رفتن به مطلب

اکستنشن منطق فازی در GIS | آموزش اکستنشن Arc SDM در GIS

Mohammad Aref

ارسال های توصیه شده

اکستنشن Spatial Data Modeller ابزارهای مختلفی رو داره که مهمترین و پرکاربردترینش Fuzzy Logic هستش که برای کاربرد منطق فازی در GIS هستش.
نحوه استفاده بدین صورت هست که بایستی بر روی Arc toolBox کلیک راست کرده و سپس Add ToolBox رو بزنید و وارد پوشه مربوطه شده و گزینه Spatial Data Modeller Tools رو اضافه کنید. این عمل هر زمان که محیط Arc Map دوباره باز بشه بایستی مجدداً انجام بشه.
فازی لوجیک هم دوتا زیر مجموعه داره که شما ابتدا بایستی از Categorical & Reclass زیر مجموعه Fuzzy Membership تنظیمات و کلاس های مربوطه رو انجام بدید که این مرحله چندتا نکته مهم داره
نکته اصلی اینه که شما هر تعداد کلاسی که برای هر نقشه تعریف میکنید بایستی عدد مربوط به کادر Divisor هم همون باشه تا عدد یک که بالاترین حد در منطق فازیه اعمال شده باشه مگر بخواید توی همین روش فازی هم به هر نقشه به صورت جدا امتیازی بین صفر تا یک بدید. مثلا پارامتری از نظر شما 0.6 میگیره پس بایستی کلاس رو 6 و عدد Divisor رو 10 بدید
مسئله مهم بعدی بحث Reverse کردنه
یعنی بایستی بر اساس پارامترهایی که دارید همه اونها با توجه به هدفتون در این راستا Reverse باشن
یعنی ممکنه برای شما نزدیکی مزیت باشه و شما نقشه بافر رو به صورت دور بودن ملاک قرار دادید پس حتما باید در اینجا از Reverse New Values استفاده کنید
بعد از این تنظیمات و امتیاز دهی های احتمالی از زیر مجموعه Fuzzy Operators انواع توابع فازی وجود داره
که معمولترین و بهترین تابع همون گاما هستش که همه نقشه هارو اد کنید و اون مقدار 0.9 و یا 0.95 رو به عنوان مقدار گاما بپذیرید.

دانلود اکستنشن

منبع: forum.arcgis.ir

من خودم تازه گرفتمش و فعلاً کار نکردم. ولی فرصت کنم آموزشش رو با مثال به صورت تصویری میذارم :a030:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
  • 6 ماه بعد...

با تشکر

ولی من یه اشتباهی کردم اینکارو عجله داشتم دادم یکی انجام داده و حالا فکر میکنم هزینه زیادی می خواد!!!!!!

رنج قیمت چنده؟

ببینید تهیه نقشه اسیب پذیریه کادرشیت بندیشم با فتوشاپ تهیه کردن

10 تا شاخص بوده من فقط لایه ها و ضرایب بدست اومده از ahp را بهشون دادم

عرض معابر دسترسی کیفیت ابنیه فاصله از گسل محصوریت معابر تکتونیک و... البته یکی دوتا شاخص را هم انجام ندادن !!!

و نتیجه کار با انتظاراتم فرق داره و می گن سیستم تصویر لایه هام فرق می کرده و چندتا شاخص هم اصلا تفاوتی نداشته اگر هم میومده الانه یک منطقه دارای بافت تاریخی و فرسوده بهتر از مناطق نوسا زجواب داده اونم فقط بدلیل نزدیکی به بیمارستان و اتش نشانی و خدمات و عرض معابر کناری زیادتراما نمیدونم استاد اینجوری توجیه میشه؟

گفتن بر حسب ساعت کارکرد تو فتوشاپ وجی ای اس حساب میشه

نمیدونم ولی خیلیه هزینش؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...