رفتن به مطلب

مقایسه دو پروژه معماری منظر Berges de Seine در پاریس و ساحل Lyon در کنار رود Rhone


Mohammad Aref

ارسال های توصیه شده

یکی از بهترین راهها برای یادگیری یک مبحث، مقایسه چند نمونه از بهترینهای آن مبحث است. وقتی پروژه ها و محصولات شبیه به هم را مقایسه کنید، اطلاعات جدید زیادی را درباره آنها فرا می گیرید. این مطلب به عنوان مثال به مقایسه دو پروژه در کنار رود می پردازد که هر دو در فرانسه هستند. این دو پروژه، هر دو در کنار رود هستند. بنابراین می توانیم آن دو را با توجه به کیفیتهای موردنیاز پیشرفت یک پروژه مانند کارکرد، زیباشناسی، کاشتن گیاهان و مواد و مصالح مورد نیاز با هم مقایسه کنیم.

e2q81s3e1crda6y2mu.jpg

 

مقایسه عملکردی

پروژه Berges de Seine، یک پروژه میراثی جهانی است، محوطه آن برای انجام فعالیتهایی مانند راه رفتن، نشستن، آرامش یافتن، بازی کردن، برگزاری اجراهای زنده، نوشیدنی خوردن، صحبت کردن، اجاره دوچرخه و … برای ساکنان و مهمانان آن شهر بسیار با اهمیت و مفید است. این فعالیتها بر روی جداول بازیهایی که تصویر بازی روی آنها نقاشی شده است، روی تراسهای آفتابگیر اصلی، روی باغهای معلق، محوطه های ورزشی، پله های غول پیکر، محوطه بازی کودکان و روی محوطه های سنگ نوردی انجام می شوند.

t14qf5r86l1qhm00pre.jpg

 

نماهای کلی پروژه، معماری فرانسوی و معماری تاریخی شهری را نشان می دهد. این پروژه فرصت استفاده از دوچرخه های اجاره ای را فراهم کرده که باعث کاهش آلودگی هوا می شود. فرصتی برای وسایل نقلیه سازگار با محیط زیست ایجاد می کند و شهر را برای آیندگان قابل تحمل تر می کند. هرکسی به آسانی می تواند کارایی این پروژه را با عنوان تشویقی کلی برای حفظ گوناگونی زیستی را تصدیق کند.

hz1k7347ogqijks76vxp.jpg

 

پروژه ساحل رود رون (Rhone)، پارکهای شهر را به هم متصل کرده و مسیری پیوسته و روان برای دویدن و دوچرخه سواری نیز شکل گرفته است. راه رفتن، نشستن، آرامش یافتن روی چمنها، دوچرخه سواری و دویدن در محوطه همین پروژه اتفاق می افتد. کاربران به جای تماشای ترافیک و ماشینها، به فعالیتهای ورزشی مشغول هستند، همچنین توجه به سلامتی در بین مردم ترویج داده می شود.

x7aiq94b2nw03ic4pe7.jpg

 

محوطه یک پارکینگ به یک پروژه پایدار برای شهر به واسطه ایجاد حمل و نقل متحرک، مدیریت دسترسی، ایجاد مکانهای قابل سکونت و امکانات قابل دسترس به طول ۵ کیلومتر برای پیاده روی در ساحل رودخانه مبدل شده است. برخی از فعالیتهایی که اینجا برگزار می شوند عبارتند از کنسرتها، تئاترها، نمایشهای تلویزیونی، آتش بازی و حتی تور دی فرنس گردی هستند. پروژه ساحل رود رون در اتصال نقاط مختلف شهر موفق بوده است.

7rsszxvp0khdjl5c258e.jpg

 

زیبایی شناسی

مردمی که از منطقه Berges De Seine دیدن می کنند، نمایی از معماری تاریخی پلها و مقبره ها می بینند. روندی در فضاهای شهری و عمومی پروژه وجود دارد که برای حاضران آرامش بخش است. نیمکتها، باغچه و زمینهای بازی که سطح آنها طراحی شده است تا بازی کردن برای کودکان یک حس خوب بصری ایجاد کند. این توسعه شهری بسیار موفقیت آمیز بوده است، به طوری که هر کارگردانی درباره این پروژه شهری یک فیلم ۵ دقیقه ای ساخته است.

whnympfoyzeklc20suyx.jpg

 

پروژه ساحل رود رون در طول مسیر ۵ کیلومتری پروژه با منظره ای از ۹ پل یک صحنه طبیعی متقارن و متناسب ایجاده کرده است. همچنین ساحل رود دارای دو سطح است؛ سطح بالاتر برای دوندگان در نظر گرفته شده و طبقه پایین برای افراد پیاده است که یک جنبش زیباشناسی به وجود آورده است. این حرکت یک زیبایی نیز ایجاد کرده است، زیرا یک پروژه کاملاً کارا و مفید و زندگی بخش را نشان می دهد. چترهای رنگارنگ و چادرهای محوطه کنسرت هم زیباییهای ساخته دست بشر هستند که زندگی خوب را در کنار رود لیون ثابت کرده است.

