رفتن به مطلب

سایه،متن و نور یعنی یک تصویر رویایـــــی


mona_serendipity

ارسال های توصیه شده

سلام

چند روز قبل یه آموزش دیدم که به نظر جالب می آمد.فکر کردم اینجا بذارمشاید دوستان هم خوششون اومد.قبلا برام سوال بود که چطور در فتوشاپ نور میسازن خوب این مقاله جواب بنده بود.

 

نتیجه ی کار:

final.jpg

 

 

قبل از اینکه آموزش رو شروع کنیم،اینجا یک شکلی هست در مورد اینکه پرتوهای نور چطور می توانند به یک شیء بتابند.اینجا ما یک مربع داریم که در وسطصفحه قرار دارد ،با پرتوهایی از نور که از طرف بالا چپ به آن می تابند وسایه ای به طرف دیگر آن انداخته اند.توجه کنید که این سایه همان DropShadow فتوشاپ نیست.ما می خواهیم یک شی سه بعدی بسازیم که به صفحه چسبیده است.

 

lightdiagram.jpg

 

 

قدم اول:

 

یک سند جدید با اندازه ی 1152*864 بسازید.ما آموزش خود را با کشیدن یکGradient ماهرانه از قهوه ای تاریک به قهوه ای تاریکتر از آن شروع میکنیم.توجه داشته باشید چون ما می خواهیم نور از بالا و چپ بتابد،همانجا قسمت روشن صفحه خواهد بود.

 

1.jpg

 

قدم دوم:

 

حالا ما یک متن قرار می دهیم و رنگش را c2c8d4# می کنیم.

 

2.jpg

 

 

قدم سوم:

 

کلید Ctrl را نگه دارید و روی لایه ی متن کلیک کنید تا انتخاب شود و یکلایه ی جدید بالای آن ایجاد کنید.در حالی که اطراف لایه ی متن انتخاب استروی لایه ی جدید کلیک کنید و یک gradient خطی از با رنگ #495a79 از پایینراست به چپ بکشید.به عبارت دیگر شما دارید پایین و راست متن را تاریکتر میکنید مانند شکل زیر:

 

3.jpg

 

 

قدم چهارم:

 

رنگ پیش زمینه(foreground color) را به سیاه تبدیل کنید.(می توانید با فشردن کلید D این کار را بکنید)

 

حالا دوباره کلید Ctrl را نگه دارید و روی لایه ی متن کلیک کنید(تا انتخاب شود) و یک لایه ی جدید پایین لایه ی متن ایجاد کنید.

 

حالا روی صفحه کلیدتون ،کلید پایین(Down arrow) را فقط یکبار فشار دهیدهمچنین کلید راست(right arrow) را فقط یکبار فشار دهید.حالا کلید Alt رانگه دارید و کلید Backspace را بفشارید تا با رنگ سیاه پر شود.دوباره کلیدپایین را یکبار و کلید راست را یکبار فشار دهید و مانند قبل با رنگ سیاهپر کنید.هر دفعه 1 پیکسل 1 پیکسل این کار را بکنید و 30 بار تکرار کنید.

(این مهم است که شما از Alt+Backspace به جای ابزار Fill استفاده کنید)

 

 

4.jpg

 

 

قدم پنجم:

 

شما باید شکلی شبیه زیر داشته باشید.حالا Ctrl+D را فشار دهید و مطمئنشوید که روی لایه ی سایه هستید.آنگاه به Filter > Blur > MotionBlur بروید و درجه را روی 45- و distance را روی 30px تنظیم کنید.

 

4_2.jpg

 

 

 

قدم ششم:

 

Blending mode لایه ی سایه را به Multiply تغییر دهید و opacity آنرا %40کنید.دکمه ی Shift را پایین نگه دارید و یکبار دکمه ی پایین کیبورد ویکبار دکمه ی راست کیبورد را فشار دهید.این عمل شی ما را 10px به پایین و10px به راست انتقال می دهد.حالا شما می توانید قسمت هایی از سایه راببینید که از بالا و چپ متن دیده می شوند.یک پاک کن نرم بردارید و به دقت چیزهای اضافی را حذف کنید.(آن شکل اول کار را به خاطر بیاورید)

 

5.jpg

 

 

قدم هفتم:

 

حالا لایه ی سایه را duplicate(تکثیر!) کنید،دکمه ی Shift را نگه دارید ودوباره لایه ی جدید را یکبار به پایین و یکبار به راست منتقل کنید.دوباره***** Motion Blur را با distance 50px اجرا کنید و Blending لایه را بهMultiply و opacity آنرا به %20 تغییر دهید.این باعث می شود لایه ی مادنباله دار به نظر برسد.

