رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یک بحث ساده داریم که تو ادبیات کوچه بازاری در موردشون خیلی پراکنده میشنوم و در پزشکی هم کلا هیچی

استر !

اولش بگم اگر متنی یهو پریده و یا خطای کلمه ای و نوشتاری در متن بود بپرسید تا درستش کنم چون از کیبورد مجازی استفاده میکنم و تایپ نمیکنم این اتفاق رخ میده ....

این استر یعنی چی و آیا خود استر نقشی در خواص یک ترکیب داره یا فقط سرعت ورود و خروج دارو در بدن رو مشخص میکنه ؟

چیزی که در مورد استرها میگن اینه که یک استر سرعت ورود دارو به صورت فعال در خون و مدت ماندگاریش در بدن رو مشخص میکنه و در بعضی موارد هم دارو رو ایدار تر و تقریبا دست نخورده از چرخه متابولیسم عبور میده که این مورد البته در مورد داروهای غیر استروئیدی و بیشتر مقلد های سمپاتیک مطرح میکنند که اصلا در چارچوب بحث ما نیست اما معمولا این مدل داروها استرهای هیدروکلراید دارن و بازش نمیکنم چی هستنو و.......بعضی از داروها هم دقیقا استره که کار میکنه و باقی مانده دارو نیست ...

اما در مورد آندروژنها فقط موضوعی که مطرح میکنن اینه که سرعت ورود و زمان ماندگاری در استر خلاصه میشه و استر نقشی در قدرت دارو نداره .....

وقتی داریم از استر حرف میزنیم طیف زیادی از ترکیبات شیمیایی رو میشه براش اسم اورد که استر هستند و هم به صورت صنعتی استفاده میشن و هم در ابعاد چند میلیگرم و میکروگرم به عنوان خواص دارویی ! دارو رو از دید شیمیایی نگاه میکنیم که تهش اینطور جمع کنیم که خود استر اثثری در قدرت دارو داره یا نه

استرهای معروف غیر استروئیدی که کاربردهای صنعتی دارن و میشه اسم برد اینا هستند

تری نیترات گلیسیرین که براش یک اسم غلط گذاشتند و به اسم نیتروگلیسرین میشناسن و سک ماده انفجاری مهلک هستش ، این ترکیب در اصل یک استره که از واکنش گلیسرین و نیتریک اسید و با یک رشته نازک از اسید سولفوریک به عنوان کاتالیست ساخته میشه که ماده ای چسب ناکه و به شدت هم به گرما و ضربه حساسه و همونطور که گفتم یک ترکیب انفجاریه ، همین ترکیب در اندازه بسیار رقیق و بی خطر به عنوان دارو هم مصرف میشه ، ترکیب انفجاری و دارو

یا بوتیل بروماید که اینم از واکنش نرمال بوتال و هیدروژن بروماید میشه ساخت و ترکیبی سنگین و تقریبا نامحلول در آبه که حلال خوبیه در صنایع پلیمر و به عنوان دارو هم با دوز خفیف با نام هیوسین ان برای قولنج معده و ...... کاربرد داره و اثر خوبی هم داره ، ان که مخفف نرمال هستش و اسم ژنریک هم ان بوتیل بروماید یا نرمال بوتیل برومایده ...

متیل استات هم یکی از استرهای بسیار معروفه که یک حلال فوری قوی که بوش شبیه آستونه و در صنعت کاربرد زیادی داره و این هم یک ترکیب سمی به عنوان دارو و یک پاد زهر برای سموم سنتزیه ...

اتیل استات و بوتیل استات هم همانند متیل استات هستند ولی سمی نیستند و از کاربردهای مختلف به عنوان کریر (حمل کننده ) تا داروهایی که اگر به موقع به بیمار تزریق بشه میتونه خطراتی مثل آمبولی و .......رو برطرف کنه که در ژنریک ما نیستند ...

