رفتن به مطلب

بلوط

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای عزیزم:a030:

امروز می خوام یه درخت با میوه مفید اش رو بهتون معرفی کنم

نام این درخت بلوط با نام علمیcastaneifolia-sativa :hapydancsmil:

گیاهی است درختی و خودرو از تیره راش و در ایران در نواحی کردستان ، لرستان ، ایلام به صورت جنگل مشاهده می شود.

قسمت داروئی این گیاه پوست تنه درخت و میوه آن است مازو ئی که از آن گرفته می شود .

این گیاه از نظر طعم میوه دو نوع است یک نوع دارای میوه تلخ و نوعی دیگر دارای میوه شیرین.

میوه این گیاه خوراکی و دیر هضم است.

در ارتباط با میوه این گیاه باید بگم خودم امتحان کردم میوه تلخ آن را زمانی که پخته می شود طعم آن برگشته و شیرین می شود.

در ضمن این میوه بسیار مفید برای معده و دستگاه گوارش می باشد.

در بازدیدی که توسط بچه های نو اندیشان از باغ گیاه شناسی داشتیم نوعی از بلوط را مشاهده کردیم

لینک به دیدگاه

گیاهی است درختی و خودرو از تیره راش و در ایران در نواحی کردستان ، لرستان ، ایلام به صورت جنگل مشاهده می شود.

قسمت داروئی این گیاه پوست تنه درخت و میوه آن است مازو ئی که از آن گرفته می شود .

این گیاه از نظر طعم میوه دو نوع است یک نوع دارای میوه تلخ و نوعی دیگر دارای میوه شیرین.

در ارتباط با میوه این گیاه باید بگم خودم امتحان کردم میوه تلخ آن را زمانی که پخته می شود طعم آن برگشته و شیرین می شود.

در بازدیدی که توسط بچه های نو اندیشان از باغ گیاه شناسی داشتیم نوعی از بلوط را مشاهده کردیم

این درخت تو شمال غرب کشور هم هست؟

اگه میشه یه عکس ازش بذارید...

لینک به دیدگاه

بیشتر از یه نوع بلوط داشت، یه سری میوه ش دراز تر بود، یه سریع دیگه هم تقیربا گرد بود، نه اینکه کامل گرد باشه، نسبت طول به عرضش خیلی کمتر بود.:w02:

لینک به دیدگاه

آزاده عزیز سلام ، از پست مفیدی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم .

فرستاده شده از SM-G355Hِ من با Tapatalk

لینک به دیدگاه

چند وقت قبل یک مستند درباره جنگل‌های بلوط و سنجاب‌های این جنگل‌ها دیدم.

متاسفانه گویی سنجاب‌ها که عامل تکثیر درختان بلوط هستند، بخاطر ساخت‌ و سازها و تخریب‌ جنگل‌ها و همچنین شکار و قاچاق (و فروش بعنوان حیوان خانگی) درحال انقراض هستند و ادامه‌ این روند به منزله پایان حیات جنگل‌های بلوط ایران خواهد بود. :4564:

بنقل از ویکی پدیا : تکثیر طبیعی این درخت از طریق کاشته شدن میوه آن صورت می‌گیرد. جوندگان خانواده سنجاب جهت ذخیره‌سازی میوه بلوط برای فصل زمستان آن را در عمق مناسبی دفن می‌کنند. فراموش کردن جای برخی از این میوه‌ها توسط سنجاب‌ها باعث می‌شود که در بهار سال بعد جوانه بزنند. این جوندگان موجب زایش مداوم جنگل‌های بلوط هستند. سنجاب‌ها از روی غریزه مقاوم‌ترین دانه‌ها را برای دفن کردن انتخاب می‌کنند و بنابراین احتمال سالم ماندن میوه در زیر خاک و جوانه زدن آن در سال بعد بالا می‌رود.

در سال‌های اخیر برخی کارشناسان از خطر انقراض سنجاب ایرانی گفته‌اند که در ادامه حیات جنگل‌های بلوط ایران نقشی اساسی دارند.

703449.jpg?ts=1473062934191

لینک به دیدگاه
نه این درخت در قسمت شمال غرب نیست

:w16:

راستش یکم به شک افتادم:ws52:

ولی نه نیست:a030:

گویی علاوه بر جنگل‌های موجود در زاگرس، در منطقه سردشت (استان آذربایجان غربی) هم جنگل‌های بلوط موجود هست.

بنقل از اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی : مساحت جنگلهای سردشت بالغ بر 80000 هکتار که 46 درصد کل مناطق جنگلی استان را شامل می گرددکه به اضافه بخش کوچکی از جنگلهای پیرانشهر تنها جنگلهای متراکم استان محسوب می گردد. مساحت این نوع جنگل متراکم در شهرستان بالغ بر 30000 هکتار از نوع تنک و 20000 هکتار جزو مخروبه و احیایی است.

مهمترین گونه های جنگلی در این منطقه بلوط ، بنه و سایر درختان از قبیل انگور وحشی ، گلابی و انار می باشد. با وجود گونه های باارزش درختی بلوط و بنه می توان محصولات فرعی دیگری و از قبیل مازوج ، سقز وحشی مواد داروئی بدست آورد.

722125_cLu6NeGO.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...