رفتن به مطلب

معرفی اجمالی چند نرم افزار تخصصی مکانیک

ارسال های توصیه شده

نرم افزار SOLIDWORKs

نرم افزار Solidworks یک نرم افزار قدرتمند در زمینه ی طراحی وخصوصا طراحی سه بعدی است.

ویژگی برجسته ی این نرم افزار در مقایسه با نرم افزار های مشابه برخورداری از محیط ساده واسان میباشد.

علی رغم سادگی وسهولت کاربرد این نرم افزار دارای توانای چشم گیر در زمینه ی طراحی هست.

بخش های اصلی:

1-Part (طراحی قطعه)

2-Assembly (مونتاژ قطعه)

3-DRAWING (تولید نقشه در نماهای جور وا جور)

همان طور که مشخص شد این نرم افزار دارای سه بخش اصلی است.

توضیح مختصر این که ما در محیط پارت قطعات مختلف رو طراحی میکنیم که طراحی هر کدوم می تونه از قطعات ساده شرو ع بشه وتاطراحی های پیچیده که طراح وقت زیادتری رو اجرای جزئیات میذاره متفاوت باشه.

در محیط اسمبل اجزای مختلف به هم وصل میشن که البته باید قبل این بخش در محیط پارت قطعات مختلف رو کاملا درست ودقیق طراحی کرده باشیم.

در این نرم افزار بخش های مجزایی برای مدل سازی وعملیات ورق کاری وجوش کاری وریخته گری وقالب سازی وهمچنین تحلیل تنش ومدلسازی رفتار ومقاومت قطعه تحت بار گذاری های گوناگون وجود دارد.

کلا جا برای پیشرفت در این نرم افزار بسیار زیاده و در حقیقت یک CATIAی کوچک هست که میشه با هاش کار کرد والبته بهترین نرم افزاری که برای شروع طراحی ها میشه ازش استفاده کرد وبعد سراغ بخشی از CATIA رفت.

این نرم افزار از نرم افزار های رایج طراحی های سه بعدی در کشور ماست ودر بسیاری رشته ها حتی گاهی در جزو واحد نقشه کشی صنعتی اموزش داده میشه.

یاد گیری ان به عنوان یکی از نرم افزار های کاربردی توصیه میگردد. 8)

چون هم ساده است وبرای شروع کار با سری نرم افزار های مهندسی مثل مکانیک حرف اولو میزنه.

وهم میشه باهاش به مرور زمان طرح های پیچیده تری درست کرد.

ازاین نرم افزار ورژن های 2005و 2006و2007 موجود هست که تفاوت زیادی با یکدیگر البته برای کسانی که تازه کار با این نرم افزار ها رو شروع کردند ندارد.

نرم افزار Mechanical Desktop

این نرم افزار از رایج ترین ومهمترین نرم افزار های طراحی ونقشه كشی است.

این نرم افزار در عین سادگی قابلیت های فراوانی داردوهمین امر سبب شده که کاربرد وسیعی در صنعت داشته باشد.

با وجود این که نرم افزار Mechanical Desktop رو به عنوان یک نرم افزار طراحی دو بعدی میشناسند. اما این نرم افزار هاتوانای فوق العادهای از خود برای طراحی سه بعدی نشان میدهد.

شاید بشه گفت که نرم افزار Mechanical desktop از پرکاربردترین نرم افزار های طراحی ونقشه کشی در کشورمان است.البته اتوکد صنعتی رو نباید فراموش کرد.

در اکثرشرکت ها وکار خانه هاکه کار نقشه کشی یا طراحی انجام می شوداین نرم افزار به عنوان نرم افزار اصلی به کار می رود.

فراگیری این نرم افزار از اولویت های مورد نیاز دانشجویان مهندسی مکانیک می باشد.به بیان دیگر شاید بتوان گفت از نخستین نرم افزار هایی که یک دانشجو در زمینه طراحی ونقشه کشی باید بیاموزد همین نرم افزار است.