از بحث زیاد دور نشیم اما این استرها چه تفاوتی با هم دارند ؟ مثلا متیل استات با بوتیل استات ؟ قطعا این دو حلال ساختمون مشابهی دارند و تفاوتشون در ظاهر فقط الکلیه که به عنوان ماده موثر استفاده شده ، یکی واکنش متانول و دیگری نرمال بوتانول و یا ایزو بوتانول ولی همین تفاوت الکل قدرت استر نهایی رو به شدت تحت تاثیر قرار میده ، مثلا متیل استات با اینکه فوری تر سبک تر و بسیار تیز تره اما قدرت به مراتب کمتری از نرمال بوتال داره ، نرمال بوتانول قوی تره چون سنگین تر و ساختمان طویل تری داره ، یعنی تعداد بیشتری از کربن و هیدروژن در خود داره و توانایی نفوذ به ترکیبات موم شکل و چربی ها رو بیشتر داره ولی در مقدار اکسیژن برابرند .... و یادمون باشه استر از ترکیب تا زمان اثرش جدا نمیشه ... برای کاربرد دارویی هم زمانی که مقداری چربی به هر شکلی (تزریق اشتباه یا هر چی) وارد رگ بشه اولویت مصرف تزریق بوتیل استاته که این چربی آزاد و نامحلول رو باز تر ، رقیق تر و قابل عبور تر بکنه ، البته این نوع ترکیبات و تجویزها در ژنریک و سیستم پزشکی ایران نیست و فقط هم از بوتیل استات برای کریر چربی استفاده نمیشه ، یکی دیگه از کاربردهای تزریق 100 میلی گرمی بوتیل استات برطرف کردن عروق خشک و خطرات ناشی از حمله های قلبی در بیماران دیابتی وابسته به انسولینه و وارد این بحث ها نمیشیم ....در مورد آندروژنها هم همینه و ما از همون اسیدها برای استر گرفتن استفاده میکنیم ، مثلا همون استیک اسید برای تولید استر استات ، پروپیونیک اسید برای استر پروپیونات و.......... اینا اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک بخش کارشون دقیقا زمان ورود دارو به بدن رو مشخص میکنه و اینکه این دارو چقدر در بدن ماندگاری داره (به دلیل وزن استر ) هستش اما همه موضوع این نیست ! یک تستوسترون ساده رو وقتی استری میکنی فقط نمیشه گفت استر انانتات ، سایپیونات ، پروپپیونات ، دکانوات ، هگزانوات و......عملا هیچ فرقی ندارن با هم و همه تستوسترون هستند و فقط تفاوتشون سرعت ورود ماده موثر تستوسترون به بدن و در نهایت ماندگاری این ماده در بدنه ! وقتی شما به فرمول شیمیایی این ترکیبات نگاه میکنی و پیوندی که برقرار کردند نتیجه ای جدا از اون دوخط ورود و ماندگاری میگیری ، در مورد استر ها این نکته مهمه که نوع اسید بکار رفته خودش چقدر قبل از اینکه هیدروژن عامل اسیدیش رو از دست بده (نمیخوام آنیون و کاتیون راه بندازم و میخوام متنم ساده باشه ) چقدر قردت داره ! و این به سنگین بودن یا سبک تر بودنش ربطی نداره .....مثلا اسید استیک خودش به تنهایی قدرت اینو داره هم در محیط های قطبی وارد بشه و هم کاتیونی و قدرت یونیزه شدنش بیشتر از مثلا پروپیونیک اسیده ، پروپیونیک اسید با اینکه سنگین تر از استیکه اما اصلا توان ورود در محیطهای غیر قطبی رو نداره و قدرت اسیدیش به مراتب کمتر از استیک اسیده و معمولا استرهای پروپیونیک فقط غیر قطبی میشن و محلول در چربی ! خود اسید فقط در محیطهای قطبی مثل آب میتونه نفوذ کنه اما استرش برعکس اصلا در محیط های آبی و اکثر پروتئینها نمیتونه نفوذ کنه اما استیک خودش هم در محیط های قطبی میتونه محلول و ورود داشته باشه و هم در غیر قطبی ، مثلا استیک اسید هم در آب و آستون و الکل (قطبی ) میتونه حل بشه و به هر نسبتی ترکیب بشه و هم در هیدروکربن مثل بنزین که غیر قطبیه و یا هر نوع ترکیب آروماتیک ....و استرهایی که از استیک اسید به نام استات ساخته میشن هم میتونن به شکل سوسپانسیون محلول در آب باشن و هم داروی تزریقی محلول در چربی ، این باعث میشه استرهای استات نفوذ به مراتب بالاتری نسبت به پروپیونات داشته باشن و بافتهای بیشتری رو تخت تاثیر خودشون قرار بدن و با ترکیبات بیشتری در بدن واکنش بدن ..... نمیدونم با ساده کردنش چقدر بحثو تونستم منتقل کنم اما اگر خودم این متنو بخونم میگم چقدر کچله ?اگر بخوام تعداد زیادی استر اسم ببرم و بازش کنم بیست تا شاه نامه باید بنویسم و دیگه نمیشه ساده بگم و باید همه رو از دید شیمی و تخصصی بگم ...فعلا بی خیال

