رفتن به مطلب

دید آکادمیکی افیون دانشجو

Fakur

ارسال های توصیه شده

بر اساس یکی از تحقیقات وسیعی که بعمل آورده ام , در صد بسیار ناچیزی از دانشجویان ما همزمان با تحصیل در دانشگاه از وضعیت سازمانها و شرکت ها و نحوه انجام کاربردی تخصصشون اطلاع دارند.

اکثریت دانشجویان در ایران اهمیتی به کیفیت اداره سازمانهای اداری و دولتی و خصوصی نمیدهند و اطلاعاتشون در این زمینه بسیار بسیار کمه. فقط کتابهای درسی رو روخوانی میکنند و بس.

با این دید امکان اینکه در آینده صاحب کسب و کار بشوند بعید هست.

دلیل این اپیدمی را در چه میبینید.

لینک به دیدگاه

ساختار رابطه ای که تو ادارات ما وجود داره دانشجویان ما رو هم متقاعد کرده که اهمیت دادن به ساختار ادارات ربطی به اشتغال اونا نداره.وجود رابطه و باند بازی در ادارات باعث میشه که جوون انگیزه ای برای کسب اطلاعات در باره نحوه تطابق وضعیت خودش با نهادهای دولتی نداشته باشه

لینک به دیدگاه
ساختار رابطه ای که تو ادارات ما وجود داره دانشجویان ما رو هم متقاعد کرده که اهمیت دادن به ساختار ادارات ربطی به اشتغال اونا نداره.وجود رابطه و باند بازی در ادارات باعث میشه که جوون انگیزه ای برای کسب اطلاعات در باره نحوه تطابق وضعیت خودش با نهادهای دولتی نداشته باشه

اینو راست میگی. اما منظور من اینه که دانشجویان ایرانی روابط و کار سازمانی و نحوه اداره سازمانها رو پی نمیگیرند تا کمی اطلاعات قبلی داشته باشند.

دانشجویان از مدیریت ها چیزی نمیدانند. حتی اسم زیر شاخه های مدیریت را هم نمیدانند.

مدیریت دانش

مدیریت تحلیل

مدیریت مشتری مداری

مدیریت استراتژیک

مدیریت بحران

مدیریت کیفیت

مدیریت تغییر

مدیریت مجازی

مدیریت مهندسی مجدد

مدیریت روابط عمومی

مدیریت بورس

و خیلی از مدیریت ها که اکثریت دانشجویان ما حتی به نام آنها نیز توجه نمیکنند و همش دنبال یک سری اعتراضات انتقادی کور کورانه و با ادبیات عوام هستند.

اگر در طول مدت تحصیل اطلاعات کافی در حوزه مدیریت های سازمانی کسب نکنیم , نمیتونیم صاحب کار بشیم.

هنوز هم مثل قدیم فکر میکنیم همینکه مدرکمون رو گرفتیم باید بهمون کار بدهند. در حالی که در دنیای امروز داشتن کسب و کار نیازمند تجربه و دانش توام و به روز هست.

مرسی از نظر شما.

لینک به دیدگاه

اینو راست میگی. اما منظور من اینه که دانشجویان ایرانی روابط و کار سازمانی و نحوه اداره سازمانها رو پی نمیگیرند تا کمی اطلاعات قبلی داشته باشند.

دانشجویان از مدیریت ها چیزی نمیدانند. حتی اسم زیر شاخه های مدیریت را هم نمیدانند.

مدیریت دانش

مدیریت تحلیل

مدیریت مشتری مداری

مدیریت استراتژیک

مدیریت بحران

مدیریت کیفیت

مدیریت تغییر

مدیریت مجازی

مدیریت مهندسی مجدد

مدیریت روابط عمومی

مدیریت بورس

و خیلی از مدیریت ها که اکثریت دانشجویان ما حتی به نام آنها نیز توجه نمیکنند و همش دنبال یک سری اعتراضات انتقادی کور کورانه و با ادبیات عوام هستند.

