رفتن به مطلب

آشنایی با رده بندی خودروها


پست های پیشنهاد شده

خودروهايي كه به توليد ميرسند ، قالباً در يكي از گروه هاي كاربردي گنجانده ميشوند ، كه فراخور نياز و ميزان استفاده مصرف كنندگان ، ميزان توليد آنان هم متفاوت است . امروزه گستره تنوع خودروها ، به قدري گسترده شده ، كه بد نديديم در مقاله پيش رو مختصرا به آن اشاره شود. اما ذكر اين نكته خالي از لطف نيست كه هرسال ، اين تنوع وسيعتر شده ، و خودروهاي كاري و تفريحي بيشتري توليد ميشود. اين تنوع در كشورهاي مختلف ، بسته به ميزان درآمد عمومي مردم متفاوت است ، و در كشورهاي پيشرفته ، گاهاً داشتن 3 خودرو براي يك نفر ديگر امري عادي تلقي شده ، و كاربران اين محصولات ، بسته به نوع كاربرد آن در كار ، جابجايي و يا تفريح ، از انتخاب وسيعي برخوردار بوده ، و يكي از رموز موفقيت كارخانجات خودرو سازي در دنيا ، پوشش دادن كليه و يا بخش عمده اي از همين رده بندي ها در توليدات مي باشد. تا حدي كه نبود يكي از انواع رده هاي يك خودرو ، ميتواند مشتري مشكل پسند امروزي را ، به مارك و برند ديگري هدايت كند .

 

Sedan : سدان ها ، شايد يكي از بيشترين انواع از خودروهاي در حال تردد بر روي كره زمين باشند ، كه احتمالاً ، بشر اولين تصوري را كه ميتواند از يك خودرو داشته باشد ، همين گونه سدان است. سدان در آمريكا به نام سالن معروف بوده و در بعضي از كشورها به نام Notchback هم خوانده ميشوند كه خودرو چهار دربي است كه در انتهاي بدنه ، به يك صندوق براي حمل بار منتهي مي شود. اما همين سدان طيف وسيعي از اندازه ها را شامل مي شود كه از آن ميتوان به سدان هاي كوچكي ، مانند كيا پرايد ، تويوتا ياريس صندوقدار و يا مزدا 121 ياد كرد ، كه قالباً اين خودرو ها در ابتداي امر بصورت بدون صندوق يا هاچ بك ساخته شده اند ، و با اضافه شدن صندوق بار ، تبديل به سدانهاي كوچك شده اند.

 

سدان هاي اندازه متوسط ، كمي از مورد اشاره شده قبلي بزرگتر بوده ، كه به نمونه قابل لمس آن ، مي توان به خودروهاي تويوتا كرولا ، رنو مگان ، و يا مرسدس سي كلاس اشاره كرد. كه البته در استاندارد آمريكايي ، اينگونه از سدانها ، در رده سدانهاي كوچك شمرده می شوند ، و خودروهايي مانند ، تويوتا كمري ، هيونداي سوناتا و مرسدس بنز اي كلاس را ميتوان در رده سدانهاي اندازه متوسط ناميد.

 

البته سدانهاي بزرگ هم هستند كه ابعاد آنها حدود 5 متر و يا بيشتر بوده و فضاي داخلي بزرگ و دلنشيني دارند. مانند هيونداي آزرا ، تويوتا آوالون و مرسدس بنز اس كلاس. لازم به توضيح است كه ، بسته به ميزان بزرگ بودن سدانها ، به همان نسبت هم ايمني و آسايش آنها افزايش مي يابند ، و در مسافت هاي طولاني تر ، راحتي بيشتري را به ارمغان خواهند آورد. اين در حاليست كه باز هم به همان ميزان ، مصرف سوخت افزايش پيدا ميكند ، و رانندگي آن در ترافيك پرتراكم شهري نيز مشكل تر خواهد شد.