jz9t3svucf7rcxoxdjq.jpg

 

کاشت گیاهان

کاشتن درخت در Berges De Seine با گیاهان محلی انجام شده است که شامل بوته، چمن، درخت مو، بید، و گل مروارید می شود. همه زیبایی این پارک، یک باغچه سیال ۱۸۰۰ متر مربعی است با پنج جزیره جدا از هم است که به وسیله پلهایی به هم وصل می شوند. جزایر کوچکی که به وسیله هنرمندان متخصص منظر برای رشد گیاهان نیمه آبزی و چمنهای روی آنها طراحی شده اند.

 

یک برنامه پاریسی به نام “طرح تنوع زیستی برای پاریس”وجود دارد که در این برنامه کودکان و بزرگسالان به وسیله کارگاه ها و مشاهدات حیات وحش گیاهان و حیوانات اطلاعات کسب می کنند. این برنامه شامل ساحل رود سن نیز می شود.

4zbhj1axkxzyn987oe8.jpg

 

همچنین تعدادی سکوی فولادی با گیاهان کاشته شده روی آنها وجود دارد که تا کناره رود می رسند تا مردم آنها را مشاهده کنند. شهروندان پاریسی یا دیگر بازدیدکنندگان به ۲۰۰۰ گونه از گیاهان وحشی و قارچها به علاوه ۱۷۴ گونه پرنده و بیش از ۳۰ گونه ماهی در شهر دسترسی دارند. در Berges de Seine همه گیاهان به وسیله افراد ماهر، برای کمک به سلامت گیاهان آینده پاریس کاشته شده اند.

c2sg31zfiax7coegh47b.jpg

 

درختها و چمنزارهای گل کاری شده در پروژه ساحل رود رون باعث جذب حشراتی مثل پروانه ها، زنبورها و پرندگان وحشی می شوند. گیاهان تزیینی در طراحی منظر این پروژه در غالب چمن وگلها ارائه می شود. استفاده از اینها یک احساس خوش بینی و نیروی مثبت برای مردم حاضر در ساحل رود ایجاد می کند.

tgssg3tpujmiy7zi4u.jpg

 

کاشت درختان از هندسه طبیعی دریاچه (انحنا) الگوبرداری شده است. گیاهان استفاده شده از سبزه ها و گونه های درختهای محلی و … هستند. درختان در کناره رود به صورت منحنی قرار دارند و در حالی که از مسیر دوچرخه سواری در امتداد کناره رود در یک خط دیده می شوند. در طراحی منظره ها، بید، سپیدار و توسکا برای پروژه سایه ایجاد می کند. گلهای رنگانگ تنوع و احساس خوشحالی در کنار رود به وجود می آورند. چمنها برای نشستن مردم و آرامش یافتن مناسب هستند. یک قسمت صخره ای برای ترکیب در بافت پروژه وجود دارد.

t211t3lig7injwlf77l0.jpg

 

مواد و مصالح

عنصر معماری پروژه Berges De Seine، قالب چوبی است و در مناظر برای صندلیها از جعبه های چوبی شکل خالی استفاده شده است. مردم بر میزهای چوبی می نشینند و وارد یک چادر مخروطی شکل می شوند. برای فضای نشستن در پروژه از وجود جعبه های تو خالی به عنوان یک واحد از معماری پروژه استفاده شده است. با توجه به استفاده از مواد بازیافتی این پروژه کاملاً پایدار است.

rs0qvdhb9j2w34qlt15o.jpg

 

اما در پروژه ساحل رود رون، فولاد سخت و چوب مواد سازنده تجهیزات شهری در فضای پروژه هستند. جاده مسیر دوچرخه سواری بتنی است. یک پل شناور چوبی برای عابران پیاده وجود دارد. به طور اختصاصی برای معماری این پروژه از چوب و فولاد استفاده شده است. دیوار حایل جدا کننده دو طبقه در بعضی از قسمتهای پروژه از جنس سنگ است.

 

رقابت پروژه های منظر شهری Berges De Seine و ساحل کنار رود رون به این دلیل است که هر دوی آنها واقعاً آینده فرانسه را قابل تحمل تر کرده اند. طراحی و احساسات به وجود آمده از هر دو پروژه تفاوتها و اختلافهای بین آنها را رقم می زند. در حالی که هر دوی آنها در قطع کردن جریان حمل و نقل ماشینی، موفق بوده اند و مردم را مجبور به راه رفتن، دویدن و دوچرخه سواری کرده اند. از طرفی هر دو پروژه آگاهی از تنوع زیستی و بوم شناسی ایجاده کرده اند.

 

مترجم: رضا سلطانی پور

منبع: معمار منظر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...