رفتن به مطلب

تعریف بینش ، بصیرت ، نگرش

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان ، خسته نباشید

من تعریف ساده ولی دقیق سه کلمه بینش ، بصیرت و نگرش میخام همراه با مثال و نمونه

توی اینترنت خیلی جستجو کردم و خیلی مطالعه کردم ولی نمیتونم درکش کنم برام قابل هضم نیست

میخام بخوبی درک کنم که بینش ، بصیرت و نگرش هر کدوم به تنهایی چیستن و چه تفاوتی باهم درند ؟؟؟

کسی میتونه کمک کنه ؟؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام دوستان ، خسته نباشید

من تعریف ساده ولی دقیق سه کلمه بینش ، بصیرت و نگرش میخام همراه با مثال و نمونه

توی اینترنت خیلی جستجو کردم و خیلی مطالعه کردم ولی نمیتونم درکش کنم برام قابل هضم نیست

میخام بخوبی درک کنم که بینش ، بصیرت و نگرش هر کدوم به تنهایی چیستن و چه تفاوتی باهم درند ؟؟؟

کسی میتونه کمک کنه ؟؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

با سلام

بینش به زبان ساده یعنی آگاهی داشتن، یعنی درک صحیحی از خود و پیرامون خود داشتن . مثال میزنم مثلا من تو کارهام موفق نمیشم، و میدونم این شکست ها مثلا به خاطر افسردگی هست این یعنی نسبت به مشکلم بینش دارم. ولی اگه سردرگم باشم و علت شکست هام رو به این و اون تعمیم بدم یعنی بینش کافی ندارم. بینش سطوح مختلف داره بینش کامل، بینش پایین و فاقد بینش .

بصیرت هم یک نوع آگاهی هست ولی یک آگاهی درونی. فرض کنین بین یه دوراهی موندین، انتخاب بین بد و بدتر ، درست وغلط، بعضی وقت ها با خرد و اندیشه نمیشه تصمیم گرفت این جور موقع هاست که بصیرت به کار آدم میاد و کمک میکنه درست تصمیم بگیریم. یه جورهایی شبیه وجدان .

نگرش هم دیدگاهی هست که نسبت به دنیا داریم . طرز فکر ما درباره همه چیز دنیا، درباره دیگران و ... که تحت تاثیر تجربیات گذشته ، عقاید و احساسات و ادراکات ماست. برای مثال کسی که در کودکی اعتمادش خدشه دار شده از اون به بعد نسبت به همه چیز و همه کس بدبینه و نگرش شکاکانه به دنیا داره، یا برعکش کسی که نسبت به دنیا خیلی خوشبینه و نگرش مثبتی داره .

امیدوارم پاسخ هام مفید باشه .:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...

اگر بخواهیم به تعریف بینش در معادل واژه Vision در زبان انگلیسی بپردازیم، شاید معادل مناسبی را نتوانیم بیابیم. بینش به معنای آینده‌نگری و دید ما به آینده است. بینش با بصیرت متفاوت است. بصیرت (که معادل آن در انگلیسی Insight است) به معنی درک ریشه امور می‌باشد. اما بینش، که گاه اشتباه آنرا با بصیرت یکی می‌دانند، در حقیقت توانایی آینده‌نگری است. معادل بهتری برای کلمه بینش در زبان انگلیسی واژه Foresight به معنی آینده‌نگری، پیش‌بینی و توانایی دیدن آینده است، و این واژه بسیار مناسب‌تر برای کلمه بینش می‌باشد. اینکه هر فرد در آینده‌اش چه می‌بیند و منتظر چه رخدادهایی است، حاصل بینش اوست.
اگر نگرش را نوع دریافت از محیط بدانیم، بینش نتیجه نگرش ماست. هرچقدر نگرش یک انسان مثبت باشد، بینش او، و در حقیقت آنچه از آینده خود انتظار دارد قوی‌تر و بلندتر خواهد بود. آنگاه که ما از لحظه حال به آینده و آنچه که باید رخ دهد می‌نگریم، این دریچه همان بینش ماست.

