رفتن به مطلب

دلقک هم دلقک های قدیم

Fakur

ارسال های توصیه شده

در دوران حکومت‏های ملوک الطوایفی، حاکمی دلقکی داشته که پادشاه را سرگرم میکرده است. شبی در بین بازی عطسه شدیدی میزند، به طوری که پادشاه میترسد و میگوید: او را تنبیه نمایید. از آن تاریخ عطسه شوم تلقی میشود و هر کس عطسه میزد، به جای "عافاکم الله؛ خدا شفایت دهد". میگفتند سیاه سرفه بگیری! این خرافه مانند سایر خارفات به تدریج در بین ملت ما گسترش یافت.

صدای زاغ و آهنگ جغد، پرش پلک‏های چشم و یا عطسه

میگویند : هر گاه یکی عطسه کرد، در حق او دعا کنید و بگویید "یرحمکم الله؛ رحمت خدا شامل حال تو گردد". طرف نیز متقابلاً دعا کند و بگوید: یغفر الله لک؛ خداوند تو را بیآمرزد".

باز میگویند: صبر کردن و مکث نمودن، یا فرق گذاردن بین یک عطسه و دو عطسه همگی افسانه است که باید مسلمان آگاه و دانا از این افسانه‏ها بپرهیزد و عزم را جزم کند.

شما چه میگوئید؟

لینک به دیدگاه

واقعا" خرافات تو جامعه اینقدر رواج داره و نفوذ کرده که اگه خود پیامبر هم بیاد و بگه که اینا صحیح نیست مردم قبول نمی کنن.

چند روز پیش درباره کتابی که سجاد عزیز لینکشو بهم داده بود(خلقیات ما ایرانیان.جمالزاده)با دوستی بحث میکردم.کسی که اصلا" نماز نمی خونه اما همین فرد اصلا" نمیخواست قبول کنه که اعتقاد به خواب ناشی از جهله.هر چی هم که من بیشتر صحبت میکردم انکارش بیشتر میشد.در نهایت هم گفت که درسته من نماز نمیخونم ولی بی اعتقادی به خواب از بی نمازی بدتره. و تو اگه نماز میخونی نمازت درست نیست.

لینک به دیدگاه
درباره ی چی چه میگوییم؟!

درباره دلقک های قدیم؟

یا در مورد عطسه کردن؟

یا در مورد ریشه خرافات؟؟!:ws52:

شما طبق عادت باز هم سئوال منو با سئوال پاسخ دادی . در هر سه موردش میتونی نظرت رو بگی . مرسی

لینک به دیدگاه
من فقط میدونم زلزله ناشی از بد حجابیه . . .!!!!!!!!:banel_smiley_4:

زلزله ای که تو ذهنشون اتفاق می افته و همه چیزو به هم ربطش میدن.

با شما موافقم .:icon_gol:

لینک به دیدگاه

من اینو تا حالا نشنیده بودم مرسی:icon_gol:

ولی در مورد بزنم به تخته یه مطلب جالبی هست

قدیما اعتقاد داشتن در داخل درختا یا چوب اهریمن زندگی میکنه بنابرای هر موقع از یکی یا از خود می تعریفیدن سریع میزدن به تخته تا اهریمن حواسش بپرته و حرفشون بفراموشه تا بلایی سرشون نیاره

لینک به دیدگاه
من اینو تا حالا نشنیده بودم مرسی:icon_gol:

ولی در مورد بزنم به تخته یه مطلب جالبی هست

قدیما اعتقاد داشتن در داخل درختا یا چوب اهریمن زندگی میکنه بنابرای هر موقع از یکی یا از خود می تعریفیدن سریع میزدن به تخته تا اهریمن حواسش بپرته و حرفشون بفراموشه تا بلایی سرشون نیاره

اا اینو مگه نمیکن چشم نشی میزنن:ws52:من خودم که همش میزدم به تخته خوب شد گفتیاا:w16::w16:

لینک به دیدگاه

بد نیست برید دنبال مستند The enemies of reason...

ببینید این خرافات و خیالات تا کجاها پیش رفته و افرادی اینها رو به خورد مردم میدند و با این خزعبلات چه پولهایی به جیب میزنند...

اینهایی که اینجا بهش اشاره شد در مقابل اونها هیچی نیستند...

لینک به دیدگاه
در دوران حکومت‏های ملوک الطوایفی، حاکمی دلقکی داشته که پادشاه را سرگرم میکرده است. شبی در بین بازی عطسه شدیدی میزند، به طوری که پادشاه میترسد و میگوید: او را تنبیه نمایید. از آن تاریخ عطسه شوم تلقی میشود و هر کس عطسه میزد، به جای "عافاکم الله؛ خدا شفایت دهد". میگفتند سیاه سرفه بگیری! این خرافه مانند سایر خارفات به تدریج در بین ملت ما گسترش یافت.

صدای زاغ و آهنگ جغد، پرش پلک‏های چشم و یا عطسه

میگویند : هر گاه یکی عطسه کرد، در حق او دعا کنید و بگویید "یرحمکم الله؛ رحمت خدا شامل حال تو گردد". طرف نیز متقابلاً دعا کند و بگوید: یغفر الله لک؛ خداوند تو را بیآمرزد".

باز میگویند: صبر کردن و مکث نمودن، یا فرق گذاردن بین یک عطسه و دو عطسه همگی افسانه است که باید مسلمان آگاه و دانا از این افسانه‏ها بپرهیزد و عزم را جزم کند.

شما چه میگوئید؟

در مورد دعا چی؟ آیا دعا تو زندگی هم تاثیر داره؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...