رفتن به مطلب

در مورد این کلوپ

استان گیلان از استان‌های ایران، به مرکزیت كلانشهر رشت است. گیلان، سرزمینی شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته‌کوه البرز و بخش غربی کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین می‌باشد. گیلان از پنج بخش بیه پیش، بیه پس، تالش و بخش هایی از سرزمین های طارم و طالقان علیا (دیلمان، گیل ها، کادوسیان، کاسپینا و قلمروامردان) تشکیل شده است.
 1. جدید ترین اتفاق های این کلوپ
 2. MELINI

  گیلان

  بیز چوخ چوخ ارادت واریمیز هااااااااااااااااااااااااااااااا
 3. MELINI

  گیلان

  گیلان عععععععععععععععععععععششششششششششققققققققققققققققق است......... دلم خیلی براش تنگ شده...........................
 4. me.fatima

  پرچم بالا

  [h=1]تاپیک مخصوص زبان گیلکی ( مطالب جالب و خواندنی )[/h]
 5. مهمان

  بیا ببینم کجاها رو بلدی

  ماسوله ؛ آبشار لونک ؛ دیلمان ؛ لاهیجان ؛ منطقه آزاد انزلی ؛ کیاشهر (پارک و اون پل چوبی که میره دریا...) ماسال
 6. آبشارویسادار سدخاکی آبشارلونک قلعه رودخان و.......
 7. من بگم؟ جواهر ده تو مازندرانم از جاهای دیدنی گیلانه:d
 8. شیطان کوه و تله کابین تو لاهیجان
 9. am in

  گیلان

  مهندس در مورد همین کجید که گفتی یکم توضیح میدی؟ من تا حالا نشنیده بودم اسمشو
 10. همه جایه گیلان سرای من است
 11. بچه ها جاهای دنجی که میشه مجردی با دوستا رفت تو گیلان یکی یکی بگین عکسم دارید بزارید
 12. VINA

  پرچم بالا

  ارمین میامااااا
 13. am in

  پرچم بالا

  باز هفت سين سرور ماهي و تنگ بلور سکه و سبزه و آب نرگس و جام شراب باز هم شادي عيد آرزوهاي سپيد باز ليلاي بهار باز مجنوني بيد باز هم رنگين کمان باز باران بهار باز گل مست غرور باز بلبل نغمه خوان باز رقص دود عود باز اسفند و گلاب باز آن سوداي ناب کور باد چشم حسود باز تکرار دعا يا مقلب القلوب يا مدبر النهار حال ما گردان تو خوب راه ما گردان تو راست باز نوروز سعيد باز هم سال جديد باز هم لاله عشق خنده و بيم و اميد عید شما مبارک
 14. am in

  پرچم بالا

  :smiley (18): بورت میزنیم
 15. armin.eleman

  پرچم بالا

  من عضو گروه رشتیا نمیشم یه انزلی چی با رشتی بور نمیخوره هیچوقت :167: :دی
 16. reza.hp

  گیلان

  عشق است کجید...
 17. am in

  گیلان

  و آثار ارزشمند تاريخي از جمله؛ ميل امام و قلعه و برج گرماور، شاه نشين گورج، خانه هاي تاريخي خاندان صوفي و بقاع متبرکه باباجان دره، سرتربت دراملش، محوطه هاي باستاني تول و مجموعه بناهاي مريان و آق اولر و بناهاي کاخ سردار امجد و قلعه تاريخي ليسار در تالش، يادمان هاي تاريخي، فرهنگي اسپه مزگت (مسجد سفيد) و پل آجري پونل و قلعه زرين کول و گورستان باستانفي رفيه رود، ماينرود و وسکه، آثار تاريخي زيارتي امام زاده ابراهيم و امام زاده اسحاق در شفت و شهرک تاريخي فرهنگي ماسوله و انتخاب آن به عنوان نماينده کشور ايران در طرح ميراث فرهنگي و گردشگري از بين هشت کشور آسياي ميانه و هيماليا و قلعه عظيم تاريخي رودخان در فومن، مسجد جامع لاهيجان و اکبريه، بقاع متبرکه شيخ زاهد گيلاني و چهار پادشاهان، آرامگاه کاشف السلطنه (موزه چاي شمال)، مسجد جامع، پل خشتي، بقعه متبرکه آقا سيدحسين و آقا سيدمحمد (سفيد آستانه) و بقعه دوازده امام زادگان ملاط در لاهيجان و لنگرود مي باشد.
 18. am in