لینک به دیدگاه
در در 8 آبان 1397 در 11:07، آزاد اندیش و آزاد منش گفته است :

اگر بخواهیم به تعریف بینش در معادل واژه Vision در زبان انگلیسی بپردازیم، شاید معادل مناسبی را نتوانیم بیابیم. بینش به معنای آینده‌نگری و دید ما به آینده است. بینش با بصیرت متفاوت است. بصیرت (که معادل آن در انگلیسی Insight است) به معنی درک ریشه امور می‌باشد. اما بینش، که گاه اشتباه آنرا با بصیرت یکی می‌دانند، در حقیقت توانایی آینده‌نگری است. معادل بهتری برای کلمه بینش در زبان انگلیسی واژه Foresight به معنی آینده‌نگری، پیش‌بینی و توانایی دیدن آینده است، و این واژه بسیار مناسب‌تر برای کلمه بینش می‌باشد. اینکه هر فرد در آینده‌اش چه می‌بیند و منتظر چه رخدادهایی است، حاصل بینش اوست.
اگر نگرش را نوع دریافت از محیط بدانیم، بینش نتیجه نگرش ماست. هرچقدر نگرش یک انسان مثبت باشد، بینش او، و در حقیقت آنچه از آینده خود انتظار دارد قوی‌تر و بلندتر خواهد بود. آنگاه که ما از لحظه حال به آینده و آنچه که باید رخ دهد می‌نگریم، این دریچه همان بینش ماست.

منظور شما از نگرش مثبت چیه ؟این نگرش مثبت تازگیها بدجوری تو بورس هست. نگرش مثبت یعنی چه؟

لینک به دیدگاه

با سلام و احترام و تشکر از توجه زیبایتان .

نگرش مثبت یعنی نگاه امیدوارانه به جهان و آنچه در آن اتفاق می افتد. این که این کائنات با این همه نظم شگفت انگیز از کوچکترین ذره تا بزرگترین کهکشانها نشان از شعوریست دانا و توانا، که همه فرایندهای این سیستم عظیم را بصورت مدبرانه می چرخاند. نشانگر هدفدار بودن آن است. این همه نظم و نظام با فرایندهای پیشرو بدون هدف طراحی نشده است. و چون این سامانه هدف دار است، من انسان هم که پیشرفته ترین موجود این جهانم ، ایجاب می کند که هنموا، هماهنگ و همراه این کائنات عظیم حرکت امیدوارانه و پیشرو داشته باشم.

نوع نگرش در تعیین کیفیت زندگی ما اثر بسزایی دارد. ما باید یاد بگیرید که مربی خود باشیم و خودمان را برای یک وضعیت ذهنی مثبت آماده کنیم. این کار باعث می‌شود که از حرکت باز نایستاده و به تلاش ادامه بدهیم.

با این معادله نگرش خود را ارزیابی کنید: نگرش=حرکت.

این معادله بیان می‌کند که نگرش آن چیزی است که حرکت رو به جلو یا رو به عقب شما را تعیین می‌کند. بنابراین باتوجه به اینکه در زندگی‌تان چگونه حرکت می‌کنید، می‌توانید نگرش‌تان را ارزیابی کنید.

نگرش مثبت و مثبت انديشي صرفاً يک موضوع انگيزه بخشي نيست، بلکه تأثير فوق العاده ای بر شخصيت، سلامتي و ميزان انرژي و خلاقيت شما دارد. نگرش مثبت کمک می کند تا به راحتی از عهده امور روزانه زندگی بر بیایید. خوشبختی و خوش بینی را در زندگی تان به ارمغان می آورد  و شما را از نگرانی و تفکر منفی دور میکند.  اگر نگرش مثبت را به عنوان یک روش زندگی انتخاب کنید ، تغییرات سازنده را به زندگی تان می آورد، و زندگیتان را شادتر، روشن تر و موفق تر میکند.

با نگرش مثبت ، سمت روشن زندگیتان را می بینید(نیمه پر لیوان را می بینید) خوش بین تر می شوید و انتظار دارید بهترین ها برایتان اتفاق بیافتد. نگرش مثبت یک حالت ذهنی قدرتمند است که ارزش های خوب و عالی را توسعه میدهد.