بسیاری از دانشجویان به گمان این که با وجود نرم افزار های جدیدترمثل Catiaاین نرم افزار دیگر کارایی خود را از داده به فراگیری ان توجه نمی کنند

اما با ورود به محیط کار در میابندکه این نرم افزار به دلیل ویژگی هایی که برای ان ذکر شد همچنان رایج ترین نرم افزار در صنعت می باشد.

نرم افزارCatiaاز قدرتمند ترین نرم افزار های روز دنیا است

در زمینه طراحی وتحلیل وتولید به کمک کامپیوتر(Cad/Cam/Cae) بی نظیر است.

این نرم افزار دارای بخش های بسایار متنوع با کاربرد های گوناگون می باشد.

بخش ها:

1-Part design

طراحی انواع قطعات

2-ِDRAFT

تولید نقشه در نما های مختلف

3-ASSEMBELLY

مونتاژ قطعات طراحی شده

4-Wireframe&Surface

طراحی سطوح ورویه ها

5-Analysis&Simulation

تحلیل وشبیه سازی عملکردقطعات طراحی شده

6-Machining

مدل سازی عملیات ماشین کاری

7-Molding&Cavities

قالب سازی

این هااز جمله مهمترین قسمت های این نرم افزار است .

در این نرم افزار هرکسی باتوجه به حرفه اش در بخشی از ان مسلط میشود.::)

البته یادگیری Solidworkقبل کار با این نرم افزار یادگیری این را ساده تر ممکن میسازد.Bk:

این نرم افزار از پر کاربرد ترین وجامع ترین نرم افزار های روز طراحی مهندسی مکانیک است.

نرم افزار CAESAR2

نرم افزار Caesar2برنامه ای قدرتمند جهت طراحی مکانیکی وانالیز تنش در سیستم Pipingدر واحد های پتر وشیمی ,نفت وگاز می باشد.

در این نرم افزار ابتدا یک سیستم Pipingطراحی شده وسپس بار های وارد شده به سیستم را برای ان لوله ها تعریف می کند.

در قسمت انالیز این این نرم افزار

قادر است که به انالیز استاتیکی ودینامیکی بپردازد.

این نرم افزار قدرتمندمحصول شرکت Coade استواخرین نسخه ان Caeser2 -5میباشد.

نرم افزار FLUENT

نرم افزار Fluentنرم افزاری قدرتمند درزمینه مکانیک سیالات محاسباتی (CFD)است.

CFDعبارت است از تحلیل سیستم های شامل جریان سیال ,انتقال حرارت وپدیده های همرا ه نظیر واکنش های شیمیایی براساس شبیه سازی کامپیوتری به عبارت دیگر CFDمدل سازی جریانات سیال با استفاده از حل معادلات حاکم بر جریان توسط روش های عددی است.

این نرم افزار مهندسین را قادر می سازد تا پدیده های گوناگونی از جمله جریان سیال,انتقال جرم وحرارت وهمچنین پدیده های پیچیده تر از جمله جریان های چند فازه واشفته را شبیه سازی نمایند.

ظرفیت های فوق العاده مدل سازی فیزیکی این نرم افزار در زمینه های بسیار متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته اند.

از بال هواپیما گرفته تا احتراق در یک کوره از جریان خون تا تولید نیمه هادی ها وحتی سیستم های انتقال فاضلاب .

به علاوه توانایی نرم افزار در زمینه ی اکوستیک ,توربو ماشینها وسیستم های چند فازه موجب شده است شرکت های متفاوتی در سراسر جهان از این ابزار قدرتمند طراحی ومهندسی بهره بگیرند.

نرم افزار PDMS

Plant Design Management System

نرم افزار PDMS محصول شرکتAVEVAاز کارامد ترین وبا قابلیت ترین نرم افزار های مدل سازی صنایع نفت ,گاز وپتروشیمی در دنیا است.

که اغلب به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزار های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

قابلیت بالای طراحی ومدل سازی وقابلیت مدیریت کامل یک Plantباعث متمایز شدن این نرم افزار از سایر نرم افزار های هم گروه ان می باشد.

