رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود

میزبان هفته :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

موضوع بحث : "آشنایی با نیروگاهها و سیستمهای تولید توان درشبکه های قدرت"

w75.png لطفا فقط در حوزه بحث گفتگو نمایید!!! w75.png

w210.gif

لطفا قبل از پست استارت میزبان پستی نزنید چون پاک میشه!!!

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام خان داداش:rose:

من یه چنتا سوال داشتم

وظیفه اصلی گاورنر چیه؟؟؟؟؟

موتورژنراتور توی نیروگاه چیکار میکنه؟؟؟

بیشتر چه گرایشی توی یه نیروگاه سیکل ترکیبی موفقه؟؟؟

یه لیسانس برق قدرت (حالا مهندس یا کارشناس) بیاد توی نیروگاه موفق تره یا بره دنبال کار آزاد؟؟؟؟

نظر کلیت در مورد نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر چیه؟؟؟

چون میدونم بازدید داشتی گفتم!!!

توی نیروگاه بیشتر کدوم نوع PLC به کار میره؟؟؟

اینارو فعلا علی الحساب داشته باش که کلی سوالپیچ قراره بشی!!!

لینک به دیدگاه

گاورنر الان وظیفه کنترل فرکانس وسرعت ماشین سنکرون شده با شبکه رو برعهده داره

با کنترل دبی سوخت یا فلوی سیال عامل تولید انرژی از قبیل اب یا بخار

البته نوع این کنترل بستگی به نوع حلقه های کنترلی به کاررفته درسیستم داره وبنا به نوع حلقه پیچیدگی بالاتر وکنترل بهتری میتوان روی پایداری سیستم حاصل نمود

نیروگاه درنگاه اول ترکیبی موفق از برق ومکانیک هست ولی دراین سیستم رشته هایی چون عمران مهندسی شیمی وکامپیوتر هم سهم خودشون رو دارن

ولی درهرصورت بیشتر رشته های قدرت والکترونیک وسیالات

متاسفانه تو ایران ضوابط یخورده بیشتر از حد نرمال کمرنگ هستن ومقایسه بین بازار ازاد وشغل دولتی کار اسونی نیست

هرکدوم مزایا ومعایب خودش رو داره

تو سیستم ازاد شما متکی به دانشتون هستید وبرای ادامه روال موفقیت مجبورید هرروز با دنیای علم درارتباط مستمر باشید ولی تو سیستم دولتی بعد از رد شدن از مرحله انتخاب فقط با یه سیستم ثابت کار میکنید

درامد سیستم ازاد بشرط موفقیت در کار واستمرار درحیطه ای که واردش شده اید اصلا قابل قیاس با هیچ شغلی نیست ولی ایا سیستمهای خاص اجازه چنین مجالی رو به افراد ازاد میدن؟

درکل پیشنهاد اولیه من سیستم دولتیه مگر اینکه روابط عالی وسواد خیلی بالایی داشته باشی!

:banel_smiley_4:

یک نیروگاه خوب دریک محیط باصفا

فقط تنها ایرادی که درسیستم نصب نیروگاههای سیکل ترکیبی درایران وجود داره زمان بندی تکمیل سیکل ترکیبی نیروگاههای گازی هست که بعد از سپری شدن دوره عمر مشخصی از عمر توربین گاز اقدام به این کار میکنن

:icon_gol:

درسیستمهایی که از حالت سوئیچینگ خارج شده وروبه سیستمهای مدرن کنترلی درایران اورده اند درایران نیروگاهها بیشتر از PLC S-5 استفاده میکنند وبه تازگی شروع به نصب S-7 کرده اند

درسایر صنایع استفاده از PLC S-7 متداولتر از نیروگاههاست

درمورد موتور ژنراتور همون توضیحاتی که خودت درمورد تئوری وعملکردشون دادی کافی بود

اما اینکه درنیروگاهها چه کاربردی دارن من تا حالا به طور مشخص کاربردی ازشون ندیدم ولی درحالت کلیتر تمام ژنراتورهای شبکه برق ایران موتور ژنراتور هستند یعنی هم تولید کننده وهم مصرف کننده

خیلی وقتا میشه که مرکز کنترل شبکه سیستم رو درمود کنترل فرکانس میخواد یا مصرف مگاوار رو خواستار میشه یا تولید مگاوار رو که بستگی به وضعیت شبکه ناپایدار ایران داره

دی:

لینک به دیدگاه

اینم یه سری جزوه کم حجم ومفید درزمینه اشنایی با نیروگاه وانواع نیروگاهها

امیدوارم به دردتون بخوره

جزوات درسی رشته مهندسی برق جزوه توليد نيروگاه

لینک به دیدگاه

خصوصيت اصلي يك سيستم كنترل گاورنري برقراري ارتباط بين بار توليد شده ماشين و سرعت آن مي باشد كه اين مهمترين ورودي گاورنر است .

اين مفهوم به عنوان حلقه افت سرعت يا خاصيت تنظيم فركانس گاورنر شناخته مي شود

درشکل زیر میتونید این مفهوم رو مشاهده کنید

lgtwtlr2721ynlt46a3v.jpg

لینک به دیدگاه

سلام بچه ها!!

