رفتن به مطلب

اعتماد به نفس

ارسال های توصیه شده

اعتماد به نفس یکی از بهترین نیروهای درونی است که می تواند هر انسانی را از طریق تاثیر گذاری مثبت روی دانسته ها و قابلیت ها در رسیدن به آمال و اندیشه ها یش راه گشا باشد

اعتماد به نفس به کاری که شخص انجام می دهد یا رویدادهایی که در محیط بیرون برایش اتفاق می افتد ندارد بلکه این نیروی شگرف به باور قلبی و درونی خود انسان نسبت به توانایی ها و قابلیت ها یش بستگی دارد و نتیجه این تفکر مثبت است که من اگر بخواهم کاری را انجام دهم حتما می توانم

اگر ریشه وپایه اعتماد به نفس و خودباوری را بر اساس آنچه که هستیم بنا نهیم و نه بر اساس موففقیت ها وحتی شکست ها آنگاه نیرویی را در خود خلق خواهیم کرد که همیشه با ما خواهد بود و در بحرانی ترین مشکلات به کمکمان خواهد آمد و این نیرو هیچگاه از بین نخواهد رفت

اگر روزی من از تعقیب رویاها و آمالم چشم پوشی کنم باید بدانم که این همان نقطه ای است که اعتماد به نفس من آسیب دیده و مختل شده است و این همان نقطه ای است که من به خود اعتماد کافی ندارم

برای اینکه من به خود باوری برسم باید بدانم که برای اینکه کاری را درست انجام دهم ممکن است بارها و بارها در انجام آن اشتباه کنم و در واقع باید بدانم موفقیتی که امروز کسب شده نتیجه تحمل سختی های گذشته است

من باید بدانم که اگر من بخواهم صبر کنم تا نیروی لازم را برای رسیدن به رویاها و آمالم به دست آورم ممکن است مجبور باشم تا ابد صبر کنم پس چه خوب است که از نقطه ای که در آن هستم هر چند ضعیف شروع کنم و برای رسیدن به هدف تلاش کنم

اعتماد به نفس حقیقی این نیست که نترسم اعتماد به نفس واقعی آن است که بدانم واطمینان داشته باشم با این که می ترسم اما بی گمان دست به عمل خواهم زد

اعتماد به نفس و خود باوری را نباید با منیّت و غرور و خودبزرگ بینی اشتباه گرفت اعتماد به نفس آن است که خود را باور کنیم اما غرور و منیّت آن است که بخواهیم به دیگران ثابت کنیم از آنها بهتر و برتر هستیم

اعتماد به نفس واقعی آن است که در هر سه زمینه رفتاری،احساسی ومعنوی تجلی پیدا کند به طوری که انسان علاوه براحساس اقتدار شخصی از تعادل و تناسب خوبی نیز در زندگی خود بهره مند باشد

برای رشد و توسعه اعتماد به نفس رفتاری بهترین کاری که میتوان انجام داد عمل کردن است هر چه بیشتر به خود اعتماد داشته باشیم که از قدم برداشتن باز نخواهم ایستاد خودباوری ما نیز افزایش می یابد

واما اعتماد به نفس احساسی:اعتماد به نفس احساسی را نمیتوان در جایی بیرون از خود تولید کرد و فقط در درون خود است که این اعتماد به نفس خلق میشود هر اندازه بیشتر با دیگران و مردم در ارتباط باشیم و درونیات خود را محترم بشماریم و آن را ارزش نهیم اعتماد به نفس احساسی بیشتری خواهیم داشت و با اقتدار بیشتری با دیگران ارتباط برقرار خواهیم کرد

اعتماد به نفس روحی و معنوی حسی از آرامش و صلح درونی است اعتماد به نفس معنوی قلبتان را سیراب و روحتان را از خود سرشار می سازد و به شما این امکان را میدهد که با اطمینان خاطر در راه قدم بگذارید و بدانید که راه، خود راه را به شما نشان خواهد داد اعتماد به نفس روحی و معنوی به شما اجازه می دهد تا دریابید و اعتماد کنید که هر جا هستید همان جایی است که می بایست باشید همان جایی که نیاز دارید باشید اعتماد به نفس روحی ومعنوی یعنی حس توکل به خدا

منبع:اعتماد به نفس ،دستیابی به آن و زندگی با آن

نوشته :دکتر باربارا دی آنجلیس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...