 

7.jpg

 

 

قدم هشتم:

 

یک لایه ی جدید بالای همه ی لایه ها ایجاد کنید.Ctrl را نگه دارید و رویمتن اصلی کلیک کنید تا انتخاب شود.به لایه ی جدید برگردید و محل انتخابشده را با سفید پر کنید.مراقب باشید که فقط محل انتخاب شده سفید شود.حالایکبار دکمه ی پایین و یکبار دکمه ی راست را فشار دهید تا محل انتخابی 1pxحرکت کند و دکمه ی del را فشار دهید.

 

حالا opacity این خط نازک را به %80 تغییر دهید.

 

8.jpg

 

 

قدم نهم:

 

همانطور که می بینید این خط نازک باعث می شود یک جلوه ی نورانی در محل هایتاریک ایجاد شود که باعث احساس سه بعدی بودن بیشتر متن می شود.

 

9.jpg

لینک به دیدگاه

قدم دهم:

 

بعدا ،ما می خواهیم پرتوهایی طبیعی از نور را ایجاد کنیم.یک لایه ی جدیددر بالای تمام لایه ها ایجاد کنید و چهار یا پنج مستطیل در آن رسم کنیدتقریبا شبیه شکل زیر:

 

10.jpg

 

 

قدم یازدهم:

 

حالا کلید های Ctrl+T را برای transform کردن فشار دهید و مانند شکل زیرآن را بچرخانید و بزرگ کنید.روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Perspectiveرا انتخاب کنید.طوری شکل را تغییر دهید مثل اینکه از بالا و دور می تابد وبه پایین و نزدیک می رسد.

 

 

11.jpg

 

 

قدم دوازدهم:

 

سعی کنید شبیه شکل زیر شود.حالا Blending mode را به Overlay و opacity رابه %20 تغییر دهید و به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید وradius را به 6px تغییر دهید.

 

12.jpg

 

 

قدم سیزدهم:

 

شما باید حالا چیزی شبیه زیر داشته باشید.

 

13.jpg

 

 

قدم چهاردهم:

 

حالا اگر به خط نازکی که قبلا دور متن ایجاد کردیم(قدم هشتم) دقت کنید ،میبینید که در همه جای متن وجود دارند.ولی باید در جایی دیده شوند که پرتوهای نور به متن می خورد.پس روی لایه ی پرتو ها کلید Ctrl را نگه دارید وکلیک کنید تا انتخاب شوند و در این حالت بدون اینکه از حالت انتخاب خارجشوند روی لایه ی خط نازک کلیک کنید و روی کلید Add Layer Mask button (درپایین پنجره ی لایه ها) کلیک کنید.

 

14.jpg

 

 

قدم پانزدهم:

 

می توانید اینجا دست نگهدارید چون همانطور که می بینید طرح ما جلوه یزیبایی دارد.اما می خواهیم افکت گذاری را با پرتوهای گرم کاملتر کنیم.

 

15.jpg

 

 

قدم شانزدهم:

 

بنابراین اول از همه یک لایه ی جدید درست بالای لایه ی پس زمینه ایجاد کنید و با رنگ صورتی #9d506c آنرا پر کنید.

 

16.jpg

 

 

قدم هفدهم:

 

حالا blending mode لایه ی صورتی را به color تغییر دهید با opacity 20% .این به پس زمینه ی ما گرمی مایل به قرمز خوبی می دهد.

 

17.jpg

 

 

قدم هجدهم:

 

یک لایه ی جدید در بالای لایه ی صورتی ایجاد کنید.آن را کاملا با لایه یسفید پر کنید و سپس به مسیر Filter > Render > Lighting Effectsبروید.من زیاد از این ابزار استفاده نمی کنم ولی این یک گزینه خیلی دلچسببه نام Two O'clock Spotlight دارد.

گزینه های آنرا مثل شکل زیر تنظیم کنید:

 

18.jpg

 

 

قدم نوزدهم:

 

حالا ما Blending mode لایه را به Overlay تغییر می دهیم حالا شما چیزیشبیه زیر دارید.حالا لایه را تکثیر(duplicate) کنید و به بالای تمام لایههای دیگر منتقل کنید و opacity آن را %40 کنید.این باعث می شود که پرتوهاینور با متن همخوانی داشته باشند.

 

19.jpg

 

 

فرجام:

 

در آخر ،یکبار دیگر بالاترین لایه را duplicate می کنیم و Opacity انرا به%65 تغییر می دهیم.آنگاه روی کلید Add Layer Mask در پنجره ی لایه ها کلیکمی کنیم و دوباره یک gradient از سفید به سیاه از بالا و راست به پایین وچپ می کشیم.

 

final.jpg

 

----

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

نویسنده:Collis

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...