رفتن به مطلب

تختگاه هیچکس

تختگاه هیچکس مستند قابل قبولی است؟  

8 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. تختگاه هیچکس مستند قابل قبولی است؟

• 1
    • 7

ارسال های توصیه شده

می خوام ببینم کیا این سی دی رو دیدن و نظرشون چیه در این مورد؟

تختگاه هیچکس

جایی که هیچکس هیچوقت در آن حکومت نکرده

هیچ جشنی هیچ وقت در آن برگزار نشده

هیچ ملتی در آن زندگی نکرده

اسم امپراطوری هخامنشیان از لیست تاریخ ایران حذف شد:ws44:

من که هیچ جوری دلایلش برام قانع کننده نبود

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 78
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ببین دوست عزیز

من این مستند رو 5 6 بار دیدم

اتفاقا برای من نکات جالب و اموزنده ای در بر داشت.

گرچه توی شایستگی پورپیرار (نویسنده کتاب های تاملی در بنیان های تاریخی ایران) شک بسی عمده وجود دارد. اما همین که این ناسیونالیست بازی های الکی ما رو شکونده خودش قابل تحسین.

باید بهتون عرض کنم که در مورد نکاتی که در مورد معماری تخت جمشید گفته بسیاری از اساتید معماری سکوت کرده اند.

البته خیلی میره جاده خاکی ولی اینکه همین قضیه "هنر نزد ایرانیان است و بس" رو زیر سوال می بره خودش قابل تحسینه.

لینک به دیدگاه

دوستان من !

شايد زماني براي ايجاد هويتي ملي، نياز به اغراق، تحريف و در نهايت باليدن به خود داشتيم، ولي امروزه كه هم در پي ريشه يابي ضعفهاي امروزين خو، و به هم دنبال چارهجويي براي برداشتن گامهايي درست در جهت تعالي جامعه و وطن خود هستيم، ديگر نميتوان و نبايد به خودفريبي و داشتن غروري كاذب ادامه داد. ما ملتي هستيم كه در عمل ميتوان ريشههايمان را تا دوران ماقبل تاريخ پيگيري كرد و كمتر ملتي را ميتوان يافت كه ريشهاي چنان طولاني و استوار داشته باشد. ولي بايد اعتراف كنيم كه در عبرت از تاريخ، به ويژه تاريخ خودمان بسيار ناتوانيم. نه ضرورت عبرت از تاريخ را حس ميكنيم و نه دوست داريم ريشههاي عدم موفقيت خود را در ايجاد يك جامعه ي مدني رديابي كنيم؛ زيرا ناخوشايند است و به قول بعضيها خودزني و مايه ي آبروريزي! به همين دليل بر نقاط ضعف تاريخي خود سرپوش گذاشته و تنها به تجليل گذشتههاي خود و نياكان خود ميپردازيم و فكر ميكنيم با حلوا حلوا كردن دهانمان شيرين خواهد شد. برخي از مطالب را آنقدر گفتهايم و از روي دست همديگر نوشتهايم كه باورمان شده همه ي آنها درست بوده و يا واقعيت داشتهاند. از ديگر سو فراموش ميكنيم كه حتي اگر تمام آن اطلاعات خوشايند تاريخي صحت داشتهباشند، متعلق به نياكان ما بوده و از فضل پدر ما را حاصلي نخواهد بود.

در هر صورت برای من این مستند با همه دروغ هایش (اگر باشد و کسی را هم پیدا نکرده ام که بتواند دلیلی خلاف آن بیاورد) این فایده را داشته است.

لینک به دیدگاه

نمیخوام بحث سیاسی کنم ولی حس میکنم خیلی مغرضانه صحبت میکنه و هدفش اینکه بگه ایران رو اعراب نابود نکرد بلکه همون اولشم نابود بوده!

لینک به دیدگاه

منم یه سری دیدمش. فکر کنم همین محمدمهدی هم آورده بود خوابگاه دیدم :ws52:

مستندی که بخواد فقط به یه سری جنبه های قضیه نگاه کنه مستند نیستو مستند بیان واقعیات بدون سانسوره.

نه اینکه یه سری نکات رو بذاره کنار و فقط به یه سریش اشاره کنه که بخواد ذهن رو منحرف کنه که اینجور که فکر میکنی نیست.

حالا اون حذف اسم دیگه چه ربطی به این داره. میخوان تو تاریخ ایران فقط قسمتای سیاهشو نشون بدن. درست همون کاری که این مستند تختگاه هیچکس میکنه. :thumbsdownsmiley:

لینک به دیدگاه
نمیخوام بحث سیاسی کنم ولی حس میکنم خیلی مغرضانه صحبت میکنه و هدفش اینکه بگه ایران رو اعراب نابود نکرد بلکه همون اولشم نابود بوده!

بحث سیاسی نیست. اگه دقت کنی پورپیرار هم به این اعتقاد داره که تاریخ ایران بیشتر از هخامنشیانه و اگر هم کتابش رو خونده باشی اونجا میگه مبدا تاریخی ایران رو میخوان از هخامنشیان شروع کنن ...

توصیه میکنم کتاباشو بخونی... البته ممنوع الچاپ هستند. ولی تو بازار سیاه پیدا میشن

یه وبلاگم داره به نام ناریا که هر سری ***** میشه.اونم میره یه عدد میذاره کنارش یه وبلاگ دیگه ایجاد میکنه :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
منم یه سری دیدمش. فکر کنم همین محمدمهدی هم آورده بود خوابگاه دیدم :ws52:

مستندی که بخواد فقط به یه سری جنبه های قضیه نگاه کنه مستند نیستو مستند بیان واقعیات بدون سانسوره.

