رفتن به مطلب

تعمیر مولتی متر دیجیتالی مدل dt9205a

ارسال های توصیه شده

درود بر همگی:w02:

خب داستان از جایی شروع شد که خط تلفنمون خراب شده بود یعنی خش خش میکرد نه میشد زنگ زد جایی نه زنگ میخورد اینجا شد که بر آن شدم که درستش کنم رفتم سراغ ترمینال ورودی خونه اونجا تست کنم اما دیگه تلفن نبردم مهندسی بازی در اوردم مولتی متر بردم :ws3: مولتی مترم فابریک البته از این اشغال چینیاس اما بازم فابریک بود تست ولتاژ و جریان و اینارو قبلا انجام داده بودم ردیف بود خلاصه رفتم به اون خط خراب زنگیدم و از سر ترمینال گرفتم هیچی نشون نداد اینم میدونستم که باید 45 ولت ac نشون بده دیدم رو خط های سالم هم چیزی نشون نمیده تو یه گروه الکترونیک مطرح کردم اونجا یه نفر رو رنج dc گذاشته بود و عدد 45 نشون میداد گفتم خدا شاید من اشتباه میکنم خلاصه گذاشتم رو رنج dc بازم نشون نداد چیزی :w58: بعد بازم یکی دوبار تست زدم دیگه مولتی متر داغون شد عدد 1666 نشون میداد رو همه ی رنج ها کلا هنگ بود گفتم مولتی متر به فنا رفت :sigh:

امان از این جنس های چینی یاد حرف مهران مدیری تو دورهمی افتادم درباره اجناسی که میرن از چینیا میخرن و....

این مدل DT9205A که من دارم از 25تومن تا چهل هزارتومنش تو بازار هست شاید مدل های باکیفیت تر و گرون ترشم باشه خبر ندارم :ws3:

خب اینجا شد که مشکل تلفن حل که نشد هیچ تازه مولتی مترم اینجوری شد البته میدونستم ایراد تلفن از بیرونه و مربوط به مخابراته تابلوهاشون از بس شلوغه موقع خرابی ها ممکنه بزنن خطوط دیگه هم با مشکل مواجه کنن به هرحال خدا داند هرچی بود امروز زنگیدیم مشکل هم از همونا بود و رفعش کردن اما هنوز مولتی متر من خراب بود و چند ساعتی وقتمو گرفت تا درستش کنم

اول ببینید ایرادی که داشت این بود فقط اینو نشون میداد رو رنج های دیگه هم فقط اون ممیز عوض میشد تغییری نمیکرد و هیچ کاری انجام نمیداد گفتم شاید فیوزش رو عوض کنم درست بشه اما فیوز هم سالم بود ولی تو بازکردنش یه سری مشکلات بوجود اومد که بد نیست ببینید

fdnu6rh674f2u8y35gju.jpg

5v7k0j5o58prkazpbyxh.jpg

***چهار تا پیچ که بصورت مربع هست رو باز کنید سلکتور جدا میشه حواستون باشه

پیچ بیزرش رو و پیچی که کنار سیم های مشکی و قرمز هست باز کنید pcb جدا میشه حواستون به ارتبطا بین pcb و lcd هم باشه ***

ml9xcoqvxtg9fb8lyqsf.jpg

اگه همه پیچ ها باز بشن چون پیچ های سلکتورم روشه ممکنه یهو بهم میریزه اگه فنر و ساچمه هاش در بیاد مکافات میشه یکم برامن ریخت بهم چون فقط باید دو پیچ رو باز میکردم تا به پشت pcb دسترسی پیداکنم اما دقت نکردم و اینجوری شد البته اینو بعد درست کردنش عکس گرفتم وگرنه دل و روده اش در اومد اما بعد درست کردن از داخل سلکتورم عکس گرفتم براتون

4t5unluju7x0grk3w5g.jpg

دقت کنید اون پلاتین های مسی(هفت تا هستن ) از جاشون در نیان اگه دربیان دردسر میشه چون با اتصال اونها مدارتون کار میکنه و رنجی که انتخاب کردین رو براتون تنظیم میکنه از شانس من اونم یکیش درومد اما بازم تونستم درستش کنم اومدم و روی پلاستیک خطوطی که این پلاتین های روی پلاستیک از خودش بجا گذاشته رو دیدم و محل قرار گرفتنش روی اون زائده ها رو پیدا کردم با صحیح و خطا درست شد خوشبختانه

اگه نتونید جاشو پیدا کنید ی راه داره اینکه مشابه مولتی مترتون رو گیر بیارین یا بخرین از رو اون تعمیر کنین که پیدا کردن مشابه اون از دوستانتون احتمالش یکم ضعیفه خریدنش یه مدل مثل اون هم اگه مثل من ارزون باشه میشه خرید اما اگه گرون باشه نمیصرفه :ws3:

