رفتن به مطلب

دروس تخصصی رشته طراحی فضای سبز

ارسال های توصیه شده

دروس تخصصی رشته طراحی فضای سبز

رشته فضاي سبز

افزايش جمعيت شهرها باعث بالا رفتن ارزش زمين و در نتيجه استفاده حداکثر از زمين جهت ساختمان سازي شده است. اين مسأله متأسفانه نماي شهرها را به مجموعه اي از سنگ و بتن تبديل کرده است. تراکم جمعيت به همراه ايجاد آلودگيهاي مختلف منجر به پيدايش و افزايش بيماريهاي قلبي و تنفسي مي شود. علاوه بر اينها، ابتلا به بيماري روحي و رواني هزينه اي است که انسان در ازاي دور شدن از طبيعت مي پردازد. در اين شرايط فضاي سبز شهري مي تواند عاملي راهگشا در تعديل آلودگي هوا (از طريق جذب آلاينده هاي هوا)، بالا بردن رطوبت نسبي هوا، کاهش آلودگي صوتي (به عنوان لايه اکوستيک) و ايجاد زيبايي بصري نقش داشته، محيط دلنشيني را در کنار محيطهاي کار و زندگي براي شهروندان فراهم آورد

فضاي سبز فراشهري نيز با ايجاد پارکها و شکل دادن مناطق گردشگري و منظره سازي محوطه هاي ويژه مي تواند نقش موثري در جاذبه هاي گردشگري و اقتصاد شهرها داشته باشد

در ذيل به ذکر خلاصه اي از اقدامهاي انجام شده در راستاي تأسيس اين رشته و اهميت آن مي پردازيم

تعريف و هدف

بر اساس نياز کشور به تربيت نيروي متخصص فضاي سبز جهت برنامه ريزي، طراحي، احداث، نگهداري و مديريت فضاي سبز شهري و فراشهري (نظير کمربند سبز و پارکهاي جنگلي) شوراي عالي برنامه ريزي در سال 72 در دويست و شصت و يکمين جلسه خود تأسيس رشته مهندسي فضاي سبز را تصويب نمود

اين رشته ابتدا در دانشگاه تبريز و سپس در دانشگاه تهران (در سال 1379) دانشجو پذيرفت. مواد درسي اين رشته شامل دروس عمومي، کشاورزي، معماري و عمران مي باشد که دانشجويان در طي يک دوره چهار ساله با تلفيق هنر، فن و علم کارآيي لازم براي حرفه خود را مي يابند

اهميت و جايگاه در جامعه

امر طراحي و اجراي فضاي سبز و همچنين نگهداري و مديريت آن تاکنون به دست افراد غير متخصص بوده است. افراد نيمه متخصص نيز با ديدگاه تک بعدي معماري يا باغباني قادر به حل مشکل فضاي سبز و ارتقاي آن از نظر کيفي نمي باشند. اهميت و برتري فارغ التحصيلان مهندسي فضاي سبز در اين نکته است که توانايي تلفيق علم، فن و هنر را دارند. به عبارت روشن تر، قسمت عمده اي از علوم و فنون کشاورزي نظير باغباني، خاک شناسي و آبياري، علوم پايه نظير اکولوژي و گياه شناسي را با هنر طراحي در هم مي آميزند و همين دخالت دادن علوم مختلف در احداث فضاي سبز، دانش آموختگان اين رشته را منحصر به فرد مي کند

ضعف محاسبات مهندسي در فضاهاي سبز تاکنون باعث وارد آمدن زيانهاي بي شماري نظير ضربات ناشي از سرما، گرما، و خشکسالي شده که اين مسائل با انتخاب نوع گياه (که مي تواند علاوه بر سازگاري اکولوژيکي داراي جنبه هاي زيبايي شناسي منحصر به فرد باشد) سيستم آبياري مناسب، نوع خاک و... قابل پيشگيري است. مهندسي فضاي سبز همچنين از نظر هنري نظير شعر و موسيقي حايز اهميت است. يک مهندس فضاي سبز بايد رنگها را به خوبي بشناسد و با دنياي مرموز رنگها آشنا باشد. همچنين با شکلها و بافتها که در بخش فضاي سبز بسيار متنوع مي باشند (نظير شکل درختان و درختچه ها، بوته ها و گلها) آشنايي داشته و همان طور که يک موسيقيدان با ترکيب نتها موسيقي دلنشيني مي سازد، در مهندسي فضاي سبز نيز با ترکيب شکلها، رنگها و بافتها و با در نظر گرفتن اصولي مثل سادگي، تنوع، تکرار، تأکيد، تسلسل و مقياس، وحدتي به وجود آورده مي شود که مي تواند بي نظير باشد