از انجا که این نرم افزار در قسمت مربوط به Data baseبسیار قوی وبا دقت طراحی شده است چنانکه یک پروژه با ساختار مناسب وتوسط فرد اشنا به این نرم افزار در ابتدا تعریف گردد تا انتهای پروژه کوچک ترین دغدغه ای بابت از دست دادن ان وجود ندارد.

از ویژگی های مهم این نرم افزار قابلیت ورود وخروج فایل ها با فرمت های مختلف می باشد.

امکان برنامه نویسی با زبانVisualbasic,قابلیت خروجی انواع گزارش هابا فرمت Word,Excelوهمچنین می توان نقشه های خروجی رابا فرمت DWG,DXF,PLTبه اتوکد منتقل نمود.

اموختن این نرم افز ار خصوصا برای علاقه مندان به گرایش حرارت وسیالات ودانشجویانی که زمینه کاری ان ها Piping می باشد.می تواند مفید باشد.

ضمن این که بازار کار مناسبی برای افرادی که مسلط به این نرم افزار هستند وجود دارد.

نرم افزار MATLAB

این نرم افزار

از مهم ترین وپرکاربرد ترین نرم افزارهایی که امروزه نقش غیر قابل انکاری در رشته های مهندسی ایفا می کند.

این نرم افزار ابزار محاسباتی قدرتمندی برای انجام محاسبات علمی -مهندسی است.

اساس کار این برنامه مفهوم ماتریس ها می باشد(واصو لا نام این نرم افزار هم از

MATRIX LABORATORY گرفته شده است.

انجام محاسبات ریاضی توسط این نرم افزار بسیار اسان صورت می پذیرد (مشتق گیری وانتگرال گیری معین ونا معین حل معادلات دیفرانسیل و...)

رسم انواع نمودارها ورویه هااز دیگر قابلیت های این نرم افزار می باشد .

گستردگی فوق العاده برنامه MATLAB از ویژگی های منحصر به فرد ان است .

این نرم افزار دارای ماژول های متنوعی است

که هریک ابزاری بسیار قدرتمند در حیطه کاربرد خود می باشد .

برای مثال:SIMULINK,Control box,Simmechanicsو..را میتوان نام برد.

فراگیری این نرم افزار به عنوان یک ابزار مهندسی کارا مد برای همه ی رشته های مهندسی مفید واقع می گردد.

این نرم افزار بسیار فراتر از انچه است که ما می پنداریم .

نرم افزارANSYS

Ansys یک برنامه همه منظوره در زمینه اجزای محدود است که شامل بیش از 1000000خط کدمی باشدودر بین نرم افزار های CAE:Computer aided Enginering به عنوان مهم ترین ومعروف ترین نرم افز ار تحلیل جای خود را در بازار پر رقابت امروز تثبیت کرده است.

توانایی های این نرم افزار را می توان این گونه معرفی نمود:

1-انجام انالیز ها در زمینه های مختلف مهندسی مانند جامدات ,سیلات,انتقال حرارت,الکتر ومغناطیس,الکتر واستاتیک,الکترونیک ودینامیک

2-توانایی انجام انالیز توامان مانند انالیز های جامداتی -سیالاتی ,حرارتی -جامداتی ,حرارتی -الکترومغناطیس و...

3-توانایی بهینه سازی مدل های طراحی شده

4-قابلیت برنامه نویسی به کمک زبان برنامه نویسی نرم افزار برای توسعه امکانات جدید

5-قابلیت تهیه گزارش وخروجی خهای مختلف به صورت فیلم ,عکس یا HTML

6-توانایی تشخیص پارامتر های مختلف وبررسی میزان اهمیت هر کدام از ان هادر رسیدن به جواب نهایی طرح ها

7-امکان برقراری ارتباط با نرم افزار های دیگر نظیر CATIA,Proengineer,Solidworks,ParaSolid,Unigraphicsو...

نرم افزار ADAMS

یکی از قدرتمند ترین وشاید بی رقیب ترین نرم افزار های تحلیل دینامیکی ,نرم افزار MCS-ADAMSاست.

