رفتن به مطلب

کار با واتمتر

ارسال های توصیه شده

سلام واتمتری مطابق شکل زیر دارم که حتی نحوه اتصالات هم رویش مشخص شدهاست.فرض کنید مداری مقاومتی داریم و منبع تغذیه هم دیسی است.حال اگر بخواهم توان یک مقاومت را توسط واتمتر(و نه بامحاسبه حاصلضرب ولتاژ و جریان) ببینم، واتمتر را باید چجوری به مقاومت وصل کنم؟؟؟

توضیحات روی دستگاه رو متوجه نمیشم.یعنی هر دو تا رو موازی اتصال داده؟؟

1.jpg

http://s9.picofile.com/file/8308167626/1.jpg

لینک به دیدگاه
سلام واتمتری مطابق شکل زیر دارم که حتی نحوه اتصالات هم رویش مشخص شدهاست.فرض کنید مداری مقاومتی داریم و منبع تغذیه هم دیسی است.حال اگر بخواهم توان یک مقاومت را توسط واتمتر(و نه بامحاسبه حاصلضرب ولتاژ و جریان) ببینم، واتمتر را باید چجوری به مقاومت وصل کنم؟؟؟

توضیحات روی دستگاه رو متوجه نمیشم.یعنی هر دو تا رو موازی اتصال داده؟؟

1.jpg

واتمتر دستگاهی است که می تواند مقدار توان الکترکی را اندازه گیری نماید در ساختمان واتمتر دو نوع سیم پیچ بکار رفته است یکی سیم پیچ جریان که جریان مصرف کننده از آن عبور می نماید (با مصرف کننده بصورت سری بسته می شود) و سیم پیچ دیگر سیم پیچ ولتاژ که با مصرف کننده بصورت موازی بسته میشود .

واتمترهای دیجیتالی در هر ثانیه از جریان و ولتاژ نمونه گیری می‌کنند و توان را از ضرب آنها به دست می‌آورند.

طبق مشخصات وات متر و مشخصات مندرج بر روی وات متری که عکسش رو گذاشتید می بایست دو فیش سبز به منبع تغذیه و فیش com و V به دو سر مقامت وصل بشه اینطوری طبق مکانیزم واتمتر جریان مقاومت که به صورت سری بسته شده اندازه گیری میشه و ولتاژ دو سر منبع هم اندازه گیری شده و این دو عدد رو در هم ضرب کرده و بصورت توان تو خروجی نشون میده:a030:

لینک به دیدگاه

خب مشکل من همینجاست.هردوسوالم مربوط به سیم سبزه است.

1-دوتا سیم سبز وقتی به دو سر منبع وصل بشه،یعنی موازی با منبع وصل شده درسته؟؟پس چرا میگیم برای جریان سری بسته میشود.

2- فرض کنیم مدار ترکیبی از مقاومتهاسری و موازیو مختلط است.حال اگرمثلا بخواهیم توان یکی از مقاومتها را اندازه گیری کنیم،چرا باید دو سیم سبز به منبع وصل شود؟!!آخه جریان منبع که با جریان مقاومت لزوما برابر نیست!:ws52:

لینک به دیدگاه
خب مشکل من همینجاست.هردوسوالم مربوط به سیم سبزه است.

1-دوتا سیم سبز وقتی به دو سر منبع وصل بشه،یعنی موازی با منبع وصل شده درسته؟؟پس چرا میگیم برای جریان سری بسته میشود.

2- فرض کنیم مدار ترکیبی از مقاومتهاسری و موازیو مختلط است.حال اگرمثلا بخواهیم توان یکی از مقاومتها را اندازه گیری کنیم،چرا باید دو سیم سبز به منبع وصل شود؟!!آخه جریان منبع که با جریان مقاومت لزوما برابر نیست!:ws52:

وقتی لودی دو سر منبع وصل نباشه ولتاژ نشان داده شده با ولتاژ منبع برابره و توان مصرفی صفره چون جریانی وجود نداره ولی اگه لود وصل باشه ولتاژ دو سر منبع طبق قانون اهم بدست میاد و به همون نسبت توان با جریان و ولتاژ نسبت مستقیم داره

لینک به دیدگاه
وقتی لودی دو سر منبع وصل نباشه ولتاژ نشان داده شده با ولتاژ منبع برابره و توان مصرفی صفره چون جریانی وجود نداره ولی اگه لود وصل باشه ولتاژ دو سر منبع طبق قانون اهم بدست میاد و به همون نسبت توان با جریان و ولتاژ نسبت مستقیم داره

ممنون.این توضیحات تئوری یی که دادین به سوالام ربطی نداشت. سوال من نحوه اتصال است که چرا جریان موازی با منبع است؟همون دوتا سوالم همچنان برقراره.

آخه لزوما که دو سر منبع به دو سر مقاومت متصل نیست!که بخواد جریان و ولتاژ هاشون برابر باشند.شاید مدار شامل ترکیب سری و موازی از مقاومتها بود.

خب توان مقاومته میشه ولتاژ خود مقاومت ضربدر جریان خودش، نه ولتاژ منبع تغذیه! چرا ما میاییم جریان منبع رو اندازه میگیریم؟آن هم بصورت موازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
اینطوری طبق مکانیزم واتمتر جریان مقاومت که به صورت سری بسته شده اندازه گیری میشه و ولتاژ دو سر منبع هم اندازه گیری شده و این دو عدد رو در هم ضرب کرده و بصورت توان تو خروجی نشون میده:a030:

آخه کجا جریان مقاومت سری با مقاومت وصل شده؟؟؟؟اون دوتا سیم سبز که موازی با ولتاژ وصل شده اند.(نه سری با مقاومت):ws52:

لینک به دیدگاه
آخه کجا جریان مقاومت سری با مقاومت وصل شده؟؟؟؟اون دوتا سیم سبز که موازی با ولتاژ وصل شده اند.(نه سری با مقاومت):ws52:

داخل واتمتر رو دیدید ؟از عکس روی واتمتر هم تاحدی میشه راجع به مدار داخلی واتمتر فهمید:a030:

لینک به دیدگاه

نه توشو که ندیدم طبق شماتیک روی دستگاه گفتم.

