رفتن به مطلب

سوال مورد عجيب برقي

hd2010

ارسال های توصیه شده

يه سوال فني

تو ساختمان قديمي يك پريز برق رو باز كردم يكي از سيم ها فاز متر روشن ميكرد و اون يكي روشن نميكرد

اون سيمي كه فاز متر رو وشن نميكرود انشعابي بود از وسط يك سيم كه از تو پريز رد ميشد و نميدونم اون دوتا سر ديگش كجا ميرفت

من اون انشعاب رو كه سيم كوچكي بود جدا كردم و وسط سيمي كه انشعاب از اون گرفته شده بود رو هم همينطور

حالا با كمال تعجب يك سر اون انشعاب قطع شده فاز متر رو روشن ميكرد و چهار چوب فلزي درب كنارش هم وقتي دست ميزدي انگار بهش برق وصل كردن ولي وقتي دوباره انشعاب رو به هم وصل ميكردم فازمتر رو روشن نميكرد و چهارچوب هم برق نداشت

چرا؟

مدل برق كشي قديميا فرق ميكنه؟

لینک به دیدگاه
يه سوال فني

تو ساختمان قديمي يك پريز برق رو باز كردم يكي از سيم ها فاز متر روشن ميكرد و اون يكي روشن نميكرد

اون سيمي كه فاز متر رو وشن نميكرود انشعابي بود از وسط يك سيم كه از تو پريز رد ميشد و نميدونم اون دوتا سر ديگش كجا ميرفت

من اون انشعاب رو كه سيم كوچكي بود جدا كردم و وسط سيمي كه انشعاب از اون گرفته شده بود رو هم همينطور

حالا با كمال تعجب يك سر اون انشعاب قطع شده فاز متر رو روشن ميكرد و چهار چوب فلزي درب كنارش هم وقتي دست ميزدي انگار بهش برق وصل كردن ولي وقتي دوباره انشعاب رو به هم وصل ميكردم فازمتر رو روشن نميكرد و چهارچوب هم برق نداشت

چرا؟

مدل برق كشي قديميا فرق ميكنه؟

قسمت معلوم مساله :

سيم انشعابي كه فازمتر رو روشن نمي‌كرد سيم نول هست.

وقتي اين سيم رو نصف كرديد، حالا دو بخش داريد : يكي كه وارد پريز شده، و اون يكي كه خارج شده.

در واقع (بجز سيم فاز كه از اول تا آخر برق داره) در پريز دو سيم ديگه داريد : 1. انتهاي سيم نول اصلي 2. ابتداي يك سيم معمولي كه بعنوان سيم نول پريزهاي بعدي استفاده شده، اما ديگه نول نيست، و ابتداي اون داخل پريز شما (روي هوا) است.

شرايط مساله :

بنظرم اون سر سيم كه گفتيد فازمتر رو روشن مي‌كنه، سيم2 يا همون ابتداي سيم نول پريزهاي بعدي هست. درسته؟

اگر اينطور هست، آيا دقت مي‌كنيد كه اين سيم در همين پريز با سيم فاز اتصال نداشته باشه؟

اگر اينطور هست و با فاز هم اتصال نداره، درباره برقدار بودنش آيا فقط براساس تست فازمتر مي‌گيد برقدار هست يا بهش دست هم زديد؟

برق چهارچوب درب رو كه با دست تست كرديد يك برق ضعيف بود يا برق قوي (220 ولت) ؟

قسمت مجهول مساله:

در اين پريز 3سر سيم آزاد داريم، يكيش فاز بود كه از اول برق داشت، يكيش نول اصلي بود كه برق‌نداشت، و آخري سيم معماي ماست كه برق‌داره (در حالي كه نبايد داشته باشه) چرا اين سيم برق داره ؟

اگر مساله رو درست تعريف كردم، به سوالات شرايط مساله پاسخ بديد تا من نظرم رو مطرح كنم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
قسمت معلوم مساله :

سيم انشعابي كه فازمتر رو روشن نمي‌كرد سيم نول هست.