نام دانشگاه

1

آزاد- ميانه

2

آزاد- نوشهر و چالوس

3

آزاد-ابهر

4

تهران

5

آزاد- خوراسگان

درس هاي اين رشته

نام درس

1

آبياري عمومي

2

آشنايي با هنر در تاريخ ايران

3

آفات و بيماريهاي مهم گياهان

4

آلودگي‌هاي محيط زيست

5

آمار و احتمالات

6

اصول باغباني

7

اصول طراحي

8

انسان و محيط زيست

9

اکولوژي

10

اکولوژي گياهي

11

بيان تصويري

12

پروژه

13

تاريخ معماري و مهندسي فضاي سبز

14

جامعه شناسي عمومي

15

جنگل‌کاري و نهالستانهاي جنگلي

16

چمن کاري

17

حاصلخيزي خاک و کودها

18

حجم سازي

19

خاک‌شناسي عمومي

20

درختان و درختچه هاي زينتي

21

رسم فني 1

22

رياضيات عمومي

23

سازه ها در فضاي سبز

24

سمينار

25

شيمي عمومي

26

طراحي پارک هاي ويژه

27

طراحي پارک و پارک سازي

28

طراحي سيستمهاي آبياري

29

طراحي فضاهاي سبز

30

طراحي کاشت گياهان تزئيني

31

عکسهاي هوايي

32

فيزيک عمومي

33

گرافيک

34

گل آرائي

35

گلکاري

36

گياهشناسي 1(فيزيولوژي و تشريح )

37

گياه شناسي 2 (سيستماتيک و مرفولوژي)

38

گياهان آپارتماني

39

گياهان زينتي و درختان مهم

40

مديريت فضاي سبز

41

مساحي و نقشه برداري

42

مصالح و روشهاي ساختماني

43

نقشه برداري خاکها

44

هوا و اقليم شناسي

45

کارآموزي

46

کاربرد کامپيوتر در فضاي سبز

47

کارگاه عکاسي

48

کارگاه نقاشي

تواناييهاي لازم براي داوطلبان اين رشته و ادامه تحصيل در آن

همان طور که اشاره شد، اين رشته يک رشته بينابيني است. لذا داوطلب لازم است از طرفي داراي ذوق خلاقيت و ابتکار در طراحي با توجه به کاربرد محوطه مورد نظر باشد و از سوي ديگر به دروس کشاورزي علاقه مند باشد و براي موفقيت بيشتر در دوران تحصيل بايد به علوم روان شناسي و اطلاعات جديد در خصوص منظره سازي و فن آوريهاي زيباسازي منظره نظير سيستمهاي آب نما و نورپردازيهاي ويژه توجه نمايد

تواناييهاي فارغ التحصيلان

فارغ التحصيلان با توجه به دروس متنوعي که در دوره تحصيل مي گذرانند قادر خواهند بود تا در زمينه پرورش گياهان زينتي (درختان و درختچه ها، گياهان آپارتماني، گلهاي شاخه بريده و...) فعاليت و تحقيق نموده و حتي گونه هاي وحشي بومي ايران را به مجموعه گياهان زينتي اضافه نمايند

با توجه به شناخت عوامل اقليمي و اکولوژيکي هر منطقه، طرح کاشت گياهان مناسب محل را ارائه دهند و به انتخاب گياهان با راندمان اکولوژيکي بالا که در امر پالايش هوا موثر باشند، بپردازند

معابر، سازه ها و سيستمهاي آبياري فضاهاي سبز مختلف نظير پارکها، مجتمعهاي مسکوني، محوطه هاي توريستي و... را طراحي نمايند

چمن کاري استاديومها و ساير محوطه هاي ورزشي را اجرا و نظارت کنند

لینک به دیدگاه

سلام

مرسی ار معرفیه کامل رشته ی مورد علاقه ی من:ws49:

هرکس در مورد این رشته سوالی داشت فکر کنم بتونم بطور کامل راهنماییش کنم

یعنی واقعا تمام این واحدهارو پاس کردم.... هرچند که بعضی واحدهاش واقعا غیر کاربردی و تکرار مکرراته.....