پس در مورد یک تستوسترون ساده هم بدون در نظر گرفتن سرعت ورود و مدت ماندرگاریش میتونیم با قدرت و با اسناد زیاد ثابت کنیم که همه این استرها صرفا تستوسترون نیستند بلکه قدرتشونم متفاوته ، نفوذشون ، اثر و تجزیه خود استر و خیلی عوامل دیگر .... استر از ترکیب جدا نمیشه اما ترکیب رو کاور میکنه که تا کجا نفوذ کنه و خودش هم مکمل ترکیب میشه و در تقویتش اثر داره .....دلیل اینکه چرا تستوسترون انانتات به نسبت بیشتری از سایپیونات احتباس آب ایجاد میکنه (البته در همه اینطور نیست) همین نفوذش در بافتهاست و همه چیز در تبدیل شدن تستوسترون به استروژن خلاصه نمیشه .....اثر آندروژنی انانتات به مراتب قوی تر از سایپیوناته با اینکه تقریبا عمر یکسانی دارند ، البته نه فقط اثر آندروژنی بلکه بیشتر میتونه انسولین رو تحت تاثیر قرار بده و سطح سرمیش رو بالاتر ببره ، بیشترین اثر رو بر روی ........(بگذریم )  داره و چندین برابر کورتیزول رو سرکوب میکنه ...دکانوات و پروپیونات کمترین نفوذ و اثر رو بر سایر هورمونهای غیر آندروژنی و پروتئینی دارند ... حالا دیگه کاری ندارم کت تن کیه و این یک مختصر توضیح ساده از دید سنتز به استر بود ...البته استرهای معدنی مثل هیدروکلراید ، بروماید ، سولفات و......قصه جدایی دارند ...استرهای البته نامتعارف هم میشه سنتز کرد که این عملکرد مهلکی داره و معمولا کاربرد مناسبی ندارند ، یعنی ترکیباتی که بین ماده موثر قرار میگیرند و میتوانند همزمان دو استر رو در ساختمان خودشون نگه دارند ...ترکیباتی که هم عامل الکلی و هم کربوکسیلیک اسیدی دارند ، مثلا تستوسترون اتیل سیترو استات که از سیتریک اسید به عنوان ماده حامل کمک میگیره ، سیتریک اسید هم عامل الکلی داره هم اسیدی ، یعنی یکبار میتونه با الکل استر بده و کربوکسیلش بپره و بعد با اسید دیگر که هیدروکسیلش بپره

من الکل و عامل الکلی رو مثال میزنم تا مطلب رو در حد دبیرستان ضعیف کنم و برسونم ....شما لیپید ، کتون ، و هر چی دوست داری در نظر بگیر ...

