رفتن به مطلب

متن مصاحبه ي حبيب محبيان خواننده محبوب ايراني!!!

ارسال های توصیه شده

اولین مصاحبه "حبیب" پس از حضور در ایران

حبیب محبیان خواننده لس آنجلسی که از مدتی پیش به لطف برخی توانسته در ایران حضور پیدا کرده و علاوه بر زندگی اقدام به ضبط آلبوم نیز کرده است، اولین مصاحبه خود را البته به صورت رایگان انجام داد.

به گزارش تابناک این خواننده که پس از انقلاب از ایران خارج شده بود اکنون به همراه خانواده خود در تهران ساکن بوده و مشغول فعالیت می باشد.

بنابراین گزارش؛ حبیب محبیان در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه «راه مردم» از دلائل رفتن خود از ایران و زندگی اش در ینگه دنیا و علت بازگشتش به ایران گفته است.

حبیب گفته درباره نظام جمهوری اسلامی گفته است: نظام با ابتذال مخالف است نه با موسیقی و هنر؛ آنهایی كه سودای رفتن دارند بدانند آنجا خبری نیست هیچ كجای دنیا كشور خود آدم نمی شود از فضایی كه در ایران برای كسانی كه بخواهند به اصل خویش برگردند بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر می كنم.

تبدیل ایران به قدرت بلامنازع باعث فخر ایرانیان است

از مدتها قبل زمزمه بازگشت حبیب محبیان معروف به حبیب در محافل مختلف مطبوعاتی و رسانه ای به خصوص سایت های خبری مطرح شده است كه ابتدا با رضا رشیدپور مجری صدا و سیما در سایت شخصی اش همراه با عكس مشتركش با وی این خبر را اعلام كرد كه بدنبال آن این خبر در بسیاری از سایت ها منعكس شد.در این میان سایت های مختلف و مراجع رسمی دولتی اظهار نظرهای مختلفی را اعلام نموده اند،همانند اینكه آقای حبیب محبیان تقاضای كنسرت در تهران نموده است ولی مسئولین هنری وزارت ارشاد طی اظهار نظری اعلام داشتند تقاضای مجوز آلبوم موسیقی حبیب در دست بررسی دارند.

روزنامه «راه مردم» به منظور اینكه به ابهامات ،تكذیب ها و تایید های افراد و مراجع مختلف پایان دهد، مصاحبه ای چالشی با آقای حبیب محبیان انجام داده است كه از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

آقای محبیان بفرمائید چه شد كه بعد از ‌یك فاصله طولانی به ایران بازگشتید؟

حس ایران دوستی در وجود من شعله می كشید.مدتها بود كه با خودم كلنجار می رفتم اما هر بار كه تصمیم گرفتم یك مشكل خانوادگی و روزمرگی پیش می آمد.و مانع می شد تا اینكه یك باره همه چیز را كنار زدم و قصد دیار كردم.

شما كه وطن دوست بودی چرارفتی؟

اوایل انقلاب احساس این بود كه فضای مناسبی برای اجرای موسیقی میسر نیست من هم با شدت علاقه ای كه به كار آهنگ سازی و خواندن داشتم تصمیم به رفتن گرفتم اما باید به جرات بگویم كه متأسفانه آن مدینه فاضله خیالی 15سال مرا از علایقم یعنی موسیقی دور و خانه نشین كرد.جالب اینكه بدانید در این مدت از دو جنبه زجر می كشیدم یكی فاصله از مملكت خود و دیگری از موسیقی.

چه مدت در آنجا كار موسیقی انجام ندادید؟

حدود پانزده سال در منزل درگیر فعالیت های اقتصادی بودم و برای خودم آهنگ می ساختم اما پس از آن با دیدن مشكلات موسیقی های موجود تصمیم گرفتم مجددا كارهای خود را ارائه دهم.

با این روحیه فكر نمی كنیددیر تصمیم به بازگشت گرفتید؟

شاید.اما زندگی در غربت گرفتاری ها و مشكلات خاص خودش را دارد.

چه شد تصمیم برای بازگشت گرفتید؟

فشار غربت و علاقه شخصی به وطن و تشویق همسر و فرزندم برای زندگی در ایران.اما مستحضر هستید از بین بردن زندگی كه با آن همه سختی و مشقت در آمریكا درست كردم به شدت و ریسك پذیر بود. من برای رسیدن به اهدافم ضررهای زیادی متحمل شده ام اما اینبار بالاخره با هر دشواری كه بود توانستم تمام زندگی خود را در آنجا رها كرده و به سمت اصالت واقعی خود یعنی كشورم بازگردم،ضمنا متوجه شدم كه حاكمیت نظام با هنر و موسیقی مخالف نیست بلكه با ابتذال و دور شدن از فرهنگ مردم مخالف است.

ایران و زندگی در آن با تمام خاطرات و فرهنگ و عقاید دینی و مذهبی در واقع شروع دوباره زیستن پس از سه دهه دوری و غربت است كه برای من لذت و شیرینی وصف ناپذیر عجیبی به همراه دارد.