داداش گلم میشه درمورد نحوه تحریک ژنراتورها با استفاده از دیود های گردان توضیح بدید؟؟؟مگه ما از اکسایتر برای تحریک استفاده نمی کنیم....

راستی این دیودها چجوری دارن همراه ژنراتور میگردن.......

لینک به دیدگاه
سلام بچه ها!!

داداش گلم میشه درمورد نحوه تحریک ژنراتورها با استفاده از دیود های گردان توضیح بدید؟؟؟مگه ما از اکسایتر برای تحریک استفاده نمی کنیم....

راستی این دیودها چجوری دارن همراه ژنراتور میگردن.......

فک کنم این فایل بهتر از من بتونه درمورد دیودهای گردان وسیستم تحریک نیروگاهها توضیح بده!

فایل درمرود سیستم تحریک نیروگاه سهند بناب هست

دیودهای گردان روی هالو شفت نصب میشن واز طریق اسلیپ رینگ با زغالها وجاروبک ها درارتباطند

درنیروگاههای دیگه همونطوری که دیدی کاربرد تریستور وسیستم تحریک متفاوته

لینک به دیدگاه

اینم توضیحی درمورد نیروگاه توس!

ژنراتور هرواحد دارای قدرت نامی MW150، ولتاژ نامیKV5/11 و جریان نامیA 9413 می باشد. برای تولید برق، روتور ژنراتور توسط مجموعه توربین ها با سرعت نامی rpm3000 به گردش در می آید و با جریان DC که از طریق اتصالات مرکز محور، توسط دیودهای گردان و ژنراتور اکسایتر تامین می شود، تحریک می گردد. جریان تحریک با کنترل ژنراتور اکسایتر از طریق سیستم تابلوهای الکترونیکی تحریک تنظیم می شود. در نتیجه نیروی محرکه الکتریکی سه فاز مورد نیاز در بارهای مختلف به سیم بندی سه فاز متقارن ژنراتور القاء می گردد که در ترمینال ژنراتور به مقدار نامی(KV5/11) تنظیم شده و مستقیما به ورودی ترانسفورماتور ژنراتور منتقل می شود. ترانسفورماتور ژنراتور دارای قدرت نامی MVA5/187 است و توان الکتریکی تولیدی ژنراتور را پس از کسر مصرف داخلی به سطح ولتاژ KV132 می رساند و به شبکه تحویل می دهد. برق مصرف داخلی واحد از طریق یک دستگاه ترانسفورماتور دیگر مستقیما از ترمینال خروجی ژنراتور با قدرت نامی MVA 15و ولتاژ KV 6 تامین می گردد. همچنین انرژی الکتریکی مورد نیاز در هنگام راه اندازی واحد و مصرف داخلی نیروگاه از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور-هریک به قدرت29-از شبکه برق فراهم می شود

لینک به دیدگاه
فک کنم این فایل بهتر از من بتونه درمورد دیودهای گردان وسیستم تحریک نیروگاهها توضیح بده!

فایل درمرود سیستم تحریک نیروگاه سهند بناب هست

دیودهای گردان روی هالو شفت نصب میشن واز طریق اسلیپ رینگ با زغالها وجاروبک ها درارتباطند

درنیروگاههای دیگه همونطوری که دیدی کاربرد تریستور وسیستم تحریک متفاوته

من خودم این سیستمو توهمین نیروگاه سهند موقع آموزش دیدم ولی اونجا از جاروبک وزغالم استفاده نشده

ودرمورد دیود های گردانم که پرسیدم اونجا یه مهندس باتجربه نداشتن که برام توضیح بده...

این فایلم اگه wordرو درای برام بزار،این pdfاش مثله اینکه مشکل داره:ws52:

لینک به دیدگاه
من خودم این سیستمو توهمین نیروگاه سهند موقع آموزش دیدم ولی اونجا از جاروبک وزغالم استفاده نشده

ودرمورد دیود های گردانم که پرسیدم اونجا یه مهندس باتجربه نداشتن که برام توضیح بده...

این فایلم اگه wordرو درای برام بزار،این pdfاش مثله اینکه مشکل داره:ws52:

فایل وردشو ندارم داداش

کتاب چاپمن دم دستم نیست ولی بطورکامل اونجا دراین مورد توضیح داده شده

تو سیستمای نو گفتم که وجود نداره این سیستم

منم متاسفانه اطلاعاتم بسیار اندکه

دی:

لینک به دیدگاه

مرسی داداش

اگه اجازه بدی من فردا درموردش تحقیق می کنم اگه اجازه بدن میرم نیروگاه واز نزدیک درموردش پرسو جو میکنم شب اینجا میزارمش....:ws2:

لینک به دیدگاه

این کتابها هم در مورد نیروگاهای تجدید پذیر هستن

فک کنم به درد دوستان بخوره!!!!! :rose:

