رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

دوستان عزيز سلام :icon_gol:

اين تاپيك براي معرفي و بحث در مورد نرم افزار هايي هست كه توي بيومكانيك ازشون استفاده ميشه. :w16:

نرم افزارايي كه تو بيومكانيك استفاده ميشن دو دسته هستن:

نرم افزارايي كه توي رشته ي مكانيك مورد استفاده قرار ميگيرن و در اصل براي اونا طراحي شدن و متاسفانه اين باعث ميشه كه توي مسائل بيولوژيكي تا حدي ناكارآمد بشن.

البته براي استفاده هاي معمول مناسبن و معمولا اين ما هستيم كه خودمون و مسئله رو با توانايي اونا تطبيق ميديم. :shame:

مث نيوتني در نظر گرفتن خون :banel_smiley_4:

دسته ي دوم نرم افزارايي هستن كه مخصوص بيومكانيك طراحي شدن كه البته به خاطر پيچيدگي مسائل تو اين رشته متاسفانه تعدادشون خيلي كمه و تا حد زيادي ناشناخته هستن. مثل نرم افزار تحليل گيت... :sigh:

خوب در ادامه من سعي ميكنم تا جايي كه ميتونم يه معرفي مختصري از هر كدوم داشته باشم. چون من خيلي از نرم افزارا رو نميشناسم خيلي خوشحال ميشم كه همكاري كنيد تا با هم و از هم ياد بگيريم. :w16:

موفق و پيروز باشيد. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

اول يه سري كتاب مرتبط با نرم افزارايي كه در موردشون بحث خواهيم كرد ميذارم كه تقريبا همه جنبه ي معرفي دارن.

اگه علاقه مند بودين مطالعه كنيم و با هم در موردشون بحث كنيم.

البته بهتره كه نرم افزاري باشه كه در دسترس باشه و بتونيم همزمان باهاش كار كنيم.

اگه نرم افزاري هم در دسترس نبود من سعي ميكنم كه اگه سورسش رو داشتم و حجمش كم بود براتون آپلود كنم. اگه كس ديگه اي هم اين كار و بكنه كه خيلي عالي ميشه. :w16:

درسته كه كسي كه با نرم افزاري كار نكرده نميتونه خوب در موردش نظر بده و قضاوت كنه ولي خيلي خوبه كه همون اطلاعات كمي هم كه داريم رو در اختيار هم قرار بديم. مسلما شما هركدوم توي يه نرمافزاري تخصص دارين. :hanghead:

هدف هم اينجا اينه كه در مورد هر نرم افزاري يه مختصري بدونيم و ببينيم هر كدوم از اين نرم افزارا توي كدوم قسمت از بيومكانيك كاربري بهتري دارن و ميشه به نتايج كدوم بيشتر اعتماد كرد.

در صورتي كه نرم افزاري قابليت بيشتري براي بحث داشت در مورد اون جداگونه و مفصل بحث ميشه.

البته بازم خيلي بهتره كه متخصصان فن بيان اينجا و نظرشون رو بگن. :w16:

موفق و پيروز باشيد :icon_gol:

لینک به دیدگاه

براي كتاب فارسي اگه مرجع خوبي مد نظرتون باشه من خودم از كتاباي مثلث نارنجي استفاده كردم. البته من ترجيح ميدم بيشتر با نرم افزار كار كنم و ببينم هر چيزي چطوريه به خاطر همين متاسفانه خيلي با اين كتابا آشنا نيستم و از اسلوبشون پيروي نكردم. فقط هر جايي كه به مشكل برخورد كردم به اينا مراجعه كردم.

اگه به من باشه به نظرم همه ي كتاباي اين شكلي خسته كننده هستن. :banel_smiley_4:

البته شنيدم كتاباي مثلث نارنجي انتشارات آفرنگ نسبت به بقيه خيلي بهترن.

براي Catia، Ansysy و Autocad من اين كتابا رو دارم و ديدم كه خوب بودن. البته خيلي حجيمن ولي خوب ديگه اينا نرم افزاراي خيلي گسترده اي هستن. با اين وجود بازم چيزايي هست كه تو كتاب بهشون اشاره اي نشده و با كار كردن و تجربي به دست ميان :w16:

چند تا كتاب هم هست كه تو پست قبل گفتم ميذارم. اين كتابا مقدماتي هستن و يه نگاه انداختن بهشون خالي از لطف نيست.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

منتظر نظرات و پيشنهادات خوبتون هستيم...

موفق و پيروز باشيد. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

خوب دوستان عزيز مثل اينكه كسي نظري نداره.

من فكر كردم كه از نرم افزار openfoam شروع كنم چون نسبتا ناشناخته هست.