تعبیر و نگاه سی ساله شما نسبت به ایران چیست؟

مردم دوست داشتنی ایران همیشه لبریز از احساس ،محبت و مهربانی هستند در هیچ كجای دنیا این زندگی سراسر عاطفه و نوع دوستی و باهم بودن را ندیدم.اراده قوی این ملت واقعا غرورآفرین است. باور كنید ایران به یك قدرت بلا منازع تبدیل شده است .این باعث فخر ایرانیان است.

یعنی ورود شما به این دلایل بستگی داشت؟

بلی،اما مسائل دیگری هم دخیل بود از جمله تهاجم بی منطق و مبتذل به فرهنگ و به ویژه موسیقی ایرانی .متأسفانه هر چند وقت یكبار متوجه می شدم كه فلان خواننده بعد از كسب شهرت در ایران از كشور خارج شده و به كشورهای دیگر و شبكه های ماهواره ای پناه می برند.من برگشتم تا به آنهایی كه سودای رفتن دارندثابت كنم كه آنجا خبری نیست هیچ كجای دنیا كشور خود آدم نمی‌شود.

حالا كه برگشتید قصد دارید مجددا به عالم هنر برگردید؟

فعلا بدنبال آرامش زندگی و لذت بردن از موهبت معاشرت با مردم بزرگوار و صمیمی و آداب و رسوم ارزشمندی كه مدتها با آن فاصله داشته ام ،هستم.از آنجا كه من هم مثل همه ایرانیان متعلق به این سرزمین هستم ،چنانچه بتوانم خدمتی در جهت رشد و شكوفایی موسیقی كشورم داشته باشم با كمال میل ادای دین می كنم البته در این مدت حدود یكسالی كه در ایران هستم تقاضای همكاری در زمینه هنر را در چارچوب‌قوانین و مقرارت كشور داشته ام.

یعنی برای فعالیت مشكلی ندارید؟

ببینید من هیچگاه به دنبال ابتذال نبوده ام حتی قبل از انقلاب در طول این سی سال هم تلاش كرده ام هیچگاه از معیارهای اصولی موسیقی كلاسیك و فاخر و فرهنگ اصیل ایرانی خارج نشوم بنظرم همیشه نحوه فعالیت من با بقیه متمایز بوده . شماسابقه كارهای من را ملاحظه كنید. من همیشه و در هر حالتی با عقاید و باورهای خودم زندگی كردم . من این حرف را برای اینكه به ایران آمدم نمی زنم بلكه در طول این سی سال گذشته كارنامه ام كاملا واضح و روشن است.وقتی كه طی سالهای قبل آثاری در مورد رزمندگان ،امام علی (ع)،عید غدیر و چندین قطعه مذهبی دیگر كه خواندم در ایران نبودم كه گفته شود بخاطر اینكه تأییدی بگیرم آنها را اجرا كرده ام. در واقع اجرای این كارها صرفا‌ به خاطر اعتقادات من بوده ،در عین حال از فضایی كه در ایران برای كسانی كه بخواهند به اصل خویش برگردند.بوجود آمده و از لطف مردم و مسئولان تشكر می‌كنم.

آیا این اواخر كار جدیدی از خود ارائه كرده اید كه از طرف شبكه های تلویزیونی پخش شده باشد؟

نه به هیچ وجه . الان حداقل بالغ بر 2سال است كه هیچ همكاری نداشته و اساسا‌من با هیچ شبكه ای قرار دادی ندارم و رسما‌به همه شبكه های ماهواره ای اعلام كرده ام موافق پخش برنامه هایم در آن شبكه‌ها نیستم . اما علی رغم این اقدام ممكن است شبكه ای این درخواست را رعایت نكرده باشد كه متقابلا‌ من هم باید راهكارهای قانونی عدم پخش آثارم را در آن شبكه ها پیگیری كنم.

اما كارهایی كه از شما مطرح می كنند كه با برخی ارزش های مورد قبول مردم همخوانی ندارد در این رابطه چه توضیحی دارید؟

همانطور كه اشاره كردم من شخصا تاكنون تلاش كرده ام در آثارم هنجارشكنی نشود و سعی كرده ام ارزش های مورد قبول مردم را رعایت كنم اما از جانب تهیه كننده یا طرف قرار دادم متاسفانه ممكن است تنها در چند اثر (از مجموعه حدود 130اثر تولید شده‌)این موضوع رعایت نشده باشد كه این كار صرفا‌ توسط قرار دادم بوده و این تنها به فضای نامناسب لس آنجلس بر می گردد و اینجانب در آن نقشی نداشتم . در واقع اثر خریداری شده به نحوی میكس شده كه برای فروش در شبكه های ماهواره ای جذاب باشد و این كار به من ربطی نداشته است .در عین حال جا دارد كه از این بابت از مردم عزیز عذر خواهی كنم ،اما همانطور كه در محتوای روند كلی تولیدات من مشخص می باشد در اكثریت قریب به اتفاق در كار‌هایم من این مراقبت و حساسیت وجود داشته است . زیرا همیشه خود را پایبند ارزش‌های ملت خوب و با صفای خودم می دانم مضاف بر اینكه كارهایی نیز قبل از انقلاب اجرا كرده ام كه محتوای مذهبی داشته است.