زندگی زیباست ای زیبا پسند@@@ زنده اندیشان به زیبایی رسند

لینک به دیدگاه

بسیار عالی. نکته مورد سئوال یا موضوعی که ذهن را مشغول چالشی درونی میکند ،زمان و محل و موردی است که میشه تو اون وقت و اون جایگاه بینش مثبت رو حاکم کرد که بنظرم همه جا و در همه شرایط نمیشه بینش مثبت داشت. 

من انسان را اشرف مخلوقات نمیدانم. (البته بسیاری از اونا رو).چون شایسته این جایگاه نیستند. از بشر تا آدم و از آدم تا انسان طی طریق میکند ولی در این مقام هم اشرف نیست. چون بازهم همه خصلت های رذیله را باز به یدک میکشد هر چند که انجامشان ندهد. که گاه انجام هم میدهد. در هر حال ، همه صفات خوب و بد را باهم دارد و انتخابش همیشه مثبت نیست. من تا این سن ،هنوز هیچ انسانی را ندیده ام که حقیقتا بشه نام انسان را زیبنده او دید. (حتی ادیان هم نمیتونن نگرش مثبت را عمومیش کنند ،هر چند که خود ادیان نیز تماما مثبت نیستند و اهل تنبیه هم هستند.) مگر کم و بیش ،اینو در رهنمود های بودا میشه بیشتر دید. 

لینک به دیدگاه

ظاهرا میگوئیم که حیوانات سبوع هستند و حیوان.که البته اینو ما میگوئیم. بنظر من مثبت ترین موجودات روی زمین همین حیوانات هستند. مثلا اسب ،اسبی میکند. شیر ، شیری میکند ،روباه ، روباهی میکند. و هیچکدامشان مثل دیگر حیوانات عمل نمیکنند. فقط آنچه هستند ، همانند. در حالی که انسان در حالی که انسان است ، همه رقم سبوعیت را مرتکب شده حتی با رغبت هم انجام میدهد و باز ادعای انسان بودن دارد. 

لینک به دیدگاه

حتی درنده ترین حیوانات هم بیشتر از غریضه ذاتیشان عمل نمیکنند. مثلا شیر یا ببر یا تمساح ،وقتی گرسنه ست ،بحکم غریضه شکار میکند و به اندازه ای که سیر شود ،میخورد. ولی احتکار نمیکند. حق دیگر حیوانات رو ضایع نمیکند. بدون دلیل خونریزی نمیکند. اکوسیستم را بهم نمیزند و کاری بکار دیگر زندگان ندارد. فقط کار خودش را انجام میدهد. حالا اینا چون زبان ندارند ،نمیتونن اعلامیه علیه انسان صادر کنند که همه زندگی و محیط آنها را دچار نابودی کرده و میکند ،بعد هم ادعای اشرف بودن و تعقّل و کمال روی هم دارد. 

هر چه که انسان ادعا میکند،همش ادعاست. در مقام عمل رذیلانه ترین رفتار ها از انسان سر میزند و بس. حال این قصه کی میخواد درست بشه ،ِ اللهُِ اَعلَمْ. 

لینک به دیدگاه

بنام حق و دین و مذهب ، جلوه میکند و با همین ادعا ،ناروا ترین خلقیات و رفتار ها ، از جنگ و تبعیض بگیر تا استثمار فرد از افراد رو روی زمین عملیاتی میکند ،بعد هم که دستش رو شد ،با هزار و یک ترفند ، توپو میدازه تو زمین مردم و........ 

میخوام بگم یعنی این حکایت بینش و بصیرت و نگرش و این نوع کلمات مخصوص موزه است نه انسان. اگر در بین زنده ها تونستی خلاف اینو ثابت کنی ،خیلی خوش شانسی.

لینک به دیدگاه

کجای اندیشه های انسانی توش آزادی هست ؟ کدام منش انسانهاست که وقتی ازش میبینی ،حس آزادی و آزادگی بهت دست میده ؟ کدام نگرش مثبت رو در انسان دیدی که بوی منافع شخصی نده ؟ اینا رو که عرض کردم ،تصور نکنید که من نیمه خالی لیوان رو میبینم ،میخوام بدونین که من اصلا لیوانی نمیبینم که حالا خالی باشه یا پر یا نیمه پر.مگه اینکه کماکان خودمونو گول بزنیم و بزبان از گل و بلبل بگیم و در دل هوای منیّت پروریمونو تقویت کنیم. که تا بوده چنین بوده. 

