اینا بستگی به توان سرمایه گذاری و با در نظر گرفتن شرایط و بازگشت سرمایه داره!

در مورد پیشنهاد الهه فکر کنم منظورش مالچ پاشی بوده که تو کشاورزی کاربرد داره.

متاسفانه در مورد باغ شما و استفاده از پلاستیک روی جویها نظر خاصی ندارم، البته به نظرم اگه عملی بشه فکر کنم ایده خوبی باشه. فقط باید یه جوری اطراف پلاستیک روی پشته محکم بشه و با استفاده از قیّم به فاصله لازم پلاستیک بالا نگه داشته بشه. البته فکر کنم! اگه هزینه اولیه و جاری بیشتر از شیلنگ نشه. منتظریم بقیه دوستان هم نظرشونو بگن...

لینک به دیدگاه

اول این نکته رو بگم:

یادمه استاد آبیاری ما میگفت که راندمان آبیاری در مجموع یعنی از جایی که آب برداشت میشه مثل رودخونه یا سد تا میزان آبی که در اختیار گیاه قرار میگیره در ایران حدود 40 درصد!

یعنی چیزی معادل 60 درصد آب تلف میشه! (در همه مراحل)

اما مثل اینکه شما آب مورد استفادتون از چاهه ... خب اینجا چون فاصله منبع تا محل مصرف کمتره باید راندمان بالاتر باشه ...

طبق گفته خودتون (من اطلاعی ندارم) میزان آبی که برای شما نیازه حدود 7000 متر مکعب تو طول ساله! و شما فقط 4000 مترمکعب آب دارید

پس شما باید 7000 متر مکعب تو طول یک فصل زراعی به گیاه برسونید!

من میگم با این روش قبلی شما 50 درصد این آب با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه تبخیر میشده!

(تا اینجایی که من از پستهایی که گذاشتید متوجه شدم)

و باز هم بنظر من اگر بتونید با یک روشی میزان تبخیر رو به حداقل میزان خودش برسونید ... جای امید هست.

با توجه به سن ریشه و احتمال زیاد خاک سنگین! من پیشنهاد میکنم آبیاری تحت فشار چه بارانی و چه قطره ای رو بیخیال بشید ... چرا اگر آب 20000 مترمکعب داشتید و پولتون از پارو بالا میرفت خوب بود سرمایه گذاری میکردید ...

الان پیشنهاد من اینه که همون استفاده از پلاستیک بعنوان سقف جلوگیری کننده از تبخیر، با فاصله از سطح خاک و با توجه به سطحی از خاک که موقع آبیاری خیس میشه ... اقدام به اینکار کنید ...

مطمئن باشید جواب میده ...

این نکته رو هم بگم من دانشجوی ترم 6 رشته گشاورزی - گیاهپزشکی ام ... پس در حد خودم اطلاعات دارم ...

باز هم با استادای خودم (اگه گیرشون بیارم) صحبت میکنم و نتیجه رو بهتون میگم.

لینک به دیدگاه

دوستان اگه اطلاعتی در مورد پلاستیک گلخونه وهزینه

اون دارن بگن.درضمن خانم الهه موادی که شما گفتید به قول خودتون برای مخازن کاربردداره وچسبندگی بین ملکولی اونا روی خاک ازبین میره درسته؟

بله همینطوره!

با احترام به نظر دوستان

و اما یه پیشنهاد دیگه: میتونی از پلاستیک واسه داخل جوی استفاده کنی!تا روی جوی یعنی مابین مسیری که آب از چاه تا محل مورد نظر میرسه...

این کار بیشتر برا این استفاده میشه که بذرای علفهای هرز وارد خاک نشن و رشد نکنن و یه حسن دیگه ای هم که داره اینه که سرعت آب رو افزایش میده و از جذب آب توسط خاک

جلوگیری میکنه!

دوست عزیز من هر چیزی که میگم با توجه به ضریب جذب آب توسط خاک و زراعت! پس در مورد اینکه تا چه حد عملیه مطمئن نیستم

لینک به دیدگاه

دوستای عزیز بزاریدازاول این موضوع رو براتون روشن کنم.

این باغ رو(4هکتارزراعت+1هکتاردرخت کاری) 30سال پیش پدربزرگم خریدوتاحدود8سال پیش روی اون کشاورزی میکردوهنگامی که خشکسالی شروع شدبه زجروناراحتی خودش پایان دادوباغ رو باتمام عشق ووابستگی که به اون داشت رهاکردویه مغازه تواهوازداشت واونجاشروع کرد به کاسبی.

من6سال پیش شاخه های خشک انارا ودرختای دیگه روبریدم واونهایی هم که خشک شده بود مجدداکاشتم تاسه سال اب خوبی داشتیم تاجایی که برنج میکاشتیم.

ولی تو سه سال بعددوباره به علت کم ابی میشه گفت خرجامون پایاپای بوده.

بااین شرایط میشه گفت خشکسالی تومملکت ما روندسینوسی داره.