 

Limousine : ليموزين ها ، كه قالباً به ماشينهاي تشريفات معروف هستند ، گونه اي از سدانهاي بزرگ هستند كه بصورت توليد كم و بصورت كاملاً سفارشي توسط كارخانه سازنده و يا كارگاه هاي جانبي متفرقه ، بصورت كشيده تر ساخته ميشوند، كه استفاده آن بيشتر جنبه تشريفاتي دارد و با افزايش فاصله بين دو محور ، طبق سفارش مشتري طيف وسيعي از امكانات سفارشي را جهت رفاه سرنشينان عقب آن تدارك ديده و گونه ضد گلوله و حتي ضد نارنجك آن هم ، جهت استفاده هاي رؤساي دولت و كاربردهاي ديپلماتيك استفاده ميشود. معمولاً اين خودروها ، از گونه اي هستند كه مي بايستي توسط راننده خاص هدايت شوند ، و مالك آن در عقب مستقر ميشود و قيمت بالايي دارند كه معمولاً بدليل استفاده روزمره كم ، در مراسم كرايه ميشوند و كمتر توسط افراد عادي خريداري ميشوند. طول بعضي از اين خودروها ، به 10 متر هم ميرسند.

 

Station Wagon : اگر در خودروهاي سدان ، فضاي صندوق عقب را با فضاي داخل اتاق بصورت يكدست كنيم ، به خودروي استيشن ميرسيم ، كه حجم بالاتر فضاي بار در اين خودروها ، مصرف آن را مخصوصاً در كشورهاي اروپايي ، پر طرفدار كرده است ، تا جايي كه تقريباً هر سداني در اندازه متوسط ، در مدل استیشن واگن نيز ارائه ميشود. معمولاً خودروهاي استيشن واگن در ناحيه پشت محور عقب ، با كمي افزايش طول عرضه ميگردند ، كه اين امر باعث افزايش حجم فضاي بار در آنها ميشود.

 

Lift Back : يك خودروي سدان را در نظر بگيريد ، سپس از انتهاي سقف آن ، با شيبي ملايم به لبه صندوق عقب متصل كنيد، به نحوي كه درب صندوق بار ، با شيشه عقب ، بصورت يك دست باز شود. به اين خودرو ليفت بك گفته ميشود. ليفت بك چيزي حد ميان سدان ، هاچبك و استيشن واگن است. در يك خودروي ليفت بك ، با خواباندن رديف دوم صندلي ها، ميتوانيد به فضاي قابل توجهی براي حمل اسباب و اثاثيه دست پيدا كنيد . همچنين باز شدن شيشه عقب ، بهمراه درب صندوق بار در اينگونه از خودرو ها ، به راحتي قرار دادن بار در فضاي عقب افزوده است ، اما توجه اين نكته هم خالي از لطف نيست كه همين باز ماندن درب عقب ، در گرماي تابستان و سرماي زمستان ، باعث حدر رفتن حرارت كنترل شده فضاي نشيمن سرنشينان ميشود.

 

 

گونه ديگر اين خودروها بنام Fastback خوانده ميشوند ، كه تفاوت آنها با گونه ليفت بك در محل اتصال شيشه ، با لبه درب صندوق بار مي باشد. بعبارتي اگر شيب شيشه عقب ، با لبه درب صندوق بار ، در يك راستا باشد ، آن خودرو فستبك خوانده ميشود و نمونه آن را نيز ميتوانيد در نسل دوم خودروهاي فولكس واگن پاسات ( از انواع وارداتي در جنگ اول عراق و امريكا ) ملاحظه كنيد. اما اگر تداخل شيب شيشه عقب و درب صندوق بار ، ايجاد يك پله كوچك بكند، مانند خودروي سيتروئن زانتيا ، آن خودرو در دسته خودروهاي ليفت بك بحساب مي آيد.

 

Hatch Back : هاچبك ها ، همان خودروهاي كوچكي هستند كه بخاطر حذف صندوق بار در عقب ، و كوچكي نسبي ابعاد بدنه خود ، همچنين قابليت مانور بالا در شهر و مصرف بالنسبه كم آنها مورد توجه جوانان و خانواده هاي كوچك قرار دارد.

 

شايد براي يادآوري بتوان يكي از معروف ترين هاچبك هاي دنيا را خودروي فولكس واگن گلف را خواند كه با تولد خود در ميانه دهه هفتاد ميلادي ، باعث بوجود آمدن رقابت شديدي در اين رده از خودروها شد ، از آن زمان تا كنون تقريباً هر خودرو ساز اروپايي ، در سبد محصولات توليدي خود يك و يا چند هاچبك را هر ساله به دنيا معرفي ميكند.