یعنی تو یک مدار بخوام توان مقاومت رو اندازه بگیرم؛ باید برای محاسبه توان مقاومت، دستگاه باید (بجای جریان مقاومت) جریان منبع رو اندازه بگیره؟:icon_pf (34):

آقا مگه اون دو تا سیم سبز بصورت موازی به منبع وصل نیستند؟؟؟؟:icon_pf (34)::icon_pf (34)::icon_pf (34)::icon_pf (34)::4564:

کمککککککککککککککککککککککک. وقتی دو سر یک المان به دو سر دستگاه اندازه گیری متصل بشه، مگه اتصال موازی نیست؟؟و اگر دستگاه قبل یا بعد از المان قرر بگیره، سری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w000:

لینک به دیدگاه
نه توشو که ندیدم طبق شماتیک روی دستگاه گفتم.

یعنی تو یک مدار بخوام توان مقاومت رو اندازه بگیرم؛ باید برای محاسبه توان مقاومت، دستگاه باید (بجای جریان مقاومت) جریان منبع رو اندازه بگیره؟:icon_pf (34):

آقا مگه اون دو تا سیم سبز بصورت موازی به منبع وصل نیستند؟؟؟؟:icon_pf (34)::icon_pf (34)::icon_pf (34)::icon_pf (34)::4564:

کمککککککککککککککککککککککک. وقتی دو سر یک المان به دو سر دستگاه اندازه گیری متصل بشه، مگه اتصال موازی نیست؟؟و اگر دستگاه قبل یا بعد از المان قرر بگیره، سری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w000:

ولتاژ دو سر لود ثابت هست و طبق رابطه p=vi اون چیزی که تعیین کننده توان لود هست جریانی است که دو سر لود میکشه و به تناسب مقاومتی که به دو سر لود وصل میشه جریان کم یا زیاد میشه و به همون نسبت توان کم یا زیاد میشه و اون چه که نمایشگر نشون میده در اصل تبدیل مضرب این جریان متغیر و ولتاژ ثابت دو سر منبع هست

لینک به دیدگاه

ممنون اینارو میدونم.ولی میشه دقیقا پاسخ همون سوالات خودم رو بدین:

1-مگه اون دو تا سیم سبز بصورت موازی به منبع وصل نیستند؟؟؟؟

2-وقتی دو سر یک المان به دو سر دستگاه اندازه گیری متصل بشه، مگه اتصال موازی نیست؟؟و اگر دستگاه قبل یا بعد از المان قرر بگیره، سری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3-یعنی تو یک مدار بخوام توان مقاومت رو اندازه بگیرم؛ باید برای محاسبه توان مقاومت، دستگاه باید (بجای جریان مقاومت) جریان منبع رو اندازه بگیره؟

ضمنا منبع تغذیه ام ، دی سی است نه ای سی.بنابراین جریان ثابت است.:sigh:

لینک به دیدگاه
ممنون اینارو میدونم.ولی میشه دقیقا پاسخ همون سوالات خودم رو بدین:

2-وقتی دو سر یک المان به دو سر دستگاه اندازه گیری متصل بشه، مگه اتصال موازی نیست؟؟و اگر دستگاه قبل یا بعد از المان قرر بگیره، سری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3-یعنی تو یک مدار بخوام توان مقاومت رو اندازه بگیرم؛ باید برای محاسبه توان مقاومت، دستگاه باید (بجای جریان مقاومت) جریان منبع رو اندازه بگیره؟

ضمنا منبع تغذیه ام ، دی سی است نه ای سی.بنابراین جریان ثابت است.:sigh:

با منبع بصورت موازی و با بار بصورت سری وصل هست .یک ولتمتر که بصورت موازی با منبع و مقاومت وصل شده ولتاژ دو سر منبع رو اندازه میگیره و یک آمپرمتر که بصورت سری با مقاومت و منبع هست جریان خطو اندازه میگیره

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

در یک مدار مقاومتی که جریان متغیر نیست!:ws52:

بازم جواب سوالامو ندادین و توضیحات دیگه ای فرمودید.

میشه شماره بندی شده پاسخ بدین که بفهمم دارین جواب کدوم سوالمو میدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
در یک مدار مقاومتی که جریان متغیر نیست!:ws52:

بازم جواب سوالامو ندادین و توضیحات دیگه ای فرمودید.

میشه شماره بندی شده پاسخ بدین که بفهمم دارین جواب کدوم سوالمو میدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فکر کنم جواب سوالات رو دادم اما بازم شمای کلی مدار رو که میتونید پاسخ سوالاتتون رو ازش دربیارید براتون میذارم از طریق اندازه گیری توامان این ولتاژ و جریان توان بدست میاد.

7hlniwhkvxbaqejlmaj.jpg

لینک به دیدگاه

خیلی خیلیی ممنوون.خودم تصورم مطابق شکلی که کشبدید بود اما روی دستگاه واتمتر،دو سر منبع را به دو تاسیم سبز وصل کرده!یعنی موازی!درحالیکه باید سری می بود.بازم متشکرم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...