نه اینکه یه سری نکات رو بذاره کنار و فقط به یه سریش اشاره کنه که بخواد ذهن رو منحرف کنه که اینجور که فکر میکنی نیست.

حالا اون حذف اسم دیگه چه ربطی به این داره. میخوان تو تاریخ ایران فقط قسمتای سیاهشو نشون بدن. درست همون کاری که این مستند تختگاه هیچکس میکنه. :thumbsdownsmiley:

ببین این رو به در و دیوار و پنجره میگن نه من !!!

اون موقع هم توی خوابگاه بهت گفتم:

این دقیقا همون نقدیه که به مستندهای دیگه ای مثل "شکوه تخت جمشید" وارده برادر!

لینک به دیدگاه

ما به تاریخ به شکل درست و واقع بینانه نیاز داریم نه تاریخ تحریف شده.

ما اگه بخوایم بدون توجه به فرهنگ گم شده خودمون به جلو بریم به نتیجه نمیرسیم.

لینک به دیدگاه

ضمن اینکه تاریخ ایران پر از لکه سیاهه... این رو با سند و مدرک بهتون میتونم ثابت کنم (به قول همین آقای احمدی نژاد: مدارکشم موجود)

ما ایرانی های جهان سومی دوست نداریم ببینیمشون...

بله برادر...

لینک به دیدگاه

پر از غروره

من میخوام بدونم ما ایرانی ها چرا باید بیایم تاریخ خودمونو خودمون سانسور کنیم

چرا اسم کوروش باید از کتاب های تاریخ حذف شه

لینک به دیدگاه

تاریخ نویسی ما یا درباری بوده تا الان یا محصول تاریخ نویسان اروپائی! (دیگه شاخشون دیاکونوفه دیگه که به فئودالیسم تو ایران اعتقاد داره چیزی که الان دیگه مردوده...)

لینک به دیدگاه

من شکوه تخت جمشیدم تحسین نمیکنم. ما کلاً این مشکل یه طرفه به قضیه نگاه کردن رو تو همه چی داریم.

هیچ وقت همه جنبه های یه قضیه رو کامل با هم در نظر نمیگیریم.

فقط سراغ قسمتایی میریم که حرفمون رو تأیید کنه.

اینکه از تاریخ هم نتیجه نمیگیرم و هیچ وقت واسمون عبرت نشده همین قضیه هستش. چرا فقط تو تاریخ به اون قسمتای سیاه تاریخ توجه میشه؟ چون اون کارای مثبتی که انجام شده هیچ وقت گفته نمیشه؟ چرا نباید حقیقت ها رو کامل گفت؟

لینک به دیدگاه

چرا اسم بابک خرم دین

حسن صباح

المقنع(ماه نخشب)

جاویدان

ابومسلم

و

...

نباید تو کتابای تاریخ باشه تا بچه های ما بدنن کیا تو ایران بودن

لینک به دیدگاه

من که نگفتم تاریخ ایران لکه سیاهی نداره. اما چرا فقط همون لکه های سیاه دیده میشه؟

من رو این قضیه کاملاً واقفم که فرهنگ ایرانی یکی از غنی ترین قوی ترین فرهنگا بوده.

لینک به دیدگاه

توی ویکی پدیا اسمشو سرچ کنید مطالبش کامله

در ضمن پارسال هم arkha هم در باشگاه مهنسان کاملا در این زمینه بحث کرده بود

مطمئن باشید اگر این پورپیرار حرف علمی برای گفتن داشت اینطوری کوچه بازاریش نمیکرد و میرفت با اساتید تاریخ بحث میکرد

با این سبک میشه همه چیز رو زیر سوال برد

لینک به دیدگاه
پر از غروره

من میخوام بدونم ما ایرانی ها چرا باید بیایم تاریخ خودمونو خودمون سانسور کنیم

چرا اسم کوروش باید از کتاب های تاریخ حذف شه

ببین از نظر من هیچ وقت نباید سانسور بشیم یا کسی رو سانسور کنیم...

نه از این ور بیفتیم نه از اونور

بیایم نقادانه به تاریخمون نگاه کنیم

به اندازه کافی به خاطر غرور کاذبمون عقب مانده ایم.

با کوروش کبیر و آقا آقا گفتن یک مملکت بزرگ نمیشه.

نه کوروشی که من توی این 3 سال تحقیقم در مورد تاریخ شهر شناختم کبیره

نه آقاهامون واقعا آقا هستند...

ریشه استبدادپذیر بودن ما ایرانی ها از همون اولاست که الان داریم چوبشو می خوریم...

جامعه مدنی محلی از اعراب نداره.

مملکت قائم به شخص.

همین بزرگ کردن کوروش و داریوش (این به منزله رد اونها نیست! اشتباه نکنید!) بزرگ کردن خیلی دیگه رو به دنبال داشته که ...

چی بگم!

مدتها بود منتظر یه همچین تاپیکی بودم!

دمت گرم...:w72:

لینک به دیدگاه
من که نگفتم تاریخ ایران لکه سیاهی نداره. اما چرا فقط همون لکه های سیاه دیده میشه؟

من رو این قضیه کاملاً واقفم که فرهنگ ایرانی یکی از غنی ترین قوی ترین فرهنگا بوده.

چون هیچ ملتی مثل ایرانیها توهم توطئه ندارن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...