خاک مناسب برای کاشت جو

بازدید: 3086 بازدید
خاک مناسب برای کاشت جو

زمینی که برای کاشت جو انتخاب می گردد باید دارای عمق کافی،سطح الارض آن نرم و سبک و قوی باشد تا ریشه کامل تولید نموده و به خوبی پنجه بزند. خاک هایی که دارای مقداری شن بوده و زیاد سنگین نباشند برای کشت جو مناسبند،زیرا این نوع زمین ها رطوبت را که در ابتدای رشد جو اهمیت و لزوم فراوانی دارد جذب می نمایند.

خاک باید دارای زهکش بوده و به خوبی تهویه شود تا آب را مدت طولانی در خود نگهداری نکند. از طرف دیگر برای آن که رشد نباتات و تغذیه آن متعادل انجام شود باید اندازه ذرات خاک در تمام سطح زمین یکنواخت باشد و در عمق گسترش ریشه ها مواد غذایی و رطوبت کافی وجود داشته باشد. در مناطق معتدل و گرم خاک های آهکی سبک برای کشت جو مناسبند. بهترین خاک برای این گیاه خاک های لیمونی است و در این زمین ها جو بهترین نتیجه را خواهد داد. حساسیت جو های پاییزه در مقابل خاک بیش از جو های بهاره می باشد زیرا سیستم ریشه آن ها گسترده تر و قوی تر است. اصولاً در صورتی که جو در خاک های مناسب از نظر بافت، عمق، رطوبت ، ph و مواد غذایی کاشته شود،بهترین نتیجه را خواهد داد.
جو عوامل نامساعد جوی و محیط را بهتر از گندم تحمل می کند. همچنین مقاومت آن در مقابل شوری،خشکی و گرما بهتر و بیشتر از گندم است. بنابراین برای اصلاح زمین های شور می توان در اول تناوب این نبات را قرار داد. Ph مناسب برای جو مانند گندم حدود ۷ می باشد.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

عنوان مطلب: خاک مناسب برای کاشت جو

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

ادامه مطلب