اگر در طول مدت تحصیل اطلاعات کافی در حوزه مدیریت های سازمانی کسب نکنیم , نمیتونیم صاحب کار بشیم.

هنوز هم مثل قدیم فکر میکنیم همینکه مدرکمون رو گرفتیم باید بهمون کار بدهند. در حالی که در دنیای امروز داشتن کسب و کار نیازمند تجربه و دانش توام و به روز هست.

مرسی از نظر شما.

اها.از اون لحاظ.کاملا" درستهمن وقتی سرکار آمدم اصلا" ساختار اداری رو نمی شناختم.اصلا" نمی دونستم مدیر اداری چیه؟روابط عمومی کارش چیه؟مشاور مدیر وظایفش چیه؟طول کشید تا بتونم جایگاهها رو بشناسم.باورتون نمیشه برای یه درخواست ساده یه روز معطل می شدم تا مدیر رو ببینم و به اون بگم.

درسته.اما از کجا باید یاد میگرفتم.کجا این داده ها هست که من بگیرمش؟جز از راه تجربه جور دیگه ای هم میشه؟

لینک به دیدگاه

مدرک گرایی و اینکه صرف داشتن مدرک برای استخدام شرطه

سطح پایین دانشگاهها مخصوصا ازاد ..

و ارتباط نداشتن دانشگاه و صنعت..

باعث عقب افتادن ما از علم کاربردی روز دنیا شده ..و این عقب افتادگی اون سه مشکل اولی رو تقویت می کنند و این چرخه همینطور نیرومندتر میشه .

لینک به دیدگاه

تا وقتی روابط برضوابط چربش داشته باشند همینی خواهد بود که هست

وقتی من دانشجو فی المثال به دنبال یک پارتی پرنفوذ حتی اگر ابدارچی هم باشه هستم چه انتظاری هست که چارتهای سازمانی وروابط سازمانی رو برای خودم بازخوانی کنم

لینک به دیدگاه

برای استخدام یکنفر دارای مدرک لیسانس حسابداری از 40 نفر لیسانس امتحان حسابداری صنعتی بعمل آمد و همه شان مردود شدند. الان یک نفر بازنشسته داره اون کار رو انجام میده که مدرکش دیپلمه ولی استاد حسابداری صنعتی است.

لینک به دیدگاه
تا وقتی روابط برضوابط چربش داشته باشند همینی خواهد بود که هست

وقتی من دانشجو فی المثال به دنبال یک پارتی پرنفوذ حتی اگر ابدارچی هم باشه هستم چه انتظاری هست که چارتهای سازمانی وروابط سازمانی رو برای خودم بازخوانی کنم

حالا بحث آموزش سازمانی به کنار. اینا نمیرن این رفتار های سازمانی رو یادبگیرند تا اگه فردا خواستند مثلآ یه شرکت راه بندازن, بهشون کمک کنه. کلآ بیسوادی و بی تجربگی بیداد میکنه.

لینک به دیدگاه
برای استخدام یکنفر دارای مدرک لیسانس حسابداری از 40 نفر لیسانس امتحان حسابداری صنعتی بعمل آمد و همه شان مردود شدند. الان یک نفر بازنشسته داره اون کار رو انجام میده که مدرکش دیپلمه ولی استاد حسابداری صنعتی است.

اینی که شما میگین بحث مهارته. و روش استفاده از علم که خیلیا بلد نیستن چه جوری و کجا از چیزی که بلدن استفاده کنن.

لینک به دیدگاه
بر اساس یکی از تحقیقات وسیعی که بعمل آورده ام , در صد بسیار ناچیزی از دانشجویان ما همزمان با تحصیل در دانشگاه از وضعیت سازمانها و شرکت ها و نحوه انجام کاربردی تخصصشون اطلاع دارند.