  گیلان

  جاذبه هاي گردشگري استان گيلان با طبيعت دلپذير خود مجموعه اي بي بديل از مواهب خدادادي، حاصل آميزش درياي نيلگون خزر، جلگه ها و کوهپايه هاي جنگلي با گستره سبز شاليزارهاي برنج و مخمل سبز بوته¬هاي چاي مي باشد. سيماي ميراث فرهنگي اين سرزمين به عنوان مأمن اقوام آريايي از بزرگترين گاهواره تمدن و فرهنگ هزار ساله بشري است. جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و فرهنگي بي نظير آنشامل سواحال ماسه اي آبگرم جنگلي کوته کومه، تالاب¬هاي طبيعي حفاظت شده، پارک هاي جنگلي، چشم اندازهاي بکر و زيباي مناطق ييلاقي، ساحلي، جنگلي، کوهستاني شهرستان هاي تالش، لاهيجان و رودسر، گونه هاي گياهي منحصر به فرد سوسن چلچراغ و زربين، چشمه هاي طبيعي، معدني و آبشارهاي زيباي ايجاد شده در بر رودخانه ها، غارهاي طبيعي متعدد، بقاع متبرکه و بارگاه ملکوتي آقا سيد جلال الدين اشرف ـ برادر حضرت رضا ـ و مقبره هاي آقا سيد سمين، امير سلطان، آقا سيدحسن از سرداران سيد جلال¬الدين اشرف و آرامگاه دکتر معين از مفاخر ادبي ايران در آستانه اشرفيه
 19. am in

  گیلان

  ديلمي: که به اصالت اين زبان بر مي‌گردد. کل گسترده اين زبان در زمانهاي گذشته دروازه ديلم ناميده مي‌شد که از کوه درفک تا کوههاي بابل را در بر مي‌گرفت. و در اصطلاح کنوني به اين سرزمين که غالبا کوهستاني است، ديلمستان گفته مي‌شود. تاتي: اين نام به غلط توسط ترکان وارد شده‌است. مادي: پروفسور احسان يارشاطر اين زبان را به نام باستاني آن يعني مادي مي‌خواند. زبان ديلمي از شمال تا سراوان رشت، از جنوب تا الموت قزوين، از شرق تا ديلمان، خورگام، اشکور و کوههاي غرب مازندران و از غرب تا کوههاي تالش گسترده‌است. زبان ديلمي در مناطق ديلمان و اشکور به علت مراودات چندين‌ساله مردم با مناطق جلگه‌اي و گيلک‌نشين، لهجه گيلکي به خود گرفته‌است و همين مساله در مناطق ديلم‌نشين مازندران نيز به چشم مي‌خورد. زبان واقعي و گويش درست و اصلي گيلکي فعلي در حال حاضر در کل صومعه‌سرا و انزلي و قسمت‌هايي از فومن و رشت صحبت مي‌شود.
 20. am in

  گیلان

  زبان گويش گيلکي وابسته به زبانهاي آريائي است که قرنها و هزاره ها در برابر نفوذ فرهنگ اقوام بيگانه موجوديت خود را حفظ کرده است . گويش گيلکي خود به دو شاخه کلي گيلکي رشتي و لاهيجاني تقسيم مي شود . شايد بتوان رودخانه سفيد رود را مرز مشخص کننده محدوده هاي اين دو گويش محسوب کرد . در نواحي باختري و شمال باختري استان که تالش‌نشين است گويش تالشي، و در جنوب گيلان (به ويژه در شهرستان رودبار) که کردنشين است کردي و نيز لري گپ زده مي‌شوند. همچنين در برخي نواحي مانند آستارا و منجيل گويش ترکي)آذري( استفاده مي‌شود. مهمترين زبانهاي (گويشهاي) رايج در گيلان عبارت از زبان تالشي، گيلکي و ديلمي است. نامهاي مختلفي که بر زبان مردم کوهستان نشين گيلان نهاده‌اند شامل:
 21.  
×
×
 • اضافه کردن...