رفتن به مطلب

سوال : نرم افزار DIALux

ارسال های توصیه شده

سلام

برای طراحی روشنایی با استفاده از نرم افزار دایالوکس یکاها در سیستمم طبق روال معمول نیست

مثلا یکای ابعاد اتاق برحسب فوت هست یعنی اول باید دستی متر رو به فوت تبدیل کنم بعد ...

یا E برحسب لوکس نیست بلکه برحسب fc فلور کندل هست

ممکنه راهنمایی کنید چطور میتونم یکاها رو تغییر بدم؟

میخوام ابعاد بر حسب متر باشه یا E برحسب لوکس

این نرم افزار رو از شرکت مازی نور گرفتم اما روی سیستم کارشناسان خودشون همه چیز نرماله و نتونستن

راهنماییم کنند!

لینک به دیدگاه

سلام

اول نسخه قرمز رنگ برنامه رو باز کنید.

از روی نوار ابزار آیکن کاغذ (New) رو انتخاب کنید.

در پنجره‌ جدیدی که باز میشه، از منوی File گزینه Setting رو انتخاب کنید. و وارد General Options بشید.

در پنجره‌ی کوچیکی که باز میشه سربرگ Global رو انتخاب کنید و در قسمت Units یکاها رو تغییر بدید.

اینها رو منم نمیدونستم،

ولی الان از روی Help نرم‌‌افزار دنبال کردم و بعد از تجربه برای شما گفتم.

متأسفانه اکثر کارشناسان ما فقط کارهای روتینی که مثل روبات باید انجام بدند رو بلدند.

البته انتظاری هم نیست، همگی خروجی‌های همین دانشگاه‌های ما هستند.

راستی سر فرصت به گروه کتابخوانی ما هم بپیوندید خوشحال می‌شیم :w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

اول نسخه قرمز رنگ برنامه رو باز کنید.

از روی نوار ابزار آیکن کاغذ (New) رو انتخاب کنید.

در پنجره‌ جدیدی که باز میشه، از منوی File گزینه Setting رو انتخاب کنید. و وارد General Options بشید.

در پنجره‌ی کوچیکی که باز میشه سربرگ Global رو انتخاب کنید و در قسمت Units یکاها رو تغییر بدید.

اینها رو منم نمیدونستم،

ولی الان از روی Help نرم‌‌افزار دنبال کردم و بعد از تجربه برای شما گفتم.

متأسفانه اکثر کارشناسان ما فقط کارهای روتینی که مثل روبات باید انجام بدند رو بلدند.

البته انتظاری هم نیست، همگی خروجی‌های همین دانشگاه‌های ما هستند.

راستی سر فرصت به گروه کتابخوانی ما هم بپیوندید خوشحال می‌شیم :w16::icon_gol:

:icon_gol:سلام و ممنون برای راهنمایی و توجه به سوالم خصوصا با وجود اینکه نمیدونستی اما بررسی کردی:icon_gol:

فقط تو راهنمایی(هلپ) نرم افزار چی سرچ کردی؟:hanghead:

لینک به دیدگاه
:icon_gol:سلام و ممنون برای راهنمایی و توجه به سوالم خصوصا با وجود اینکه نمیدونستی اما بررسی کردی:icon_gol:

فقط تو راهنمایی(هلپ) نرم افزار چی سرچ کردی؟:hanghead:

خواهش می‌کنم.

برای ورود به Help میشه F1 رو زد.

داخل منوها گزینه : Optimise Personal Settings و زیرفولدر General Options رو انتخاب کردم که توضیحاتش اومد.

General Options

The menu General Options has 8 tabs with various settings. Under Standard Values you can specify the national typical settings Room Dimensions, Reflectance, Work Plane etc.. Here you can determine which standard values DIALux should use. When creating new rooms, these values are used as presets. Of course you can change the current planning values or standard presets at any time. That means if you want to accomplish calculations for another country you do not have to change each entry individually. DIALux has the relevant parameters for all the usual standards and regulations of individual countries.

Furthermore you can activate the British standard LG7 and the Australian standard IEQ-7. You can see those standards in the output under Summary

and photometric results.

.........

Under the Global tab you can specify additionally the dimensional units (metric or imperial) and the photometric units (European or American).

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خواهش می‌کنم.

برای ورود به Help میشه F1 رو زد.