 

اين گروه از خودرو ها را در سه رده و اندازه بزرگ مانند فولكس گلف ، اندازه متوسط مانند فولكس پولو و اندازه كوچك ، مانند فولكس لوپو در بازار ملاحظه كرد . يكي از ايرادات بزرگ اين خودرو ها ، فضاي كم حمل بار درآن است ، كه معمولاً اين محل محدود به فضاي حد ميان پشت صندلي عقب و درب بار ميشود كه تنها مناسب قرار دادن چند ساك دستي براي سفرهاي كوتاه ميشود . همچنين ايمني پايين تر اين خودروها ، در تصادف هاي جاده اي و بيرون شهري ، استفاده اين خودروها را در شهر هاي مناسب كرده است . اما قيمت كم ، مصرف پايين و رانندگي آسانتر ، برگهاي برنده اين خودروهاي كوچك شهري به حساب مي آيند.

 

 

Coupe : عموماً به خودروهايي كه بجاي چهار درب براي سوار و پياده شدن ، از دو درب بزرگتر استفاده ميكنند ، خودروهاي كوپه گفته ميشود . اما اگر اين خودرو در ابعاد نسبتاً بزرگ ، با توانايي هاي خاص اسپورت عرضه شود و معمولاً آلترناتيو خوبي براي سفرهاي بيرون شهري جاده اي محسوب ميگردند ، و اين خودروها ، با داشتن صندوق بار بزرگ و فاصله بين دو محور نسبتاً بلند و توانايي حمل چهار نفر را به راحتي داشته باشند ، به خودروهاي GT و يا Ground Tourism معروف هستند كه براي مثال از آنها ميتوان به خودروي مرسدس بنز CL كلاس و يا نيسان اسكاي لاين اشاره كرد.

 

 

MPV : ام پي وي ها و يا به عبارتي Multi Purpose Vehicle گونه اي از خودرو ها بوده ، كه همانگونه كه از نام آن ميتوان دريافت ، خودروهاي چند منظوره اي هستند ، كه بدليل كاربردهاي متفاوتي كه دارند ، ارتفاع كلي اينگونه از خودروها ، كمي نسبت به خودروهاي ديگر سدان بيشتر بوده و طول درپوش موتور هم ، بدليل قرار گيري عرضي موتور ، نسبت به محور طولي ، كوتاهتر شده ، فضاي بار آنها هم مانند خودروهاي هاچبك ، نسبتاً كم است ، اما به همين نسبت به فضاي نشيمن سرنشينان اضافه شده است ، كه قالباً همين افزايش طول در فضاي داخلي ، توانايي نصب رديف سوم صندلي ها را در برخي از اين خودروها را نيز داده است كه معمولاً بصورت مخفي در كف خودرو پنهان ميشوند. و باز هم اين رده از خودروهاي ام پي وي ، در سه اندازه كوچك ، متوسط و بزرگ ارائه ميشوند كه از اندازه كوچك آن ميتوان به دوو ماتيز اشاره كرد .

 

 

گونه اندازه متوسط آن هم چيزي شبيه مرسدس بنز B كلاس ميشود . و به اندازه بزرگ آن هم ميتوان به مزدا MPV اشاره كردنز B کلاس - نمونه خودرو ام وی متوسط

 

VAN : ون ها هم گونه اي از خودروهاي كاريردي هستند كه در انواع مدلهاي مختلف و با طيف وسيعي از اندازه ها و چيدمان داخلي عرضه مگردند. البته گونه ون ، بطور خالص خودرويي كاريست كه بر خلاف خودروهاي سبك شهري ، شاسي آن بصورت جداگانه ساخته ميشود و بدنه بر روي آن نصب ميگردد . اين بدنه كه قالباً بصورت ساده و به شكل كانتينر ميمانند، با دو درب كشويي در كناره ها ، و دو درب لولايي در انتها ، و يا يك درب بازشونده به سمت بالا در عقب ، توانايي تغيير كاربرد به صورت وسيعي را دارند . همچنين استفاده از سقف بلندتر در اين خودروها ، توانايي حمل بار و حركت سرنشينان را در آن افزايش ميدهد ، و معمولاً ون هاي Full Size ، كاميونت هاي كوچكي هستند كه محل بار و اتاق راننده آن يكدست ساخته ميشوند .