شما در حال حاضر با این سابقه چه پیغامی برای نسل جدید این هنر دارید؟

در موسیقی و محتوای اشعار سلامت نفس و احترام به ارزش های انسانی و فرهنگی كشور قبل از هر چیزمهم است .نسل جدید باید بداند موسیقی یك زبان انتقال فرهنگ است.پس در انتخاب شعر ،آهنگ و اجرا باید دقت عمل داشته باشند زیرا یك هنرمند از توانایی وجودی و ذاتی خود بر خواسته و تنها اثر اوست كه ماندگار است. پس در تولید آن دقت عمل اجتناب ناپذیر است و باید تلاش كنیم كه فرهنگ اصیل خودمان را تولید و با زیبایی هر چه بهتر منتقل كنیم.

لینک به دیدگاه
آره دیگه ..ادم زیر تلیری 18 چرخ بره اما زیر ننگ قبول داشتن بعضی ادما نره .

صحبتامون داره رنگ و بوي سياسي ميگيره بهتره بحثو عوض کنيم!! :banel_smiley_4:

راستي چه کلاه خوشگلي داري چند خريديش؟؟ :ws3:

لینک به دیدگاه

اینکه بخواد برگرده ایران مساله ای نیست ولی اون جمله "باور کنید ایران به یک قدرت بلامنازع تبدیل شده" منو یاد یه نفر انداخت. اینارو گذاشتن تو دهنش.

بیچاره حتما اونجا کفگیرش خورده ته دیگ. امیدوارم بیشتر از این چیزی تو دهنش نذارن

لینک به دیدگاه
صحبتامون داره رنگ و بوي سياسي ميگيره بهتره بحثو عوض کنيم!! :banel_smiley_4:

راستي چه کلاه خوشگلي داري چند خريديش؟؟ :ws3:

آره راست میگی بعضی ادما ارزش زیادبحث کردنو ندارن ...

قابلی نداره ...

ادرس بده پست کنم .

تو هم کتت قشنگه

لینک به دیدگاه
اینکه بخواد برگرده ایران مساله ای نیست ولی اون جمله "باور کنید ایران به یک قدرت بلامنازع تبدیل شده" منو یاد یه نفر انداخت. اینارو گذاشتن تو دهنش.

بیچاره حتما اونجا کفگیرش خورده ته دیگ. امیدوارم بیشتر از این چیزی تو دهنش نذارن

شايد... :w16:

آره راست میگی بعضی ادما ارزش زیادبحث کردنو ندارن ...

قابلی نداره ...

ادرس بده پست کنم .

تو هم کتت قشنگه

مرسي يه دونه سبز رنگشو دارم. :rose:

لینک به دیدگاه

یه چندسال پیش اومده بود ایران البته مخفیانه اومد بود

عکساش رو تو یه عروسی داشتم اون موقع

کاش به اندازه یکصدم چیزایی که میگیم وبهشون ادعا میکنیم که باور داریم تو عمل هم نشون بدیم

اون ترانش چی بود :خرچنگ های مردابی!!

لینک به دیدگاه

کاش به اندازه یکصدم چیزایی که میگیم وبهشون ادعا میکنیم که باور داریم تو عمل هم نشون بدیم

آره رفيق ترانه هاشو که گوش ميدادم فکر ميکردم خيلي مرد باشه ، خيلي آدم حسابي باشه!!

ولي ظاهرا خيلي...

لینک به دیدگاه

همه استاد شجریان نمیشن که صداشون واقعیت زندگیشون باشه ..

بعد اق مدیر داری حرفای بودار میزنی ..به قول خودت اینجا جاش نیس برو یه سایت دیگه اینا رو همه میدونند .(بدون شکلک )

لینک به دیدگاه
آره رفيق ترانه هاشو که گوش ميدادم فکر ميکردم خيلي مرد باشه ، خيلي آدم حسابي باشه!!

ولي ظاهرا خيلي...

من تو نوشته هاش چیزی جز حس وطن دوستی و عزتمندی یه ایرانی نمی بینم.

بر عکس شجریان که تو مستند " پژواک روزگار" چهره ی سیاه و سرد و منجمدی از وطن نشون میده.

من حبیب رو دوست داشتم و الآن عاشقشم.

نمی دونم برخی از دوستان چه اعتقاداتی دارند که این مصاحبه ی ساده انقدر تو ذوقشون زده !

لینک به دیدگاه

من تو نوشته هاش چیزی جز حس وطن دوستی و عزتمندی یه ایرانی نمی بینم.

بر عکس شجریان که تو مستند " پژواک روزگار" چهره ی سیاه و سرد و منجمدی از وطن نشون میده.

من حبیب رو دوست داشتم و الآن عاشقشم.

نمی دونم برخی از دوستان چه اعتقاداتی دارند که این مصاحبه ی ساده انقدر تو ذوقشون زده !

بحث وطن دوستي نيست

بحث...

بيخيال شما درست ميگي!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...