داخل منوها گزینه : Optimise Personal Settings و زیرفولدر General Options رو انتخاب کردم که توضیحاتش اومد.

:icon_gol:

q.jpg

طبق توضیحات رفتم اما همونجور که تو عکس معلومه فقط سه تب داره که تو عکس نوشتم

بهرحال معمولا روش سرچ تو هلپ نرم افزارای مختلف متفاوته البته از نظر من

بازم ممنون:a030:

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک بالا فایل دایالوکس برای یه اتاق اداری با اسبابه

من از پلاگ قابهای مازی نور و برای لامپها از پلاگ اُسرام استفاده کردم

طبق محاسبات دستی 8 تا ال ای دی تیوب 22 واتی حدود 300-350 لوکس نور تامین میکنه اما اینجا فالس کالر که میگیرم کل اتاق رنگ سفید میشه؟

ممکنه بررسی کنید و نظرتونو بگید؟

لینک به دیدگاه

AA.jpg

ازونجایی که وسط میز کنفرانس نور کافی نداشت یه قاب اضافه کردم اما این تعداد نیمی از تعدادی هست که محاسبه دستی رووش انجام شده!!!!!

اما ازونجایی که هر رنگ معرف مقدار عددی لوکسه و رنگ سفید بیشترین مقدار رو داره تمام اتاق رو سفید نشون میده!!! یعنی مشکل نرم افزاریه؟

لینک به دیدگاه

سلام

نه مشکل از مقادیر (لوکس) تنظیم شده برای رنگ‌هاست.

مثلاً رنگ سفید رو چیزی حدود 300 لوکس انتخاب کنید، گزینه‌ي Interpolate رو بزنید تا به وسیله‌ي محاسبات درونیابی، مقادیر سایر رنگ‌ها هم تعیین بشه.

بعد از Apply کردن، می‌تونید رنگ‌ها رو ببینید و ضمن توجه به مقادیر نقاط تاریک‌تر رو پیدا کنید.

ایده‌آل این هست که طرح طوری باشه که توزیع یکسانی رو در سطح کار شاهد باشیم. ولی به عبارتی Set point لوکس مورد نیاز فضا رو خودتون وارد کنید.

لینک به دیدگاه
سلام

نه مشکل از مقادیر (لوکس) تنظیم شده برای رنگ‌هاست.

مثلاً رنگ سفید رو چیزی حدود 300 لوکس انتخاب کنید، گزینه‌ي Interpolate رو بزنید تا به وسیله‌ي محاسبات درونیابی، مقادیر سایر رنگ‌ها هم تعیین بشه.

بعد از Apply کردن، می‌تونید رنگ‌ها رو ببینید و ضمن توجه به مقادیر نقاط تاریک‌تر رو پیدا کنید.

ایده‌آل این هست که طرح طوری باشه که توزیع یکسانی رو در سطح کار شاهد باشیم. ولی به عبارتی Set point لوکس مورد نیاز فضا رو خودتون وارد کنید.

سلام

اول ممنون... خیلی ممنون

دوم اینکه من الکترونیکمو روشنایی نگذروندم فقط یکم تو کتاب کلهر و تو نت سرچ کردم و چند دیقه هم یه کارشناس از محیطهای مختلف دایالوکس گفت برام...

با این تفاسیر ...

امیدوارم سوالام خسته کننده نباشه یا ...

همیشه رنگ سفید که معرف بالاترین شدت روشنایی هست رو براساس میزان لوکسی که مد نظرم هست باید قرار بدم یا یه مقدار ثابته ؟ مثل همین حدود 300 !؟

اگه منظور تون از ست پوینت همون مختصات دهی دونه به دونه لامپهاست من همینکارو انجام دادم

اما اونجا که گفتین توزیع یکسان... یعنی وقتی فالس کالر میگیرم مثلا همه تو طیف قرمز یا فقط قرمز

باشه؟

من هدفم اینه تا قسمتهای پرتی اتاق که نیاز به نور نداره با مثلا میز کنفرانس توجهی ویژه نسبت بهش نباشه

aa.jpg

اینجا تو این عکس چرا انتهای میز (یعنی سمت چپ تصویر) به اندازه سمت راست نور سفید نیفتاده؟ قابها که عین هم از سقف تا میز فاصله دارند منم با 3D light distribution display شعاع نوری که دو تا قاب ایجاد میکنند رو گرفتم و مثل قبلی ها بود!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

سلام دوباره

خواهش مي‌كنم؛ نه سوال‌هاتون سوال هاي خوبي هست، و حتما براي ديگران هم قابل استفاده خواهد بود. پس راحت باشيد و هرجا نامفهومه بپرسيد.