البته غیر از دانشگاه هایی که پاشای عزیز معرفی کردن تو دانشگاه های تبریز و محلات و مشهد هم این رشته تدریس میشه

حیف که این رشته هنوز ارشد نداره و برای ادامه باید به سمت رشته های مشابه رفت

لینک به دیدگاه

انوشه ناراحت نشیا ولی 1 سوال نتنها ذهن منو بلکه ذهن خیلیارو بخودش مشغول کرده،ولی حیف که هیچ کس روش نمیشه بپرسه،اونم اینکه: به چه امیدی رفتی این رشته؟؟؟:ws3:

ذهنیتت، هدفت چی بود؟:ws11:

لینک به دیدگاه
انوشه ناراحت نشیا ولی 1 سوال نتنها ذهن منو بلکه ذهن خیلیارو بخودش مشغول کرده،ولی حیف که هیچ کس روش نمیشه بپرسه،اونم اینکه: به چه امیدی رفتی این رشته؟؟؟:ws3:

ذهنیتت، هدفت چی بود؟:ws11:

خوب شد روت شد پرسیدی حداقل همه جوابشونو اینجا میگیرن:ws3:

اصل اصله مطلب این بوده که من خودم انتخاب رشته نکردم و می خواستم برای ساله بعد بخونم اونم رشته ای که هیچ ربطی به این رشته نداشت ولی شخص محترمه دیگه ای اینکار رو کرد بعد که نتیجه ها اومد من وا رفتم......(واقعیت رو نمیشه انکار کرد چون اصلا از این رشته اطلاعات نداشتم)

اینکه این رشته رو ادامه بدم یا بمونم واسه ساله بعد باعث شد دربارش تحقیق کنم ببینم ارزش داره یا نه و دیدم واقعا رشته جالبیه و جای کار هم زیاد داره....

اما هنوز خیلی رشته ی نو و تازه ایه و خیلی ها نمیشناسنش و تقریبا هرجا که میرم یک طومار باید راجع به رشتم توضیح بدم.

اما اینکه این رشترو ادامه دادم چون دو شاخه ای که تو این رشته بهش پردازش میشه واسم خیلی قابل توجه بود و آینده ی کاری که داره هم خوبه

سواله دیگه ای نیست؟:ws3:

لینک به دیدگاه

از 2 بابت ازت ممنون، 1 توضیحاتی که راجع به انتخابت دادی و 2 از اینکه با متانت برخورد کردی کتکمون نزدی:ws3:

راستی دو شاخه ای که تو این رشته بهش پردازش میشه کدوماست؟

واسه ارشد چه انتخابایی داری؟

راجع به آینده کاریشم بگو،کجاها کار داره؟چه ارگانهایی؟ چه سازمان هایی؟ خصوصی؟

اصلا زمینه کاری این رشته چیه؟ چه استفاده هایی داره؟ کجاها؟

شاید این ها هم واسه بقیه سوال باشه:ws4: و بازم روشون نشه بپرسن:ws28:،نه اینکه من یکم شجاع ترم منو انداختن جلو بپرسم:ws3: جدایی از اون دیدن دفعه اول اتفاقی نیافتاد گفتن بازم تو بپرس:ws1:

جدایی از شوخی خودت بیشتر توضیح بده راجع به رشتت:ws11: چون بهرحال تو بیشتر تو بطن قضایا هستی

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
از 2 بابت ازت ممنون، 1 توضیحاتی که راجع به انتخابت دادی و 2 از اینکه با متانت برخورد کردی کتکمون نزدی:ws3:

راستی دو شاخه ای که تو این رشته بهش پردازش میشه کدوماست؟

واسه ارشد چه انتخابایی داری؟

راجع به آینده کاریشم بگو،کجاها کار داره؟چه ارگانهایی؟ چه سازمان هایی؟ خصوصی؟

اصلا زمینه کاری این رشته چیه؟ چه استفاده هایی داره؟ کجاها؟

شاید این ها هم واسه بقیه سوال باشه:ws4: و بازم روشون نشه بپرسن:ws28:،نه اینکه من یکم شجاع ترم منو انداختن جلو بپرسم:ws3: جدایی از اون دیدن دفعه اول اتفاقی نیافتاد گفتن بازم تو بپرس:ws1:

جدایی از شوخی خودت بیشتر توضیح بده راجع به رشتت:ws11: چون بهرحال تو بیشتر تو بطن قضایا هستی

خواهش میشه پاشای عزیز

انرژیمو واسه کتک زدن میذارم واسه بعدتر:ws2:

بهتر بود میگفتم سه شاخه که میشه شامل کشاورزی ،معماری ، هنر که من بیشتر علاقم به دو گروه آخری که گفتم دارم

برای ارشد از رشته ی ما بچه ها عموما به ترتیبی که شماره زدم وارد شاخه های زیر میشن:

1-طراحی محیط زیست 2-معماری منظر 3-طراحی شهری 4-مدیریت پروژه

در رابطه با آینده ی کاری:

عده ای جذب شهرداری میشن و به عنوان کارشناس فعالیت میکنن

گروهی به صورت پیمانکاری شرکت میزنن و با سازمان های شهرداری برای ایجاد طرح و توسعه و اجرا قرارداد میبندن که در رابطه با این مورد باید شرکتشون درجه هایی رو داشته باشه و تو مناقصات شهرداری شرکت کنن

بعدا مفصلا یه تاپیک در باره ی مدیریت فضای سبز که به این مورد برمیگرده میزنم.

گروهی وارد شرکت های مهندسین مشاور میشن که این دسته نونشون تو روغنه وارد شدن بهشم یکم پارتی می خواد درآمدشم فوق الآده است

یه مورد دیگه هم هست که هم میشه شرکت زد و توش فعالیت کرد هم یه صورت فردی

اونم اینکه کار محوطه های خارجیه ابنیه و سازه هارو قبول میکنن و برای فضای بیرونیش طرح میزنن(که شامل منازل ،کارخونه ،باغ های ویلایی و ........)میشه که این کار رو خود ما از الآن انجام میدیم و کسی طرح بخواد براورد قیمت میکنیم و براش میزنیم.

سعی کردم توضیحاتم کامل باشه بازم سوالی بود درخدمتم

نترس بپرس بگو بقیه ام میتونن بپرسن فعلا دستم خالیه چوبی چیزی ندارم بزنمتون:ws2:

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

انوشه توضیحاتت در مورد رشته زیبای فضای سبز جامع و کامل بود....

اینم بهش اضافه کنم وقتی وارد این رشته میشی بیشتر بهش علاقه مند میشی چون یک تازگی و سرزندگی وزیبایی رو به همراه داره که برای علاقه مندان به زیبایی و هنر بسیار جالبه...:ws37: :w16:

لینک به دیدگاه

ببخشید من دارم یک مقاله درمورد مناظر شهری می نویسم و روی کی از شهرهای مازندران کار می کنم می خواستم اگه میشه کمکم کنید یک سری مطلب درمورد طراحی فضای سبز خیابان ها و وحدت اون از با کاربری ها و اینکه چه استانداردهایی باید رعایت بشه می خواستم اگه میشه کمکم کنید....:ws21:

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...

سلام دوستان.

در ادامه توضیحات انوشه باید بگم ارشد فضای سبز برای اولین بار امسال اومده. فکر کنم دانشگاه تهران آورده. من امسال در آزمونش شرکت کردم. پس دیگه نیاز نیست برای ارشد به رشته های دیگه روی بیاریم.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 1 ماه بعد...

سلام

برای ارشد در شاخه طراحی شهر ایا باید نقشه کشی و اینا بلد باشیم؟؟

میشه یکم درمورد این گرایش صحبت کنید و بگید ایا پیام نور ارشد این رشته می گیره یانه؟

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 1 سال بعد...

سلام.

من خیلی به رشته طراحی محیط زیست علاقه دارم.در حال حاضر در رشته زیست شناسی در حال تحصیل هستم. می خواستم بدونم که برای قبولی در رشته طراحی محیط زیست باید چی کارکنم؟ از چه منابعی باید استفاده کنم؟ لازمه که از دروس مهندسی فضای سبز هم چیزی بخونم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...