لینک به دیدگاه

حذف هارمونیک سوم در ژنراتور وترانسفورماتور

nuclear power

همه چيز در مورد نيروگاه گازي

معرفي سيستم dcs

رله بوخ هلتس

ترانسفورماتورهای برق قدرت

ژنراتورها

مديريت عمر ترانسفورماتورهاي قدرت ودانلود فایلهای اموزشی

تپ چنجر

سیستمهای تحریک درنیروگاهها

اینا لیست کوچکی از تاپیکای مرتبط با نیروگاههاست که تکمیل اون لیستی طولانی درست خواهد کرد

امیدوارم دوستانی که هنوز از این تاپیکا بازدیدی نداشتند استفاده لازم رو از مطالب مطرح شده ببرند

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

درمورد تحریک ژنراتورها،اگه تحریک ژنراتور قطع بشه چه اتفاقی میفته این اتفاق در یکی از نیروگاههای کشورم افتاده بود...فرضم براین که رله های حفاظتی هم عمل نکنند؟؟

ببخشیدا من همش گیر دادم به این ژنراتور...آخه این سوالات همیشه توی ذهنم بودن که قسمت شما شدن ا.....

لینک به دیدگاه
درمورد تحریک ژنراتورها،اگه تحریک ژنراتور قطع بشه چه اتفاقی میفته این اتفاق در یکی از نیروگاههای کشورم افتاده بود...فرضم براین که رله های حفاظتی هم عمل نکنند؟؟

ببخشیدا من همش گیر دادم به این ژنراتور...آخه این سوالات همیشه توی ذهنم بودن که قسمت شما شدن ا.....

نه اینکه منم عشق برق ومعدن اطلاعات برقم

:ws28:

خب بهره برداری اجبارا باید یه اطلاعاتی داشته باشه ولی حالا از شوخی گذشته تو سیستمی که ما هستیم درهردو صورت چه حفاظت سیستم تحریک عمل بکنه وچه نه واحد Load rejection

میشه

یعنی بریکر ژنراتور باز میشه وژنراتور از شبکه جدا میشه درحالیکه درحال تولید هست وپس ازرفع فوری عیب دوباره سنکرون میشیم

بازم یه جزوه ای دراین مورد دارم اگه پیداش کردم میزارمش همین جا

لینک به دیدگاه

معمولاً قطع تحریک در ژنراتور سنکرون اگر مورد توجه قرار نگیرد موجبات اضافه بار شدن سیم پیچ استاتور و تخریب روتور و آسنکرون شدن ژنراتور و لرزش در روتور و آسیب دیدگی یاتاقانها و بالاخره از جاکنده شدن روتور را فراهم می آورد در ضمن وقوع قطع تحریک در یک ژنراتور تابعی از استحکام سیستمی است که به آن متصل می باشد و تغییرات سیستم در عملکرد آن تاثیر خواهد گذاشت. جهت محافظت ژنراتور در مقابل خطرات قطع تحریک از رله های با مشخصه امپدانسی موهوی جابجا شده استفاده می نمایند که در صورتیکه امپدانس دیده شده توسط رله به دایره عملکرد رله داخل شود رله عمل خواهد کرد. این رله در بعضی مواقع در اثر عملکرد غلط، موجب خاموشی شبکه می گردد که گاهاً اتصال کوتاه و بروز پدیده islanding موجب تحریک آن می گردد، پس باید وضعیت رفتار سیستم در هر حالت بررسی شود.

بیشترین امکان عملکرد غلط رله قطع تحریک مربوط به زمانی است که ژنراتور در حالت زیر تحریک (شارژ خط) کار نموده و همچنین در حین نوسانات گذاری پایدار، و اختلالات بزرگ سیستم که باعث کاهش فرکانس می شود روی آن تاثیر دارد و باید متذکر شد که رله های قطع تحریک بعضی از حالات از دست رفتن حالت سنکرون ژنراتور را نیز تشخیص می دهند ولی برای حفاظت کامل ژنراتور در مقابل پدیده خروج از سنکرونیسم بایستی از رله های out-of-step استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

قطع ميدان تحريك

قطع ميدان تحريك در زماني كه ژنراتور به شبكه متصل است باعث افزايش درجه حرارت خصوصا در روتور مي گردد. شرايط غير زماني كه پيش مي آيد شديدا بستگي به بار اكتيوي دارد كه ژنراتور قبل از قطع ميدان تحريك در حال انتقال و توليد آن بود. اين شرايط غير نرمال همچنين بستگي به فركانس لغزشي و وضعيت سيم پيچ تحريك (باز يا اتصال كوتاه بودن مدار) دارد.

وقتي ميدان تحريك قطع شد رفتار ژنراتور به عنوان يك ماشين اسنكرون در تور به عنوان يك قطع از ماشين مي باشد تاثيرات چنين بهره برداري نتيجه ولتاژ القاء شده و جريانات در حال عبور از روتور مي باشد. ظرفيت بارراكتيوناشي از قطع ميدان تحريك ممكن است باعث بوجود آمدن شرايط ناپايداري در بهره برداري از ژنراتور بشود. (بهره برداري زير تحريك). بنابر اين در مواقع قطع ميدان تحريك ژنراتور بايد سريعا از شبكه جدا شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...