دولت هم به جای اینکه به صورت اصولی روی نوع ابیاریها سرمایه گذاری کنه خیلی راحت میاد واردات انجام میده تانیاز غذایی کشور رو به این طریق برطرف کنه.تازه تسهیلاتی هم که برای ابیاری تحت فشارمیده فقط برااوناییه که زمینشون سند داره,که زمین کشاورزی سندداریه چیزخنده داریه.

پس ماباید باهزینه خودمون این کارو انجام بدیم که اونم معلوم نیست خشکسالی تاکی ادامه داشته باشه وهزینه ها برگرده.درموردتلفات اب اینو بگم که محل خروجی اب نزدیک باغ هستش.عمق چاه درحدود110متری هست ولی شنیدم توبعضی ازمناطق ایران تا350مترهم حفاری کردن.دوستان بایدببخشید سرتون رودرداوردم ولی واقعا توبحث کشاورزی اب حرف اول رومیزنه.به قول پدربزرگم که میگه:اگه نفت نباشه ماشیناازکار می افتند ولی اگه اب نباشه ادما.ای کاش سیل میومد یکم خرابی هم داشت ولی کشاورزیا اینجوری استخون توزخم نبود.

لینک به دیدگاه

راستی امروز که رفتم دانشگاه از استاد باغبانیمونم پرسیدم....

پیشنهادش استفاده از پروسه های 3 -5 ساله بود.(مواد سوپر جاذب)

مقداریم که واسه هر درخت توصیه کرد 200gr بود

واسه طرز استفادشم که خودت استاد این کاری..... :w16:

لینک به دیدگاه
حالا این اطلاعات ناقص ما بدردت میخوره با نه؟

اطلاعات خوب بود ولی درحدتئوری,قبلا یه مطلبی دررابطه باهمین موضوع پلاستیک برای کاهش علف های هرز وکاهش تبخیر اب توسط یکی ازبچه ها(فکرکنم گلرخ خانم)تویه سایت دیده بودم.الان راغب شدم که بیشتر درموردش بدونم.البته نظراتون درموردابیاری قطره ای خیلی بدردم خورد. به هرحال تشکر.:icon_gol:

راستی امروز که رفتم دانشگاه از استاد باغبانیمونم پرسیدم....

پیشنهادش استفاده از پروسه های 3 -5 ساله بود.(مواد سوپر جاذب)

مقداریم که واسه هر درخت توصیه کرد 200gr بود

واسه طرز استفادشم که خودت استاد این کاری..... :w16:

ممنون الهه خانم:icon_gol:

میگن این سوپرجاذب ها 200برابرخودش اب جذب میکنه ولی دقیقا این قضیه برای موادالی هم صدق میکنه.بعدش خیلی دلم میخواد بدونم عکس العمل اینهادرخاک واب شورچیه؟.خیلی گشتم دنبال کسی که ازاین سوپرجاذب ها استفاده کرده باشه تاکارایی اونارو ببینم,ولی هنوز فراگیرنشده.

لینک به دیدگاه

ممنون الهه خانم:icon_gol:

میگن این سوپرجاذب ها 200برابرخودش اب جذب میکنه ولی دقیقا این قضیه برای موادالی هم صدق میکنه.بعدش خیلی دلم میخواد بدونم عکس العمل اینهادرخاک واب شورچیه؟.خیلی گشتم دنبال کسی که ازاین سوپرجاذب ها استفاده کرده باشه تاکارایی اونارو ببینم,ولی هنوز فراگیرنشده.

خواهش میکنم :icon_gol:

200 نه! 500 برابر خودش آب جذب میکنه! :a030:

سعی میکنم در مورد سوالای بالا یه سر به گروه بزنم...مطمئنن جواباشون به درد بخور میشه!

لینک به دیدگاه
اطلاعات خوب بود ولی درحدتئوری,قبلا یه مطلبی دررابطه باهمین موضوع پلاستیک برای کاهش علف های هرز وکاهش تبخیر اب توسط یکی ازبچه ها(فکرکنم گلرخ خانم)تویه سایت دیده بودم.الان راغب شدم که بیشتر درموردش بدونم.البته نظراتون درموردابیاری قطره ای خیلی بدردم خورد. به هرحال تشکر.:icon_gol: .

در هر صورت من در حد توانایی خودم گفتم ...

از یه دانشجوی آبیاری هم کمک خواستم ولی هنوز خبری نشده!

در مورد مبارزه با علفهای هرز با استفاده از مالچ هم بهت بگم

ما که پارسال عملیات کشاورزی داشتیم ... استفاده کردیم ... نسبتا خوب بود! اما علفهای هرزی هم پیدا شد که مالچ رو سوراخ میکرد و بیرون میومد! مثل خارشتر! خیلی عجیب بود!

خواهش میکنم :icon_gol:

200 نه! 500 برابر خودش آب جذب میکنه! :a030:

سعی میکنم در مورد سوالای بالا یه سر به گروه بزنم...مطمئنن جواباشون به درد بخور میشه!