 

اما در گونه ميني ون Mini Van ، ابعاد كوچكتر شده ، محل قرار گيري موتور در جلو و يا ميان صندلي راننده و كمك راننده آن ميباشد . اندازه هاي ميني ون فراخور استفاده آن از ناحيه طول كمي بيشتر از يك خودروي سدان اندازه متوسط هستند ، دربهاي جلو لولايي بوده ، و دربهاي كناري به صورت كشويي به عقب ميروند ، و بين سه تا چهار رديف صندلي مجهز هستند و نمونه هاي آن را در ناوگان تاكسيراني شهري در كشورمان ايران ميتوانيد ببينيد كه ون دليكا ، و خودروي ون نارون نمونه هايي از آنها هستند. اما باز هم گونه اي كوچكتر هم عرضه ميشود ، كه به ميكرو ون Micro Van معروف هستند. ميكرو ون ها در ابعادي در حد يك هاچبك كوچك ، و با مدد عرض كم خود ، توانايي حمل زياد و مانور بالايي را در ترافيك شهري دارند ، و به عنوان خودروهاي خدماتي در سراسر دنيا ، بلاخص خاور دور به خدمت مشغولند . نمونه هاي آن در سالهاي قبل به ايران تحت نام هاي ايسوزو و سوزوكي ، با موتور كوچك سه سيلندر عرضه ميشد كه امروزه نبود يك خودروي كوچك ارزان در همان قواره در كشورمان ملموس هست .

 

CCV : پيش از ظهور خودروهاي رنگارنگ اس يو وي ، خودروهاي كاري و بياباني مانند جيب رانگلر و لندررور ديفندر ، كه عمدتاً خودروهاي بياباني ، با رانندگي خشك و توانايي هاي بالاي راندن در مسيرهاي صعب العبور و بياباني ، در رده خودروهاي CCV و به عبارتي ديگر Cross Country Vehicle قرار ميگرفتند . هنوز با وجود پررنگ تر شدن اس يو وي ها ، براي كساني كه كار آنها ايجاب ميكند كه مسيرهاي خارج از جاده بيشتري را تردد كنند ، طرفداران پروپا قرص زيادي دارند كه عمدتاً به عنوان خودروهاي سازماني استفاده ميگردند. خودروهاي فوق الذكر ، داراي شاسي جدا از بدنه بوده و توانايي حمل و يا كشش بار نسبتاً بالايي را نيز دارند كه در انواع و اقسام سه درب ، چهار درب و وانت دوكابين عرضه ميگردند . گشتاور بالاي موتور ، و توانايي بالاي گيربكس دو ديفرانسيال اين خودروها مثال زدنيست .

 

 

SUV : يكي از پرطرفدار ترين خودروهاي توليدي در دنيا ، گونه اس يو وي ها هستند ، يا به عبارت بهتر Sport Utility Vehicle يا خودروهاي ورزشي و كاربردي دو ديفرانسیل . از نظر ابعاد بيروني ، چيزي مانند خودروهاي CCV بوده كه توانايي هاي رانندگي آن در داخل جاده هاي درون شهري ، بر توانايي راندن خارج از جاده آن برتري دارد و با توانايي بالاي موتور و فضاي داخلي بزرگ و لوكس ، با ارتفاع بيشتري كه در راندن دارند ، حس بهتري نسبت به خودروهاي سدان داشته ، و بدليل ابعاد بزرگتر خود ، ايمني بالاتري هم دارند. اين گونه از خودروها با موتورهايي از 2 ليتري به بالا ، و معمولاً با موتورهاي شش سيلندر وي شكل 3.5 ليتري عرضه ميگردند كه بدليل ابعاد بزرگ و وزن سنگين خود ، مصرف بالاتري را دارند و غالباً به عنوان خودروي دوم و يا سوم براي افراد متمول استفاده ميشود. همچنين اين خودروها هم در انواع كوچك ، متوسط و بزرگ ارائه ميشوند كه براي مثال در نمونه هاي آن ، ميتوان به سوزوكي گراند ويتارا در نوع كوچك آن و نيسان مورانو در نوع اندازه متوسط آن اشاره كرد. همچنين خودروي فورد Excursion هم از انواع اس يو وي در ابعاد بزرگ محسوب ميگردد .