لینک به دیدگاه
در 2 ساعت قبل، فکور گفته است :

بسیار عالی. نکته مورد سئوال یا موضوعی که ذهن را مشغول چالشی درونی میکند ،زمان و محل و موردی است که میشه تو اون وقت و اون جایگاه بینش مثبت رو حاکم کرد که بنظرم همه جا و در همه شرایط نمیشه بینش مثبت داشت. 

من انسان را اشرف مخلوقات نمیدانم. (البته بسیاری از اونا رو).چون شایسته این جایگاه نیستند. از بشر تا آدم و از آدم تا انسان طی طریق میکند ولی در این مقام هم اشرف نیست. چون بازهم همه خصلت های رذیله را باز به یدک میکشد هر چند که انجامشان ندهد. که گاه انجام هم میدهد. در هر حال ، همه صفات خوب و بد را باهم دارد و انتخابش همیشه مثبت نیست. من تا این سن ،هنوز هیچ انسانی را ندیده ام که حقیقتا بشه نام انسان را زیبنده او دید. (حتی ادیان هم نمیتونن نگرش مثبت را عمومیش کنند ،هر چند که خود ادیان نیز تماما مثبت نیستند و اهل تنبیه هم هستند.) مگر کم و بیش ،اینو در رهنمود های بودا میشه بیشتر دید. 

با سلام و سپاس از پیگیری مطالب و سوالات خوب تان؛
بینش مثبت به جهان و ما فیها را در همه زمانها و مکانها می شود به اجرا در آورد. ولی همانطوری که شما اشاره فرمودید، این کار سختی است و از هرکسی بر نمی آید. نمونه های زیادی در تاریخ داریم که مردان و زنان بزرگ منش، این گونه بوده اند.( مثلا جناب زینب(ع) در مجلس ابن زیاد وقتی که ابن زیاد گفت: «دختر علی دیدی فلک با شما چه کرد؟ خدا برادرت را کشت؟»جناب زینب سلام الله علیها فرمودند:« ما رئیت الا جمیلا»  من جز زیبایی ندیدم...)
سیر تکامل و رشد از بشر (موجود بی ریش و پشم) شروع می شود یعد به انسان تبدیل می شود( که موجودی است که راست قامت شده و سریع انس می گیرد)و در مرحله بعد «آدم» می شود( که در اصل «ائدم» بوده چون دو همزه کنار بوده ، قلب به «آ» شده وآدم صفت تفضیلی است و معنای آن اینست که موجودی است که بهتر و بیشتر از موجودات دیگر می تواند در میان اضداد و ناملایمات حرکت کرده و بین آنها تعادل ایجاد کند. پس مقام آدمیت بالاترین مقام انسان است .کسی آدم می شود که توانایی، ظرفیت و قابلیت آن را دارد تا نیروهای مختلف و متضادی که بر او وارد می شود، کنترل کرده و بصورت متعادل در مسیر زندگی حرکت نماید.

لینک به دیدگاه
در 4 ساعت قبل، آزاد اندیش و آزاد منش گفته است :

با سلام و سپاس از پیگیری مطالب و سوالات خوب تان؛
بینش مثبت به جهان و ما فیها را در همه زمانها و مکانها می شود به اجرا در آورد. ولی همانطوری که شما اشاره فرمودید، این کار سختی است و از هرکسی بر نمی آید. نمونه های زیادی در تاریخ داریم که مردان و زنان بزرگ منش، این گونه بوده اند.( مثلا جناب زینب(ع) در مجلس ابن زیاد وقتی که ابن زیاد گفت: «دختر علی دیدی فلک با شما چه کرد؟ خدا برادرت را کشت؟»جناب زینب سلام الله علیها فرمودند:« ما رئیت الا جمیلا»  من جز زیبایی ندیدم...)
سیر تکامل و رشد از بشر (موجود بی ریش و پشم) شروع می شود یعد به انسان تبدیل می شود( که موجودی است که راست قامت شده و سریع انس می گیرد)و در مرحله بعد «آدم» می شود( که در اصل «ائدم» بوده چون دو همزه کنار بوده ، قلب به «آ» شده وآدم صفت تفضیلی است و معنای آن اینست که موجودی است که بهتر و بیشتر از موجودات دیگر می تواند در میان اضداد و ناملایمات حرکت کرده و بین آنها تعادل ایجاد کند. پس مقام آدمیت بالاترین مقام انسان است .کسی آدم می شود که توانایی، ظرفیت و قابلیت آن را دارد تا نیروهای مختلف و متضادی که بر او وارد می شود، کنترل کرده و بصورت متعادل در مسیر زندگی حرکت نماید.