سعي مي‌كنم به ترتيب سوال‌ها رو جواب بدم.

همیشه رنگ سفید که معرف بالاترین شدت روشنایی هست رو براساس میزان لوکسی که مد نظرم هست باید قرار بدم یا یه مقدار ثابته ؟ مثل همین حدود 300 !؟

همونطور كه مي‌بينيد اين رنگ‌ها فقط براي روشن كردن ذهن طراح، و مشخص شدن نقاط روشن و تاريك طرح استفاده مي‌شه. و قرار نيست اتفاق خاصي باهاشون بيافته. بنابراين شما هر طيف رنگي كه دوست‌ داريد، با هر لوكسي كه بخواهيد رو مي‌تونيد مشخص كنيد. نكته‌ي اساسي "ارزش" رنگ‌ها هست. چشم شما بايد ارزش رنگ ها (اينكه هر رنگ معرف چه لوكسي هست) رو دنبال كنه.

بنابراين شما مي‌تونيد هميشه رنگ سفيد رو به اندازه‌ي شدت لوكس مناسب اتاق (كه در جداول طراحي هست)، يا مقداري بيشتر (مثلاً 1.5 برابر) انتخاب كنيد تا بعد از درونيابي، ارزش ساير رنگ‌ها هم مشخص بشه.

اگه منظور تون از ست پوینت همون مختصات دهی دونه به دونه لامپهاست من همینکارو انجام دادم

منظورم از ست‌پوينت تعيين ارزش رنگ سفيد به عنوان مرجع براي ارز‌ش‌گذاري (اتوماتيك) ساير رنگ‌ها بود.

اما اونجا که گفتین توزیع یکسان... یعنی وقتی فالس کالر میگیرم مثلا همه تو طیف قرمز یا فقط قرمز باشه؟

نه "همه". ببينيد شما داخل اتاق‌ شخصي‌تون هم سطوح مختلفي داريد كه مي‌تونيد روشنايي رو براي هريك از اونها تعيين كنيد. مثلاً يك سطح كف زمين هست. يك سطح يك‌متري سطح زمين هست، سطحي كه اتاق كاري كه شما طراحي كرديد بايد مرجع روشنايي قرار داده بشه، يه چيزي در حدود سطح ميز كنفرانس وسط اتاق هست. مثلاً اگر ارتفاع اين سطح تا زمين 1 متر هست؛ توزيع نور شما ترجيحاً طوري باشه كه سطح 1 متري‌ تمام اتاق يك طيف نوري رو داشته باشه (مثلاً قرمز) و خيلي اختلاف وجود نداشته باشه.

الان فقط روي خود ميز كنفراس رو هم اگر نگاه كنيد مي‌بينيد يك توزيع متفاوت از روشنايي داريم. زير لامپ ها بشدت روشنه، و از ساير نقاط ميز خيلي متمايز شده. اين مساله هم در واقع به اين علته كه فاصله‌ي طولي بين لامپها در اين عكس زياده.

اگر Field Arrangement رو انتخاب کنید، و توی باکس سمت چپ (Project Manager) سربرگ Mounting رو بزنید. می‌تونید به صورت دستی تعداد لامپ موجود در هر سطر و ستون رو تعیین کنید، و در پایین همون باکس شدت روشنایی اتاق با اون چیدمان رو ببینید، یا اینکه خودتون روشنایی مورد نظر برای اتاق رو وارد کنید ( در جلوی E ) و دکمه Suggestion رو بزنید تا برنامه بهتون پیشنهادش برای چیدمان رو بده.

الان چیدمانی که من برای 8 لامپ شما انتخاب کردم رو ببینید (لامپ ها رو 90 درجه چرخوندم) تقریباً روی میز توزیع یکنواختی داریم.

ltzv8dgnwyfwrps0cbcy.jpg

درباره سوال آخرتون ایده دقیقی ندارم :ws52: ولی هرچی هست احتمالا به منحنی نور لامپ مربوطه که من چون زیاد تاحالا بهش دقت نکردم، نمیتونم پاسخ درستی براش بدم.