 

منبع:CARIRAN.IR

لینک ارسال

SAC : جديدترين رده خودروهاي اسپورت با توانايي حركتي خارج از جاده ، گونه Sport Activity Coupe محسوب ميشوند كه در اين رده ، تركيب حس تحرك بالاي اس يو وي و حس ورزشي خودروهاي كوپه در قالب يك خودرو ، باعث تولد خودرويي نوظهور مانند بي ام و X6 شده است . با كمي جست و جو بر روي ميز آتليه هاي طراحي شركت هاي خودرو سازي بزرگ دنيا ، ميتوان پي برد كه طراحي و ساخت چنين خودروهايي در دستور كار طراحان قرار گرفته شده است ، و اين موضوع نمايانگر رقابت شديد در بخشهاي بالقوه بازارهاي بين المللي در دنيا ميباشد .

 

Crossover : در لغت به معناي دو رگه ميباشد . اگر شما مجموع توانايي خودروهاي هاچبك ، ام پي وي و اس يو وي را بصورت پنجاه درصد در يك محصول جمع آوري كنيد ، به خودروي كراس اور خواهيد رسيد. خودرويي كه ارتفاع كف آن از زمين مابين خودروهاي سدان و اس يو وي است ، فضاي داخلي آن معادل يك ام پي وي با سه رديف صندلي ميباشد ، ارتفاع اتاق آن هم حس رانندگي اس يو وي را عرضه ميكند ، خودرويي است مانند مرسدس R كلاس ، و يا كرايسلر پاسيفيك كه اين خودروها هم ، يكي از جديدترين رده هاي توليدي محسوب ميشوند ، و رفته رفته جاي خود را در بازار پيدا ميكنند .

 

Micro Cars : گونه اي از خودروهاي كوچك شهري هستند كه طول آنها از سه متر كمتر بوده ، و توانايي حمل دو ، و گاهاً چهار نفر را با موتورهاي به حجم يك ليتر به بالا دارند. شايد يكي از شاخص ترين اين خودروها را بتوان اسمارت For Two ناميد و جديدترين گونه توليدي اين كلاس هم خودروي كوچك شهري تويوتا IQ ميباشد .

 

Convert able : خودروهاي كانورتيبل و يا كابريولت ، گونه روباز و بدون سقف خودروها ميباشند كه در انواع رده هاي اسپورت و هاچبك و جي تي خودرو ها عرضه ميگردند. اين خودروها ، در دو گونه با سقف فلزي تاشو ، مانند مرسدس SLK و پژو 307 CC و سقف پارچه اي تاشو ، مانند بي ام و سري 6 كابرويولت عرضه ميشوند. خودروهايي كه ستون وسط B آنها ، بر روي سقف امتداد دارد ، و تنها ناحيه سقف جلوي اين ستون باز ميشود ، به خودروهاي تارگا Targa و يا تي تاپ T-Top معروف هستند كه در تصادفات منجر به واژگاني ، ايمني بالاتري دارند. سقف اينگونه از خودروها بصورت قطعه اي سخت ، جدا شونده ، در محل خاصي در صندوق بار قرار ميگيرد ، و به علت استفاده از مكانيزم دستي بجاي ماكنيزم هاي متداول هيدروليك و يا الكترونيكي ، قيمت تمام شده ارزانتري نسبت به خودروهاي كانورتيبل ، با قابليت جمع شدن سقف بصورت برقي را دارند .

 

گونه ديگر خودروهاي بدون سقف ، خودروهاي Roadster هستند كه اينگونه از خودروها ، ذاتاً داراي ماهيت بدون سقف بوده، و در حالت عادي سقف ندارند و بيشتر جنبه خودروي تفريحي را دارند كه قالباً خودروهاي كوچك دو نفره ، بدون سيستم صوتي و كولر ميباشند ، كه هدف اصلي ساخت اينگونه از خودروها ، لذت از سواري و صداي موتور اسپورت در آنان ميباشد. از نمونه هاي اين گونه از خودروهاي اسپورت را ميتوان به خودروي كاترهام سوپر سون نام برد .

Sport Cars : خودروهاي اسپورت ، گونه اي هستند كه خصوصيات ورزشي در آنان تقويت شده ، و داراي شتاب ، سرعت و قدرت مانور بالايي هستند . اينگونه از خودروها غالباً دو درب بوده ، و بصورت دونفره و يا حالت 2+2 شامل دو بزرگسال و دو كودك عرضه ميشوند . البته گونه هاي بزرگتر 4 نفره را نيز شامل ميشوند ، كه در سه نوع ، با قرارگيري محل موتور در آن تفكيك ميشوند. بصورت موتور جلو ، موتور در ميانه و موتور عقب عرضه شده كه از نوع اول آن ميتوان به خودروي هيونداي Coupe اشاره كرد . از انواع موتور وسط آن ميتوان به تويوتا MR2 و يا مدل قديمي فيات X 1.9 ياد كرد و گونه موتور عقب آن هم پورشه 911مي تواند مثال خوبي در اين مورد باشد .

