نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش سر کابل و مفصل حرارتی

دسته بندی :مقالات مهندسی برق 5 مهر 1396 نواندیشان 2307
سر کابل و مفصل حرارتی

از آنجا که اجرای سرکابل ها و مفصل ها به مهارت خاصی احتیاج دارد، در این نرم­ افزار سعی شده است تا با بیان پاره ­ای از نکات علمی راجع به مفصل و سرکابل­ های فشار متوسط و فشار ضعیف و اجرای عملی نمونه ­ای از سرکابل و مفصل حرارتی فشار متوسط، در جهت آموزش و ایجاد مهارت در افراد کوشیده باشیم.

فهرست مطالب آموزش سر کابل و مفصل حرارتی :

۱- مقدمه

۲- انتخاب سرکابل و مفصل

۳- کنترل استرس الکتریکی

۴- سرکابل فشار متوسط

۴-۱- کلیات

۴-۲- اجرای سرکابل فشارمتوسط

۴-۲-۱- اجزاء ‌موجود در مجموعه سرکابل

۴-۲-۲- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های کابل

۴-۲-۳- نصب لایه‌های سرکابل

۵- مفصل فشار متوسط

۵-۱-کلیات

۵-۲- اجرای مفصل فشارمتوسط

۵-۲-۱- اجزاء ‌موجود در مجموعه مفصل

۵-۲-۲- آماده‌سازی و برداشتن لایه‌های کابل

۵-۲-۳- نصب لایه‌های مفصل

۶- مفصل و سرکابل فشارضعیف

توضیحاتی درباره سر کابل :

انتقال و توزیع انرژی الکتریکی در داخل یک محیط صنعتی توسط کابل‌های قدرت صورت می‌گیرد و از این رو این کابل‌ها از حیاتی‌ترین بخش‌های یک شبکه صنعتی به شمار می‌آیند. در ایجاد یک شبکه از کابل‌ها، همواره مواردی پیش می‌آید که لازم است دو کابل به یکدیگر و یا یک کابل به دستگاه تغذیه کننده آن متصل شود. از این رو این نقاط همراهان‌همیشگی و جدایی ناپذیر کابل‌ها به شمار می‌آیند. اصطلاحا به محل‌های اتصال دو کابل به یکدیگر مفصل یا Joint و به محل اتصال کابل به تجهیزات، سرکابل یا Termination گفته می‌شود.

برای آماده کردن انتهای کابل‌ها جهت اتصال به تجهیزات مختلف از سرکابل‌یا Termination استفاده می‌شود. محل‌های اتصال کابل به تجهیزات اولا باید دارای استقامت مکانیکی بالایی باشند و ثانیا از نظر الکتریکی باید دارای ویژگی‌هایی مشابه ویژگی‌های کابل باشند. در محل سرکابل‌ها، از آن‌جا که لایه‌های کابل بریده می‌شوند، امکان نفوذ رطوبت و آلودگی به داخل کابل وجود دارد. از این رو ساختمان سرکابل‌ها باید به گونه‌ای باشد که اطراف آن‌ها و به خصوص در نزدیکی Connector آن‌ها کاملا آب‌بندی و Seal شده باشند. سرکابل‌های فشار متوسط از نظر محل استفاده به دو نوع داخلی یا Indoor و بیرونی یا Outdoor تقسیم می‌شوند. در نوع بیرونی، برای جلوگیری از تاثیرات محیط بر روی سرکابل تمهیداتی صورت می گیرد.

سرکابل‌های مورد استفاده در سطح فشارمتوسط از نظر ساختمان و نحوه نصب انواع مختلفی دارند که معروف‌ترین آن‌ها سرکابل های حرارتی و سرد می باشد. یک مجموعه سرکابل حرارتی، شامل اجزاء مختلفی است که معمول‌ترین آن‌ها شامل دستورالعمل اجرای سرکابل، مواد شوینده مناسب برای تمیزکردن اجزاء مختلف کابل، نوارهای آب‌بند، نوار عایق، نوار و تیوب کنترل استرس، کابل‌شوها، غلاف ضد جرقه، بشقابک و غیره می باشد. در اجرای این نوع سرکابل، ابتدا به آماده سازی و برداشتن لایه های کابل و سپس به قرار دادن لایه های سرکابل می پردازیم. این مهارت به طور کامل همراه با کلیپ آموزشی اجرای آن، در نرم افزار شرح داده شده است.

توضیحاتی درباره مفصل حرارتی :

به محل اتصال دو کابل به یکدیگر مفصل و یا اصطلاحا Splice یاJoint گفته می‌شود.

مفصل‌ها معمولا کاربردهای متفاوتی دارند و بسته به نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها به این شرح‌اند:

۱- مفصل مستقیم یاStraight Joints که برای اتصال دو کابل کاملا مشابه به کار برده می‌شود.

۲- مفصل تقسیم یا Branch Joint که برای انشعاب گرفتن از یک کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- مفصل تبدیل یا Transition Joint که برای اتصال دو کابل متفاوت به یکدیگر استفاده می‌شود.

از نظر ساختمان و نحوه نصب نیز، مفصل‌های فشار متوسط را می توان به مفصل های حرارتی و سرد و رزینی تقسیم بندی کرد. معمولا مجموعه یک مفصل حرارتی شامل:

تیوب و نوارهای کنترل استرس، دستورالعمل اجرای مفصل، مواد شوینده، موف فلزی، نوار آب‌بند و غیره می باشد. در این نرم افزار در کلیپ های آموزشی به شرح کامل آماده سازی کابل و نصب لایه های مفصل و اجرای کامل یک مفصل حرارتی فشار متوسط می پردازیم.

تهیه فیلم های آموزشی این مبحث: لینک تهیه

منبع: نواندیشان
نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0