OpenFoamنرم افزاريه براي حل مسائل ديناميك سيالات محاسباتي يا همون CFD و يه حلگر حجم محدوده.

اين نرم افزار يه سري مزايا و معايب داره كه من اينجا سعي ميكنم مهم تريناشونو بگم.

مزايا:

قابليت دسترسي به كتابخانه هاي مختلف

قابليت دسترسي به كد هاي حلگر هاي مختلف

قابليت ويرايش حلگر ها و افزودن حلگر هاي جديد

قابليت تغيير داده ها (مثلا ميشه شرايط مرزي جديد براش تعريف كرد)

يه فروم خيلي خوب داره كه ميتونيد اونجا سوالاتونو مطرح كنيد. من يه بار سوال پرسيدم خيلي سريع جواب دادن
:ws3:
، يه سوال ديگه پرسيدم يه ماه طول كشيد جواب بگيرم.
:banel_smiley_4:

هم نسخه ي تحت ويندوز داره و هم تحت لينوكس كه البته نسخه ي تحت لينوكسش بهتره.

معايب:

عدم وجود يك راهنماي قوي

نرم افزار پس پردازندش مشكلات عديده اي داره

من خودم با اين نرم افزار خيلي كم كار كردم و نميتونم نظري بدم. در مقابل نرم افزارايي مثل انسيس يا آدينا خيلي قوي نيست ولي چيزايي داره كه بقيه ندارن.

اگه علاقه مند باشين ميتونيد سورسش رو دانلود كنيد و يه نگاهي بهش بندازيد.

لینک به دیدگاه

خب همچنان بدون همراهي دوستان ادامه ميديم... :hanghead:

دومين نرم افزار كتياست

من كلا بين همه ي نرم افزاراي بالا اينو بيشتر از همه دوست دارم و با اين بيشتر از همه كار كردم.

اين نرم افزار بيسيار يوزر فرندلي (:w58:) هست و شما هر كاري بخواين ميتونين باش انجام بدين.

يه بخش تحليلم داره كه البته تا حدي ميشه گفت قوي نيست. در عوض براي طراحي مدل به نظر من بهترين نرم افزاره. من حتي براي كاراريي كه توي انسيسم ميخواستم انجام بدم مدلمو تو كتيا كشيدم بردم اونجا. با اينكه خود انسيس قابليت طراحي مدل داره...:ws3:

البته گاهي توي اين انتقالا يه مشكلات كوچيكي پيش مياد كه اونم قابل حله و در واقع بايد بدونيم چطوري مراحلو به ترتيب انجام بديم . اينم توي هيچ كتابي ننوشتن. با تجربه به دست مياد. :4chsmu1:

چون مدل هاي بيولوژيكي يه مقدار پيچيده هستن گاهي نميشه با وجود تمام امكاناتي كه كتيا در اختيارمون قرار ميده مدل رو طراحي كنيم. براي حل اين مشكلم كتيا يه قسمت داره كه ميتونين با استفاده از عكس سي تي، طرحي كه لازم دارينو مدل كنين.

مثلا قلب يا مغز :w16:

البته مدل هاي بيولوژيكي طراحي شده توي بازار هستن ميتونيد بخريد ولي نميارزه. وقتي خودتون ميتونيد انجام بديد چه كاريه؟:ws3:

يه بخشيم داره كه هندسه ي مدلتونو ميتونيد به صورت ابر داده اي بهش بدين ... مدل تحويل بگيرين.

من كلا با اين نرم افزار زندگي ميكنم...

اينجا نظر من خيلي قابل استناد نيست چون به هر چيز ديگه اي ترجيحش ميدم. :4chsmu1:

اگه به آموزش و ايناش احتياج دارين ميتونين با تالار مكانيك همين جا مراجعه كنين كه خيلي خوب دارن روش كار ميكنن. :w16:

اينم لينكشه: Catia

با تشكر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...

خب ميرسيم به Adina

خود اسم ادينا رو هم بخوايم در نظر بگيريم خيلي مسائل رو در موردش متوجه ميشيم.

adinalogo.gif

همونطور كه توي لوگوي ادينا ميبينيم، اين نرم افزار المان محدود قابليت تحليل هاي مختلفي رو داره. از جمله تحليل Structure, CFD, Electromagnetics, FSI و مهم ترينشون Multyphysics

اون Structure كه تحليل هاي جامداتي رو شامل ميشه. CFD تحليل ديناميكي سيال رو تبيين ميكنه. يه بخش تحليل هاي الكترومغناطيس هم وجود داره. و تحليل FSI هم به تحليل تعامل ميان سيال و جامد مربوط ميشه.