با درود 

این ترتیباتی که نوشتید سندش کجاست ؟بشر بی ریش و پشم و تبدیل شدن به انسان و...... اینا رو با استفاده از کدام منبع نوشته اید؟

لینک به دیدگاه

درود بر شما؛ « بشر»ر یک کلمه عربی است به معنی موجود بی ریش و پشم.تکامل انسان تا مقام آدمیت در قرآن در آیات مختلف آمده است. کتاب «ذره ای از بی نهایت» ( شگفتی های علمی قرآن) مفصل به این مقوله پرداخته است.

لینک به دیدگاه
در 2 ساعت قبل، آزاد اندیش و آزاد منش گفته است :

درود بر شما؛ « بشر»ر یک کلمه عربی است به معنی موجود بی ریش و پشم.تکامل انسان تا مقام آدمیت در قرآن در آیات مختلف آمده است. کتاب «ذره ای از بی نهایت» ( شگفتی های علمی قرآن) مفصل به این مقوله پرداخته است.

اجازه بدید من توضیح این سلسله مراتب رو عرض کنم که شیرین هستش. بشر گونه ای است که هنوز رسالت خاصی بر دوش نداره یا هنوز به اون مرحله نرسیده. آدم مرحله تکامل یافته شده بشر هست که قابلیت تعلیم و تعلّم داره و میتونه یاد بگیره و یاد بده. همچنانکه در قرآن هست. و علّم الْعادَم الاْسماء. که آدم و تعلیم و تعلّم رو بهش اشاره میکنه و انسان مرحله بالاتر از آدم است و آن مرحله کمال گرائی و عالیترین مراتب هست که میفرماید ؛ انّا خلقنا االانسان فی کبد.و آن رنجی که بهش اشاره میکنه رنج حس دوری انسان از ذات الهی است که به قدری میفهمه که دوست میداره به لقای حق نائل بشه. متشکرم 

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...
در ۱۳۹۷/۸/۱۵ در 07:00، فکور گفته است:

کجای اندیشه های انسانی توش آزادی هست ؟ کدام منش انسانهاست که وقتی ازش میبینی ،حس آزادی و آزادگی بهت دست میده ؟ کدام نگرش مثبت رو در انسان دیدی که بوی منافع شخصی نده ؟ اینا رو که عرض کردم ،تصور نکنید که من نیمه خالی لیوان رو میبینم ،میخوام بدونین که من اصلا لیوانی نمیبینم که حالا خالی باشه یا پر یا نیمه پر.مگه اینکه کماکان خودمونو گول بزنیم و بزبان از گل و بلبل بگیم و در دل هوای منیّت پروریمونو تقویت کنیم. که تا بوده چنین بوده. 

این سطح از خود آگاهی، جدا شگفت‌انگیز است؛

جهل یعنی: علم به ندانستن خود! اما جاهل بودن دلیل خوبی برای جاهل پنداشتن، نیست!

حالا که کمال انسانیت را درون خود و پیرامون خود، نمی بینید، دلیل بر نیستی آن در جهان نیست!

در یک کلام: کمال انسانیت در مسلمان حقیقی بودن است!

برای مثال: مانند کسانی که در گذشته، حال و آینده؛ کره زمین را گرد نمی دانند! چون گردی زمین را به چشم نمی بینند می پندارند که زمین گرد نیست!

در حالی که زمین با وجود پستی و بلندی‌های فراوان، گرد است!

همه از فهم و دانش سرچشمه می گیرد!

آگاهی داشتن! به آنکه نیاز به دانستن داریم! با آموزش حقیقی به دانش حقیقی خواهیم رسید و آنگاه خواهیم فهمید!

در واقع در اون زمان میتونی لیوان درون و پیرامونت را ببینی!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...