اکثریت دانشجویان در ایران اهمیتی به کیفیت اداره سازمانهای اداری و دولتی و خصوصی نمیدهند و اطلاعاتشون در این زمینه بسیار بسیار کمه. فقط کتابهای درسی رو روخوانی میکنند و بس.

با این دید امکان اینکه در آینده صاحب کسب و کار بشوند بعید هست.

دلیل این اپیدمی را در چه میبینید.

شک دارم منظورتو گرفته باشم ولی اگه همینی باشه که من فکر میکنم دلایلش زیاده ولی مهم ترین دلیلش اینه : تو دانشگاه ها جای اینکه استاد از دانشجو کار بکشه برعکسش انجام میشه . . .! در واقع استاد باعث تنبلی دانشجو شده . . .!

لینک به دیدگاه

شک دارم منظورتو گرفته باشم ولی اگه همینی باشه که من فکر میکنم دلایلش زیاده ولی مهم ترین دلیلش اینه : تو دانشگاه ها جای اینکه استاد از دانشجو کار بکشه برعکسش انجام میشه . . .! در واقع استاد باعث تنبلی دانشجو شده . . .!

نظر شما کاملآ درسته. ولی منظور من این موضوع نیست. من به این نتیجه رسیدم که دانشجویان در ایران نگران کیفیت کاربردی دانش که می آموزند نیستند. اصلا توجهی به جامعه و سازمانهایی که از این دانش استفاده میکنند ندارند و فردا که استخدام میشوند , از نظر دانش تجربی و تحقیق ضعیفند چون در طول مدت تحصیلشان به دنیال کسب تجارب تجربی رشته مورد تحصیلشون نمیرند. بعد هم استخدام شدند , مجبورند از کارمندان تجربی اون واحد ها کار یاد بگیرند.

لینک به دیدگاه
اینی که شما میگین بحث مهارته. و روش استفاده از علم که خیلیا بلد نیستن چه جوری و کجا از چیزی که بلدن استفاده کنن.

همینو میگم. بلد نیستند چون در جامعه به دنبال آموزش کاربردی رشته تحصیلیشون نیستند و فقط کتاب میخوانند. کسی فکر نمیکنه که مثلآ این بورس که میگن چه جور جائیه. یا در مورد صنایع عظیمی که در کشور داریم چیزی نمیدانند و سری به این مراکز نمیزنند که ببینند اونجا ها چه خبره. همش کتاب میخونند و فردا هم که فارغ التحصیل میشوند , سواد و دانش عملی و کاربردی ندارند.

لینک به دیدگاه
نظر شما کاملآ درسته. ولی منظور من این موضوع نیست. من به این نتیجه رسیدم که دانشجویان در ایران نگران کیفیت کاربردی دانش که می آموزند نیستند. اصلا توجهی به جامعه و سازمانهایی که از این دانش استفاده میکنند ندارند و فردا که استخدام میشوند , از نظر دانش تجربی و تحقیق ضعیفند چون در طول مدت تحصیلشان به دنیال کسب تجارب تجربی رشته مورد تحصیلشون نمیرند. بعد هم استخدام شدند , مجبورند از کارمندان تجربی اون واحد ها کار یاد بگیرند.

خو بازم یه جورایی به چیزی که گفتم مربوط میشه . . .!

استاد باید پروژه هایی به دانشجو بده که کاربرد عینی درس رو در صنعت بش نشون بده . . . هوم!!؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
خو بازم یه جورایی به چیزی که گفتم مربوط میشه . . .!

استاد باید پروژه هایی به دانشجو بده که کاربرد عینی درس رو در صنعت بش نشون بده . . . هوم!!؟ :ws52:

درسته. این یکی از اون راهاست.

نظر من اینه که خود دانشجو ها یاد نگرفته اند که ذاتآ کنجکاو باشند و بروند تو سازمانها و بخش های صنعتی و بازار کار و اینجور جا ها ببینند چه خبره.