از مهم ترین قابلیت های این نرم افزار ,بررسی وبهینه سازی طرح های سیستم های مکانیکی می باشد.بااستفاده از این نرم افزار می توان با شبیه سازی حرکتی سیستم مکانیکی,تست سینماتیکی سیستم,اندازه گیری نیرو های وارد بر اجزای سیستم و...

عمر قطعه در چرخه کاری را تعین نمود.

بررسی کنترل ارتعاش سیستم هاوامکان انجام تست ها برای قطعات قابل انعطاف ومکان دهی قطعات نیز از دیگر قابلیت های منحصر به رد این نرم افزار می باشد.

این نرم افزار قابلیت ارتباط با دیگر نرم افزار های تخصصی (Catia وAnsysو...) را نیز دارااست.

نرم افزار EPANET

EPANET,نرم افزاری است برای انالیز هیدرولیک ومدل کردن رفتار اب در سیستمPipingاب رسانی

شبکه های لوله کشی,شامل:لوله ها,مفاصل اتصال لوله ها(PipeJunction) ,پمپ ها,شیر ها ومخازن ذخیره هستند.

نرم افزار Epant

جریان اب در هر لوله,ارتفاع اب در هر تانک و تمر کز مواد شیمیایی را در سراسر شبکه اب رسانی شبیه سازی می کند.

این نرم افزار قابلیت نمایش نتایج را در Formatهای گوناگون دارا می باشد.

مثل: نقشه های شبکه با کد های رنگی ,جداول دیتا,نمودارهای برچسب زمان ,

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

سلام به شما دوست عذیز این تایپیک را خوندم خیلی جالب بود

یک خواهشی داشتم

نسخه جدید unigraphics nx7 را دارید

اگر بتوانید در این مورد کاری برایم انجام دهید خیلی ممنون میشم:a030:

لینک به دیدگاه
سلام به شما دوست عذیز این تایپیک را خوندم خیلی جالب بود

یک خواهشی داشتم

نسخه جدید unigraphics nx7 را دارید

اگر بتوانید در این مورد کاری برایم انجام دهید خیلی ممنون میشم:a030:

خواهش میکنم

سعی میکنم تا روزهای آینده براتون پیدا کنم:a030:

موفق باشی

لینک به دیدگاه
سلام.نصب 11.6pdms من رو کلافه کرده.هر کاری میکنم روی 7 اجرا نمیشه.Xpmرو هم نصب کردم.ولی بازهم جواب نداد و ارور1628 داد:w00::ws44:

با سلام

دوست عزیز ظاهرا این ویندوز 7 همه رو کلافه کرده:icon_pf (34):

من نمیدونم وقتی یه نرم افزار توی ایران وارد میشه چرا اینقدر نسخه های تقلبی ازش توی بازار وارد میشه :banel_smiley_4:

بنظر من شما یک ویندوز سرعت بالای sp2 معمولی استفاده کنی دیگه این مشکلات رو نداره

امتحان کنی ضرر نداره:a030:

لینک به دیدگاه
با سلام

دوست عزیز ظاهرا این ویندوز 7 همه رو کلافه کرده:icon_pf (34):

من نمیدونم وقتی یه نرم افزار توی ایران وارد میشه چرا اینقدر نسخه های تقلبی ازش توی بازار وارد میشه :banel_smiley_4:

بنظر من شما یک ویندوز سرعت بالای sp2 معمولی استفاده کنی دیگه این مشکلات رو نداره

امتحان کنی ضرر نداره:a030:

ممنون.فکر کنم sp3 مربوط به 7 است.اما sp2 چی؟مربوط میشه به xp?میشه بیشتر توضیح بدید؟

:w16:

لینک به دیدگاه
ممنون.فکر کنم sp3 مربوط به 7 است.اما sp2 چی؟مربوط میشه به xp?میشه بیشتر توضیح بدید؟

:w16:

آره همون xp میشه که از همه بهتره

من خودم هنوز روی کامپیوترم sp2 نصب هستش و همه نرم افزارهام هم با اون اجرا میشه و مشکلی نداره فکر کنم vista هم خیلی بهتره از 7 هستش حداقل اینهمه دردسر نداره

موفق باشی:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...