رفتن به مطلب

کهن سال ترین موجود زندهٔ حال حاضر چیست؟


ارسال های توصیه شده

پیرترین موجود روی زمین کدام است؟ خب، قدری بحث برانگیز است. پی بردن به کهن ترین موجود زنده به ارائه تعریفی از “زنده” نیاز دارد. اگر میخواهید در پیدا کردن کهن سال ترین موجود زنده دقت زیادی به خرج دهید، باید دنبال موجودات زنده ای باشید که در تمام طول عمر خود زنده و فعال بوده اند؛ یعنی بطور مداوم در حال سوخت و ساز بوده اند.

 

تعریف غیر دقیق می تواند شما را به سمت دانه ها، بذرها یا باکتری هایی سوق دهد که به مدت سالهای عدیده‌ای غیرفعال بوده اند، ولی امکان احیای آنها وجود دارد. شما همچنین باید تعریف شایسته‌ای از یک موجود زنده ارائه کنید. شاید میخواهید در این کار با دقت عمل و سختگیری بیشتری عمل کرده و جست وجویتان را به افراد باستانی محدود کنید.

 

در این راستا، می توانید موجودات حاصل از تولید مثل غیر جنسی مثل کلنی های قارچ و گیاهان مشخصی را بررسی کرده و بشمارید. اینها از رسته های نسبتاً جوانی تشکیل یافته اند ولی بخشی از موجودات دارای زندگی پیوسته به شمار می آیند. اگر این هنوز ابهاماتی را در خود نهفته دارد، مقاله حاضر هم بر آن نیست که آدرس تحویل بزرگترین کیک تولد جهان را در اختیار تان قرار دهد. اما تلاش می کند تا از چند نامزد احتمالی که شاید عنوان پیرترین موجود زنده روی زمین را به یدک می کشند، نام ببرد.

 

کاج زبره قدیمی

علاقمندان به تصحیح طول عمر این کاج زبره را ارج خواهند نهاد. کاج ها جزٔ موجودات زنده ای هستند که به طرز باورنکردنی از عمر طولانی برخوردارند. بر اساس OLDLIST، پایگاه داده مربوط به درختان کهن، پیرترین کاج زبره شناخته شده درختی با قدمت ۵۰۶۲ سال واقع در کوه های سفید کالیفرنیا است. محل این درخت با جزئیات دقیق اعلام نشده است تا از دست افراد کنجکاو در امن مانده و دچار آسیب نشود. زمانی که این درخت در ۳۰۵۰ سال قبل از میلاد مسیح جوانه زد، انسان ها در حال ساخت استون هنج (در انگلیس) بودند.

hsq7sg09wsbui6p8958j.jpg

کاج زبره، پیرترین درخت جهان

 

صنوبر قدیمی تر

اگر موجودات زنده وابسته به تولید مثل غیر جنسی را در مسابقه برای یافتن قدیمی ترین موجود مورد پذیرش قرار دهید، پای فراتر از اُستان دلارنا در سوئد نگذارید. این استان میزبان صنوبر باریک است که به مدت ۹۵۵۰ سال خودش را کُلون کرده است. به گزارش محققان در سال ۲۰۰۸، این درخت در حال حاضر نیز به رویش و جوانه زنی اش ادامه میدهد، اما به لحاظ ژنتیکی به درخت زیر آن که قدمتی بالغ بر ۹۵۵۰ سال دارد، شبیه است. آنچه که باعث جالب توجه شدن صنوبر دلارنا می شود این است که این درخت تا دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی در قالب بته های هرزه رشد میکرد؛ تا اینکه گرمایش هوای زمین تنه آن را شاخ کرده و به سمت بالا کشید. اکنون درخت صنوبر دارای قامتی راست و بلند می باشد.

z9gt7d9u9zg9qyd93tu7.jpg

صنوبر دلارنا قدمتی ۹۵۵۰ ساله دارد

 

جالوت در حال نابودی

این موجود زنده وابسته به تولید مثل غیر جنسی که قدمتی طولانی تر دارد، در جنوب مرکزی اوتا یافت می شود. پاندو صنوبر لرزانی است که انتظار می رود به مدت تقریبا ۸۰ هزار سال درختانی را به بار می آورده که ویژگی های ژنتیکی یکسانی داشته‌اند. بنا به پژوهش انجام شده در سال ۲۰۰۸، پاندو در حدود ۴۳٫۶ هکتار را در بر می گیرد و بر طبق تخمینی که در سال ۱۹۹۲ زده شد، وزنی بیش از شش میلیون کیلوگرم دارد. متاسفانه، خدمات جنگل داری آمریکا گزارش کرده است که پاندو در حال انقراض است زیرا دیگر گیاهان جوان جایگزین گیاهان قدیمی نمی شوند. دلیل این عدم جایگزینی را به تغییرات آب و هوایی، خشکسالی و هجوم حشرات نسبت میدهند.