اينكه تحليل هاي multyphysics در ادينا انجام ميشه مهم ترين عامل تمايزش نسبت به ساير نرم افزار هاي تحليل هست.

مثلا همين تعامل ميان سيال و جامد رو در نرم افزار هاي قوي مثل انسيس نميتونيم ببينيم.

به همين خاطر ادينا توي كاراي بيومكانيكي (خصوصا سيالاتي) كه اكثرشون چند جانبه و غير خطي هستن بهترين گزينه‌ي ممكن هست.

من حدود 2 ساله كه با اين نرم افزار كار مي كنم. هرچند خيلي يوزرفرندلي نيست :imoksmiley: و توي هندسه به شدت آدمو اذيت مي كنه ولي توي تحليل خيلي قويه و جوابش اگه همگرا بشه به جواب واقعي خيلي نزديكه. :w16:

براي حل مشكل هندسه هم يه قابليت ايمپورت كردن از ساير نرم افزار ها مثل ساليد يا كتيا وجود داره كه تا حدي كارو ساده كرده.

لينك سايتش رو ميذارم كه اطلاعات بيشتري اگه خواستين بتونيد پيدا كنين.

همونطوري كه خواهيد ديد، خيلي از كارهايي كه به عنوان نمونه تصويرشون تو صفحه ي اول سايت قرار داده شده بيومكانيكي هستن. ازجمله دستگاه كمك بطن، تصادف، كلاه دوچرخه سواري و ...

َ

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 3 هفته بعد...

نرم افزار Adams هم کاربرد داره ؟

چون روبات انسان نمای سورنا که در دانشگاه تهران ساخته شده بود، به طور کامل با این نرم افزار تحلیل کنترلی شده بود.

n00112808-b.jpg

لینک به دیدگاه
نرم افزار Adams هم کاربرد داره ؟

چون روبات انسان نمای سورنا که در دانشگاه تهران ساخته شده بود، به طور کامل با این نرم افزار تحلیل کنترلی شده بود.

n00112808-b.jpg

بله دقيقا

توي آزمايشگاه بيورباتيك ما هم با اين نرم افزار كار مي كنن.

من چون خودم باهاش آشنايي نداشتم چيزي ننوشتم هنوز.

متاسفانه فرصت نكردم در موردش مطالعه كنم :shame:

ممنون :icon_gol:

لینک به دیدگاه

خوب دوستان عزيز مثل اينكه كسي نظري نداره.

من فكر كردم كه از نرم افزار openfoam شروع كنم چون نسبتا ناشناخته هست.

OpenFoamنرم افزاريه براي حل مسائل ديناميك سيالات محاسباتي يا همون CFD و يه حلگر حجم محدوده.

اين نرم افزار يه سري مزايا و معايب داره كه من اينجا سعي ميكنم مهم تريناشونو بگم.

مزايا:

قابليت دسترسي به كتابخانه هاي مختلف

قابليت دسترسي به كد هاي حلگر هاي مختلف

قابليت ويرايش حلگر ها و افزودن حلگر هاي جديد

قابليت تغيير داده ها (مثلا ميشه شرايط مرزي جديد براش تعريف كرد)

يه فروم خيلي خوب داره كه ميتونيد اونجا سوالاتونو مطرح كنيد. من يه بار سوال پرسيدم خيلي سريع جواب دادن
:ws3:
، يه سوال ديگه پرسيدم يه ماه طول كشيد جواب بگيرم.

هم نسخه ي تحت ويندوز داره و هم تحت لينوكس كه البته نسخه ي تحت لينوكسش بهتره.

معايب:

عدم وجود يك راهنماي قوي

نرم افزار پس پردازندش مشكلات عديده اي داره

من خودم با اين نرم افزار خيلي كم كار كردم و نميتونم نظري بدم. در مقابل نرم افزارايي مثل انسيس يا آدينا خيلي قوي نيست ولي چيزايي داره كه بقيه ندارن.

اگه علاقه مند باشين ميتونيد سورسش رو دانلود كنيد و يه نگاهي بهش بندازيد.

نرم افزار پس پردازنده یا Paraview هر چند ماه یکبار توسط شرکت اپن فوم آپدیت میشه.

والا من فک نمی کنم مشکلات زیادی داشته باشه چون برخی از فاکتورها به راحتی داخلش پیدا نیستند بعضی ها چنین باوری دارند.

Open FOAM به طور خودکار بر روی Kubuntu یکی از توزیع های لینوکس Ubuntu قرار داره

نرم افزار متن باز هست و قدرت سریع حل و دقیق بودن آن به راحتمی تمام نرم افزار های دینامیک سیالات محاسباتی رو کنار زده.