عکس پایین میتونید فیوزشم نگاه کنید سمت راست بالا که این پشت مدار بود باید بازمیکردم پیچ هارو..........

mdc6r0fv3vbpxbih0sp.jpg

kbtx49lytgxwtsa9jwwm.jpg

بدشانسی من همچنان ادامه داشت و از اسمون میبارید واسم فنر سلکتورم داغون شده بود دوتا ساچمه و دوتا فنر داخلشه که ساچمه ها میاد رو فنر میشینه و وقتی شما سلکت مینید و میچرخونید تق تق صداش میاد صدای همین ساچمه ها با اون پلاستیک روشه که داخل اون جابجا میشن

خلاصه فنر من از دست رفته بود و موندم ازکچا همچین فنری پیداکنم رفتم سراغ جعبه ابزارم ببینم چیزی پیدامیکنم با این سایز یا نه

کشتم اما بزرگ بودن و برا اینکار جواب نمیداد یهو زد به سرم رفتم سراغ پوش باتن هام داخل این پوش باتن ها تو مدارات زیاد هست حتی تو وسایلم خراب هاشم نگه میدارم چون میگن هر چه خار اید ***روزی بکار اید ....واقعا راس میگن :ws28:

اون پوش باتن رو باز کردم فنر داخلش دقیقا برا کارم مناسب بود هم طولش هم اندازه دهانه اش...نصفش کردم و فنرهای قبلیش رو انداختم دور تازه فنرهای جدید رو که گذاشتم از فابریکم بهتر شد خیلی نرم و دقیق سلکت میکنه :ws3: اینم عکساش

fd47v6xu7j3psa9f57f.jpg

j532jdkmjggujxreu5uv.jpg

اون پلاستیک که گفتم ساچمه داخل اون جابجا میشه دقیقا پشت اون پلاتین هاست یعنی یه سمت پلاتینه یه سمتش اون شیارهایی که ساچمه داخلش بازی میکنه

exsbql4yr9z04322cljq.jpg

و اینم پایان کار و تست روی برق شهر می بینید که از اولشم بهتر شد قشنگ 220 رو نشون میده :ws28:

ydv7cr7yk0zdq2v.jpg

قصد دارم به شرکت سازنده اش ایمیل بزنم بگم این جنس اشغالتون رو درست کردم خدایی عین دور زدن تحریم میمونه :ws28::ws3:

بهمن این حرکتو زدم رو مولتی مترشون یه تریلی مولتی متر میفرستن برام میگن نون مارو اجر نکن بذار خراب شد بیان بخرن ازمون :ws3:دوستان این تعمیر انچنانی نداشت و قسمت الکتریکیش با دراوردن فیوز ویکم دست کاری ردیف شد انگار هنگ کرده بود ولی تجربه خوبی بود

اگه تو تست مدارتون اسیب ببینه یعنی فیوزهم عوض کنید جواب نگیرین ممکنه مدار اسیب دیده باشه اونوقت باید برین دنبال نقشه اش بگردین داخل نت اگه باشه ...بعدش بیاین طبق اون تجزیه تحلیل کنین ببینین کجا ایراد داره

گفتم تجربه خودمو به اشتراک بذارم یک نفرم اگه به این مشکل بخوره و حل بشه براش بازم ارزشش رو داره البته سعی کنید با دقت پیش برید تا به مشکل اصلیتون مشکل دیگه ای اضافه نشه

همیشه بیایید اطلاعت همدیگرو به اشتراک بذاریم همه استفاده کنن هرچند کوچیک مثل کار بالا :a030: ببخشید سرتونم رو درد اوردم :hanghead:

پیروز باشید:w16:

لینک به دیدگاه

بابا خسته نباشید شما اعصابتون مسلما چینی نیست اصل جنسه....من بودم میرفتم تا چین یکی نوشو میگرفتم تا برم درستش کنم....

مولتی متر من یه مدت خراب شد بعد معجزه ای درست شد نمیدونم طفلی شاید قهر کرده بود باهام ولی خلاصه درست شد ...خدا بهم رحم کرد:ws3:

لینک به دیدگاه
بابا خسته نباشید شما اعصابتون مسلما چینی نیست اصل جنسه....من بودم میرفتم تا چین یکی نوشو میگرفتم تا برم درستش کنم....

مولتی متر من یه مدت خراب شد بعد معجزه ای درست شد نمیدونم طفلی شاید قهر کرده بود باهام ولی خلاصه درست شد ...خدا بهم رحم کرد:ws3:

من تو کار سیریشم یا درستش میکنم یا کلا میزنم داغون ترش میکنم :ws28:

لینک به دیدگاه
hd,

ایول خوشم ومد کارت بیسته

منم برم مولتی مترم باز کنم:icon_pf (34):

اگه PCB اسیب دیده باشه کارت سخته :ws3: جنس انقد اشغاله تو یه تست سریع بفنا میره الان درست شده ولی یکی دوبار صفحه ال سی دیش رفت ریست کردم شایدم باطریشه یا اینکه مدارش اسیب دیده ولی کارمیکنه به همینشم راضیم از جنس سی تومنی انتظاری بیشترنمیره:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
  • 3 ماه بعد...