08a3ge6cylvz2tiwffz.jpg

درخت صنوبر یکی کهن سال ترین موجودات

 

پر سن و سال های کوچک

گیاهان سهم قابل توجهی از سلطنت موجودات زنده قدیمی را به خود اختصاص می دهند، اما برخی باکتری ها تاج و تخت گیاهان را با تهدید مواجه می سازند. محققان در سال ۲۰۰۷ میلادی طی گزارشی در نشریه “اقدامات آکادمی ملی علوم” اعلام کردند که آثاری از باکتری ۵۰۰ هزار ساله یافته‌اند که در حال تعمیر و بازسازی DNA خود در طول دوره یخبندان طولانی بوده اند. این بدان معناست که باکتری ها خاموش و غیر فعال نبودند. آنها در حالتی آماده باش و فعال به سر می برده و منتظر شرایطی برای بهبود بودند تا دوباره شروع به تولید مثل نمایند.

 

زندگی در باند حرکت آهسته

لایه منجمد دائمی تنها جایی نیست که میتوان به آثاری از حیات قدیمی بالقوه دست یافت. محققان در سال ۲۰۱۳ طی برنامه جامع کاوش اقیانوس در کنفرانس سالانه گولدشمیت ایتالیا گزارش کردند که میکروب هایی را در رسوبات صد میلیون ساله در کف دریای ژرف پیدا کرده‌اند. این میکروب ها هر ۱۰ هزار سال یکبار اقدام به تولید مثل می کردند، آنقدر آهسته که دانشمندان در زنده نامیدن آنها دو دول و مردد شده بودند.

oss5lb1dx4qkn5b20.jpg

میکروب های کهن در اعماق اقیانوس

 

آیا بی تحرکی را باید به حساب آورد؟

دانه یا باکتری غیر فعال را نمیتوان در دسته موجودات زنده جای داد. اما همچنان نمونه هایی باورنکردنی از موجودات بسیار بسیار قدیمی وجود دارند که پس از مدت های طولانی سکوت و عدم فعالیت به حیات باز گشته اند؛ بطوریکه تعجب عده کثیری را نیز به همراه داشته اند. محققانی به نام های رالف ریسر و پائول تاش در سال ۱۹۶۰ مدعی شدند که باکتری ۲۰۰ میلیون ساله یافت شده در بلورهای نمک واقع در معدن نمک هاچینسون کانزاس را احیا کرده‌اند. آلودگی ناشی از تجهیزات مدرن همواره بعنوان یک احتمال در جستجو برای حیات قدیمی مطرح بوده است. قسمت اندکی از باکتری ریسر و تاش زیست پذیر بود. آنان خودشان به این مسئله اشاره کردند که نتایج شان الهام گر بود.

 

با این حال، محققان دانشگاه بینگهمتون نیویورک در سال ۲۰۱۱ در نشریه GSA Today اعلام کردند که باکتری ۳۴ هزار ساله معروف به دونالیلا را احیا نموده‌اند؛ این باکتری در رسوبات نمک “دره مرگ” کالیفرنیا یافت می شوند. تیم پژوهشی دیگری در سال ۲۰۰۹ طی گزارشی مدعی شد که میکروب های ۱۲۰ هزار ساله موسوم به هرمینیموناس گلاسی واقع در سه کیلومتری زیر یخچالی در گرینلند را احیا کرده‌اند.

z95vxgcbhjvrgewixfih.jpg

تصویری از باکتری دونالیلا

 

علاوه بر این، ویروس ها نیز واقعاً زنده نیستند، اما دانشمندان یک ویروس بزرگ ساکن لایه منجمد دائمی را پس از ۳۰ هزار سال نهفتگی در سال ۲۰۱۴ احیا کردند. خوشبختانه، این ویروس میتوانست موجودات زنده تک سلولی را دچار عفونت کند. آیا باکتری ها حوصله تان را سر برده اند؟ گیاهان نیز می توانند وارد دوره نهفتگی طولانی شوند. محققان در سال ۲۰۰۸ گفتند که درخت خرمای متعلق به یک محل باستان شناسی در اسرائیل را پرورش داده‌اند. این نهال قدیمی در ۲۶ ماهگی ۱٫۲ متر شده بود.

 

منبع: بیگ بنگ

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...