500 برابر خودش خیلی هااااااااا! :jawdrop:

لینک به دیدگاه

ما که پارسال عملیات کشاورزی داشتیم ... استفاده کردیم ... نسبتا خوب بود! اما علفهای هرزی هم پیدا شد که مالچ رو سوراخ میکرد و بیرون میومد! مثل خارشتر! خیلی عجیب بود!

من وقتی اینو از زبون استاده شنیدم بیشتر از این تعجب کردم!

به حق چیزای ندیده!:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

سلام به همه ی دوستان متخصص:

من یه لاکی بامبو خریدم....خیلییییییی کوشولوئه هنوز...بعد می خواستم ببینم چه جوری می شه که اینجوری بشه؟

این که چه جوری می شه که اینجوری پیچ پیچکی می شه....خود به خوره یا نه؟

1290366148_200789162745426.jpg

لینک به دیدگاه

شرمنده که دیر شد مهناز جان.

اینکه چطور میشه اینطوری میشه!؟؟

خب این گیاه چون سریع الرشد هست تو مدت زمانی که رشد میکنه و قد میکشه ساقه علفی و با اون ضخامتش چوبی نمیشه!

یه کار خلاقیتی ساده! حتی خودت هم میتونی یه روش دیگه رو پیاده کنی!

کنار هر ساقه یه قیم میزاری (اصولا چوبی) و طی رشد ساقه اونو به قیم میپیچونی! طوری که نه ساقه آسیب ببینه و هم اینکه بعدا بتونی قیم رو جدا کنی ... (یه ساقه دور یه قیم نه آ! یه ساقه رو دور قیم های دور تا دور میتابی!

بدبختانه من تا حالا از نزدیک هم این گیاه رو ندیدم!

فکر میکنم بشه حتی ساقه ها رو با نخ معمولی به هم ببندی تا نسبت به هم تکیه گاه پیدا کنن ...

دیگه خلافیت خودته دیگه!

راستی الان شاخه ای چنده اینا! شایدم شاخه ای نباشه! گلدونی چنده؟؟؟

خلاصه همونطور که قبلا هم گفتم:

گیاه ناز نازوئیه! اگه بهش خوب برسی خوب رشد میکنه و دستتم میبوسه! و اگه مواظبش نباشی و بزاریش فی امان الله! سقوط میکنه!!!!

نور غیر مستقیم و آب بدون املاح! چون به تغییرات یا زیادی املاح (ec) حساسه!

لینک به دیدگاه

اره این خارشتر علف عجیبیه,یه جایی سبز میشه که اصلا رطوبت خاک صفره.

جالبه بدونید بعضیها که بلدن هندونه رو روی این علف پیوند میکنند که ازش یه هندونه غول پیکر عمل میاد.

لینک به دیدگاه

اره این خارشتر علف عجیبیه

,یه جایی سبز میشه که اصلا رطوبت خاک صفره.

جالبه بدونید بعضیها که بلدن هندونه رو روی این علف پیوند میکنند که ازش یه هندونه غول پیکر عمل میاد.

ببخشید ؟ هندونه رو خارشتر ؟

البته خارشتر مقاومبه خشکی و کم ابی و شوری هم هست اما پیوند یک گیاه از خانواده کورکوبیتاسه روی اون نمیتونه عملی باشه :ws52:

لینک به دیدگاه
سلام به همه ی دوستان متخصص:

من یه لاکی بامبو خریدم....خیلییییییی کوشولوئه هنوز...بعد می خواستم ببینم چه جوری می شه که اینجوری بشه؟

این که چه جوری می شه که اینجوری پیچ پیچکی می شه....خود به خوره یا نه؟

1290366148_200789162745426.jpg

دوست عزیز اگه دقیقا همین شکل گلدونی که نشون دادین مد نظرتون هست میتونین به راحتی درستش کنید رمز درست کردنش هم استفاده از تعداد زیادی بامبو در حاشیه گلدان و استفاده از چند حلقه سیمی هست بامبو ها رو مورب به این حلقه ها که ببندین خود بخود ایجاد همچین فرمی میکنه البته اونایی رو که به سمت چپ مورب کردین از داخل حلقه و اونایی رو که به سمت راست مورب کاشتین از بیرون حلقه ببندین تو این روش پیچش بامبو خیلی کمه و در عوض گلدان زیباتری هم بهتون میده

لینک به دیدگاه
ببخشید ؟ هندونه رو خارشتر ؟

البته خارشتر مقاومبه خشکی و کم ابی و شوری هم هست اما پیوند یک گیاه از خانواده کورکوبیتاسه روی اون نمیتونه عملی باشه :ws52:

لابد دیده که میگه دیگه :banel_smiley_4:

ولی علیخان جان کاشکی یه عکسی سندی چیزی بهمون نشون میدادی که به یقین برسیم...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...