وقتي اين سيم رو نصف كرديد، حالا دو بخش داريد : يكي كه وارد پريز شده، و اون يكي كه خارج شده.

در واقع (بجز سيم فاز كه از اول تا آخر برق داره) در پريز دو سيم ديگه داريد : 1. انتهاي سيم نول اصلي 2. ابتداي يك سيم معمولي كه بعنوان سيم نول پريزهاي بعدي استفاده شده، اما ديگه نول نيست، و ابتداي اون داخل پريز شما (روي هوا) است.

شرايط مساله :

بنظرم اون سر سيم كه گفتيد فازمتر رو روشن مي‌كنه، سيم2 يا همون ابتداي سيم نول پريزهاي بعدي هست. درسته؟

اگر اينطور هست، آيا دقت مي‌كنيد كه اين سيم در همين پريز با سيم فاز اتصال نداشته باشه؟

اگر اينطور هست و با فاز هم اتصال نداره، درباره برقدار بودنش آيا فقط براساس تست فازمتر مي‌گيد برقدار هست يا بهش دست هم زديد؟

برق چهارچوب درب رو كه با دست تست كرديد يك برق ضعيف بود يا برق قوي (220 ولت) ؟

قسمت مجهول مساله:

در اين پريز 3سر سيم آزاد داريم، يكيش فاز بود كه از اول برق داشت، يكيش نول اصلي بود كه برق‌نداشت، و آخري سيم معماي ماست كه برق‌داره (در حالي كه نبايد داشته باشه) چرا اين سيم برق داره ؟

اگر مساله رو درست تعريف كردم، به سوالات شرايط مساله پاسخ بديد تا من نظرم رو مطرح كنم :icon_gol:

با تشكر

برق چهارچوب تغريبا قوي بود البته بعد كه دو سر سيم رو به هم وصل كردم ديگه برق نداشت

چون ساختمان قديمي بود و لوله ها پر سيم و تقريبا پوسيده اگه ميخواستم كنكاش كنم سيم ها كجا رفته و از كجا اومده اند ممكن بود يك سيمي چيزي قطع بشه و دستم بند بشه براي همين نميدونم سيم ها قبل و بعد پريز برق از كجا رد شده اند

فقط ميدونم يك پريز برق بود كه با چند سيم كه يك سيم زرد هم از توش رد شده بود و بين سيم زرد هم يه بريدگي قسمت پلاستيكي سيم بود براي انشعاب به پريز و راهشو ادامه داده بود

من انشعاب رو كه فاز مترو روشن نميكرد جدا كردم و بين سيم زرد رو هم چيدم يكهو برق نصف ساختمان رفت و 4 چوب برق دار شد و يك طرف همين سيم زرده هم كه چيده بودم و نميدونم كدوم راه رفته بود برق دار شده بود و منو گرفت و فاز متر هم روشن كرد ولي دوباره كه 2سرچيده شده رو به هم زدم شد مثل اول يعني 4چوب برق نداشت و فاز متر هم روشن نميشد

سيم زرد مد نظر از يك جايي اومده و داخل پريز به دو شعبه تقسيم شده يه طرف كه به پريز و يك طرف هم نميدونم كجا رفته

تمام اين موارد برقي بود كه فازمترو روشن ميكرد و حتي منو هم گرفت و ضعيف نبود

يه جاي ديگه تو يه ساختمون قديمي ديگه هم مشابه همينو ديده بودم به چراغ سه تا سيم وصل بود يك سرش فاز مترو روشن ميكرد و اون دوتا سر ديگه كه به يك سيم ديگه چراغ وصل بود فازمترو روشن نميكرد ولي وقتي اون دوتا سرو از هم جدا ميكردم يكيش برق دار بود و منو گرفت و فازمترو روشن كرد (برق قوي )

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...