دمت گرم  

منم مشکلم از سلکتور بود 

بهم ریخته بود او تیکه های مسییش ریخته بود و تنها جایی که تونستم عکس از نمونه سالمش پیدا کنم همینجا بود 

خیلی ممنون ❤️

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...
  • 1 ماه بعد...
در در 28 اسفند 1397 در 02:38، A.D1383 گفته است :

دمت گرم  

منم مشکلم از سلکتور بود 

بهم ریخته بود او تیکه های مسییش ریخته بود و تنها جایی که تونستم عکس از نمونه سالمش پیدا کنم همینجا بود 

خیلی ممنون ❤️

خواهش میکنم،خوشحالم به درد یکی خورد ?

لینک به دیدگاه
در در 29 فروردین 1398 در 08:30، Poriya1 گفته است :

سلام میشه از این قسمت یه عکس بگیرین طوری که مقدار مقاومت ها معلوم باشه ، منظورم اون سه تا مقاومت زیر فیوز هست ،ممنون میشم کمک کنین 

Morfi.a@yahoo.com.?1267114217_2019-04-1819_50_14.thumb.png.26ec95c59761d7cbeb12cc306820f371.png

2019-04-18 19.54.08.png

هنوز حل نشده مشکلتون؟

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 1 ماه بعد...

سلام برای من مولتی مترDT830Dهست حواسم نبود به می خواستم برق خونه رو اندازه بگیرم عقربه رو ۲۰۰۰اهم بود به جای ۷۵۰ولت متناوب بعد زدم به برق خراب شد الان رو هرچی جز بازر می برم عدد الکی میاد الان چطوری درستش کنم؟و چیش خرابه؟

لینک به دیدگاه

سلام توروخدا بگید پایه های پشت سلکتور ترتیبش چطوری هس؟همون زرد رنگ ها؟

همشم کامل ک میزارم بوق میزنه

مطابق شکلم ک میزارم تصویر کمرنگ تو زمینه هس

یکی راهنمایی کنه

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام من یه مولتی متر یاکسون مدل yx9208al دارم مشکل پیدا کرد باز کردم درستش کردم الان که میخام ببندم یادم نیس کلیدشو چجوری باید بچینم و ببندم کسی هست کمک کنه

لینک به دیدگاه
در ۱ ساعت قبل، Esmaeilem گفته است :

سلام من یه مولتی متر یاکسون مدل yx9208al دارم مشکل پیدا کرد باز کردم درستش کردم الان که میخام ببندم یادم نیس کلیدشو چجوری باید بچینم و ببندم کسی هست کمک کنه

سلام اول اینکه تبریک میگ برای درست کردنش:a030: منظورتو متوجه نشدم برای نحوه چینش کلیدها خب میتونید از عکسش که تو اینترنت هست کمک بگیرید

لینک به دیدگاه
در 41 دقیقه قبل، Mehdi.Aref گفته است :

سلام اول اینکه تبریک میگ برای درست کردنش:a030: منظورتو متوجه نشدم برای نحوه چینش کلیدها خب میتونید از عکسش که تو اینترنت هست کمک 

اون صفحهه های کوچیک رابط منطورمه 

16195338833126315217009407032876.jpg

16195339376278546320066391849844.jpg

لینک به دیدگاه
در ۱ ساعت قبل، Mehdi.Aref گفته است :

سلام اول اینکه تبریک میگ برای درست کردنش:a030: منظورتو متوجه نشدم برای نحوه چینش کلیدها خب میتونید از عکسش که تو اینترنت هست کمک بگیرید

من مولتی مترم یاکسون هستش و مولتی متر ایشون به مارک دیگه و نکته بعدی تعداد پایه های سلکتوری پشت برد با هم تفاوت داره من ۶ تا جامپر دارم و مدل ایشون ۷ تا

لینک به دیدگاه
در ۳ ساعت قبل، Esmaeilem گفته است :

من مولتی مترم یاکسون هستش و مولتی متر ایشون به مارک دیگه و نکته بعدی تعداد پایه های سلکتوری پشت برد با هم تفاوت داره من ۶ تا جامپر دارم و مدل ایشون ۷ تا

راستش من با این مولتی متر کار نکردم ولی اگه نمیتونی تک به تک جامپرهارو بزنی تست کنی کارشونو بدست بیاری

لینک به دیدگاه
در ۴ ساعت قبل، Mehdi.Aref گفته است :

راستش من با این مولتی متر کار نکردم ولی اگه نمیتونی تک به تک جامپرهارو بزنی تست کنی کارشونو بدست بیاری

خوشبختانه بعد ۴ ساعت زمان بالاخره درستش کردم

20210427_234557.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...