مثلا با یک تستوسترون در حالت کربونیل و یا هیدروکسیل و با یک دی هیدروتستوسترون در حالت کربوکسیل

این ترکیبات فقط در حد یکی دو ویال برای آزمایش توسط یک شیمیست ساخته شده و هیچوقت برای مصارف کلان در چرخه دارویی وارد نشده چون اثرات بسیار مهلکی دارند و به شدت با این آندروژنهایی که ما میشناسیم برابر نیستند ، اصلا آندروژن تنها نیستن فقط و واقعا مشخص نیست این کریر چه کاری میکنه و جهش های ژنتیکی ایجاد میکنند ....ما هم قرار نیست چشم یکی رو از قهوه ای به سبز یا آبی تغییر بدیم و یا بافتی از بدن یک فرد رو به شکل غیر عادی دچار تغییر کنیم .... و منم در موردش توضیح نمیدم ولی یکبار شیطنت کردم و این رو خودم ساختم و به یک شرکتی دادم که برام استریل و قابل تزریق کنه  و درون یک ویال بریزه که قابل تزریق باشه و اون دوستمون و شرکت هم کلا مریضه و من سیانور هم بدم دستش دوست داره آزمایش کنه ....یک دوزش رو به خودم تزریق کردم و باید بگم به غلط کردن افتادم .... تمام غدد بدن و هورمونهای پپتاید و آدرنالین و تیروئید رو با خودش به شدت دستکاری کرده بود ....رعشه میوفتادم انگار انسولین خوکی زدم ، حجم بسیار زیادی از خون از داخل رگهای بدنم عبور میکرد و طوری حس میکردی که انگار سد شکسته و سیل تو بدن راه افتاده ..... مغزت میچسبه به سقف انگار همین الان اپی نفرین تزریق کردی و........ یک هفته زمینو گاز میگرفتم و بعد از یک هفته واقعا خودمو دیدم ترسیدم ، انگار قسمتهایی از بدنمو جراحی پلاستیک کرده بودم .... واقعا انگار هر چی هورمونه با هم همزمان دارم استفاده میکنم .... این ترکیبات محلول در آب هستند و به صورت وریدی تزریق میشن و اون سرم نیم کیلویی تا تموم بشه چشام از کاسه داشت در میومد و دیگه هم جرات نکردم این ترکیبو بسازم با اینکه خیلی برای اون شرکت جذاب شده بود بی خیال این آزمایشات شدم ،  واقعا تغییرات ژنتیکی رو تجربه کردم ....از استخون تا رنگ چشم و...... از همون زمان دستام غیر عادی شد و خلاصه بگذریم......... حس میکردم سوار یک اسب وحشی شدم و واقعا قاط زده بودم چون هر دقیقه یک فاز داشتی ....

لینک به دیدگاه

واقعا تغییرات ژنتیکی رو تجربه کردم ....از استخون تا رنگ چشم و...... از همون زمان دستام غیر عادی شد و خلاصه بگذریم......... حس میکردم سوار یک اسب وحشی شدم و واقعا قاط زده بودم چون هر دقیقه یک فاز داشتی :frusteated:

لینک به دیدگاه
در ۱ ساعت قبل، BlSEl گفته است :

واقعا تغییرات ژنتیکی رو تجربه کردم ....از استخون تا رنگ چشم و...... از همون زمان دستام غیر عادی شد و خلاصه بگذریم......... حس میکردم سوار یک اسب وحشی شدم و واقعا قاط زده بودم چون هر دقیقه یک فاز داشتی :frusteated:

نکن آقا جون این حرکتو نکن ، جمجمه با این حرکتا سخت نمیشه ، بازم ضربه مغزی میشه آدم 

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

وای خدای من سرم درد گرفت تا همه رو متوجه شدم ! این مطالب فوق العاده هستند .

جناب دقت کنید از چه مثالهایی استفاده کردید ! واقعا دیوانه کننده است از هر جایی که امکان داشته مثال زدید ! دو روزه دارم سرچ می کنم تا این اسم ها و استرهایی که خارج از بحث های پزشکی و داروسازی هستند رو بفهمم ! مخاطب های شما چطور متوجه مفهوم می شوند ؟ باید چند متخصص از رشته های مختلف دور هم جمع شوند تا کد مطالب شما رو مثل پازل کنار هم بچینند و مفهوم حقیقی روشن بشه . 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...