داشتن حل گرهایی که ،حل برنامه های مشابه با انسیس فلوئنت و ... شاید به چند ماه طول بکشه

به روز ترین نرم افزار در مورد مدل های سیالات و دینامیک سیالات محاسباتی و...

من احساس می کنم OpenFoam یکی از بهترین هاست.

لینک به دیدگاه
نرم افزار پس پردازنده یا Paraview هر چند ماه یکبار توسط شرکت اپن فوم آپدیت میشه.

والا من فک نمی کنم مشکلات زیادی داشته باشه چون برخی از فاکتورها به راحتی داخلش پیدا نیستند بعضی ها چنین باوری دارند.

Open FOAM به طور خودکار بر روی Kubuntu یکی از توزیع های لینوکس Ubuntu قرار داره

نرم افزار متن باز هست و قدرت سریع حل و دقیق بودن آن به راحتمی تمام نرم افزار های دینامیک سیالات محاسباتی رو کنار زده.

داشتن حل گرهایی که ،حل برنامه های مشابه با انسیس فلوئنت و ... شاید به چند ماه طول بکشه

به روز ترین نرم افزار در مورد مدل های سیالات و دینامیک سیالات محاسباتی و...

من احساس می کنم OpenFoam یکی از بهترین هاست.

درود

من اين پست رو حدود يك سال پيش نوشته بودم كه تازه با اين نرم افزار آشنا شده بودم و هنوز واقعا با اين كاربرد هاش آشنا نبودم.

مسلما توي يك سال گذشته خيلي خيلي پيشرفت داشته و با توجه به مزيت هايي كه داشت ميتونه از نرم افزار هاي ديگه هم جلو زده باشه. :w16:

ممنون كه نظرتون رو گفتين.

شما تخصصتون اين هست و مسلما بهتر در جريانش هستين.

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

OpenFOAM® یک جعبه ابزار CFD (یا دینامیک سیالات محاسباتی) است که به وسیله آن می توانید هر نوع مساله شبیه سازی از جمله حل عددی جریان سیال را از مسایل ساده تا بسیار پیچیده انجام داد. نمونه ای از مسایل قابل مدل سازی توسط این نرم افزار مساله های مربوط به جریان های آرام و آشفته، تک فاز و چندفاز، انتقال حرارت، واکنش شیمیایی، الکترومغناطیس و مکانیک جامدات، حتی معادلات اقتصادی نظیر قیمت گذاری یا مسایل مالی می باشد. این نرم افزار توسط OpenCFD Ltd تحت مجوز عمومی گنو (GNU General Public Licence) ایجاد شده، به صورت منبع باز و آزاد موجود است. این مطلب بدان معناست که کد آن به صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد و به سهولت از شبکه جهانی اینترنت قابل دریافت می باشد، به علاوه به علت آزاد یا باز بودن منبع کد مذکور امکان بررسی تمامی جنبه های کد نویسی آن وجود داشته، امکان تغییر و توسعه آن برای کاربر فراهم خواهد بود.

فنآوری هستهOpenFOAM انعطاف پذیر و کارآمد بوده، از مجموعه ای از ماژول های نوشته شده توسط C++ایجاد شده است. این مجموعه ها در ایجاد حلگرهایی برای شبیه سازی مسایل مطرح در مهندسی مکانیک؛ و یا ایجاد کاربردها برای اعمال پیش پردازش و پس پردازش، همچنین به وجود آوردن کتابخانه ها یی به منظور ایجاد جعبه ابزارهایی که در حلگرها/کاربردها قابل دسترسی باشند ویا برای مدل های فیزیکی، مورد استفاده قرار گرفته اند.

OpenFOAM با تعدادی حلگر از پیش ساخته، کاربردها و کتابخانه ها ارایه شده که می تواند به عنوان یک بسته شبیه سازی معمولی مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که علاوه بر باز و آزاد بودن کد منبع آن، قابلیت توسعه در ساختار و سلسله مراتب حلگرها، کاربردها و نیز کتابخانه ها را نیز دارا است.

OpenFOAM از شیوه عددی حجم محدود (Finite Volume) برای حل دستگاه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزیی که به هر شبکه بندی غیر ساختار یافته 3 بعدی سلول های چند وجهی نسبت داده شده، استفاده می کند. حلگرهای جریان سیال در یک چارچوب تکرار، سرعت-فشار، ضمنی قدرتمند توسعه یافته است. در حالی که شیوه های جایگزین برای حلگرهای دیگر مکانیک محیط پیوسته به کار رفته اند. موازی سازی جداکردن یا بخش بندی دامنه حل از مبانیOpenFOAM بوده، و در یک سطح پایین انتگرال گیری می شود بنابر این به طور کلی حلگرها بدون نیاز به کدنویسی ویژه حل موازی قابل توسعه می باشند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...