یا اینکه برن تو بازار کار و همه چیزو از نزدیک مطالعه بکنند. یا اینکه بگردند ببینند معضلات کسانی که هم رشته شون هستند و الان کار میکنند , چی هست.

این مجلات و روزنامه های کاریابی رو مطالعه بکنند. آثار سوء ورود کالا های مشابه تولید داخلی از خارج را مطالعه بکنند و از این جور فعالیت ها . که فردا خودشون خواستند کاری راه بیاندازند مجبور نباشند همه چی رو از اول شروع کنند.

اینایی که میگم ربطی به دانشگاه و استاد نداره . کار هایی است که خود انسان باید بی واسطه دنبالش بره.

لینک به دیدگاه
همینو میگم. بلد نیستند چون در جامعه به دنبال آموزش کاربردی رشته تحصیلیشون نیستند و فقط کتاب میخوانند. کسی فکر نمیکنه که مثلآ این بورس که میگن چه جور جائیه. یا در مورد صنایع عظیمی که در کشور داریم چیزی نمیدانند و سری به این مراکز نمیزنند که ببینند اونجا ها چه خبره. همش کتاب میخونند و فردا هم که فارغ التحصیل میشوند , سواد و دانش عملی و کاربردی ندارند.

این جور جاهایی که شما میگید آدمو همینطوری راه نمیدن.

مثلا کارآموزی فلسفه اش همینه ولی واقعا چند درصد دانشجوها از دوران کارآموزیشون استفاده بهینه میکنن؟ اصلا میتونن استفاده کنن؟

یکی از دوستای من رشته اش نفت بود و میخواست کارآموزی بره پالایشگاه تهران. 3 ماه دنبال کارش میدوید تا آخر با پارتی بازی تونست بره جایی که به رشته اش مربوطه و یه کم کاربرد درسی رو که خونده یاد بگیره.

تو بورس و صنایع عظیم که ماهارو راه نمیدن.

لینک به دیدگاه
این جور جاهایی که شما میگید آدمو همینطوری راه نمیدن.

مثلا کارآموزی فلسفه اش همینه ولی واقعا چند درصد دانشجوها از دوران کارآموزیشون استفاده بهینه میکنن؟ اصلا میتونن استفاده کنن؟

اصلا چیزی یاد میدن که دانشجوها استفاده کنن . . .!!!!؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
اصلا چیزی یاد میدن که دانشجوها استفاده کنن . . .!!!!؟:banel_smiley_4:

همون..چیزی یاد نمیدن.

من کارآموزی رفتم شهرداری که به قول شما همین چیزای اداری رو یاد بگیرم. منو نشوندن اونجا پرینت گرفتم و اسکن کردم.همین!! تا میگفتم منو بفرستین این بازدیدهایی که مهندسا میرن برای صدور مجوز و تمدید و بازرسی و اینکارا میگفتن نمیشه شما خانومی. اونا آقا هستن. بشین پرینتتو بگیر.

لینک به دیدگاه
همون..چیزی یاد نمیدن.

من کارآموزی رفتم شهرداری که به قول شما همین چیزای اداری رو یاد بگیرم. منو نشوندن اونجا پرینت گرفتم و اسکن کردم.همین!! تا میگفتم منو بفرستین این بازدیدهایی که مهندسا میرن برای صدور مجوز و تمدید و بازرسی و اینکارا میگفتن نمیشه شما خانومی. اونا آقا هستن. بشین پرینتتو بگیر.

سال 84 که برادرم فارغ التحصیل شد برای کارآموزی رفتش شرکت دیزل سنگین آمل . . . رشتش مهندسی برق بود . . . صب میرفت تا ظهر بیکار بود میرفت مجله میخوند . . ظهر ناهار میخورد بعدش برمیگشت خونه . . .!!! :banel_smiley_4:

تا وقتی کسی چشم دیدن بهتر از خودشو نداشته باشه وضعیت همینه . . .! :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...