لینک به دیدگاه

ممنون ... خیلی خوب بود

اینجا قاب رو از یه برند و لامپ رو از برند دیگه ای انتخاب کردم عدم تطبیق این دو تا رو محاسبات روشنایی تو شبیه

سازی تاثیر میذاره؟

90 درجه چرخوندم اما باز همون شد!!

اگه این تغییرو ذخیره کردین لطفا فایل برام بذارید تا تفاوتشو پیدا کنم/لطفا

لینک به دیدگاه
ممنون ... خیلی خوب بود

اینجا قاب رو از یه برند و لامپ رو از برند دیگه ای انتخاب کردم عدم تطبیق این دو تا رو محاسبات روشنایی تو شبیه

سازی تاثیر میذاره؟

90 درجه چرخوندم اما باز همون شد!!

اگه این تغییرو ذخیره کردین لطفا فایل برام بذارید تا تفاوتشو پیدا کنم/لطفا

بله فایل رو ذخیره کردم و می‌تونید از پیوست دریافت کنید.

روی لامپ‌ها کلیک کنید، در قسمت Project Manager سربرگ Rotation رو انتخاب کنید، و به قسمت Z توجه کنید تا تفاوت رو پیدا کنید. :w16::icon_gol:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
بله فایل رو ذخیره کردم و می‌تونید از پیوست دریافت کنید.

روی لامپ‌ها کلیک کنید، در قسمت project manager سربرگ rotation رو انتخاب کنید، و به قسمت z توجه کنید تا تفاوت رو پیدا کنید. :w16::icon_gol:

منم قسمت90 =z نوشتم!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

z=0 زاویه رو 90 درجه تغییر داد!!!!!

بهرحال من احساس میکنم گاهی هر تغییری تو دیتای پروژه وارد میکنم اصلاحیات انجام نمیشه ...

بازم ممنون:icon_gol:

اینجا قاب رو از یه برند و لامپ رو از برند دیگه ای انتخاب کردم عدم تطبیق این دو تا رو محاسبات روشنایی تو شبیه سازی تاثیر میذاره؟

اگه کسی جواب این سوالمم میدونه ممنون میشم بگه

لینک به دیدگاه
z=0 زاویه رو 90 درجه تغییر داد!!!!!

بهرحال من احساس میکنم گاهی هر تغییری تو دیتای پروژه وارد میکنم اصلاحیات انجام نمیشه ...

بازم ممنون:icon_gol:

اینجا قاب رو از یه برند و لامپ رو از برند دیگه ای انتخاب کردم عدم تطبیق این دو تا رو محاسبات روشنایی تو شبیه سازی تاثیر میذاره؟

اگه کسی جواب این سوالمم میدونه ممنون میشم بگه

البته شما که به تغییر دلخواه رسیدید، ولی بد نیست این عکس رو هم به صحبت‌هامون اضافه کنیم (هرچند ممکنه طبق مختصات استاندارد شده در سیستم، مثل سیستم شما این اعداد نیاز به تغییر داشته باشند، اما مهم اینه که برای چرخش باید از همین راه استفاده کرد)

i3dnp7gwajad2j35ylxp.jpg

در مورد انتخاب قاب میشه بیشتر توضیح بدید، که چطور اینکار رو کردید ؟ من از همچین گزینه‌ای یادم نمیاد که بشه لامپ رو از یک برند، و قابش رو برند دیگه تعیین کرد. لطفاً اگر شد با تصویر بیشتر توضیح بدید.ممنون :icon_gol::ws38:

لینک به دیدگاه

qq.jpg

سلام عکسی که تغییر نود درجه رو داشت گذاشتم

قسمت انتخاب لامپ هم تو تصویر توضیح دادم فقط برای اینکه روالی که تو عکس گفتم بی مشکل پیش بره باید پلاگین لامپ (دقت کنید پلاگین لامپ نه لومینر ) رو بصورت یا رو سیستم ران کنید یا بصورت زیر به دایالوکس بدین/

ازونجایی که عموما درایو سی درایویه که ویندوز رووش نصب میشه :

drive C / program file / DIALux / PlugIns /

ww.jpg

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...