 

Super Sport Cars : سوپر اسپورت ها ، گونه ارتقاء يافته خودروهاي اسپورت و ورزشي هستند ، كه به تعداد محدود ، و قيمتهاي بالا توليد ميشوند ، و همانند خودروهاي اسپورت ، موتور آنها هم در جلو ، وسط و يا عقب خودرو قرار ميگيرد و قالباً با ظرفيت دو نفر عرضه ميگردند. سرعتي مابين 300 الي 400 كيلومتر در ساعت دارند و از انواع آن ميتوان به خودروهاي شورولت كوروت با قيمت 65 هزار دولار گرفته ، تا خودروي بوگاتي ويرون با 1001 اسب قدرت و سرعتي بيش از 400 كيلومتر بر ساعت و قيمتي حدود 2 ميليون دولار را نام برد.

 

Pickup : پيكاپ ها و يا به عبارت خودماني ، وانت ها هم گستره و طيف وسيعي از خودروهاي خاص كاري هستند ، كه در دو نوع با شاسي يكپارچه و شاسي نرده باني و جدا از بدنه ، با انواع و اقسام اتاقهاي تك ، يك و نيم و دو كابينه عرضه ميگردند كه انواع آن با شاسي جدا از بدنه ، توانايي هاي حمل بار بهتري را تا سقف 5/2 تن دارند. اما گونه اي كه شاسي و بدنه يكپارچه دارند ، قالباً بر روي پلت فرم خودروهاي سواري ساخته ميشوند ، و كاربرد آنان ، بيشتر جهت استفاده هاي شهري و حمل بارهاي بزرگ با وزن پايين را دارند كه از نمونه هاي آن ميتوان به خودروي وانت پيكان اشاره كرد. انواع و اقسام خودروهاي كاري وجود دارند كه قالباً بر روي خودروهاي ون ، با كمي تغيير ساخته ميشوند كه اشاره به تك تك آنها ، از حوصله اين مقاله خارج است .

 

Concept : شايد بارها به اين كلمه برخورده ايد كه خودروي كانسپت ... در نمايشگاه ... به معرض ديد همگان درآمد. كانسپت در لغت به معناي آرمان ميباشد و خودروهاي كانسپت ، حاصل دستآوردهاي طراحي و تكنولوژي شركتها و دانشگاه هاي در ارتباط با صنعت خودرو ميباشند ، به نحوي كه تمام تلاش در حد كمال ، براي ساخت يك دستگاه خودروي دست ساز پروتوتايپ Prototype صورت ميگيرد . در بيشتر مواقع اين خودروها ، بدلايل مختلف مانند مقرون به صرفه نبودن ، هيچگاه به توليد انبوه نميرسند و تنها بخشي از آن ، در توليدات پيش روي آن شركت استفاده ميشود ، و يا اينكه كانسپتها ، خط و خطوط روش طراحي و استايل خودروهاي آينده شركتها را نشان ميدهند. البته در مواردي هم ، با كمي تغيير كوچك ، و كاربردي كردن اين كانسپتها ، شاهد حضور آنان در بازارهاي بين المللي بوده ايم. ضمناً تمامي موارد رده بندي اشاره شده در بالا ،‌ميتواند در يك كارنمايشي و پيش از توليد جزو كانسپتها عرضه شود.

 

 

بايد توجه داشت كه گستره و تنوع خودروهاي پيرامون ما ، ميتواند بيشتر از موارد اشاره شده باشند ، و يا اينكه خودروهايي هستند كه كمي كشش بيشتري به رده خاص ديگري را دارند ، كه جزو استثناها قرار خواهند گرفت ، و بررسي تك تك آنان در يك مقاله مقدور نميباشد ، اما ما سعي كرديم كه در حد نسبتاً جامعي ، در خصوص دسته بندي خودروها مطالبي را تقديم كنيم، كه اميدواريم بكارتان آمده باشد و باعث افزايش دانش شما شده باشد

 

منبع:cariran.ir

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...